Bošnjaci sa Kosova traže pomoć BiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Dobrusky

Post by Dobrusky » 21/11/2005 00:25

20. novembar 2005. | 15:38 | Izvor: Beta
Prizren -- Predsednik Demokratske stranke Bošnjaka Džezair Murati zatražio je od BiH pomoć uoči početka pregovora o statusu.

"U situaciji kada nas zaboravlja međunarodna zajednica, suočeni smo sa nedopustivom nezainteresovanošću BiH za naše probleme i perspektivu opstanka i opstanka na Kosovu, a sada i za pregovore o budućem statusu Kosova“, rekao je Murati čija je stranka članica bošnjačke koalicije Vakat u skupštini Kosova. On je i potpredsednik Skupštine Kosova.

On je rekao da Bošnjaci žele da znaju da li BiH želi uopšte na bilo koji način da bude uključena u pregovore, budući da Albanija maksimalno učestvuje na strani albanske većine, dok Srbija koristi sva sredstva i ima veoma aktivnu političu diplomatiju kako bi zaustavila ove procese. Murati je najavio da će zvaničnim putem insistirati da Veća ministara BiH delegira lice koje će biti zaduženo za podršku bošnjačkim predstavnicima u pregovorima.

Na Kosovu trenutno živi oko 60.000 Bošnjaka, najviše u opštinama Prizren i Dragaš. Oko 40.000 Bošnjaka živi u inostranstvu. Posle Albanaca i Srba, Bošnjaci su treća po veličini nacionalna zajednica na Kosovu. U skupštini imaju pet poslanika, uključujući i ministra zdravlja Sadika Idrizija.

OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa...

Re: Bošnjaci sa Kosova traže pomoć BiH

Post by OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa... » 21/11/2005 00:31

Dobrusky wrote:U skupštini imaju pet poslanika, uključujući i ministra zdravlja Sadika Idrizija.

Ascare se vidi da je covjek vuce korijene iz Bosne.

danas

Post by danas » 21/11/2005 00:32

idrizi, murati... kakvi su to bosnjaci? i otkud oni na kosovu?
nisam upucena, moze li mi neko pojasniti? :roll:

E. Jaganjac

Post by E. Jaganjac » 21/11/2005 00:54

Bolje da se ne ukljucuju jer ce garant drzati stranu cetnicima. Ovo je izdajnicka vlast i dok god patrioti Republike BiH ne vrate legalno ustavno uredjenje u Republici BiH ni Bosnjaci u RBiH, niti u Sandzaku niti na Kosovu ne mogu ocekivati nista dobro.

Cazinjanin

Post by Cazinjanin » 21/11/2005 00:57

danas wrote:idrizi, murati... kakvi su to bosnjaci? i otkud oni na kosovu?

to ti je mo siri pojam. premalo je mjesta na forumu da ti se to objasni. Preporucujem ti knjigu Mustafe Imamovica, "Historija Bosnjaka", ondje je sve detaljno objasnjeno. Bosnjaka ima vise, da tako kazem, vrsta. Npr. u Turskoj imas jedno selo gdje se i dan danas govori samo bosanski jezik, oni su i u vrijeme Jugoslavije govorili za sebe da su Bosnjaci i da im je jezik Bosanski. Imas Bosnjake Makedonije, imas ih cini mi se pet podjela Bosnjaka. Al, da ti ne duljim, sve ti je jasnije opisano u knjizi. Naravno, dokumentovano i realno.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 21/11/2005 01:28

Autohtoni Bošnjaci Kosova,dakle ne oni čiji su preci doselili iz Bih i Sandžaka, uglavnom imaju prezimena koja zvuče albanski.
Ta prezimena su dobili,kako mi je rekao jedan od njih, u vrijeme vladavine kralja Aleksandra.
Riječ je o Goranima, Bošnjacima koji naseljavaju prostor Gore, teritorija koji obuhvaća općine Prizren i Dragaš,te dijelove Albanije. U sastavu gore je i čuvena Šar- planina, čiji stanovnici se u više od 90 posto slučajeva izjašnjavaju kao Bošnjaci.Kako god, riječ je o slavenskom narodu, čiji je stari jezik vrlo zanimljiv. U principu je mješavina bosanskog i makedonskog, sa puno turskih i albanskih riječi. Lijepo ih je slušati, kada govore tim svojim arhaičnim govorom.No, većina ih u svakodnevnoj komunikaciji govori bosanskim, ijekavskog izgovora , sa primjetno jakim akcentom, koji najviše podsjeća na bošnjačke govore na jugu i istoku Crne Gore. Bio sam na tom prostoru, prošle godine, negdje u ovo doba.
Snijeg, Šar -planina, žene koje ponosno ističu kako nose bosanske dimije :) i za sebe kažu da su BOŠNJAKE. Dakle,ne Bošnjakinje, nego Bošnjake.
Toliko sam se u ovom momentu mogao sjetiti, ako sam nešto pogriješio,nadam se da mi nećete zamjeriti i da ćete me ispraviti :)

