Posljednji pozdrav jednoj žalosnoj vrbi ...

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#1 Posljednji pozdrav jednoj žalosnoj vrbi ...

Post by Ljubicasta »

Ipak su je posjekli... Bila je moja prva misao kada sam jutros krenula na posao. Osjećajući neki čudan grč u stomaku, poput onog kada izgubite dragu osobu, bacila sam posljednji pogled na njeno raskomadano deblo i krošnju koja se beživotno pružala po izrovanom travnjaku, i ušla u auto. Zbogom naša draga, žalosna vrbo!

Vozeći se prema poslu osjećala sam se nekako prazno, tupo ... da bi mi potom počela navirati sjećanja vezana za tu staru damu koja je tako prkosno odolijevala ratu, granatama koje su padale oko nje ...

Bilo joj je nešto više od 30-tak godina. Rasla je zajedno sa nama, djecom iz ulice Trg međunarodnog prijateljstva, Ante Babića ... voljeli smo sjediti pod njenom krošnjom, zaklonjeni od sunca, igrati se ... onim malo starijim, nemoćnim, pružala je neki neobjašnjiv mir dok su uživali u njenoj blizini posmatrajući zalazak sunca ...

Sve nam je to nedostajalo u ratu dok je bila pod budnim okom snajpera. Ali i kada se moglo doći do nje, zbog primirja ili nečeg drugog, čak i oni koji su u tim danima naložili sve što je moglo da gori, nju nisu željeli dirati. Čak ni da bi skuhali ručak ili se malo ugijali tokom zime. Čekali su neko bolje sutra, znajući da će jednog dana rat biti završen i da će njihova djeca ili pak oni sami, željeti koristiti hlad koji je pružala.

Rat je prestao, djeca su se ponovo počela igrati pod njenom krošnjom, a oni malo stariji uživati u njenoj hladovini. I tako sve dok se neke nove face nisu domogle općinskih fotelja ... Investitoru, džepova punih novca, zapala je za oko lokacija na tom dijelu Alipašinog polja. Euroherc osiguranje ... I puf! Za samo nekoliko dana ogradili su dobar komad zelene površine, dovukli bagere, kamione i ostalu opremu, počeli kopati, roviti, sječi sve one mladice koje su stanari s tako puno ljubavi sadili ispred svojih ulaza i naposlijetku došli i do vrbe ... I gotovo ... Stara dama je ipak skončala pod sjekirom nekog bezosjećajnog radnika koji je tu tek tako ... da bi zaradio dnevnicu. Njemu, kao i investitoru, ona je predstavljala samo prepreku koje se trebalo riješiti.

Očigledno je da jednoj žalosnoj vrbi ne može biti ostavljeno mjesto pored neke super turbo moderne poslovne zgrade ... Pa, dobro .. Umjesto one prijeratne, čika Jovine, gdje god nađeš zgodno mjesto ti drvo posadi, naši političari su smislili novu gdje god nađeš dobro mjesto ti kompleks izgradi. Neka im bude ... Valjda njihova djeca imaju gdje da se igraju ili, pak, umjesto travnjaka vole osjetiti kamen pod nogama. Ali onaj osigurani ...
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#2

Post by Ljubicasta »

Nekoliko fotografija tek da ilustrujem tekst ... Nadam se da ce barem nekoga dodirnuti ova poruka. Nama je ta vrba zaista puno znacila :sad:

Image
Image
Image




Btw .... ja sam nova na forumu ... pozdrav od mene :)
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#3

Post by FortunaBela »

Dobro došla .... :)

A tačno znam o čemu govoriš, imam ja svoju brezu na vikendici, i teško bi mi bilo da je nema, puno uspomena me veze za nju....

Naknadno ću postaviti sliku moje breze.... :)
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#4

Post by Bumbar »

Dobro dosla Ljubicasta :) ...

Ne znam...nikome vise nista haman priroda ne znaci...a suosjecam sa vrbom... kod moje srednje je bila jedna divna...stara vrba...svi jedva cekali da renoviraju skolu da mozemo ispod nje na odmorima sjediti... Posjekli su je...zapravo sve su pojekli u dvoristu... :roll: :( ... dvoriste je bilo odvratno... :(
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#5

Post by Ljubicasta »

Hvala :)

Barem me neko razumije ... :(

Nekako sam se nadala da ce je ipak ostaviti, ali avaj ...

Stvarno steta... Svi su stanari ogorceni sto je općina dala dozvolu da se nesto gradi na tom dijelu travnjaka ... a pogotovo takva zgradurina ... Fuj!

