Slovenija zadužena kao bivša Jugoslavija

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
valterbranisarajevo

Slovenija zadužena kao bivša Jugoslavija

Post by valterbranisarajevo » 01/09/2006 11:04

Dobre dvije godine nakon što je ušla u EU i pola godine prije zamjene tolara eurom, Slovenija je svojim bruto deviznim dugom inozemstvu, koji je veći od 20 milijardi eura, dosegnula zaduženost bivše Jugoslavije

... piše danas zagrebački Večernji list. Čini se da slovenski devizni dug nije malen i nastavi li rasti, mogao bi poprimiti zabrinjavajuće dimenzije. S neskrivenim iznenađenjem takve je podatke, potkrijepljene analizama, javnosti predočio tjednik Delo FT s napomenom da je Jugoslavija tada imala oko 20 milijuna stanovnika, a sadašnja Slovenija dva milijuna, pa je svaki Slovenac statistički dužan deset tisuća eura.

Podaci Banke Slovenije pokazuju da se u inozemstvu najviše zadužuju banke za potrebe deviznih kredita poduzeća i građana, te njima treba pripisati veći dio povećanja slovenskoga deviznog duga, koji je već lani bio četiri milijarde eura, veći nego prethodne godine.

Analitičari tvrde da ne raste samo bruto devizni dug, koji je već sad na razini tri četvrtine bruto domaćeg proizvoda (BDP), nego raste i neto dug, razlika između slovenskih potraživanja i obaveza.

(Fena)

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 01/09/2006 11:20

Kao prvo, izuzetno je glupo porediti vrijednost nekih dvadesetak milijardi dolara iz recimo 70-ih, i sada.

Kao drugo, i sam tekst kaze da su razlog zaduzenosti banke koje duguju na ima kredita privrede i gradjana. Dakle, ukljuceni su dugovi obicnog Slovenca za kredit za stan, auto, itd, sto onda i nije puno. Potsjecanja radi, takvih kredita nije bilo u ono doba, sem za privilegovane, a ti "krediti" su bili maltene bespovratni.

Kao trece, Slovenija ovim ne krpi nekakve megalomanske "gubitase" (sjeca li se ko tog tada ustaljenog termina?) koji od pocetka nisu imali smisla i hrane ega mocnika, pa time ima realne sanse i da ih jednom vrati. Kolika je momentalna pokrivenost je stvar trenutka.

bozur

Post by bozur » 01/09/2006 11:25

I valter je li ti drago?
Ko biva Slovencima bilo bolje za vrijeme Jugoslavije :-)

zooropa

Post by zooropa » 01/09/2006 11:47

Kao prvo, izuzetno je glupo porediti vrijednost nekih dvadesetak milijardi dolara iz recimo 70-ih, i sada.

Slažem se.

...pa time ima realne sanse i da ih jednom vrati. Kolika je momentalna pokrivenost je stvar trenutka.

Te šanse postoje, ali šta će se desiti dok se ti dugovi izmire? Zemlja će najvjerovatnije morati usporiti svoju privredu, što bi moglo dovesti do pada zaposlenosti i životnog standarda.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 01/09/2006 14:57

Hajmo se kladiti da im je bilo bolje za bivse Jugoslavije. tada su imali: TAM, Iskru, Zeljezare Jesenice.... a sada.

Cijena laznog blagostanja i kupovine socijalnog mira uzimanjem kredita je ogromna... Ispunjavanje strogih ekonomskih kriterija EU i uvodjenja Eura nije bas mala..

Njihova je sreca sto su oni vrijedan narod, gdje gotovo svaka porodica ima mali porodicni obrt pa za njih nece biti zime.

Cifra o kojoj se govori 20 milijardi je otprilike zaduzenje bivse Jugoslavije 1991, a taj dug je sukcesijom podijeljen na sve bivse republike. Mislim da je po tom osnovu BiH duzna 2-3 milijarde.

I jos nesto ne slazem se da su u onom sistemu kredite dobivali privilegovani. Na kredite su svi kupovali sve, od igle do lokomotive. Koliko je samo nenaplacenih cekova izgorilo aprila 1992 u kasama firmi u BiH....

