Senka Nožica - Đavolji advokat

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Hadzi-Murat

Senka Nožica - Đavolji advokat

Post by Hadzi-Murat » 29/05/2006 14:44

Kao Sarajlija sam vjerovao da ljudi koji su došli u ovaj grad i koji su stekli obrazovanje, status i ugled također imaju i moralni kodeks kojeg će se koliko-toliko držati, ali rat je pokazao da to nije tako...

...Najočitiji primjer, Radovan Karadžić...26. maja 1992. granatirao je porodilište...morbidno da ne može biti morbidnije...a Sarajevo mu je dalo sve...

...Međutim više mi se zgadio postupak Senke Nožice koja u Haagu brani ratne zločince, tačnije ona brani Brunu Stojića, ali odbrana Jadranka Prlića i ostalih ima zajedničku strategiju po kojoj ovi đavolji advokati nastupaju zajedno...zgrožen sam pitanjima Senke Nožice na suđenju u Haagu...

...Ovi ljudi bi i dušu prodali vragu samo da mogu profitirati...

:x :x :x :x :x :x

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Re: Senka Nožica - Đavolji advokat

Post by mIRCerka » 29/05/2006 14:47

Hadzi-Murat wrote:Kao Sarajlija sam vjerovao da ljudi koji su došli u ovaj grad i koji su stekli obrazovanje, status i ugled također imaju i moralni kodeks kojeg će se koliko-toliko držati, ali rat je pokazao da to nije tako...

...Najočitiji primjer, Radovan Karadžić...26. maja 1992. granatirao je porodilište...morbidno da ne može biti morbidnije...a Sarajevo mu je dalo sve...

...Međutim više mi se zgadio postupak Senke Nožice koja u Haagu brani ratne zločince, tačnije ona brani Brunu Stojića, ali odbrana Jadranka Prlića i ostalih ima zajedničku strategiju po kojoj ovi đavolji advokati nastupaju zajedno...zgrožen sam pitanjima Senke Nožice na suđenju u Haagu...

nisi se javljao kad je Karkin rekao da bi branio Krajisnika , pa mu se obaveze poklopile pa nije mogao....

:roll:

Hadzi-Murat

Post by Hadzi-Murat » 29/05/2006 14:47

mIRCerka wrote:
Hadzi-Murat wrote:Kao Sarajlija sam vjerovao da ljudi koji su došli u ovaj grad i koji su stekli obrazovanje, status i ugled također imaju i moralni kodeks kojeg će se koliko-toliko držati, ali rat je pokazao da to nije tako...

nisi se javljao kad je Karkin rekao da bi branio Krajisnika , pa mu se obaveze poklopile pa nije mogao....

Identican stav imam i prema Karkinu...ako ne i gori...ali ovo je aktuelno...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 29/05/2006 14:53

Hadzi-Murat wrote:
mIRCerka wrote:

Identican stav imam i prema Karkinu...ako ne i gori...ali ovo je aktuelno...

probaj se postaviti u poziciju advokata u BiH...
onda su djavolji advokati svi oni koji nekoga brane.

mislim da ovo Senki predstavlja profesionalni izazov...boriti se za nekoga ko ti je radio o glavi...

Hadzi-Murat

Post by Hadzi-Murat » 29/05/2006 14:58

mIRCerka wrote:

mislim da ovo Senki predstavlja profesionalni izazov...boriti se za nekoga ko ti je radio o glavi...

Nisu svi advokati djavolji, postoji neka granica, neka mjera, postoje razliciti zlocini, razlicita kriminalna djela, ali da neko brani ljude koji su odgovorni za tolike gnusne zlocine, silovanja, etnicko ciscenje, koncentracione logore, nema tog profesionalnog izazova koji bi moralan covjek prihvatio, jer ipak postoji nesto sto se zove etika...a u ovom slucaju to nije etika nego sramota...

