Bošnjaci u Turskoj

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Batonus

Bošnjaci u Turskoj

Post by Batonus » 11/07/2006 19:00

Nerijetko su mnogi navodili lazi o broju Bosnjaka u Turskoj..

Poznato je da je oko 50 000 porodica iselilo u Tursku u periodu Austro-Ugarske i Kraljevine Jugoslavije. To je moglo ostaviti 500 000 potomaka u Turskoj, a neki su cak izbrojali 5 miliona (?!)...

No,istina je drugacija...

1965.
17 000 stanovnika u Turskoj reklo je da im je bosanski jezik maternji
35 000 stanovnika u Turskoj reklo je da im je bosanski jezik drugi jezik

Dakle ovo je maksimalan broj onih koji su zadrzali bosnjacki identitet.

Zbroj: hrvatski (maternji i drugi jezik) je 1600, a srpski 64 000 (od ovog 58 000 kao drugi)...

Uzmimo da su Bošnjaci pod uticajem komšija u to vrijeme ko svoj prihvatali srpski i hrvatski...Sve ukupno 110 000, a od svega tek 25 000 onih koji su ga smatrali svojim jezikom...

I otkud onda procjene da ih ima 5 miliona?

Last_one

Post by Last_one » 11/07/2006 19:59

Pa 5 miliona je bas cifra!!!!Al fakat jeste da ih ima dosta!Uzmimo ipak kolika je Turska,pa sam Istambul je milionski grad!
Ovi podaci su iz 65-te,sada je taj br garant veci ......al 5 miliona!!!!!!!hehehheh.......to je nemoguce

bosn.om

Post by bosn.om » 11/07/2006 20:01

Pa mozda se misli na porijeklo, pa makar se radilo o dolasku tokom osmanske vladavine, kad se islo skolovati, u vojsku il trgovati dole. Tokom 4-5 vjekova nije i nemoguce da bude oko 5 miliona potomaka, ali naravno ti ljudi nemaju posebnih veza danas s nama.

Isto tako mi je jedna Tunizanka pricala da ima regija u Tunisu i u Kabiliji (istocni Alzir) gdje se za neke potomke govori da su porijeklom s Balkana, dosli tokom neke seobe po Osmanskom carstvu koje se tada protezalo od Bliskog Istoka do Spanije, i njihova bjela koza, veliki broj plavookih ili plavokosih potvrdjuje da se ne radi o Arapima. Kabili na primjer su skroz bijeli, ko bi rekao da je Zidane iz Alzira na primjer, nema nista fizicki slicno s njima; al ne kazem sad da je Zidane Bosanac porijeklom, al je neki Evropljanin, to je sigurno (prica se da su i Vizigoti i stari Normandi neko vrijeme naseljavali neke djelove Sredozemnog). Isto tako imas u danasnjoj Palestini ljude naseg porijekla, koji i dan danas drze do naseg jezika, iako ih je jako malo, jer se vremenom mjesa narod. Ali zasigurno su svi narodi Osmanskog carstva putovali i selili se po cijelom carstvu, a Bosanci narocito, kao uvjek, jer ova zemlja nikad nije davala dovoljne uslove za zivot, narocito kad je na krajini carstva i rad toga vjecno u ratu, tako da nije cudo da nas ima dosta porijeklom po tim teritorijama. A i bili smo cjenjeni kao inteligentni i dobri ratnici ili umjetnici, s toga su nasa dijeca lako i dobivala uslove da se idu skolovati u Carigrad, gdje bi i ostajali i vise manje jako dobro uspjevali u tadasnjim elitama. Kao uvjek, Bosanci su najuspjesniji daleko od domovine, iz kojeg razloga, Boga pitaj, samo je to velika steta za domovinu...

Last_one

Post by Last_one » 11/07/2006 20:10

Pa kad nam je domovina ovakva......svi je fol volimo a pustili smo konje da je vode!Zato moramo bjezati po bjelom svijetu!

HRVojeVukcicHRVATinic

Post by HRVojeVukcicHRVATinic » 11/07/2006 20:33

bosn.om wrote:Pa mozda se misli na porijeklo, pa makar se radilo o dolasku tokom osmanske vladavine, kad se islo skolovati, u vojsku il trgovati dole. Tokom 4-5 vjekova nije i nemoguce da bude oko 5 miliona potomaka, ali naravno ti ljudi nemaju posebnih veza danas s nama.

