Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji: Daleko je Bosna...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Batonus

#1 Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji: Daleko je Bosna...

Post by Batonus » 20/06/2006 20:53

U mjestima geografski tako dalekim od Bosne, živi Bošnjaci...

U Skoplju,u jednoj općini Saraj živi 5000 Bošnjaka, koji čine oko 1/4 stanovništva te većinski albanski naseljene općine..

U mjestu Orizare pored Velesa zivi 90% bošnjačka populacija...

U općini Dolneni u Makedoniji Bošnjaci čine 20% stanovništva...

U Dragašu,Župi,Vitomirici,Račevu,Dobruši... mjesta po Kosovo naseljena većinski bošnjačkim stanovništvom...

Oni žive u svojim enklavama daleko od Bosne,ali ostaju vjerni ideji bošnjaštva... Kako Hrvatska ima relativno razvijen program pomoći manjinskim hrvatskim zajednicama širom svijeta (npr. nedavno je Sanader u malom selu u Slovačkoj,gdje Hrvati žive stoljećima otvorio kulturni centar), Srbija baš i nema razvijen finansijski,ali zato je psihološki uvezana sa Srbima u svim zemljama...

Šta je sa Bošnjacima, budući da je njihova domovina Bosna i Hercegovina, a ona kao konstitutivna ne predviđa nikakvu politiku za manjinske autohtone etničke zajednice, koje vuku porijeklo iz Bosne...Dakle ne govorim o dijaspori, već o etničkim zajednicama u drugim zemljama???

bigetta

Post by bigetta » 23/06/2006 22:02

Na Kosovu zivi 57 208 Bosnjaka koji se cesto iskoristavaju u Beogradskim krugovima i pripisuju slavenskom dijelu populacije na kosovu koji automatski se pripisuje srpskoj manjini i tako da Srbi uspijevaju uz malo lopovluka doci do famozne cifre od 200 000 na Kosovu dok realna procjena ne prelazi nekih 100 000!!
U Makedoniji zivi oko 50 000 Bosnjaka koji su cesto izmjesani sa Turcima i Albancima koji isto tako pokusavaju da ih prisvoje u svojim nekim racunicama tako da ih u udjelu stanovnistva ima vise!
Kako stvari stoje svi nas prisvajaju i trpaju u svoj tor a da nas niko za to pita a treba se upitati sta radi zvanicno Sarajevo kad se tek tako odrice 100 000 gradjana koji vide BiH kao svoju maticnu i kulturnu zajednicu!

Dog_Father

Post by Dog_Father » 23/06/2006 22:19

Ja ih se dobrovoljno odricem. Sada su odjednom svi Bosnjaci :x

Gdje su ti Bosnjaci bili kad je bio rat?

To sto vuku porijeklo iz BiH ne cini ih Bosnjacima. Ne uskracujem nikome pravo na izjasnjavanje, ali jednu naciju ipak cini nesto vise.
Ne govorimo istim jezikom, nismo istog mentaliteta, nemamo iste obicaje, kultura nam je potpuno razlicita, i uopceno nismo na istoj valnoj duzini.
Sto se mene tice, to nas cini itekako razlicitim. To je samo moje misljenje.

Batonus

Post by Batonus » 23/06/2006 22:22

bigetta wrote:Na Kosovu zivi 57 208 Bosnjaka koji se cesto iskoristavaju u Beogradskim krugovima i pripisuju slavenskom dijelu populacije na kosovu koji automatski se pripisuje srpskoj manjini i tako da Srbi uspijevaju uz malo lopovluka doci do famozne cifre od 200 000 na Kosovu dok realna procjena ne prelazi nekih 100 000!!
U Makedoniji zivi oko 50 000 Bosnjaka koji su cesto izmjesani sa Turcima i Albancima koji isto tako pokusavaju da ih prisvoje u svojim nekim racunicama tako da ih u udjelu stanovnistva ima vise!
Kako stvari stoje svi nas prisvajaju i trpaju u svoj tor a da nas niko za to pita a treba se upitati sta radi zvanicno Sarajevo kad se tek tako odrice 100 000 gradjana koji vide BiH kao svoju maticnu i kulturnu zajednicu!
Zvanicno Sarajevo,dakle drzava Bosna i Hercegovina predstavlja multietnicnu zajednicu tri velike etnicke skupine, te kao takva po svom uređenju, ne može prilaziti nekoj etnickoj skupini.