Prikupljali smo neke potpise, zalili se, ali sta nam vrijedi ... Kao da se mi nesto pitamo??!!
nintropan
Posts: 14
Joined: 13/01/2004 00:00

#6

Post by nintropan »

Ljubicasta, ljubicasta...
Dobro dosla medju istomishljenike, koji ce ti pruziti rame za plakanje i liticu za skakanje... U pravu si kada kazes kako se "mali" ljudi nista ne pitaju, ali mnogo malih cini... Eh, sad, ta "veca" cjelina, sacinjena od mnogih malih "ramena za plakanje" postaje pregovaracki argument, itd itd... znas vec kako to ide... A sve dok rame bude sinonim za plac, umjesto za stit, ostaje ti samo da lijepis slike posjecene vrbe u postovima i zalis za uspomenama koje oslikana vrba odnosi sa sobom

VIVA REVOLUCIa
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#7

Post by Bumbar »

nintropan wrote:Ljubicasta, ljubicasta...
Dobro dosla medju istomishljenike, koji ce ti pruziti rame za plakanje i liticu za skakanje... U pravu si kada kazes kako se "mali" ljudi nista ne pitaju, ali mnogo malih cini... Eh, sad, ta "veca" cjelina, sacinjena od mnogih malih "ramena za plakanje" postaje pregovaracki argument, itd itd... znas vec kako to ide... A sve dok rame bude sinonim za plac, umjesto za stit, ostaje ti samo da lijepis slike posjecene vrbe u postovima i zalis za uspomenama koje oslikana vrba odnosi sa sobom

VIVA REVOLUCIa
sorry...hahahaha...ima ih sto se planinarenjem bave...
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#8

Post by rumenko »

ja znam jednog frajera iz Breze...dobar je ko panja...
nintropan
Posts: 14
Joined: 13/01/2004 00:00

#9

Post by nintropan »

rumenko wrote:ja znam jednog frajera iz Breze...dobar je ko panja...
Rumenko, rumenko, rumenko, rumenko... Vjerujem da ces, ako se dobro zamislis, otkriti kako poznajes ti mnogo vise od jednog frajera iz Breze, ali poenta je u potpunosti izostala; nego, dobro se zamisli kada sljedeci put budes birao "topic" na forumu, mozda da probas sa "neslane sale"
nintropan
Posts: 14
Joined: 13/01/2004 00:00

#10

Post by nintropan »

Bumbar wrote:
nintropan wrote:Ljubicasta, ljubicasta...
Dobro dosla medju istomishljenike, koji ce ti pruziti rame za plakanje i liticu za skakanje... U pravu si kada kazes kako se "mali" ljudi nista ne pitaju, ali mnogo malih cini... Eh, sad, ta "veca" cjelina, sacinjena od mnogih malih "ramena za plakanje" postaje pregovaracki argument, itd itd... znas vec kako to ide... A sve dok rame bude sinonim za plac, umjesto za stit, ostaje ti samo da lijepis slike posjecene vrbe u postovima i zalis za uspomenama koje oslikana vrba odnosi sa sobom

VIVA REVOLUCIa
sorry...hahahaha...ima ih sto se planinarenjem bave...
Tu si u pravu, ali razocarana osoba se urijetko penje po litici, ipak nesto cesce skace sa iste
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#11

Post by Ljubicasta »

Uf, sta ste mi uradili od topica ...

Helouuu ... ja sam samo htjela s nekim podijeliti ono sto mi se desava ispred zgrade ... ispade da sam suicidalna ili sta vec ... :shock:

@FortunaBela: Cekam slike tvoje breze :)
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#12

Post by Vingo »

Ljubicasta, dodji pred skupstinu u subotu. Vrba je to zasluzila!

(Imas divan nadimak....sad bih se preimenovala u Crvena....al prosh'o voz)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#13

Post by Prenj »

Ima li kakav zakon koji bi zabranio dalje unistavanje zelenih povrsina u gradu?
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#14

Post by Ljubicasta »

Ljubicasta, dodji pred skupstinu u subotu. Vrba je to zasluzila!
Sve za vrbu! :D

Samo koji je povod?
(Imas divan nadimak....sad bih se preimenovala u Crvena....al prosh'o voz)
Hvala :)
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#15

Post by Vingo »

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=24305

Sad je povod poskupljenje cijene EE...ali ljudi tamo svakodnevno protestuju zbog svih mogucih nepravdi kojima smo izlozeni. A vrba je zrtva jedne od njih...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16

Post by PipiDugaDevetka »

UN-ova rezdelija (zerdelija?).
Praveći ogradu oko Studentskog doma u Nedjarićima, UN šef Andy (Oženjen Bosankom-Bosanac) je naredio da se "eskivira" dotična rezdelija. Trošak veći, a drvo sačuvano. Vidi se iz tramvaja. Bilo bi lijepo da neko uslika UN-ovu rezdeliju da bi se vidjela i uočila razlika. Drastična razlika u brizi za ukrasno drveće.
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#17

Post by Ljubicasta »

Da, da ...

Bicu tamo ....

Krajnje je vrijeme da se mladi aktiviraju u ovom gradu ... Sramno je da nijemo pratimo uzasne stvari koje se desavaju oko nas ...
Ima li kakav zakon koji bi zabranio dalje unistavanje zelenih povrsina u gradu?
Bilo bi dobro, ali cisto sumnjam ...
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#18

Post by Ljubicasta »

UN-ova rezdelija (zerdelija?).
Praveći ogradu oko Studentskog doma u Nedjarićima, UN šef Andy (Oženjen Bosankom-Bosanac) je naredio da se "eskivira" dotična rezdelija. Trošak veći, a drvo sačuvano. Vidi se iz tramvaja. Bilo bi lijepo da neko uslika UN-ovu rezdeliju da bi se vidjela i uočila razlika. Drastična razlika u brizi za ukrasno drveće.
Vidjela sam ... Tacno, drastična razlika... Slijedeći put kad se budem vozala na biciklu baš ću uslikati i postirati ...

