Hrvatska Vlada donirala 100miliona KM Sveučilištu u Mostaru!

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
lin

#1 Hrvatska Vlada donirala 100miliona KM Sveučilištu u Mostaru!

Post by lin » 06/06/2006 23:48

Narode, šta mislite o ovom potezu Hrvatske Vlade? Od 8 univerziteta u BiH odlučili su da pomognu najbogatiji - Sveučilište u Mostaru (godišnje po studentu izdvaja oko 1400KM). Vjerovatno vam je poznato kako je nastao taj univerzitet. Mostar je do rata imao Univerzitet "Džemal Bijedić". Rat je podjelio grad. Što je osvojeno u ratu ostalo je i poslije rata. Tako je "Džemal Bijedić" izgubio sve svoje zgrade i opremu koji su ostali na zapadnoj strani. Preselio se u kasarnu na istočnoj strani i krenuo od nule. Još uvijek je najsiromašniji univerzitet u BiH (oko 280KM po studentu godišnje). Ako ma, R. Hrvatska hoće da pomogne zašto pomoć univerzitetima u BiH ne šalje preko BiH Valde (Vlada - Vladi). Druga mogućnost je da pomognu integraciju Mostara tako što će svoju donaciju pošteno raspodijeliti na oba univerziteta u Mostaru.

Kako ocjenjujete ovaj "prijateljski" potez Vlade R. Hrvatske?

AjvazDedo

Post by AjvazDedo » 06/06/2006 23:51

tipicno :oops:

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 06/06/2006 23:54

:D Ruzan potez, .... lici mi na onaj kad saudijci posalju lovu u Bosnu i ne daju da se od te love napravi fabrika, ... bolnica ili nesto slicno, .... insistiraju na tome da to bude vjerski objekat.
Ruzno sa obje strane, .... :oops:

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Post by karanana » 06/06/2006 23:54

KM ili KN?

Nije ni vazno, ali nebi trebalo ni da iznenadi. Svako svomu prvo. To je priroda svakoga i nebi Hrvatsku trebalo kriviti za to.

zico

Post by zico » 07/06/2006 09:52

Narode, šta mislite o ovom potezu Hrvatske Vlade? Od 8 univerziteta u BiH odlučili su da pomognu najbogatiji - Sveučilište u Mostaru (godišnje po studentu izdvaja oko 1400KM). Vjerovatno vam je poznato kako je nastao taj univerzitet. Mostar je do rata imao Univerzitet "Džemal Bijedić". Rat je podjelio grad. Što je osvojeno u ratu ostalo je i poslije rata. Tako je "Džemal Bijedić" izgubio sve svoje zgrade i opremu koji su ostali na zapadnoj strani. Preselio se u kasarnu na istočnoj strani i krenuo od nule. Još uvijek je najsiromašniji univerzitet u BiH (oko 280KM po studentu godišnje). Ako ma, R. Hrvatska hoće da pomogne zašto pomoć univerzitetima u BiH ne šalje preko BiH Valde (Vlada - Vladi). Druga mogućnost je da pomognu integraciju Mostara tako što će svoju donaciju pošteno raspodijeliti na oba univerziteta u Mostaru.

Kako ocjenjujete ovaj "prijateljski" potez Vlade R. Hrvatske?
Jedini koji bi se protiv ovoga trebali buniti su građani RH(a već se čiju polemički tonovi u javnosti)...

Pomoć u obrazovanju ne minira temelje BiH i tipičn je za sve vlade ovog svijeta...
Koliko sam ja čuo ,obrazloženje se sastoji u tvrdnji da se ovim želi stimulirati Hrvate iz tog dijela na studiranje u Mostaru...znate svi da
dolje imaju hrvatske papire,i da bi ih većina završila na Zagrebačkom sveučilištu....

Prenj

Post by Prenj » 07/06/2006 11:06

Neka!
I Mostar je dio BiH!
Kamo srece da je Univerzitet u Sarajevu dobio slicne pare od prijatelja nase zemlje koji nemale novce utrosise na neke druge stvari ...

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 07/06/2006 11:18

Prenj wrote:Neka!
I Mostar je dio BiH!
Kamo srece da je Univerzitet u Sarajevu dobio slicne pare od prijatelja nase zemlje koji nemale novce utrosise na neke druge stvari ...
Misli¹ d¾amije? :lol: :lol: :lol: Sla¾em se.