Kompleksno uređenje Bosne i Hercegovine, ne može definirati Bošnjake u drugim zemljama kao "državnu" naciju, te samim tim ne može reagirati na isti način i odnositi se na isti način kao što to npr. Hrvatska radi sa svojim zajednicama u drugim drzavama.

No,ipak,valja uzeti u poređenje jednu Albaniju, te uporediti jednako ekonomsko stanje. Zvanična Albanija čini malo šta kako bi pomogla svojim zajednicama na Kosovu,Srbiji,Makedoniji i Ulcinju.

Isto važi i za Tursku,te je očigledno da se i te etničke skupine samorganiziraju.

Bošnjačke etničke zajednice na Kosovu, Makedoniji, Sandžaku, će morati pričekati neka bolja vremena, za neki bolji status.

Narod se definira kroz kulturu,jezik,porijeklo, a ne kroz to ko će ti dati novac i ekonomsku podršku. Ako će Bošnjaci u Makedoniji prići albanskoj ili turskoj etnickoj zajednici samo što su one možda brojnije,ili imaju ekonomsku potporu, onda se dovodi u pitanje njihovu vezu sa Bošnjacima?

dzanum

Post by dzanum » 23/06/2006 22:28

to su gluposti

ako se oni osjecaju/izjasnjavaju kao bosnjaci drzava bih bi trebala da im pomogne/ '' brine'' o njima, na kraju karjeva kao i o onim bosnjacima u turskoj ( da nije njih, pitanje je da li bi se ovi nasi bosnjaci uopce sjecali svog imena :-) )

ne mora ih nesto finansijski gurati, ali odrzavati kulturne veze i tako to

kad moze hrvatska '' brinuti'' o bunjevcima - koji se do prije nekoliko godina nisu ni izjasnjavali kao hrvati :-) , i o kojim bi se ista bih trebala brinuti hahahaha jer su oni de facto bih dijaspora, ne vidim problem sa bosnjacima na kosovu i u makedoniji

onog momenta kad bih postane maticna drzava svih bosanaca i hercegovaca u rasijanju, a ima ih masala, bolje ce nam svima biti :shock: :lol:

Batonus

Post by Batonus » 23/06/2006 22:31

Dog_Father wrote:Ja ih se dobrovoljno odricem. Sada su odjednom svi Bosnjaci :x

To sto vuku porijeklo iz BiH ne cini ih Bosnjacima. Ne uskracujem nikome pravo na izjasnjavanje, ali jednu naciju ipak cini nesto vise.
Ne govorimo istim jezikom, nismo istog mentaliteta, nemamo iste obicaje, kultura nam je potpuno razlicita, i uopceno nismo na istoj valnoj duzini.
1.) Nacija se definira onom etnickom skupinom koja ima svoju suverenu teritoriju.

2.) Gdje su brojni Bosnjaci iz Bosne bili kad je bio rat: Od Australije do Amerike.

3.) 5. dijalekt bosanskog jezika: tzv. sandzacki dijalekt dozvoljava ekavicu, ali u skolama na bosanskom jeziku, prema dosadasnjim informacijama, djeca uce standardizirani bosanski jezik sa ijekavskim govorom.

4.) Kultura i obicaji kod Bošnjaka su uglavnom preuzeti iz tursko/arapske kulture, dakle uglavnom na vjerskoj osnovi.

5.) Bošnjaci Bosne i Bošnjaci Krajine imaju potpuno različite mentalitete, pa ih to ne čini dvjema odvojenim etničkim skupinama...

6.) I prije svega reći: "Sad su svi Bošnjaci",u smislu da će naprimjer Bošnjaci na Kosovu izvući neku korist što će za sebe reći da su Bošnjaci, te kao da im ne bi bilo lakše,da uz istu religiju sa Albancima, te albanski koji znaju vjerovatno većinom, priđu višestruko brojnijim Albancima.

Dog_Father

Post by Dog_Father » 23/06/2006 22:32

Hajde ovako, ja se osjecam kao amerikanac.
Mislis da mi je SAD kao drzava duzna nesto pomagati ili me prihvatiti kao amerikanca samo zato sto se ja tako osjecam, bez obzira sto nemam nista zajednicko sa gradjanima te drzave osim mozda imena?