BTW. Naravno da mi nije drago sto imaju taj dug...

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 01/09/2006 15:03

jedno je kupovati varteksove leviske na tri ceka/rate, a drugo kupiti kucu na kredit. ovo drugo je postojalo samo za privilegovane, sto se prethodno spominje i u postu.

Šandor

Post by Šandor » 01/09/2006 15:04

U Sloveniji je prosječna plata preko 1100 eura. I uvijek su bili mnogo razvijeniji od ostatka Jugoslavije.

taxi_driver

Post by taxi_driver » 01/09/2006 15:32

SherlockHolmes wrote:jedno je kupovati varteksove leviske na tri ceka/rate, a drugo kupiti kucu na kredit. ovo drugo je postojalo samo za privilegovane, sto se prethodno spominje i u postu.

i tu grijesis.moj stari je dobio kredit u onoj drzavi,a cak nije bio clan sk.znaci i u onom su sistemu dijelili kredite.samo sto u onom sistemu nisi imao potrebu da uzimas za svaku sitnicu.a u ovom?pa dovoljno je proci ferhadijom i vidjeti izloge.pa gdje to na svijetu ima,da kupujes cipele na 4 rate?hahahahahahahhaa

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 01/09/2006 15:37

Zaista smijesno.

Nego, tako je bilo i 80-ih, 90-ih, ali si ocito premlad da se toga sjecas. Stari ti je ili endem ili je imao jacu stelu (privilegovani se ne odnosi samo na clanove CK, nego na one sa jakim vezama), u tom slucaju.

bleka

Post by bleka » 01/09/2006 15:38

valterbranisarajevo wrote:Hajmo se kladiti da im je bilo bolje za bivse Jugoslavije. tada su imali: TAM, Iskru, Zeljezare Jesenice.... a sada.

Cijena laznog blagostanja i kupovine socijalnog mira uzimanjem kredita je ogromna... Ispunjavanje strogih ekonomskih kriterija EU i uvodjenja Eura nije bas mala..

Njihova je sreca sto su oni vrijedan narod, gdje gotovo svaka porodica ima mali porodicni obrt pa za njih nece biti zime.

Cifra o kojoj se govori 20 milijardi je otprilike zaduzenje bivse Jugoslavije 1991, a taj dug je sukcesijom podijeljen na sve bivse republike. Mislim da je po tom osnovu BiH duzna 2-3 milijarde.

I jos nesto ne slazem se da su u onom sistemu kredite dobivali privilegovani. Na kredite su svi kupovali sve, od igle do lokomotive. Koliko je samo nenaplacenih cekova izgorilo aprila 1992 u kasama firmi u BiH....

Ti si dobro bolestan. Jesi li ti ikada bio u SLoveniji ? Iako se nece mnogi sloziti sa mnom ja vam tvrdim da se u prosjeku danas zivi bolje u Bosni nego za vrijeme Tita.

Šandor

Post by Šandor » 01/09/2006 15:41

SherlockHolmes wrote:jedno je kupovati varteksove leviske na tri ceka/rate, a drugo kupiti kucu na kredit. ovo drugo je postojalo samo za privilegovane, sto se prethodno spominje i u postu.

Mlad sam ali vjerovatno si u pravu. I mom su dedi nudili kuću na bespovratni kredit u najboljem dijelu Sarajeva. Ali on budala odbio.

A bio je privilegovan.

kekec

Post by kekec » 01/09/2006 16:09

bleka wrote:Ti si dobro bolestan. Jesi li ti ikada bio u SLoveniji ? Iako se nece mnogi sloziti sa mnom ja vam tvrdim da se u prosjeku danas zivi bolje u Bosni nego za vrijeme Tita.

Mozda bi, zbog potpunije informacije, trebalo dodati da se za vrijeme Tita u prosjeku bolje zivilo,
nego za vrijeme Austro-Ugarske, a tada se u prosjeku bolje zivjelo, nego za vrijeme Otomanske vladavine,...
........ nego u vrijeme prailira. :D

Hajmo malo mjesati kruske i banane. :-)

Vodenjak

Post by Vodenjak » 01/09/2006 16:17

bleka wrote:
valterbranisarajevo wrote:Hajmo se kladiti da im je bilo bolje za bivse Jugoslavije. tada su imali: TAM, Iskru, Zeljezare Jesenice.... a sada.