halo

Post by halo » 21/11/2005 01:35

Cazinjanin wrote:

to ti je mo siri pojam. premalo je mjesta na forumu da ti se to objasni. Preporucujem ti knjigu Mustafe Imamovica, "Historija Bosnjaka", ondje je sve detaljno objasnjeno. Bosnjaka ima vise, da tako kazem, vrsta. Npr. u Turskoj imas jedno selo gdje se i dan danas govori samo bosanski jezik, oni su i u vrijeme Jugoslavije govorili za sebe da su Bosnjaci i da im je jezik Bosanski. Imas Bosnjake Makedonije, imas ih cini mi se pet podjela Bosnjaka. Al, da ti ne duljim, sve ti je jasnije opisano u knjizi. Naravno, dokumentovano i realno.

To isto sto su Hrvati doveli siptare katolike i rekli hrvati kao janjevci to je ta sorta,a to o cemu vi pricate su u makedoniji Torbesi na kosovu Goranci
koji se odjednom sjetili da bi mogli biti Bosnjaci.To su manjine koje ne pripadaju ni jednom narodu u svom okruzenju pa eto nek budu Bosnjaci
Nemam nista protiv jer to nisu velike zajednice ali po meni logicno su samo Sandzakliiije aj recimo Bosnjaci van granica Bih al eto nek nas je vise :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

Ahmmed

Post by Ahmmed » 21/11/2005 01:47

Janjevci nisu Albanci katolici, to su Hrvati doseljeni iz dubrovačkog kraja, u 17 stoljeću. Doduše, višestoljetnim življenjem na Kosovu, njihov jezik je promijenjen, no i dalje je prepoznatljivo slavenski.

Torbeši, Pomaci, Gorani....sve su to skupine koje se,danas, izjašnjavaju kao Bošnjaci u najvećem broju. Vjerovatno,ako bismo ljudima brojali krvna zrnca, da bismo u njima otkrili puno primjesa.No, njihovo je pravo da se izjašnjavaju kako hoće!

Na kraju krajeva, svi smo mi puni različitih etničkih supstrata, a ovo današnje nacionalno izjašnjavanje, u najvećem broju slučajeva,samo je stvar subjektivnog osjećaja :)

zzzzz

Post by zzzzz » 21/11/2005 02:01

halo wrote:
Cazinjanin wrote:

To isto sto su Hrvati doveli siptare katolike i rekli hrvati kao janjevci to je ta sorta,a to o cemu vi pricate su u makedoniji Torbesi na kosovu Goranci
koji se odjednom sjetili da bi mogli biti Bosnjaci.To su manjine koje ne pripadaju ni jednom narodu u svom okruzenju pa eto nek budu Bosnjaci
Nemam nista protiv jer to nisu velike zajednice ali po meni logicno su samo Sandzakliiije aj recimo Bosnjaci van granica Bih al eto nek nas je vise :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

Ma pricas nebuloze, Torbesi (pogrdni naziv) su muslimani kojima je maternji jezik makedonski. Bosnjaka koji govore bosanski ima u Makedoniji.
Dok je nama u BiH izbrisan iz memorije pojam Bosnjak, pa se na popisu 91' kao Bosnjaci izjasnilo mizernih 5% stanovnistva (medju kojima i moja malenkost) na tom Kosovu ocuvao se naziv Bosnjacka Mahala za jedno naselje u Mitrovici. Tim istim Bosnjacima, koji su se prije tebe nazivali tako (od kad znaju za sebe) ti osporavas pravo da se osjecaju kao Bosnjaci. Valjda ti nema logike...otkud oni tamo. Prijatelju istorija Bosne ne pocinje 41' a ni 1918 kao sto su nas ucili u doba KPJ vladavine.

max_power

Post by max_power » 21/11/2005 02:29

Vecina Bosnjaka iz Makedonije je tamo dosla uporedo s povlacenjem Osmanlija, moguce da su i Bosnjaci sa Kosova slicnog porijekla. Krenuli za Tursku pa ostali na po' puta... Ima i u Albaniji jedno selo sa Bosnjacima, govore Bosanski itd.
Nego otisli ste s teme, ljudi traze pomoc.... Kako im BiH moze pomoci?