Batonus

Post by Batonus » 23/06/2006 22:35

dzanum wrote:to su gluposti

ako se oni osjecaju/izjasnjavaju kao bosnjaci drzava bih bi trebala da im pomogne/ '' brine'' o njima, na kraju karjeva kao i o onim bosnjacima u turskoj ( da nije njih, pitanje je da li bi se ovi nasi bosnjaci uopce sjecali svog imena :-) )

ne mora ih nesto finansijski gurati, ali odrzavati kulturne veze i tako to

kad moze hrvatska '' brinuti'' o bunjevcima - koji se do prije nekoliko godina nisu ni izjasnjavali kao hrvati :-) , i o kojim bi se ista bih trebala brinuti hahahaha jer su oni de facto bih dijaspora, ne vidim problem sa bosnjacima na kosovu i u makedoniji

onog momenta kad bih postane maticna drzava svih bosanaca i hercegovaca u rasijanju, a ima ih masala, bolje ce nam svima biti :shock: :lol:
Bošnjaci u Turskoj,nisu Bošnjaci,budući da su napustili svoju domovinu, samo zato što im je nekih stotinama kilometara udaljeni jeruzalemski muftija rekao da je muslimanima bolje da žive u islamskim zemljama...i to prije svega zato što je isti bio varalica i saveznik sa zapadnim silama, koje su kroz to uspjele na brojnim mjestima otjerati stalne potencijalne pobunjenike - muslimane (u ovom slucaju Bosnjake muslimane)...

Dog_Father

Post by Dog_Father » 23/06/2006 22:37

Batonus wrote:
Dog_Father wrote:Ja ih se dobrovoljno odricem. Sada su odjednom svi Bosnjaci :x

1.) Nacija se definira onom etnickom skupinom koja ima svoju suverenu teritoriju.

2.) Gdje su brojni Bosnjaci iz Bosne bili kad je bio rat: Od Australije do Amerike.

3.) 5. dijalekt bosanskog jezika: tzv. sandzacki dijalekt dozvoljava ekavicu, ali u skolama na bosanskom jeziku, prema dosadasnjim informacijama, djeca uce standardizirani bosanski jezik sa ijekavskim govorom.

4.) Kultura i obicaji kod Bošnjaka su uglavnom preuzeti iz tursko/arapske kulture, dakle uglavnom na vjerskoj osnovi.

5.) Bošnjaci Bosne i Bošnjaci Krajine imaju potpuno različite mentalitete, pa ih to ne čini dvjema odvojenim etničkim skupinama...

6.) I prije svega reći: "Sad su svi Bošnjaci",u smislu da će naprimjer Bošnjaci na Kosovu izvući neku korist što će za sebe reći da su Bošnjaci, te kao da im ne bi bilo lakše,da uz istu religiju sa Albancima, te albanski koji znaju vjerovatno većinom, priđu višestruko brojnijim Albancima.

Kako god, ja ne osjecam da smo ja i onaj iz Sandzaka isti, odnosno pripadnici istog naroda, a jos manje onaj sa Kosova. Da ne govorim o Makedoniji. Iz tog razloga vec odredjeno vrijeme razmisljam da se vise ne izjasnjavam kao Bosnjak nego kao Bosanac.

Doduse, ja sam iz Krajine :-)

Usput, bio sam nazocan kad 20ak "Bosnjaka" iz Sandzaka navijajaju za SCG u utakmici SCG-BiH u samom centru Sarajeva.

Batonus

Post by Batonus » 23/06/2006 22:40

Dog_Father wrote:Hajde ovako, ja se osjecam kao amerikanac.
Mislis da mi je SAD kao drzava duzna nesto pomagati ili me prihvatiti kao amerikanca samo zato sto se ja tako osjecam, bez obzira sto nemam nista zajednicko sa gradjanima te drzave osim mozda imena?
Nije.

Amerikanac nije dobar primjer zbog kompleksnosti nastanaka nacije.

Ali moras razraditi dva termina.Evo Turcin. Postoje etnicki Turci i Turci.

Etnicki Turci su oni koji se osjecaju Turcima,govore turski jezik, drze do turskih obicaja,ali oni ne moraju biti drzavljani Turske.