...Kod nasih ljudi ima ona: Ne bih to uradio zbog komsiluka...ali Senka i njoj slicno ionako ne mogu znati sta je to, jer su u Sarajevo dosli Boga pitaj odakle...boli njih i za komsiluk i za moral, njima je na prvom mjestu para...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 29/05/2006 15:03

Hadzi-Murat wrote:
mIRCerka wrote:

Nisu svi advokati djavolji, postoji neka granica, neka mjera, postoje razliciti zlocini, razlicita kriminalna djela, ali da neko brani ljude koji su odgovorni za tolike gnusne zlocine, silovanja, etnicko ciscenje, koncentracione logore, nema tog profesionalnog izazova koji bi moralan covjek prihvatio, jer ipak postoji nesto sto se zove etika...a u ovom slucaju to nije etika nego sramota...

mislim da njima bas ta advokatska etika nalaze da moraju braniti one kojima je odbrana potrebna...to je ravno tome da kazes da treba biti sramota nekog hirurga u ratu sto je spasavajuci nase ranjenike mozda spasio zivot nekom ranjeniku VRS...a dao je Hipokratovu zakletvu da ce spasavati zivote BEZ RAZLIKE...

ono sto hocu da ti kazem je da ti je artikulacija malcice pogresna, al eto, ne mozemo svi isti biti :D

pozdrav

edu

Post by edu » 29/05/2006 15:03

osudjujem sve koji pristanu dobrovoljno braniti ljude kao sto su osama bin laden..sadam husein..karadzic..mladic....pa da se spustimo na malo nizi nivo..razne ćele..ali to mi ga je isto kao sto je bakir alispahic u ratu saradjivao sa onim koji su mu pucali na porodicu..i sta jos sve ne..a dokaza imamo u knjizi drzavna tajna..i previse..znaci imamo mi puno djavolih ministara..predsjednika..advokata..a kako vrijeme odmice sve vise cemo spoznavati istinu..i sve vise ce ih biti sa etiketom "djavolji"..samo je pitanje da li cemo mi to prihvatiti..tj. koliko ce nas iznenaditi kada spoznamo da su ljudi u koje ste/smo se kleli i nisu bas ono za sto ste/smo ih smatrali!

edu

Post by edu » 29/05/2006 15:12

Hadzi-Murat wrote:
mIRCerka wrote:

...Kod nasih ljudi ima ona: Ne bih to uradio zbog komsiluka...ali Senka i njoj slicno ionako ne mogu znati sta je to, jer su u Sarajevo dosli Boga pitaj odakle...boli njih i za komsiluk i za moral, njima je na prvom mjestu para...

razlika postoji..i tu odluku treba donijeti advokat..a sad ja tebe pitam..kako bi ti donio tu odluku?..da li bi bilo..ok mi je braniti onoga koji je ubio 11 ljudi..ali mi nije ok braniti onoga koji je ubio 111 ljudi..pitanje je gdje je tu granica?..kurceva mi je ta prica o izazovu..da nekom advokatu neki kriminalac ubije dijete..da li bi ovaj sutra..zbog izazova naravno..pristao braniti tog kriminalca?..cisto sumnjam..prema tome u igri je samo jedna stvar - novac!

i kakve veze ima advokatura i etika sa mjestom rodjenja?..je li karkin rodjen u sarajevu..(je li?)..pa je postao poznat po tome sto brani (nazalost uspjesno..) okorjele kriminalce..po toj logici onda bi svaki advokat koji je rodjen u sarajevo trebao biti visokomoralna licnost..i svaki profesor..i svaki doktor..a jesu li?..svakako da nisu!

ps. i ne mogu vjerovati da jos uvijek neko ocjenjuje ljude i njihove kvalitetet..na osnovu mjesta njihovog rodjenja!..(smajlistopovraca!)

Prenj

Post by Prenj » 29/05/2006 15:15

Zasto bas kola na advokatima da se slome, nakon svih onih sitnih dusa koje su nakon rata iste te zlocince mazile, pazile i u koalicije zvale?