MBA

Re: Bošnjaci sa Kosova traže pomoć BiH

Post by MBA » 21/11/2005 04:19

Dobrusky wrote:Bošnjaci sa Kosova traže pomoć BiH
20. novembar 2005. | 15:38 | Izvor: Beta
Prizren -- Predsednik Demokratske stranke Bošnjaka Džezair Murati zatražio je od BiH pomoć uoči početka pregovora o statusu.

"U situaciji kada nas zaboravlja međunarodna zajednica, suočeni smo sa nedopustivom nezainteresovanošću BiH za naše probleme i perspektivu opstanka i opstanka na Kosovu, a sada i za pregovore o budućem statusu Kosova“, rekao je Murati čija je stranka članica bošnjačke koalicije Vakat u skupštini Kosova. On je i potpredsednik Skupštine Kosova.

On je rekao da Bošnjaci žele da znaju da li BiH želi uopšte na bilo koji način da bude uključena u pregovore, budući da Albanija maksimalno učestvuje na strani albanske većine, dok Srbija koristi sva sredstva i ima veoma aktivnu političu diplomatiju kako bi zaustavila ove procese. Murati je najavio da će zvaničnim putem insistirati da Veća ministara BiH delegira lice koje će biti zaduženo za podršku bošnjačkim predstavnicima u pregovorima.

Na Kosovu trenutno živi oko 60.000 Bošnjaka, najviše u opštinama Prizren i Dragaš. Oko 40.000 Bošnjaka živi u inostranstvu. Posle Albanaca i Srba, Bošnjaci su treća po veličini nacionalna zajednica na Kosovu. U skupštini imaju pet poslanika, uključujući i ministra zdravlja Sadika Idrizija.

Ovo je non-sense. Ja nisam Serb, ali Albanci nemaju sta da zamjere medjunarodnoj zajednici. Cak, sto vise, ovome se covjek moze samo nasmijati. Pa ta ista medjunarodna zajednica ih je spasila i pomogla im da se odvoje od Serbije.

zlata

Post by zlata » 21/11/2005 04:33

Ja opet citam Bugare...koji tvrde da su Gorani dosel'li iz Bugarske....a Pomaci su definitivno islamizirani Bugari ili Makedonci...zavisi gdje zive...il'koga pitas. U Grckoj im ne daju ne pisnuti da su "Slavi", niti Bugari, niti Makedonci...nego su vec generacijama skolovani kao "Turci"!

Sad im vjerojatno Bosnjastvo dodje kao nekakav Balkanski Panislamizam!

Shoba

Post by Shoba » 21/11/2005 16:50

nobody wrote:Vecina Bosnjaka iz Makedonije je tamo dosla uporedo s povlacenjem Osmanlija, moguce da su i Bosnjaci sa Kosova slicnog porijekla. Krenuli za Tursku pa ostali na po' puta... Ima i u Albaniji jedno selo sa Bosnjacima, govore Bosanski itd.
Nego otisli ste s teme, ljudi traze pomoc.... Kako im BiH moze pomoci?

ma eto Rasim Ljajic, ministar u vladi srbije, neka im on pomogne.

To je isro ko kad ovi iz RS-a traze podrsku iz srbije....ja sam za NEMIJESANJE u stvari drugih drzava

danas

Post by danas » 21/11/2005 17:20

Shoba wrote:To je isro ko kad ovi iz RS-a traze podrsku iz srbije....ja sam za NEMIJESANJE u stvari drugih drzava

tacno tako... :)

gavrilo

Post by gavrilo » 21/11/2005 17:22

fazon bi bio kada bi se vlada rs zalagala za veca prava bosnjaka na kosovu :-)

List

Post by List » 21/11/2005 17:22

Shoba wrote:ma eto Rasim Ljajic, ministar u vladi srbije, neka im on pomogne.