A Turci,da budem precizniji nacionalno Turci, mogu biti i Kurdi, i Bošnjaci u Turskoj, oni su svi državljani Turske...Turci po nacionalnosti.

Po svim međunarodnim konvencijama, normalno je da država pomaže svoje građane u drugim zemljama.

Pa ipak, s druge strane si upravu. Državi treba biti stalo do održanja njene etno/nacionalne tradicije širom svijeta,očuvanja i širenja njenog jezika.Ali prije svega toga moraš shvatiti u kakvom je stanju Bosna. Ovdje su tri jezika službena i kroz državnu pomoć za Bošnjake koji pričaju bosanski jezik, druga dva jezika se dovode u diskriminatoran položaj.

dzanum

Post by dzanum » 23/06/2006 22:42

sad te nista ne razumijem - nisu bosnjaci zato sto su napustili svoju domovinu?!

@ batonus
a jesu li porijeklom mozda bosanci i hercegovci?

kakav je to odnos? kada bi se hrvatska odnosila tako premo onim dalmatincima sto su davnih dana napustili svoju domovinu, bila bi frka velika

ja sam prije rata sasvim slucajno srela jednog starog ciku bosnjaka iz turske koji je mogao sa mnom mogao divaniti, doduse na prilicno arhaicnom jeziku ikavskom - kao sto vidis cak se i jezik odrzao, mada sam sigurna da velika vecina 99% ne govori taj jezik

jel' tako treba da se odnosimo i prema svim onim bosancima i hercegovcima u sloveniji npr?

ccc, to nas i ubi - glupi mentalitet

dzanum

Post by dzanum » 23/06/2006 22:49

Ali prije svega toga moraš shvatiti u kakvom je stanju Bosna. Ovdje su tri jezika službena i kroz državnu pomoć za Bošnjake koji pričaju bosanski jezik, druga dva jezika se dovode u diskriminatoran položaj.
kakav diskriminatoran polozaj kad imaju super specijalne veze sa cro i srbijom?

ako su cro i srbija maticne drzave hrvata i srba, ne vidim zasto bih ne bi mogla biti maticna drzava svih bosanaca i hercegovaca u rasijanju, bili oni bosnjaci, srbi ili hrvati a moze i kakvi god hoces ostali

covjece, bih ima ubjedljivo najjacu ''dijasporu'' :lol: :-)

Dog_Father

Post by Dog_Father » 23/06/2006 22:52

To je na kraju politicka situacija. Na balkanu ce svi muslimani postati Bosnjaci ako se SDA odrzi na vlasti.

@Batonus
Ne moraju biti Amerikanci, uzmi bilo koju naciju. Eto recimo Tursku

Po svim ovim gore tvrdnjama, koliko su navedeni Bosnjaci, nista manje ja nisam Turcin.

Ne smetaju mi oni ni malo, jedino mi smeta sto se mene i njih stavlja u isti kos. Nikad nismo bili isto i nikad necemo biti ma koliko se to forsiralo.

I takodjer ono sto si spomenuo, 5. dijalekt bosanskog jezika, postoji samo zato sto imas "Bosnjake" iz sandzaka u vladi itd.
Teoretski gledano, mislim da se nigdje na teritoriji BiH autohtono ne govori ekavica. Jos jedna stvar, bosanski jezik ima puno vise slicnosti i jednakosti sa hrvatskim jezikom nego sa tim tzv 5. dijalektom.

Batonus

Post by Batonus » 23/06/2006 22:57

@dzanum - Nisu Bošnjaci zato im je bliži bio Turčin,od komšije

@dog_father - Objasnio sam na primjer Turaka, a SDA nema veze sa Bošnjaštvom...SDA će biti i proć,a Bošnjaci su ovdje stoljećima...

dzanum

Post by dzanum » 23/06/2006 23:04

Batonus wrote:@dzanum - Nisu Bošnjaci zato im je bliži bio Turčin,od komšije

@dog_father - Objasnio sam na primjer Turaka, a SDA nema veze sa Bošnjaštvom...SDA će biti i proć,a Bošnjaci su ovdje stoljećima...
ponavljam pitanje:

ako oni zele da imaju neke veze sa bih, ne vidim zasto bi ih u tome trebalo sprijeciti jer su njihovi preci napustili domovinu

glup odnos totalno

pretpostavljam da po tvom ni ovi bosnjaci sto su se vrijeme rata ispalili (dakle ne protjerani) nisu bosnjaci jer im je bio preci svabo od komsije :-)