Reina

Post by Reina » 29/05/2006 15:15

ovo za senku me bas iznenadilo :roll:

Juiceman

Post by Juiceman » 29/05/2006 15:17

Senka Nožica je toliko loš advokat da mi je u jednu ruku pravo drago :lol:

idic

Post by idic » 29/05/2006 15:21

Ono što zaradi u Hagu za sedmicu ne može ovdje zaraditi ni za godinu. :) Jedino što ih pokreće u tom slučaju je materijalna korist, nema tu ni etike ni morala, naravno svako ima pravo na odbranu i nevin je dok se ne dokaže suprotno, ali ipak advokat može birati koga će braniti.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 29/05/2006 15:23

Prenj wrote:Zasto bas kola na advokatima da se slome, nakon svih onih sitnih dusa koje su nakon rata iste te zlocince mazile, pazile i u koalicije zvale?

napascemo senku svim sredstvima kako ne bismo pricali o trgovini Srebrenica-Vogosca...
kako ne vidis ....

jazzer
Been thanked: 2 times

Post by jazzer » 29/05/2006 15:23

Pokusavam se staviti u ulogu Senke Nozice...

Mislim da zaista ne bi mogao braniti nekoga ko mi je u ratu
radio o glavi, silovao, ubijao djecu...

Ja sam od onih koji ipak pamte malo duze od
(nazalost) vecine bosanaca i hercegovaca.

edu

Post by edu » 29/05/2006 15:26

Prenj wrote:Zasto bas kola na advokatima da se slome, nakon svih onih sitnih dusa koje su nakon rata iste te zlocince mazile, pazile i u koalicije zvale?

ma ovo je pitanje profesionalne etike..ista stvar je i sa tim koalicijama..nacionalni trojac to radi vec 15 godina..ali do problema dolazi kada se covjek..ako cemo o politici..pita..sa kim iz rs-a koalirati (a da dobije parlamentarnu vecinu!) a da ta koalcija ne bude kopija one sda-sds-hdz (zlocinaca ima..vjerovatno u sve tri stranke!?)..uzmemo li u obzir da su dodigovi ovi dana najglasniji u vezi sa referendumom o otcjepljenju rs-a..(ponekad u istupima mi djeluju ekstremnije i od radikala..a pravi razlog je..valjda..predizborna kampanja..)..znaci s kim..a da se to ne protumaci kao djavolji potez!?

Hadzi-Murat

Post by Hadzi-Murat » 29/05/2006 15:29

edu wrote:
Hadzi-Murat wrote:
mIRCerka wrote:

razlika postoji..i tu odluku treba donijeti advokat..a sad ja tebe pitam..kako bi ti donio tu odluku?..da li bi bilo..ok mi je braniti onoga koji je ubio 11 ljudi..ali mi nije ok braniti onoga koji je ubio 111 ljudi..pitanje je gdje je tu granica?..kurceva mi je ta prica o izazovu..da nekom advokatu neki kriminalac ubije dijete..da li bi ovaj sutra..zbog izazova naravno..pristao braniti tog kriminalca?..cisto sumnjam..prema tome u igri je samo jedna stvar - novac!

i kakve veze ima advokatura i etika sa mjestom rodjenja?..je li karkin rodjen u sarajevu..(je li?)..pa je postao poznat po tome sto brani (nazalost uspjesno..) okorjele kriminalce..po toj logici onda bi svaki advokat koji je rodjen u sarajevo trebao biti visokomoralna licnost..i svaki profesor..i svaki doktor..a jesu li?..svakako da nisu!

ps. i ne mogu vjerovati da jos uvijek neko ocjenjuje ljude i njihove kvalitetet..na osnovu mjesta njihovog rodjenja!..(smajlistopovraca!)