Isto tako mi je jedna Tunizanka pricala da ima regija u Tunisu i u Kabiliji (istocni Alzir) gdje se za neke potomke govori da su porijeklom s Balkana, dosli tokom neke seobe po Osmanskom carstvu koje se tada protezalo od Bliskog Istoka do Spanije, i njihova bjela koza, veliki broj plavookih ili plavokosih potvrdjuje da se ne radi o Arapima. Kabili na primjer su skroz bijeli, ko bi rekao da je Zidane iz Alzira na primjer, nema nista fizicki slicno s njima; al ne kazem sad da je Zidane Bosanac porijeklom, al je neki Evropljanin, to je sigurno (prica se da su i Vizigoti i stari Normandi neko vrijeme naseljavali neke djelove Sredozemnog). Isto tako imas u danasnjoj Palestini ljude naseg porijekla, koji i dan danas drze do naseg jezika, iako ih je jako malo, jer se vremenom mjesa narod. Ali zasigurno su svi narodi Osmanskog carstva putovali i selili se po cijelom carstvu, a Bosanci narocito, kao uvjek, jer ova zemlja nikad nije davala dovoljne uslove za zivot, narocito kad je na krajini carstva i rad toga vjecno u ratu, tako da nije cudo da nas ima dosta porijeklom po tim teritorijama. A i bili smo cjenjeni kao inteligentni i dobri ratnici ili umjetnici, s toga su nasa dijeca lako i dobivala uslove da se idu skolovati u Carigrad, gdje bi i ostajali i vise manje jako dobro uspjevali u tadasnjim elitama. Kao uvjek, Bosanci su najuspjesniji daleko od domovine, iz kojeg razloga, Boga pitaj, samo je to velika steta za domovinu...

Zinedine Zidane je Berber! Nije Arapin, reći jednom Berberu da je Arapin je vrsta uvrede. Berberi su autohtono bijelo stanovništvo sjeverne Afrike.
U sukobu su sa Arapima, npr. u Maroku koji ima berbersku večinu a arapsku vladavinu djeci je zabranjeno davati berberska imena i prezimena, a zabranjen je i njihov jezik(Alžir,Maroko,Libija). Recimo Zinedine je iz svog imena namjerno izbacio arapski dio.
Last edited by HRVojeVukcicHRVATinic on 11/07/2006 20:39, edited 1 time in total.

uozo

Post by uozo » 11/07/2006 20:37

Problem samog broja Bosnjaka u cjeloj Turskoj je veoma delikatan. Skoro je nemoguce odrediti i priblizan broj, jer se mnogi ako imaju samo i jednog pretka koji dolazi iz Bosne ili Sandzaka cesto izjasnjavaju kao Bosnjaci. Izjasnjavaju mislim da kazu u razgovoru, jer se Bosnjaci u Turskoj veoma brzo asimiliraju i po pravilu se izrazavaju kao Turci cim predju granicu Kapikule. Naravno je za mnoge koji bas i ne poznaju pravu razliku izmedju Pomaka, Abaza, Arnavuta i ostalih doseljenika sa Balkana najlakse reci da su oni svi Bosnjaci pa se cesto sve te balkanske etnicke skupine stavljaju u isti kos. Za Turke je takodje svejedno da li je neko porijeklom iz Bosne ili Makedonije, a i ne treba zaboraviti da je citavo muslimansko stanovnistvo sa teritorija Srbije iseljeno u Tursku i da se oni najcesce takodje izrazavaju kao Bosnjaci.
U Istanbulu postoje citavi kvartovi cije se stanovnistvo broji stotinama hiljada koji su naseljeni ljudima koji za sebe kazu da su porijeklom Bosnjaci. Besyüzevler, Bayrampasa, Pendik, Kartal u Istanbulu ili Konak u Izmiru, onda Inegöl, pa par kvartova u Bursi su dijelovi u kojima je stanovnistvo pretezno porijeklom sa balkana. Postoje cak i sela pored Milasa koja su bosnjacka sto me je stvarno iznenadilo. Sada tacan broj je veoma tesko utvrditi ali sam ja mnogo puta cuo o cifri od vise milona. Iskreno sam i za vrijeme moga duzeg boravka tamo poceo i da vjerujem da ih ima toliko jer jednostavno ima stvarno veliki broj ljudi koji za sebe kazu Bosnjak. Naravno da veliki broj ne zna apsolutno niti jednu rijec naseg jezika ali se kako je vec neko rekao prepoznaju po ocima u boji i svjetlijem tenu i boji kose...

