Švarc-Šiling Dodiku zaprijetio smjenom

mickyK
Posts: 127
Joined: 18/01/2004 00:00
Contact:

#1 Švarc-Šiling Dodiku zaprijetio smjenom

Post by mickyK »

Švarc-Šiling Dodiku zaprijetio smjenom


Upravo je u "Dnevnom avazu" visoki predstavnik poručio da se ne može etnički očistiti jedan dio BiH, a onda zatražiti referendum, kaže Kris Benet

Visoki predstavnik Kristijan Švarc-Šiling (Christian Schwarz-Schilling) zaprijetio je jučer u Beču predsjedniku Saveza nezavisnih socijaldemokrata i premijeru Republike Srpske Miloradu Dodiku da će ga smijeniti ukoliko nastavi pričati o referendumu.
- Ako on nastavi pričati o referendumu, neću imati druge mogućnosti nego ga smijeniti -kazao je Švarc-Šiling tokom intervjua za austrijski radio, rečeno je "Dnevnom avazu" u OHR-u.

Promjena retorike

Visoki predstavnik, kako nam je pojasnio Kris Benet (Chris Bennett), direktor komunikacija OHR-a, jučer je imao dva intervjua u glavnom gradu Austrije. Pored razgovora za austrijski radio, on je odgovarao i na pitanje lista "Der Standard", pojasnio je Benet.
Upitan da objasni zaoštravanje retorike visokog predstavnika koji je do sada prilično nezainteresirano pratio sve zapaljiviju izbornu kampanju, direktor komunikacija OHR-a kazao je da politika Švarc-Šilinga nije nekonzistentna.
- Upravo je u "Dnevnom avazu" visoki predstavnik poručio da se ne može etnički očistiti jedan dio BiH, a onda zatražiti referendum. Njegova izjava u Beču samo je nastavak iste politike. Švarc-Šiling smatra da se rezultati etničkog čišćenja ne mogu i neće priznati. Što se tiče vaše opaske o navodnoj nezainteresiranosti, za nas je jako važno za vrijeme ove izborne kampanje vidjeti realno stanje u BiH, kako bismo mogli analizirati šta i kako dalje i koje naredne korake poduzeti da bismo vodili pametnu politiku.
Time se, na neki način, priprema i teren za dolazak Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH - istaknuo je Benet.

Kršenje Dejtona

Inače, agencije su jučer prenijele kako je Švarc-Šiling na konferenciji za novinare u Beču rekao da mu mnogi u BiH, ali i u međunarodnoj zajednici, prebacuju to što ne koristi svoje ovlasti prema premijeru RS, koji svojim izjavama o referendumu u tom entitetu krši Dejtonski sporazum.
- Ono što bih mogao uraditi jeste da ga isključim s liste kandidata za naredne izbore. Međutim, trudim se da do toga ne dođe, ograničavajući se samo na verbalnu opomenu Dodiku. Nadam se da će te opomene djelovati i da Dodik neće preći granice dozvoljenog, te da neću imati potrebu do izbora koristiti svoje ovlasti - rekao je Švarc-Šiling.

S. N.



Beograd koristi RS za pritiske

Švarc-Šiling optužio je zvanični Beograd da instrumentalizira RS u funkciji rješenja za Kosovo.
- Beograd koristi RS kao instrument za vršenje pritiska, tražeći da se, ako se Kosovu uvaži pravo na samoopredjeljenje, pruži isto i Srbima u BiH - rekao je Švarc-Šiling.
Kakve sankcije su moguće

Ukoliko bi visoki predstavnik odlučio doista kazniti Dodika, na izboru mu je nekoliko sankcija za kojima može posegnuti. On Dodika može smijeniti s mjesta premijera RS, također ga može lišiti funkcije lidera u SNSD-u, skinuti ga s liste kandidata na predstojećim izborima, te mu zabraniti politički rad.
Nek se malo i ovaj probudio. :)
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#2

Post by cartman »

Svaka mu dala... Ja mislim da je dodik sad razapet. Koliko je srao o referendumu i obecavao isti shumadiji, bit ce mu tesko prestat srat o njemu a opet siguran sam da ga jebe to sto bi ga Shvarc mogao smjenit. Pitanje je da li ce ostat vjeran svojoj supljoj prichi koja je evidentno bez osnova i cak nemoguca za sprovest u stvarnost, ili ce se ushutit jos ovo malo prije izbora... a to mu je bio i plan nakon izbora, tj da se ushuti i potpise reforme =)
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#3

Post by ztluhcs »

I Bo¹nje odmah mirni... To je rije¹ilo problem... :lol:
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#4

Post by Goran_35 »

ztluhcs wrote:I Bošnje odmah mirni... To je riješilo problem... :lol:
:lol:

Ma pametni smo mi :oops: samo nam pamet sporo dolazi :lol: :lol:
Vertex_bh
Posts: 101
Joined: 26/09/2005 17:09
Location: Sarajevo

#5

Post by Vertex_bh »

[quote="Goran_35"][quote="ztluhcs"]I Bošnje odmah mirni... To je riješilo problem... :lol:[/quote]

:lol:

Ma pametni smo mi :oops: samo nam pamet sporo dolazi :lol: :lol:[/quote]

... rece jos Mula Mustafa Baseskija: "Nisu bosanci glup narod, samo im pamet sporo nadolazi".