Sinapsa

Post by Sinapsa » 07/06/2006 11:33

I Mostar je dio BiH!
.....od kojih je poneka bila porusena....od strane......
O.K i ja bih volio da se sada puno manje u te stvari ulaze a puno vise u ove druge....medjutim ja mislim i da se dupli arshini trebaju izbjegavati, objektivnosti radi. I kako je to moguce da se u nekim jajima traze dlake sa lupom (protiv cega u principu nemam ama bas nista) a neka jaja rutave ali se na njih ne osvrce :?:

Liska

Post by Liska » 07/06/2006 11:58

Pa i kuvajtska Vlada je dala kredit istocnom Mostaru od 15 milijuna dolara pa se od tih para nista nije napravilo, pogotovo ne univerzitet. Pa ce na kraju taj kredit vracati svi stanovnici Mostara. Ako to nije problem, ne vidim zasto je problem donacija hrvatske Vlade. Po meni je zalosno da vise para salje neka strana Vlada nego moja, federalna. Da nije Hrvatske ne bi se bolnica na Bijelom brijegu renovirala i konacno zavrsavala. Vjerojatno neki u Sarajevu misle da mi uzivamo lijeciti se u objektima iz Austro-Ugarske monarhije i da za nas nije nova moderna bolnica.

zlata

Post by zlata » 07/06/2006 12:30

karanana wrote:KM ili KN?

Nije ni vazno, ali nebi trebalo ni da iznenadi. Svako svomu prvo. To je priroda svakoga i nebi Hrvatsku trebalo kriviti za to.
Za koga govoris? U cije ime?

Ja kad dajem sadaku...najprije najgladnijim! :P

zlata

Jope isto! :D
Last edited by zlata on 07/06/2006 16:03, edited 1 time in total.

zlata

Dupljak! Gjiska!
Last edited by zlata on 07/06/2006 16:02, edited 1 time in total.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 07/06/2006 12:42

I Mostar je dio BiH!
;)
koliko vremena treba ljudima da shvate da onaj koji daje pare, u principu, odredjuje i ko i kako ce ih trositi :). Kome se svidja, on uzme, kome ne svidja...on ne uzima lovu :).

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 07/06/2006 12:46

Dali su i grci 6 miliona DIF-u da obnove zgradu, naprave bazen i... rezultate pogledajte sami.

Ni ja ne vidim zasto bi se dizala hampa, pa lova ide u BiH, zar ne?

Prenj

Post by Prenj » 07/06/2006 12:49

horns&drums wrote:Dali su i grci 6 miliona DIF-u da obnove zgradu, naprave bazen i... rezultate pogledajte sami.

Ni ja ne vidim zasto bi se dizala hampa, pa lova ide u BiH, zar ne?
Sta je sa Ars Aevi muzejom, za koji je cuveni Enzo Piano uradio projekat, skupljene pare, muzej eksponate ima vec cijelu deceniju, ...
Dok je sama gradnja zapela zbog zelje za profitom sudjenog ratnog profitera?

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 07/06/2006 12:54

Fazon je u tome (a ocito se vidi) da nastupa ljubomora sto pare idu "ustasama" i to od hrvata.

Ma Mostar je grad u kurcu...

Lady_Incognitoo

Post by Lady_Incognitoo » 07/06/2006 13:41

karanana wrote:KM ili KN?

Ma KM sto je najgore :x :x

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 07/06/2006 13:46

Gimnazija Dobrinja uganjala donaciju za izgradnju GIMNAZIJE NOVI GRAD, gdje bi bile smjestena i dobrinjska i peta gimn, ni KM iz budzeta se ne bi potrosio, jedini uslov je da se uposle i kineksi inzinjeri i cini mi se 30% kineske radne snage VEC PRISUTNE u BIH, i politicari ne daju...sto li....
do tada se obje gore navedene skole potucaju po relativno uslovnim POLOVNIM objektima i obdanistu...jadno buraz jadno....
i da, horns je u pravu, problem je sto ide SVEUCILISTU...a kad ide UNIVERZITETU sarajevo, niko ni a ne kaze...

zico

Post by zico » 07/06/2006 14:21

Fazon je u tome (a ocito se vidi) da nastupa ljubomora sto pare idu "ustasama" i to od hrvata.
:D :D :D

Dobra ti ova..ha,ha

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/06/2006 14:28

zico wrote:
:D :D :D

Dobra ti ova..ha,ha
smijesno ili ne , istina je...

samo se vrati na rasprave oko Dzamije na alipashinom polju...
svi nesto kenjaus, al se slozismo COVJEK DOSAO DAO PARE I STA SE IMAMO BUNITI...
tako i ovi dosli, dali pare i umjesto da iskoristimo to da se konacno ojacaju i ostali univerziteti, mi u tome nalazimo manu...

da li znas zico da sa istom diplomom sarajevskog i recimo bihackog uni posao dobija onaj sto je studirao u sa?
govorim o zaposljavanju u kantonu Sa....

