Predstavljena web stranica sa sadržajem svih lektira za osno

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
zerostyle
Posts: 16
Joined: 23/03/2004 11:07
Location: Lukavac
Contact:

#1 Predstavljena web stranica sa sadržajem svih lektira za osno

Post by zerostyle »

Surfam, gledam i hocu da zaplacem, na dosta portala je izasla vijest o superiornoj web stranici tj projektu koji se radi 5 godina i u koji je ulozeno 30 000 eura da dobro ste culi a sta na kraju imamo:

Procitajte clanak u potpunosti:


Predstavljena web stranica sa sadržajem svih lektira za osnovnu školu

Fondacija za izdavaštvo Federacije BiH prezentirala je danas u Multimedijalnom centru "Mak" internet stranicu Lektire za osnovnu školu u Bosni i Hercegovini.
Riječ je o web stranici http://www.lektirabih.com.ba koja, u skladu sa zajedničkim programskim osnovama BiH, obuhvata svu lektiru predviđenu za učenike osnovnih škola na području države. Autor i dizajner projekta je Rajko Đurica.

Ova internet stranica nudi sadržaj 124 lektire kategorizirane po razredima, podatke o piscima, kratki sadržaj te brojne dodatne podatke, kao što su rječnik stranih riječi, tumač pojmova, fusnote ili opaske. Tu će se naći i kratka historija BiH uz fotografije i zanimljive informacije.

Predsjednik Upravnog odbra Fondacije Irfan Horozović ovaj dugoročni projekt, na kojem je rad započeo prije pet godina, ocjenjuje iznimno važnim za sistem obrazovanja u BiH. Projekt nije u koliziji s tradicionalnim izdavaštvom, jer izdavanje lektire u okviru izdavačke branše predstavlja posebnu vrstu posla, te Fondacija čak nastoji podržati sve oblike interpretiranja književnosti.

Za člana Upravnog odbora Ivana Lovrenovića projekt ima posebno veliki značaj za bh. obrazovanje u situaciji kada mnoge škole u BiH rade u teškim uvjetima, a čak 38 bh. općina ne posjeduje bobilioteku.

Projekt od oko 60.000 KM finansirala je Fondacija za izdavaštvo FBiH.
FENA
25/09/2006 13:30




Ovakve situacije su fakat zalosne, sto sve velike poslove dobiju neke osobe koje nemaju veze sa html-om, css-om ili uopce sa webom.

Cisti dokaz koliko su osobe u ministarstvu informaticki nepismeni. Da su prosurfali barem malo mrezom, pa makar naletili na neke od uzasnih blogova skontali bi da i ti blogovi izgledaju puno superiornije nego ovo.

O zamjerkama nebi mogao prestat pricat do sutra a o dobrim stranama mogu rec samo da je ideja dobra ostalo sve pada u vodu.

Koristenje frejmova, boje, slova, staticne stranice, bez title tagova, bez pretrage sa preko 400 gresaka prilikom validacije stranice itd....

Sta da kazemo na ovo osim da za one koji prihvate neki vazan projekat a nemaju blage veze o tome treba odmah strpat u zatvor. Neka puste profesionalcima da odrade svoj posao.
dario-x
Posts: 177
Joined: 30/09/2002 19:32
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by dario-x »

Pitanje je da li se 60.000 KM odnosi samo na izradu stranice ili na cijeli Projekat prekucavanja i uredjivanja lektira i sl.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#3

Post by mostarac »

A najzalosnije je sto ce nastavnici zatvarati oci pred cinjenicom da su sva djeca napisala istu lektiru prekucanu bas sa te stranice i neka mi neko objasni ZA STA SLUZI TA STRANICA OSIM ZA TO? Sta je smisao te stranice? Sta je njen cilj? Ko su krajnji korisnici?
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4

Post by Truba »

krajnji korisnici su oni koji ne čitaju knjige :D
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#5

Post by ztluhcs »

mostarac wrote:A najzalosnije je sto ce nastavnici zatvarati oci pred cinjenicom da su sva djeca napisala istu lektiru prekucanu bas sa te stranice i neka mi neko objasni ZA STA SLUZI TA STRANICA OSIM ZA TO? Sta je smisao te stranice? Sta je njen cilj? Ko su krajnji korisnici?
1. Ni¹ta
2. Pomoæi da se dobije 5
3. Uklanjanje potrebe za èitanjem knjige
4. 99% osnovaca..

