kosmos - štasmos

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
hogshead

kosmos - štasmos

Post by hogshead » 15/06/2006 15:06

"... A mi nismo ničiji, uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Zar je onda čudno što smo siromašni? Stoljećima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ni ko smo, zaboravljamo već da nešto i hoćemo, drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje namamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesrećniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tuđe ne možemo da primimo, otkinuti a neprihvaćeni, strani svakome, i onima čiji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmeđu svijetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo plemeniti iz prkosa. Vi ste bezobzirni iz bijesa. Ko je onda zaostao?"

monolog

Re: kosmos - štasmos

Post by monolog » 15/06/2006 15:31

hogshead wrote:"... A mi nismo ničiji, uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Zar je onda čudno što smo siromašni? Stoljećima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ni ko smo, zaboravljamo već da nešto i hoćemo, drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje namamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesrećniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tuđe ne možemo da primimo, otkinuti a neprihvaćeni, strani svakome, i onima čiji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmeđu svijetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo plemeniti iz prkosa. Vi ste bezobzirni iz bijesa. Ko je onda zaostao?"

Ja nisam dugo na ovom forumu, ali koji je ovo put da ovdje vidim upravo ovaj pasus...

bleka

Post by bleka » 15/06/2006 15:48

Cetnicka posla. KAo trebamo uvijek biti zbunjeni i da ne znamo ni ko smo ni sta smo.
Ja sam Bosnjak po nacionalnosti, pa Musliman po vjeri, pa Bosanac po drzavljanstvu, pa Zemljanin :-)

hogshead

...

Post by hogshead » 15/06/2006 16:24

Izvinjavam se Monologu ako čita već puno puta viđeno. Čitam Derviša prvi put poslije srednje škole i ovaj Hasanov monolog me se pravo dojmio, što bi rekle kolege sa HTV-a.

Bleka, fulio si smisao. Ne sporim tvoje opredjeljenje, i ja sam Bosanac, Zemljanin, ateista, prvak svijeta u tavli i najbolji soljač salate u sjevernoj Hercegovini, ali to nema veze sa Mešinim tekstom. Ovdje se govori o Ljudima koji žive na teritoriji Bosne i Hercegovine, a vjerovatno i malo šire. Svi smo postali toliko opterećeni jebenim nacionalizmima da ništa drugo i ne vidimo.
Što bi rekao onaj vrli pisac: Znam ja nas, jebo ti nas.

Post Reply