Ti si dobro bolestan. Jesi li ti ikada bio u SLoveniji ? Iako se nece mnogi sloziti sa mnom ja vam tvrdim da se u prosjeku danas zivi bolje u Bosni nego za vrijeme Tita.

:lol: :lol: :lol:

neupucena

Post by neupucena » 01/09/2006 16:19

kekec wrote:Hajmo malo mjesati kruske i banane. :-)

Meni su rekli da je bolji efekat kad pomijesas kruske i sljive :roll:

bleka

Post by bleka » 01/09/2006 16:24

Ne. Ja tvrdim da se za vrijeme Tita opustenije zivjelo(svak je imao nakav posao i nisi ga mogao izgubiti). OVo je drugo vrijeme, brutalnog kapitalizma, ali cak i nakon rata, BOsna ce uspjeti uhvatiti prikljucak i za 20 godina prvenstveno proximity efektu, te liberalizacijom i otvaranjem raznih fondova, stabilnoj politickoj situaciji, stranim investicijama, biti dio razvijenog i naprednog svijeta. Mnogi ljudi su zaplatili svoju naivnost i ne mogucnost da se prilagode novoj situaciji, ali to je bilo neminovno od Rusije do Madzarske.
Raspitaj se kako se u Titino vrijeme zivjelo do 1964 (npr. uopste nisi mogao imati pasos ako nisi obavljao znacajnu politicku funkciju).
LJetovalo se po radnickim odmaralistima, jest to bilo simpa i bezbrizno, ali vecina Bosanaca i danas moze odvalit bez problema 10 dana na moru u RH.

neupucena

Post by neupucena » 01/09/2006 16:27

bleka wrote:LJetovalo se po radnickim odmaralistima, jest to bilo simpa i bezbrizno, ali vecina Bosanaca i danas moze odvalit bez problema 10 dana na moru u RH.

Po ovoj logici, ja i ti ne zivimo u istoj BiH.

DONY

Post by DONY » 01/09/2006 16:30

BLEKA(CITAT):
ja vam tvrdim da se u prosjeku danas zivi bolje u Bosni nego za vrijeme Tita

Bleka,ako je i od tebe,previse je...... Mars je previse blizu,brisi dalje.. :lol: :lol:

kekec

Post by kekec » 01/09/2006 16:34

bleka wrote:...
Raspitaj se kako se u Titino vrijeme zivjelo do 1964 (npr. uopste nisi mogao imati pasos ako nisi obavljao znacajnu politicku funkciju).

A kome je to trebao pasos u to vrijeme?
:roll: Mozda turistima? :D

bleka

Post by bleka » 01/09/2006 16:36

PA vi nastaviti zivjeti s idejom da je Tito valjo Francuze, Njemce, Ruse
Da ga je REX spasio na Sutjesci :-)
Ne znam sto su toliki ljudi ilegalno i legalno bjezali preko grane :zzzz:
JA vam tvrdim cinjenice. Usporedi sada prosjecnu platu u konvertibilnoj valuti (sto KM jeste) i za vrijeme Tita (milijrde dinara). Sanjajte ...

bleka

Post by bleka » 01/09/2006 16:44

kekec wrote:
bleka wrote:...

A kome je to trebao pasos u to vrijeme?
:roll: Mozda turistima? :D

Pa to i jeste najsmjesnije sto ti imas ideju da svijet tada nije zivio. Ljudi su i tada putovali po Evropi, zajebavali se...
Ljudima je tada predstavljano da se svijet u SAD i Evropi pati u odnosu na EX-YU (lijepo obradeno u vise filmova). Zivjelo se i tada majstore itekako...

mr2

Post by mr2 » 01/09/2006 16:47

Šandor wrote:U Sloveniji je prosječna plata preko 1100 eura. I uvijek su bili mnogo razvijeniji od ostatka Jugoslavije.