Euroherc Osiguranju je očigledno svaki pedalj bitan ... Oni žele napraviti zgradu na cijelom prostoru koji su kupili... Šta će njima zelenilo ... Oni su ipak potekli iz krša ... :roll:
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#19

Post by Stitch__ »

zalosno :( :( ali i prije nego sto je pocela izgradnja te nakaze, onaj park je bas bio neiskoristen :sad: trebalo ga je malo sredit, stazice, djecije igraliste mozda napravit...

stvarno me je iznerviralo kad sam vidio da su postavili onu ogradu :x a pogotovo ove slike sa prozora, :x sad kad vozim ne vidim iza krivine, udes ko shale skrivit :roll:
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#20

Post by Ljubicasta »

zalosno ali i prije nego sto je pocela izgradnja te nakaze, onaj park je bas bio neiskoristen trebalo ga je malo sredit, stazice, djecije igraliste mozda napravit...
Prije rata su ponegdje bili ružičnjaci, a stazice su ostale i poslije rata ... Stanari su u posljednje vrijeme počeli saditi cvijeće i tako to ... Za igralište baš i nisam sigurna kako bi se uklopilo, jer je parking blizu, ali opet ... djeca se jesu tamo uvijek igrala lopte, mnogi su šetali svoje kućne ljubimce ... Ljeti se stvarno puno ljudi moglo naći na tom travnjaku ... Ali, ...
stvarno me je iznerviralo kad sam vidio da su postavili onu ogradu a pogotovo ove slike sa prozora, sad kad vozim ne vidim iza krivine, udes ko shale skrivit
I mene to isto nervira. I ja samo čekam kad će neko napraviti udes. Čak su nam i pola parkinga zauzeli, tako da se sad raja parkira gdje stigne, jer nema mjesta ... Ma, haos ...

Još blato na sve strane, jer je to područje prilično bogato podzemim vodama ... U gumenim čizmama trebam doći do auta da bih se mogla pristojna pojaviti na poslu :roll:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#21

Post by Bumbar »

Ljubicasta wrote:Uf, sta ste mi uradili od topica ...

Helouuu ... ja sam samo htjela s nekim podijeliti ono sto mi se desava ispred zgrade ... ispade da sam suicidalna ili sta vec ... :shock:

@FortunaBela: Cekam slike tvoje breze :)

Ma jok bona... :)

btw.sto se tice toga zakona...ako ga i ima ocigledno nikoga ne boli za tim...kao sto se po gradu vidi :roll:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#22

Post by mIRCerka »

evo sesti put brisem sto napisah, jednostavno nemam rijeci vise...
opet su sitni sicari pobijedili volju naroda... :( Ljubicasta, vama sad preostaje da ilegalno posadite stabla gdje god ima mjesta, predlazem grab, brzo raste i brzo grana korjenje... samo kontru treba pucat...
moj orah je jos ziv u C5, razmahao se granama iako ga djeca polomise...
Ljubicasta
Posts: 86
Joined: 17/04/2004 23:36
Location: Sarajevo

#23

Post by Ljubicasta »

Slazem se s tobom Mirci ... Treba saditi ... ali, opet, ne treba pustiti Eurohercu da mu gradnja mirno prodje ...

Evo razmisljam gdje jos da posaljem dopise i izrazim svoj protest i protest ostalih stanara ... Vec sam poslala medijima, htjela bih sutra poslati i neko otvoreno pismo Damiru Hadžiću, koji olako dijeli dozvole ... Dovoljno je samo pogledati kako se sve na Alipašinom polju gradi ... Natrpano, bez ikakve organizacije ... ili čak na Otoci - džamija, bazen i fudbalski teren na jednom mjestu ... Halooo??? Pa ko je ovdje lud ili glup??!!!

Kome li mi dajemo svoje glasove .... Još penzioneri (Stranka penzonera) pristaju da im Damir Hadžić bude kandidat za načelnika ... Baš me zanima gdje će sada penizioneri sjediti .... Eto im načelnik ...

Nego, ima li ko prijedlog kome se još obratiti??!!
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#24

Post by cHupjahalic@ »

Dobro dosla Ljubicasta. :)

Bas mi je zao sto izgubiste svoju vrbu. :(
Takvih primjera u Bosni na bacanje. Citav svijet ulaze maksimalno na odrzavanju svoje prirode a nasi "foteljasi" udaraju samo kontru.
Nicija nije do zore sjala pa se nadat da nece ni njihova.
DOSTA vas je vise "foteljasi"! :x
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#25

Post by Lace »

to je samo drvo a skoro si me rasplakala tekstom :( sjetih se da sam u komsiluku i ja imala jednu vrbu...oko koje smo se igrali u komsijskom dvoristu i trazili i nalazili bubamare kojih je na toj vrbi bilo milion :(
Post Reply