Ma pametan taj Baseskija, ako negdje vidim njegov plakat, glasacu za njega :lol:
Atanasije_Svilar
Posts: 56
Joined: 16/07/2003 00:00
Contact:

#6

Post by Atanasije_Svilar »

Dodik odgovorio
"Стојим иза свега што сам рекао о референдуму. Уколико се и даље
буде потезала прича о укидању РС, ми ћемо опет актуелизовати то
питање", истакао је Додик.
http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=26856
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7

Post by PipiDugaDevetka »

Ne mogu se fašisti kumiti i moliti kako to Karašiling radi... :x
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#8

Post by Goran_35 »

PipiDugaDevetka wrote:Ne mogu se fašisti kumiti i moliti kako to Karašiling radi... :x
ja se bojim da on ne zabrani da bilo sta kazes protiv genocidne tvorevine? :roll:
I ko je tu pobjednik?Pa traktorista "slavuj" Mile
Lika
Posts: 190
Joined: 03/10/2005 16:19

#9

Post by Lika »

TRAKTORIJADA - MAJKA...
mickyK
Posts: 127
Joined: 18/01/2004 00:00
Contact:

#10

Post by mickyK »

Izgleda da ovaj visoki predstavnik nije ni blizu glup kao sto su svi mislili. Neznam, vidjecemo razvoj situacije.
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#11

Post by gavrilo »

gdje to on prijeti da ce smijeniti dodika?

za one koji razumiju njemacki...
"Keine Loslösung der Serben-Republik"


Bosniens Serben drohen mit einem Unabhängigkeits-Referendum - Der Bosnien-Beauftragten Christian Schwarz-Schilling im STANDARD-Interview
Bosniens Serben drohen mit einem Unabhängigkeits-Referendum. Mit dem internationalen Bosnien-Beauftragten Christian Schwarz-Schilling sprach Josef Kirchengast.


STANDARD: Die Serben der Republika Srpska, der serbischen Republik in Bosnien-Herzegowina, drohen mit einem Unabhängigkeitsreferendum, falls der Kosovo ein souveräner Staat wird: Was für den Kosovo gelte, müsse dann auch für sie gelten. Wie real ist die Gefahr, dass Bosnien-Herzegowina als Staat auseinanderbricht?

Schwarz-Schilling: Sämtliche der genannten Begründungen sind völlig indiskutabel. Die Republik Srpska ist keine historisch langlebige Region wie der Kosovo, sondern eine in Dayton (Friedensabkommen 1995, Red.) geschaffene Einheit, als Möglichkeit, den Krieg friedlich zu beenden. Die internationale Gemeinschaft ist hier total einig, von Washington über Europa bis Russland, dass es eine Herauslösung der Republika Srpska durch ein Referendum oder ähnliches nicht geben kann und wird.

STANDARD: Ließen sich die Serben davon beeindrucken, wenn der Kosovo tatsächlich unabhängig würde?

Schwarz-Schilling: Ich habe keine Veranlassung, davon auszugehen, dass man diese Signale nicht verstanden hat.

STANDARD: Was wäre so fürchterlich daran, wenn alle diese Entitäten unabhängig würden und dann, im Zuge eine forcierten EU-Integration, auf diese Weise wieder zusammenwüchsen, mit offenen Grenzen, freiem Personen- und Warenverkehr und so weiter?

Schwarz-Schilling: Wir räumen jetzt nicht die Phase des 21. Jahrhunderts für den Nachholbedarf an Kleinstaaterei und nationalistische Überzeichnungen ein, um ihnen weiterhin Geld, Truppen und Stabilität zu geben. Europa leistet ja jeden Tag etwas, und dafür gibt es Bedingungen. Der wirkliche Fehler ist, dass man die Kosovo-Frage viel zu lange ungelöst gelassen hat.

STANDARD: Im Fall Montenegros scheint die EU nichts gegen Kleinstaaterei zu haben.

Schwarz-Schilling: Dieses Land ist eben schneller gewesen als Serbien im Erkennen, dass man auf einem falschen Weg war. Sie können Ministerpräsident Djukanoviæ einen Opportunisten nennen - oder einen, der sich den heutigen Gegebenheiten Europas früher angepasst hat als andere.