:lol: :lol: :lol: smanji malo dozivljaj......moguce da je bruto oko 1000 ,ali neto....tesko

zooropa

Post by zooropa » 01/09/2006 18:10

U to mi je teško povjerovati. Od mojih roditelja pa nadalje, svi kažu da se tada bolje živjelo. Ne znam je li u Sloveniji bolje sada ili onda, ali ovdje na osnovu onoga što ljudi kažu definitivno onda je bilo bolje.

OVo je drugo vrijeme, brutalnog kapitalizma, ali cak i nakon rata, BOsna ce uspjeti uhvatiti prikljucak i za 20 godina prvenstveno proximity efektu, te liberalizacijom i otvaranjem raznih fondova, stabilnoj politickoj situaciji, stranim investicijama, biti dio razvijenog i naprednog svijeta. Mnogi ljudi su zaplatili svoju naivnost i ne mogucnost da se prilagode novoj situaciji, ali to je bilo neminovno od Rusije do Madzarske.

A šta ćeš za vrijeme tih 20 godina? Jednostavno ćemo tih 20 godina morati loše živjeti (da ne kažem crkavati), a? Ne kažem da bi se to u socijalizmu izbjeglo, ali i sada u kapitalizmu svi mi znamo da tako ne mora biti, ali nažalost ne odlučujemo mi. To što se desilo Rusiji (i recimo Češkoj, Slovačkoj, baltičkim zemljama) desilo se zato što nisu same upravljale svojim državama već su dopustili međunarodnim birokratama (MMF i s njim ministarstvo finansija SAD, WB, WTO i sl.), prvenstveno u ekonomskoj sferi, a u dobrom dijelu i drugim, da im postavljaju uslove, zahtjeve i na taj način tjerali vodu na svoj mlin. Ljudima su oči zamazane članstvom gore pobrojanih u EU (osim Rusije). U tim zemljama i dalje je velika nezaposlenost, plate niske (u odnosu na EU), u Češkoj sve okolo Praga je struhlo itd.

Blago onoj zemlji koja ima na čelu čovjeka kao što je npr. Mohamad Mahathir, koji je spreman reći "NE!" onome što vidi kao nepovoljno ili prijetnju svojoj zemlji, a ne ponizno prihvatati sve s oduševljenjem što mu na sto stavi zapadna birokracija. Uostalom, pogledajmo gdje su Malezija, Južna Koreja i sada Kina, sve zemlje koje su se same brinule o sebi.

Nažalost, izgleda da BiH nije to u stanju učiniti.

kekec

Post by kekec » 01/09/2006 18:49

bleka wrote:PA vi nastaviti zivjeti s idejom da je Tito valjo Francuze, Njemce, Ruse
Da ga je REX spasio na Sutjesci :-)
Ne znam sto su toliki ljudi ilegalno i legalno bjezali preko grane :zzzz:
JA vam tvrdim cinjenice. Usporedi sada prosjecnu platu u konvertibilnoj valuti (sto KM jeste) i za vrijeme Tita (milijrde dinara). Sanjajte ...

Nemoj se provaljivati, rahmeta ti Tarzanova.
Ilegalno je prelazio granicu, zna se ko.
Legalno bjezati preko granice? :roll: Valjda su ti "bjegunci" imali pasose. :-)
Iznenadio bi se da znas kolika je prosjecna plata onog vremena iznosila u dojch markama. Nadji negdje kursnu listu iz tog perioda, pa sracunaj. :)

Pa to i jeste najsmjesnije sto ti imas ideju da svijet tada nije zivio. Ljudi su i tada putovali po Evropi, zajebavali se...
Ljudima je tada predstavljano da se svijet u SAD i Evropi pati u odnosu na EX-YU (lijepo obradeno u vise filmova). Zivjelo se i tada majstore itekako...

Do 1964 je turizam bio strasno razvijen. Nisi mogao od turista proci Jadranom. A sto je bilo turistickih kapaciteta, to je za ne povjerovati.
Putovalo se, nije da nije, ali svako u svojoj drzavi i u blizini mjesta boravista. Otprilike kao Sarajevo- Ilidza. Samo su rijetki pojedinci putovali u inostranstvo.
Zivjelo se, putovalo po Evropi i tada, to je tacno, ali ko i kako. Plemici, kapitalisti i rijetki da, ali dobraaa vecina ne, jer je crncila 12-16 sati dnevno da zaradi za zivot.