Edu pogresno si me shavatio za mjesto rodjenja. Poenta koju sam htio reci je da ti ljudi koji su se integrisali u Sarajevo, na sva zvona pricaju o Sarajevu sa velikim S, covjek bi rekao da nema boljih gradjana na dunjaluku, jer njima ta prica donosi prodju (mi smo blentav narod, pa popushimo na neciju slatkorjecivost), a kad god im se ukaze prilika shuknu i Sarajevu i Sarajlijama...cast izuzecima...meni to izgleda ko neka osvete...toga sam se nagledao vec godinama...ni ja se ne upinjem da sam Tuzlak, ili Mostarac, kad to nisam niti zelim biti, ali zato i ne zelim nista lose ni Tuzli ni Zenici, naprotiv zelim im sve najbolje...

...uglavnom da ne skrecemo s teme...kada je rijec o nekoj etickoj granici...onda definitivno mislim da su ratni zlocinci ta granica...sta bi ti rekao da npr. neko od majki srebrenice ko je advokat zastupa ratka mladica?! to bi bilo odvratno i nezamislivo, isto sto je i meni ovo sa senkom i odvratno i nezamislivo...

Prenj

Post by Prenj » 29/05/2006 15:31

edu wrote:

ma ovo je pitanje profesionalne etike..ista stvar je i sa tim koalicijama..nacionalni trojac to radi vec 15 godina..ali do problema dolazi kada se covjek..ako cemo o politici..pita..sa kim iz rs-a koalirati (a da dobije parlamentarnu vecinu!) a da ta koalcija ne bude kopija one sda-sds-hdz (zlocinaca ima..vjerovatno u sve tri stranke!?)..uzmemo li u obzir da su dodigovi ovi dana najglasniji u vezi sa referendumom o otcjepljenju rs-a..(ponekad u istupima mi djeluju ekstremnije i od radikala..a pravi razlog je..valjda..predizborna kampanja..)..znaci s kim..a da se to ne protumaci kao djavolji potez!?

Eh, nasi, jadni i siroti politicari su na sve uvijek primorani ko da im nikad nikakav izbor nije bio moguc, a advokatima, kojima profesionalna etika nalaze da ne odbijaju klijente, kakvi god da su, se gleda crno ispod nokta.
I nisu samo politicari u pitanju: Jadranko Prlic, koji je bio PREDSJEDNIK Vlade HB koja je napravila logore u Hercegovini je jedno vrijeme bio omiljeni gost mnogih sarajevskih TV kuca, ... Nije valjda da su i oni bili primorani?

Reina

Post by Reina » 29/05/2006 15:31

zaista ste oprereceni politikom .... i predizbornim kampanjama...
sta sad ima veze ovo sa bilo cim... sta sad ljudi daju komentare
i sad su kao oni na strani jednoj a vi na drugoj.... tobe jarabi
opterecenih ljudi....
:shock:

Vingo

Post by Vingo » 29/05/2006 15:33

Tako je meni odvratna SDS - SDA koalicija vec godinama....
Senka bar uzima pare za ovo....A oni? Ako nije zbog love, zbog cega pljuvanje po principima oslobodilacke borbe?

Hadzi-Murat

Post by Hadzi-Murat » 29/05/2006 15:33

Prenj wrote:
edu wrote:

Eh, nasi, jadni i siroti politicari su na sve uvijek primorani ko da im nikad nikakav izbor nije bio moguc, a advokatima, kojima profesionalna etika nalaze da ne odbijaju klijente, kakvi god da su, se gleda crno ispod nokta.
I nisu samo politicari u pitanju: Jadranko Prlic, koji je bio PREDSJEDNIK Vlade HB koja je napravila logore u Hercegovini je jedno vrijeme bio omiljeni gost mnogih sarajevskih TV kuca, ... Nije valjda da su i oni bili primorani?

Jedan od tih novinara je bio i Bakir Hadziomerovic, a tema je bila vjerovali ili ne "Moda i elegancija"?! :-)

...Danas taj isti malac sere svakom zivom i mrtvom, a sam je ispao paksu...