STANDARD: Ist man sich in Brüssel und in westeuropäischen Staatskanzleien bewusst, dass auf dem Balkan wieder etwas hochgehen kann, wenn man nicht entschlossen und nachhaltig genug handelt?

Schwarz-Schilling: In den Staatskanzleien sehr wohl. Weniger bei den Medien und in der Bevölkerung, weil ja dort Gott sei Dank nicht jeden Tag eine Bombe hochgeht. Sie sehen es doch in Österreich selbst: Sie haben eine sehr, sehr gute Politik mit sehr viel Verständnis für Bosnien-Herzegowina. Und die Umfragedaten zur Bereitschaft, Bosnien in die EU aufzunehmen, sind äußerst schlecht. (DER STANDARD, Printausgabe, 19. September 2006)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#12

Post by gavrilo »

Lika wrote:TRAKTORIJADA - MAJKA...

lika banana? 8-)
Teufik iz Los Angelesa
Posts: 903
Joined: 20/08/2006 01:36

#13

Post by Teufik iz Los Angelesa »

gavro, sta ti velis o miloradu, bas me zanima? :)
Lika
Posts: 190
Joined: 03/10/2005 16:19

#14

Post by Lika »

gavrilo wrote:
Lika wrote:TRAKTORIJADA - MAJKA...

lika banana? 8-)
OTISLA SI JEEEDNOG DAAANAA I ODNJELA NASE SNOOVE... :D
mickyK
Posts: 127
Joined: 18/01/2004 00:00
Contact:

#15

Post by mickyK »

@gavrilo (princip)

Ima nekih koji ne razumiju njemacki, sta si htio da kazes kad mozes pretpostaviti da 80% ljudi ovdje nezna taj jezik :?
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#16

Post by Goran_35 »

mickyK wrote:@gavrilo (princip)

Ima nekih koji ne razumiju njemacki, sta si htio da kazes kad mozes pretpostaviti da 80% ljudi ovdje nezna taj jezik :?
Cuj ne razumijemo? Vidis da covjek prijeti :oops: kajne ovo,kajne ono... :roll:
Como_Sarajevo
Posts: 624
Joined: 20/01/2004 00:00

#18

Post by Como_Sarajevo »

Atanasije_Svilar wrote:Opet dodik:

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=26862
Strpi se malo :D Neće još dugo laprdati :D
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#19

Post by Goran_35 »

Sta li sada ima gosn.ambasador da kaze u "svoju odbranu"? :D
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#20

Post by Goran_35 »

uppsss...Tek sada vidim da je "bivsi" ambasador ... :-)
mickyK
Posts: 127
Joined: 18/01/2004 00:00
Contact:

#21

Post by mickyK »

E, sad sam se cuo sa Šilingom preko telefona.

Pozalio sam mu se da se Dodik opet *urci i reko mi je u povjerenju da ce smjeniti Dodika sutra ili mozda prekosutra. Al nemojte ovo nikome reci!
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#22

Post by Goran_35 »

"Jedan daje -drugi uzme" :D - nije on dzabe pjev'o k'o slavuj :oops:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23

Post by PipiDugaDevetka »

Goran_35 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ne mogu se fašisti kumiti i moliti kako to Karašiling radi... :x
ja se bojim da on ne zabrani da bilo sta kazes protiv genocidne tvorevine? :roll:
I ko je tu pobjednik?Pa traktorista "slavuj" Mile
Valjda će MSP u Hagu donijeti odluku do juna 2007.

Meni se sviđa ona pjesma:
"Ide Mile lajkovačkom pruugoom,
Ide Mile sa još jednim druugoom..."
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#24

Post by Goran_35 »

PipiDugaDevetka wrote:
Goran_35 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ne mogu se fašisti kumiti i moliti kako to Karašiling radi... :x
ja se bojim da on ne zabrani da bilo sta kazes protiv genocidne tvorevine? :roll:
I ko je tu pobjednik?Pa traktorista "slavuj" Mile
Valjda će MSP u Hagu donijeti odluku do juna 2007.

Meni se sviđa ona pjesma:
"Ide Mile lajkovačkom pruugoom,
Ide Mile sa još jednim druugoom..."
Kolega :oops: - dobra :oops:

Ali ova sto je sam sebi ispjev'o :oops: "jedan daje :oops: -drugi uze :lol: " je najbolja :oops:

:lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=8zx998aAHBo

:lol: :lol:
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#25

Post by vodolija_33 »

..
Last edited by vodolija_33 on 19/09/2006 12:22, edited 1 time in total.
Post Reply