:lol:
ladyDiana
Posts: 14
Joined: 18/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by ladyDiana »

E jeste se bezveze upalili :D Pa odoste li na stranicu da vidite sta je tamo. Ne ulazim u dizajn stranice, o tome nemam pojma, a da je monotono i dosadno jeste vala. A oni su u stvari samo prekucali djela, nema nikakvih analiza koje bi djeca prepisivala. S te strane mi se cini ok. Ali ono sto mene muci je sljedece: kome su oni ovo napravili - djeci koja u svojim gradovima, mjestima, selima i skolama nemaju biblioteke? a svi imaju kompjutere i mogucnost da se prikljuce na internet!!!
djeca koja imaju kompjuter i internet konekciju sigurno imaju i pristup biblioteci gdje mogu posuditi te iste knjige. jos jedan dokaz bespotrebnog razbacivanja nasih para.
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#7

Post by zena21 »

Ja nisam uspjela otvoriti stranicu... Stalno javlja neku gresku :?
User avatar
perke
Posts: 2316
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: Rade Paprica - pitarima cuclica

#8

Post by perke »

necu komentarisati vrijednost projekta i ukupnu korist istog ali dizajn je odron odrona... kratki pogled u kod otkriva da je koristen MS word :roll: :shock: :?

sta vise reci :D
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#9

Post by neupucena »

Umorna sam da bih razmisljala o svrsishodnosti ovakve jedne stranice ali sam se obradovala jer sam nasla nesto sto trazim danima. Ne znam je li ovo za malu ili veliku djecu :roll:
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#10

Post by King Kikapu »

neupucena wrote:Umorna sam da bih razmisljala o svrsishodnosti ovakve jedne stranice ali sam se obradovala jer sam nasla nesto sto trazim danima. Ne znam je li ovo za malu ili veliku djecu :roll:
mislim da je ovo ves masina za pare. iznenadjuje me da ivan lovrenovic ima veze sa necim ovakvim, a opet kontam ni on nije imun na laku zaradu.
zgembo adislić
Posts: 259
Joined: 14/01/2003 00:00
Contact:

#11

Post by zgembo adislić »

A da li je ikome od vas palo na pamet otkud njima pravo da bez odobrenja pisaca i/ili drugih vlasnika autorskih prava objave ovakvo nesto...
Ovo je kriminal u svakom pogledu....
bozur
Posts: 53
Joined: 08/08/2006 19:20

#12

Post by bozur »

Prije 10 god. sam i ja pravio takve web stranice tek tako da vidim da li sam u stanju napraviti nesto tako kao web stranicu 8-)
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#13

Post by sabanss »

E jbg ga sad. Za deset puta manju cifru od potrosene sve bih prekuco, sredio, napravi 10x bolji dizajn (ne bi bilo tesko) i obezbjedio 10 godina hostinga:) Ne znam, mozda su placali autorska prava za objavljivanje?
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#14

Post by Bumbar »

ladyDiana wrote:E jeste se bezveze upalili :D Pa odoste li na stranicu da vidite sta je tamo. Ne ulazim u dizajn stranice, o tome nemam pojma, a da je monotono i dosadno jeste vala. A oni su u stvari samo prekucali djela, nema nikakvih analiza koje bi djeca prepisivala. S te strane mi se cini ok. Ali ono sto mene muci je sljedece: kome su oni ovo napravili - djeci koja u svojim gradovima, mjestima, selima i skolama nemaju biblioteke? a svi imaju kompjutere i mogucnost da se prikljuce na internet!!!
djeca koja imaju kompjuter i internet konekciju sigurno imaju i pristup biblioteci gdje mogu posuditi te iste knjige.
jos jedan dokaz bespotrebnog razbacivanja nasih para.
I mene lady muci isto pitanje...za skole koje nemaju biblioteke??...a te iste skole imaju kompjutere?? i ako imaju kompjutere imaju i internet???...
maksuzzz...
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#15

Post by Ergot »

naj je jace ono cerekanje kad otvoris stranicu. :roll:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#16

Post by Bumbar »

Ergot wrote:naj je jace ono cerekanje kad otvoris stranicu. :roll:
hahahaha...jeste...ja sama u kancelariji pa me presjece sa svih strana hahahah

i btw.WTF je to?? :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Predstavljena web stranica sa sadržajem svih lektira za osno

Post by Truba »

dođoh preko gugla ovdje vidim poznato okružje :D


zanima me ako ovdje ima profa BHS
kako danas ocjenjuju lektiru uz sva ta pomagala koja se mogu naći na netu

faktički ne moraš čitati + skineš film
kako razlikovati onog ko je pročitao od onog koji petlja
Post Reply