bosn.om

Post by bosn.om » 11/07/2006 20:55

Zidane je Kabil, nema veze s Berberima. Berberi nisu bijeli vecinom, otkud ti to i konsiderirani su dole kao Cigani kod nas.
Istina je da se Kabili greskom klasiraju od strane Evropskih etnologa kao dio berberskih plemena, ali to oni sami i svi magrebski strucnjaci negiraju, objasnjavajuci da su dosli tu kasnije, da im je historija, drugacija, a tako i obicaji i kultura (uvijek su bili sedenteran narod, za razliku od Berbera). Cak i neka genetska istrazivanja su potrdila da nemaju nista s lokalnim narodima. Ne znam kako se kod nas to uci danas, al ovdje u Francuskoj pocinju da mjenjaju pristup kabilskoj klasifikaciji, iako jos uvijek ima starih udzbenika u cirkulaciji.

Evo na sta Berberi najcesce lice, a nalazi se i tamnijih plemena:

Image

Edit: a Zidane nije nista izbacio, puno mu je ime Zinedine Yazide Zidane i dan danas, al zabranjuje ikom van njegove porodice da ga zovu Yazid.

Luxor

Post by Luxor » 13/07/2006 16:34

Documents recently found by Turkish historians indicate that Turks having direct and indirect Bosniak ancestry, number as high as 2.5 million.

It is believed that Bosniak identity was lost among these people due to Turkish assimilation laws in the late 19th and 20th centuries. Bosniak immigrants to Turkey were required to change their names to Turkish or Turkish sounding ones(under the Law on Family names). As a consequence of this, today some Turks do have somewhat Slavic sounding surnames. However some also have entirely Slavic surnames, the most common one probably being "Kiliç" spelled in Turkish as compared to the Bosnian version which is spelled "Kilić".

from: wikipedia.com

Samo cu skraceno da prevedem. Pise da danas u Turskoj ima oko 2.5 miliona Turaka koji ima direktan ili indirektan Bosnjacki korijen.

Vjeruje se da se Bosnjacki identitet izgubio zbog zakona u Turskoj krajem 19'og i 20'og stoljeca.Bosnjacki imigranti u Turskoj su morali da mjenjaju svoja prezimena/imena u Turska ili ona koja izgledaju kao Turska.

To je razlog sto danas imamo u Turskoj prezimena koja zvuce kao Slavenska/Bosnjacka.

Jedno od njih je "Kiliç", dok na Bosanskoj verziji je "Kilić".

+od 13 godina

Post by +od 13 godina » 13/07/2006 18:28

Ja znam da u Egiptu ima jedno selo koje je naseljeno bosancima. Zovu ga po nadimku selo bosanaca (mada to selo ima neko drugo ime, cini mi se da je blizu Narubia, nisam siguran). Naime tu su se naselili bosanci koji su ratovali u Egiptu i umjesto da se vrate svojoj domovini, kaze se da su ostali tamo da zive. Tako da je bilo pravo cudno vidjeti djecu s plavim ocima i pravo tamnog tena lica i svijetle kose... Pravo cudno.

uozo

Post by uozo » 13/07/2006 18:46

Luxor wrote: However some also have entirely Slavic surnames, the most common one probably being "Kiliç" spelled in Turkish as compared to the Bosnian version which is spelled "Kilić".

To je razlog sto danas imamo u Turskoj prezimena koja zvuce kao Slavenska/Bosnjacka.

Jedno od njih je "Kiliç", dok na Bosanskoj verziji je "Kilić".

"Kiliç" se pise bez tacki iznad slova i i znaci sablja. Inace nema nikakve veze sa slavenskim/bosnjackim prezimenima u Turskoj i kao prezime je veoma cesto. Ni Wikipedia nema uvijek tacne podatke. Prezimena koja su cesto uzimana od strane Bosnjaka koji su pri prijemu u tursko drzavljanstvo morali da uzmu neko koje ce zvucati turski, su najcesce vezana sa nekim geografskim imenima, rijekama, i tome slicno. Tako su cesta prezimena Balkan, Balkanli, Diravaci, Karadagli, Balkanoglu, itd...
Drugi nacin na koji su se uzimala prezimena je samo promjenom sufiksa vic, ovic ili ic u tursku verziju pomocu njihovog sufiksa oglu. Ispod g ima crtica i glas g se ne izgovara, sto znaci sin. Tako bi na primjer Dautovic bilo Dautoglu, Hasanovic - Hasanoglu, Muratovic - Muratoglu...
I treci nacin koji je u zadnje vrijeme bio popularan je uzimanje nekih imena kojima se izrazava duboka odanost turskoj i koja oznacavaju koliko nosioci tih imena vole Tursku.
Npr Türkcan - turska dusa, Türkoglu - turski sin, Büyüktürk - veliki turcin, itd...