Sinapsa

Post by Sinapsa » 07/06/2006 14:47

Ma, svi oni finansiraju sebe i "svoje" komponente BH-drustva a ne nas sve i drzavu Bosnu i Hercegovinu.
Kada arapi finansiraju izgradnju neke (porusene ili pak nove) dzamije oni zele da ta dzamija bude arapska dzamija, a Islam bi trebao da bude nakakav arapski islam.
Ako sam dobro shvatio, Kinezima je izgradnja skole samo sredstvo za potporivanje kineza u BiH (cija vecina, koliko mi je poznato ilegalno borave tu (ne da mi smetaju, cak naprotiv - dragi su mi, ali to je neka druga tema))
Hrvati finansiraju hrvatsku komponentu i hrvatsko sveuciliste i hrvatsku bolnicu a ne bosansko sveuciliste ili bosansku bolnicu.
Srbi iz Srbije finansiraju Srbe....i tako zapravo svi samo "svoje", za BiH-drustvo negativne, interese prate....I ako jedno ne valja, ne valja ni drugo, ni trece...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/06/2006 14:50

Sinapsa wrote:Ma, svi oni finansiraju sebe i "svoje" komponente BH-drustva a ne nas sve i drzavu Bosnu i Hercegovinu.
Kada arapi finansiraju izgradnju neke (porusene ili pak nove) dzamije oni zele da ta dzamija bude arapska dzamija, a Islam bi trebao da bude nakakav arapski islam.
Ako sam dobro shvatio, Kinezima je izgradnja skole samo sredstvo za potporivanje kineza u BiH (cija vecina, koliko mi je poznato ilegalno borave tu (ne da mi smetaju, cak naprotiv - dragi su mi, ali to je neka druga tema))
Hrvati finansiraju hrvatsku komponentu i hrvatsko sveuciliste i hrvatsku bolnicu a ne bosansko sveuciliste ili bosansku bolnicu.
Srbi iz Srbije finansiraju Srbe....i tako zapravo svi samo svoje, za BiH-drustvo negativne, interese prate....I ako jedno ne valja, ne valja ni drugo, ni trece...
grijesis...radi se o radnoj snazi koja je vec prisutna tu...TLI MALKE kinezima...
radi se o pokusaju uspostavljanja boljih odnosa sa Kinom koja jos uvijek vjeruje da je Valter iz Beograda....
a ti isti Kinezi su ovdje legalno, svi imaju papire i prije PDVa su predstavljali jedne od rijetkih koji su placali poreze, skoro sve...

alek

Post by alek » 07/06/2006 14:50

mIRCerka wrote:da li znas zico da sa istom diplomom sarajevskog i recimo bihackog uni posao dobija onaj sto je studirao u sa?
ma daj, u pitanju su cesto ipak neki drugi kriteriji zbog kojih i postoji 'zamjena mjesta'. sa diplomom sarajevskog univerziteta neki su cesto prisiljeni otici u bihac da bi kolega iz bihaca dosao u sa. potrosena prica.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/06/2006 14:53

alek wrote:
mIRCerka wrote:da li znas zico da sa istom diplomom sarajevskog i recimo bihackog uni posao dobija onaj sto je studirao u sa?
ma daj, u pitanju su cesto ipak neki drugi kriteriji zbog kojih i postoji 'zamjena mjesta'. sa diplomom sarajevskog univerziteta neki su cesto prisiljeni otici u bihac da bi kolega iz bihaca dosao u sa. potrosena prica.
alek, zasto je onda DISKRIMINACIJA diploma drugih univerziteta cesto jedna od tema svih okruglih stolova vezanih za obrazovanje? a bice garant i u predizbornoj kampanji?

druga je stvar kad sarajlija stipendista neke xyz firme iz bihaca potpise stipendiju po kojoj nakon diplomiranja ide raditi u grad odakle je xyz...

alek

Post by alek » 07/06/2006 15:02

mIRCerka wrote:alek, zasto je onda DISKRIMINACIJA diploma drugih univerziteta cesto jedna od tema svih okruglih stolova vezanih za obrazovanje? a bice garant i u predizbornoj kampanji?
mozda zato sto se smatra 'kartom za sarajevo'? da me se ne shvati pogresno, nemam nista protiv (svrsenih) studenata univerziteta iz drugih kantona, ali je cinjenica da je sarajevski univerzitet najveci (godisnje prima i 'izbacuje' najvise studenata), a u SA nema mjesta za sve (ne radi se o diskriminaciji drugih ili 'drugacijih'; radi se samo o vremenu i okolnostima u kojima se nalazimo).

Post Reply