Batonus

Post by Batonus » 23/06/2006 23:21

dzanum wrote:
Batonus wrote:@dzanum - Nisu Bošnjaci zato im je bliži bio Turčin,od komšije

ponavljam pitanje:

ako oni zele da imaju neke veze sa bih, ne vidim zasto bi ih u tome trebalo sprijeciti jer su njihovi preci napustili domovinu

glup odnos totalno

pretpostavljam da po tvom ni ovi bosnjaci sto su se vrijeme rata ispalili (dakle ne protjerani) nisu bosnjaci jer im je bio preci svabo od komsije :-)
Ne. Bosnjacima koji su pobjegli u Tursku nije bio ugrozen zivot,nego vjera ( i to je upitno).

Bosnjaci u Turskoj u 95% slucajeva su se asmilirali,pozenili i udali za Turke/Turkinje...

dzanum

Post by dzanum » 23/06/2006 23:26

ako sam te pravilno razumjela ti bi njihovim potomcima koji bi eventualno izrazili zelju da nauce jezik, historiju itd, ili uspostave neke veze s maticom, mozda i ekonomske, to zabranio, jer im je precima bio turcin blizi

ti ljudi su sada turci, to nije upitno

edit: a oni srbi sto pod carnojevicem napustise sve i odose kod svaba, jel' mislis da su ih se oni drugi sto ostadose odrekli?
Last edited by dzanum on 23/06/2006 23:34, edited 1 time in total.

Uh

Post by Uh » 23/06/2006 23:32

Iznenađen sam ovim postotkom Bošnjaka na Kosovu i Macedoniji.....Več šta mene interesuje jeste da li su ti Bošnjaci koji navodno žive u Macedoniji i Kosovu muslimani, pa ih zato prozivaju Bošnjaci ili su oni iz Bosne i Hercegovine, pa ih zato zovu Bošnjaci, a zaboravili Hercegovci.
Ali ako su Bošnjaci zato što su muslimani, onda to prelazi religiozne odredbe.

(hercegovci smrde)

dzanum

Post by dzanum » 23/06/2006 23:37

pa ima svega pomalo - npr. imas u kosovskoj mitrovici naselje bosnjacka mahala koje je tu poodavno

i albanci su ih uvijek zvali bosnjaci - vjerovatno ti ljudi poticu iz bosne, na balkanu su se selili svi gore-dole

ne znam tacno dati odgovor na to pitanje

ahmed&nedzad

#20 Re: Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji: Daleko je Bosna...

Post by ahmed&nedzad » 23/06/2006 23:40

Batonus wrote:U mjestima geografski tako dalekim od Bosne, živi Bošnjaci...

U Skoplju,u jednoj općini Saraj živi 5000 Bošnjaka, koji čine oko 1/4 stanovništva te većinski albanski naseljene općine..

U mjestu Orizare pored Velesa zivi 90% bošnjačka populacija...

U općini Dolneni u Makedoniji Bošnjaci čine 20% stanovništva...

U Dragašu,Župi,Vitomirici,Račevu,Dobruši... mjesta po Kosovo naseljena većinski bošnjačkim stanovništvom...

Oni žive u svojim enklavama daleko od Bosne,ali ostaju vjerni ideji bošnjaštva... Kako Hrvatska ima relativno razvijen program pomoći manjinskim hrvatskim zajednicama širom svijeta (npr. nedavno je Sanader u malom selu u Slovačkoj,gdje Hrvati žive stoljećima otvorio kulturni centar), Srbija baš i nema razvijen finansijski,ali zato je psihološki uvezana sa Srbima u svim zemljama...

Šta je sa Bošnjacima, budući da je njihova domovina Bosna i Hercegovina, a ona kao konstitutivna ne predviđa nikakvu politiku za manjinske autohtone etničke zajednice, koje vuku porijeklo iz Bosne...Dakle ne govorim o dijaspori, već o etničkim zajednicama u drugim zemljama???
Na osnovu čega tvrdiš da su ovi gore spomenuti Bošnjaci?! Možeš li mi pojasniti kako ti shvataš pojam Bošnjak?! :roll:

Batonus

Post by Batonus » 23/06/2006 23:48

Iako postoje brojne teorije o doseljavanjima Bošnjaka na Kosovo, u Sandžak i Makedoniju u srednjem vijeku, te duhovnoj poveznosti kroz Crkvu bosansku, čijih je sljedbenika bilo u Makedoniji i na Kosovu, neke naučne teze su...