Custos Morum

Post by Custos Morum » 14/07/2006 04:21

bosn.om wrote:Zidane je Kabil, nema veze s Berberima. Berberi nisu bijeli vecinom, otkud ti to i konsiderirani su dole kao Cigani kod nas.
Istina je da se Kabili greskom klasiraju od strane Evropskih etnologa kao dio berberskih plemena, ali to oni sami i svi magrebski strucnjaci negiraju, objasnjavajuci da su dosli tu kasnije, da im je historija, drugacija, a tako i obicaji i kultura (uvijek su bili sedenteran narod, za razliku od Berbera). Cak i neka genetska istrazivanja su potrdila da nemaju nista s lokalnim narodima. Ne znam kako se kod nas to uci danas, al ovdje u Francuskoj pocinju da mjenjaju pristup kabilskoj klasifikaciji, iako jos uvijek ima starih udzbenika u cirkulaciji.

Evo na sta Berberi najcesce lice, a nalazi se i tamnijih plemena:

Image

Berberi nisu arapi i cak postoji odredeni animozitet izmedu jednih i dr.
Berberi su tradicionalna nomadska plemena Sjeverne Afrike i autohtoni narod regije sjevera Alzira i Maroka.

Kabili su opet zaseban entitet medu stanovnistvnom magreba. Najstariji izvori tumace dolazak Kabila u periodu pne. iz Jemena u danasnju Sjevernu Afriku.
Prema Thomasu Arnoldu Islam su primili medu zadnjima u regiji jer su zivjeli u prilicno izolovanim zajednicama sa vlastitom autohtonom kulturom, jezikom i obicajima.
Putem sufija Kaderijskog pravca prihvataju Islam. Karakteristicno je da su jedini bijeli stanovnici regije. Nakon okupacije od strane Francuske i povlacenja dio Kabila je preselio u Fr. gdje ih danas ima u vise zajednica.

bosn.om wrote:Isto tako mi je jedna Tunizanka pricala da ima regija u Tunisu i u Kabiliji (istocni Alzir) gdje se za neke potomke govori da su porijeklom s Balkana, dosli tokom neke seobe po Osmanskom carstvu koje se tada protezalo od Bliskog Istoka do Spanije, i njihova bjela koza, veliki broj plavookih ili plavokosih potvrdjuje da se ne radi o Arapima. Kabili na primjer su skroz bijeli, ko bi rekao da je Zidane iz Alzira na primjer,

A bilo je i obrnutih seoba :)
Famija Kabil u Bosni i Hercegovini je dosla kao stocari 1730ih godina i to prema jednoj varijanti u cilju trgovine, a po drugoj poslije brodoloma kod danasnjeg Risna u CG. Kasnije je migracija isla u pravcu Trebinja odakle poticu svi clanovi danas. Postoje zapisi o ovome u Zemaljskom muzeju u Sarajevu.

Cudne su sudbine :D

Prazina

Post by Prazina » 14/07/2006 10:05

Ja sam bio u Turskoj i obisao grad Konju gdje najvise ima Bosnjaka!!!!

Covjece, samo trebas reci da si iz Bosne i bices primljen u kucu kao najrodjeniji!!!!!

Ja sam tako odsjeo mjesec dana, gratis u nekoliko familija!!!!!

Tamo se moze cuti izvorni Bosanski jezik!!!!!

chinese_water

Post by chinese_water » 18/07/2006 08:32

gh
Last edited by chinese_water on 25/12/2007 15:30, edited 1 time in total.

dino_selma

Post by dino_selma » 30/07/2006 00:14

koliko ja znam kada je rosle godine dolazio njihov premijer u BiH reko je da nema nikakvih prepreka da bosnjaci u Turskoj uzmu BiH drzavljanstvo ako oni hoce . I naveo je da ih ima , znaci porijeklom je 4 miliona bosnjaka u Turskoj a sto nije mala cifra . Val iseljavanja tj progona je poceo sa austrougarskom pa sa Kraljevinom shs tj jugoslavijom pa sa titom i rankovicem itditd

addo888

Post by addo888 » 30/07/2006 00:47

ja cim kazem iz bosne sam oni odmah "e mashallah musliman!" a ja njima "ja ja inshallah!" :-) :-D

Post Reply