Muslimani iz Srbije Ljajića mrze više nego Slobodana Miloševića. :cry: :D

gavrilo

Post by gavrilo » 21/11/2005 17:24

List wrote:Muslimani iz Srbije Ljajića mrze više nego Slobodana Miloševića. :cry: :D

... zato sto su budale :roll:

List

Post by List » 21/11/2005 17:40

gavrilo wrote:... zato sto su budale :roll:

Ima i toga. Ali i Rasim se često pravi mutav. Možda imaš BKTV u Švajcarskoj? Tamo ima ona emisija "klopka" ili tako nešto. Ja to ne pratim ali ponekad kad listam kanale potrefim. I gledao sam emisiju kad je gostovao Rasim Ljajić, neki ministar u vladi Kosova (Srbin)....i bilo je još dosta nekih Srba......i publika....sve sami Srbi....iz svih dijelova SCG. Nije to bilo tako davno. Možda ima 6 mjeseci.

Uglavnom, u emisiji se svašta govorilo. Što od gostiju što od publike. O obnovi Turske carevine i slične nebuloze. A Ljajić ništa. Pravi se mutav. :cry:
A on je inače iz Novog Pazara. Živi i radi u Beogradu.

Jednom su imali i emisiju o Bošnjacima i njihovom identifikovanju, jeziku i tome slično. Nije klopka već neka druga emisija. :cry: Samo što nisu počeli klat Bošnjake. :cry: Onako virtuelno. :cry: :D Što stručnjaci što obični građani koji su zvali telefonom. :cry:

gavrilo

Post by gavrilo » 21/11/2005 17:43

znaci rasim srbijanskim bogic :D

Duh bez sjekire

Post by Duh bez sjekire » 21/11/2005 17:45

List wrote:
Shoba wrote:ma eto Rasim Ljajic, ministar u vladi srbije, neka im on pomogne.

Muslimani iz Srbije Ljajića mrze više nego Slobodana Miloševića. :cry: :D

Pa kad ga vec toliko mrze,kako to da su glasali 99 % postoza njega i njegovu partiju ? :? :? Nebuloza.
Licno,poznajem,dvije porodice Bosnjaka sa Kosova,oni pripadaju grupi koja nije spomenuta dosad a to su ljudi koji su ekonomski migrirali iz Bosne i Sandzaka i uopste ih nije mali broj.Jedan clan porodice im je ubijen od strane albanaca,poslije oslobodjenja Pristine.
Jedan od problema sa kojim se Bosnjaci susrecu na Kosovu je taj da su za vrijeme okupacije,isli u zajednicke razrede sa Srbima(zbog jezika),takodze zbog jezika mnogi su bili zaposleni u okupacionim srpskim drzavnim sluzbama,pa medzu Albancima vlada pogresna predrasuda da su kao srpski orijentisani.
A pomoci im treba u svakom slucaju i na svaki nacin,svaka zemlja brine za svoju dijasporu.Naprimjer,trebali bi im obijebijediti jedno mjesto u Be-ha parlamentu,a kod smo vec kod toga sandzaklijama najmanje 3-4 mjesta.
Pomoc Bosnjacima Kosova nije mijesanje u stvari druge zemlje,a posto cemo vjerovatno sa mladom albanskom drzavom imati dobre odnose i bice nas glavni partner i prijatelj u regionu,mislim da nece biti problema u uspostavljanju dobrog dogovora sa albanskom stranom.

List

Post by List » 21/11/2005 17:46

gavrilo wrote:znaci rasim srbijanskim bogic :D

Bogić se ne pravi mutav. On kaže ono što misli.

danas

Post by danas » 21/11/2005 17:46

Duh bez sjekire wrote:Naprimjer,trebali bi im obijebijediti jedno mjesto u Be-ha parlamentu,a kod smo vec kod toga sandzaklijama najmanje 3-4 mjesta.

jel' ti ovo ozbiljno? :? :shock: :-?

List

Post by List » 21/11/2005 17:50

danas wrote:jel' ti ovo ozbiljno? :? :shock: :-?

Popio je malo više nego što je trebao. :D

St.Germain

Post by St.Germain » 21/11/2005 17:53

Bosnjaci ne mogu sebi pomoci a kamoli da pruzaju pomoc :cry:

danas

Post by danas » 21/11/2005 17:54

St.Germain wrote:Bosnjaci ne mogu sebi pomoci a kamoli da pruzaju pomoc :cry:

i to sto kazes... :roll: 8)

Post Reply