Uostalom, eto te tamo, misli sta hoces, ali znaj da nisi u pravu. :)

njonjica

Post by njonjica » 01/09/2006 20:12

kekec wrote:
Do 1964 je turizam bio strasno razvijen. Nisi mogao od turista proci Jadranom. A sto je bilo turistickih kapaciteta, to je za ne povjerovati.
Putovalo se, nije da nije, ali svako u svojoj drzavi i u blizini mjesta boravista. Otprilike kao Sarajevo- Ilidza. Samo su rijetki pojedinci putovali u inostranstvo.
Zivjelo se, putovalo po Evropi i tada, to je tacno, ali ko i kako. Plemici, kapitalisti i rijetki da, ali dobraaa vecina ne, jer je crncila 12-16 sati dnevno da zaradi za zivot.

Joj, ne lupetaj (da prostis na izrazu) zivota ti!!
12-16 sati dnevno? Siguran si da govorimo o istoj drzavi? Radilo se osam sati dnevno samo sto je radno vrijeme pocinjalo u 7 ili 8 sati ujutro! Nisi morao ostati prekovremeno, a ako jesi, dobijali su se viskovi u firmama. I nisi morao da se pretrgnes od posla, bez straha za egzistenciju kao recimo danas ako radis kod privatnika za cca 400 km mjesecno koje ces MOZDA dobiti, da ne pominjem sate i sate prekovremenih koji ti NIKADA nece biti placeni, nego sav si sretan ako dobijes placu kojom ces platiti previsoke racune....

Koji crni plemici i kapitalisti u komunizmu (kako cesto volite istaci)?? Covjece, ako mozes smatrat politicara koji u Neumu ima vikendicu plemicem, onda ih je i bilo nesto malo svakako. :D
A putovalo se, moglo se bez vize, samo pokazes onaj pasos i u redu je...Islo se u soping u Trst, Udine, u Madjarsku po sir i dimljenu curetinu..... Doduse, nije se islo u Italiju na more, ali sto ce ti Italija kad je "nasa" obala bila cistija.
Sjecas li se koliko je bila vrijedna ona "jedna črvena" po koju su dolazili madjari koji su nam prodavali stvari za male pare???
Danas mi kaskamo daleko iza te iste Madjarske.....zahvaljujuci demokratiji na BH nacin.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 01/09/2006 21:04

njonjica wrote:
kekec wrote:

Joj, ne lupetaj (da prostis na izrazu) zivota ti!!
12-16 sati dnevno? Siguran si da govorimo o istoj drzavi? Radilo se osam sati dnevno samo sto je radno vrijeme pocinjalo u 7 ili 8 sati ujutro! Nisi morao ostati prekovremeno, a ako jesi, dobijali su se viskovi u firmama. I nisi morao da se pretrgnes od posla, bez straha za egzistenciju kao recimo danas ako radis kod privatnika za cca 400 km mjesecno koje ces MOZDA dobiti, da ne pominjem sate i sate prekovremenih koji ti NIKADA nece biti placeni, nego sav si sretan ako dobijes placu kojom ces platiti previsoke racune....

Koji crni plemici i kapitalisti u komunizmu (kako cesto volite istaci)?? Covjece, ako mozes smatrat politicara koji u Neumu ima vikendicu plemicem, onda ih je i bilo nesto malo svakako. :D
A putovalo se, moglo se bez vize, samo pokazes onaj pasos i u redu je...Islo se u soping u Trst, Udine, u Madjarsku po sir i dimljenu curetinu..... Doduse, nije se islo u Italiju na more, ali sto ce ti Italija kad je "nasa" obala bila cistija.
Sjecas li se koliko je bila vrijedna ona "jedna črvena" po koju su dolazili madjari koji su nam prodavali stvari za male pare???
Danas mi kaskamo daleko iza te iste Madjarske.....zahvaljujuci demokratiji na BH nacin.

Ma ne znas ti @kekeca...
Zna on i gore slagati, kad je turizam u pitanju!
Posebno kad treba da se baci u Evropu... :P

:D

Post Reply