Prenj

Post by Prenj » 29/05/2006 15:34

Hadzi-Murat wrote:...uglavnom da ne skrecemo s teme...kada je rijec o nekoj etickoj granici...onda definitivno mislim da su ratni zlocinci ta granica...sta bi ti rekao da npr. neko od majki srebrenice ko je advokat zastupa ratka mladica?! to bi bilo odvratno i nezamislivo, isto sto je i meni ovo sa senkom i odvratno i nezamislivo...

Da li to znaci da Sefera, Rasima Delica ili Nasera Orica, ne treba niko da brani?
Ili se tvoja granica odnosi samo na "njihove" ratne zlocince?

mIRCerka

Post by mIRCerka » 29/05/2006 15:36

Reina wrote:zaista ste oprereceni politikom .... i predizbornim kampanjama...
sta sad ima veze ovo sa bilo cim... sta sad ljudi daju komentare
i sad su kao oni na strani jednoj a vi na drugoj.... tobe jarabi
opterecenih ljudi....
:shock:

bolje bi bilo da tu nergiju cuvaju za kopanje na Visocici...zdravije je za mozak...
jer sta ce se postici ovime? nista...
ne dao Bog da mi zatreba Karkin, ja sigurno necu reci JA SAM MORALNA OSOBA I OBZIROM DA JE ON BRANIO CELU NECU MENE DA BRANI bla blabla...
reci cu CIKA FAHRIJA VADITE ME IZ GOVANA i trepnuti okicama...
svakome je njegovo dupe najvaznije...

Hadzi-Murat

Post by Hadzi-Murat » 29/05/2006 15:40

Prenj wrote:
Hadzi-Murat wrote:...uglavnom da ne skrecemo s teme...kada je rijec o nekoj etickoj granici...onda definitivno mislim da su ratni zlocinci ta granica...sta bi ti rekao da npr. neko od majki srebrenice ko je advokat zastupa ratka mladica?! to bi bilo odvratno i nezamislivo, isto sto je i meni ovo sa senkom i odvratno i nezamislivo...

Da li to znaci da Sefera, Rasima Delica ili Nasera Orica, ne treba niko da brani?

Mislim na agresora, dakle ratne zlocince u sluzbi agresije i genocida prije svega. Ovaj pokusaj banaliziranja i izjednacavanje je propao odavno (Sefer je oslobodjen) zato sto su komandanti Armije RBiH optuzeni po komandnoj odgovornosti, a ne za direktne zlocine protiv covjecnosti, ratne zlocine ili genocid.

Ili ti mislis mozda da je neko od ovih gore ucestvovao u udruzenom zlocinackom poduhvatu...kao sto znas niko od njih nije optuzen za takvo nesto...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 29/05/2006 15:45

Hadzi-Murat wrote:
Prenj wrote:

Mislim na agresora, dakle ratne zlocince u sluzbi agresije i genocida prije svega. Ovaj pokusaj banaliziranja i izjednacavanje je propao odavno (Sefer je oslobodjen) zato sto su komandanti Armije RBiH optuzeni po komandnoj odgovornosti, a ne za direktne zlocine protiv covjecnosti, ratne zlocine ili genocid.

Ili ti mislis mozda da je neko od ovih gore ucestvovao u udruzenom zlocinackom poduhvatu...kao sto znas niko od njih nije optuzen za takvo nesto...

pa po tebi onda ne treba ganjati ni radovana jer nesto ne znam da je ikad iko rekao da je on licno ispalio granatu ili metak... logika ti je za 10...

Prenj

Post by Prenj » 29/05/2006 15:46

Hadzi-Murat wrote:

Pa nije ni Jadranko ruke okrvavio, on je samo izdavao naredbe, ili ih je propustio izdati, sto na kraju izadje na isto.
Sefer jeste oslobodjen, ali je njegova cjelokupna optuznica prebacena Rasimu.
Probaj nekako objasniti rodbini nevinih zrtava iz Grabovice i Uzdola da su njihove zrtve manje vrijedne jer nisu rezultat "agresije i genocida", vec samo "obicnog" ratnog zlocina.

Post Reply