"Bošnjaci Kosova,Sandžaka i Makedonije osjećaju povezanost sa Bošnjacima kroz zajedničko etničko porijeklo (Južni Slaveni) te konfesiju (islam), dok sa drugim narodima u okruženju izostaje bar po jedan od ta dva faktora (Turci i Albanci nisu Slaveni,a Srbi i Makedonci nisu muslimani)."

Pa opet brojni su primjeri iz davnijeg vremena. Na Kosovu su Bošnjaci (ovaj put ćemo reći Slavenski muslimani) u 15. i 16. stoljeću svoj jezik zvali bosanskim.

1901., dakle prije ovog "etničkog buđenja" Bošnjaka, u knjizi "Slovenski svet" kojom je češki profesor Niederle opisao sve slavenske narode, on je spomenuo i 90 000 Bošnjaka na Kosovu i Sandžaku.

Jedno je sigurno,koliko god Bošnjaci Kosova i Makedonije imali veze s Bošnjacima Bosne, ta veza ne može biti nikako manja, a vjerovatno ni veća, u vezi sa Hrvatima Hrvatske - Hrvati Bosne, te Srbi Srbije - Srbi Bosne.

Batonus

#22 Re: Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji: Daleko je Bosna...

Post by Batonus » 23/06/2006 23:54

Gargamel wrote:
Na osnovu čega tvrdiš da su ovi gore spomenuti Bošnjaci?! Možeš li mi pojasniti kako ti shvataš pojam Bošnjak?! :roll:
Po Popisima stanovnistva. Oni su se u etnickom smislu izjasnili kao Bošnjaci, ljudi valjda znaju šta su i ti,a i niko drugi nema pravo da određuje kako će se oni osjećati.

ahmed&nedzad

#23 Re: Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji: Daleko je Bosna...

Post by ahmed&nedzad » 24/06/2006 00:03

Batonus wrote:
Gargamel wrote:
Po Popisima stanovnistva. Oni su se u etnickom smislu izjasnili kao Bošnjaci, ljudi valjda znaju šta su i ti,a i niko drugi nema pravo da određuje kako će se oni osjećati.
Naravno, mogu se oni izjašnjavati kako god hoće. To što oni nemaju nikakve veze sa Bosnom i Hercegovinom kroz historiju, već se osjećaju tako zbog vjere to je nebitno, zar ne?! To što je BiH igrom slučaja bila sa nekim teritorijima i državama na Balkanu u sklopu Turske, a onda Austro-Ugarske, NHD i Jugoslavija ne čini sve muslimane sa tog teritorija Bošnjacima (odnosno Bošnjanima). A mogu se oni izjašnjavati kao marsovci, ako hoće. :P

ahmed&nedzad

#24 Re: Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji: Daleko je Bosna...

Post by ahmed&nedzad » 24/06/2006 00:04

Batonus wrote:
Gargamel wrote:
Samo da te pitam, da li je u bivšoj Jugoslaviji postojala nacija Bosanac ili Bošnjak?!

dzanum

#25 Re: Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji: Daleko je Bosna...

Post by dzanum » 24/06/2006 00:10

Gargamel wrote:
Batonus wrote:
Gargamel wrote:
Naravno, mogu se oni izjašnjavati kako god hoće. To što oni nemaju nikakve veze sa Bosnom i Hercegovinom kroz historiju, već se osjećaju tako zbog vjere to je nebitno, zar ne?! To što je BiH igrom slučaja bila sa nekim teritorijima i državama na Balkanu u sklopu Turske, a onda Austro-Ugarske, NHD i Jugoslavija ne čini sve muslimane sa tog teritorija Bošnjacima (odnosno Bošnjanima). A mogu se oni izjašnjavati kao marsovci, ako hoće. :P
a jesi ti siguran u to ?
dosta njih ima veze sa bih, tj. naseljeni su tu iz bosne, ne svi svakako

Post Reply