.

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8891
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1 Re: Win XP danas

Post by escobar__ »

Pridružen član 2002. godine, prvi komentar je li Windows XP upotrebljiv u 2019. godini. What the fuck is this shit!? :D
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2454
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#2 Re: Win XP danas

Post by cenecimoveocino »

Ma evo ja imam Win7 pa mi izlazi pop-up od Windowsa koji kaže da upgrade na Win 10 i da pritom kupim novi hardware :-)
User avatar
hopi
Posts: 5713
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#3 Re: Win XP danas

Post by hopi »

imaš windows milenium on je odličan bio :lol:
jesu oni ukinuli podršku, ali ne vidim zašto ga ne bi i dalje mogao koristiti

a sjetio se šifre iz 2002 godine to je najjače
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#4 Re: Win XP danas

Post by Tesla Edison »

fazan wrote:Jedno pitanje, dali je moguće i danas koristiti Windows XP SP3, imam neki stari kompjuter, treba mi samo malo za interneta i osnovne stvari, pošto često pročitam novosti kako ukidaju podršku za XP, dali je on upotrebljiv više, a ako nije ima li neke zamjene dobre za njega? Hvala unaprijed svima
Ako ćeš koristiti internet bolje nemoj. XP ti je isto kao da spavaš sa prostitutkom bez zaštite. Možeš bolest fasovati a možeš i dobro proći. Mada bolest je veća šansa.
Tako ti je isto i sa XP-om danas.

Ako je stari računar, ne isplati se kupovati licencu od osmice ili desetke pod uslovima da ti hardver podržava sve to. Najbolje je neka Linux distribucija, moja preporuka je Lubuntu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#5 Re: Win XP danas

Post by Tesla Edison »

fazan wrote:
TESLA_EDISON wrote:
fazan wrote:Jedno pitanje, dali je moguće i danas koristiti Windows XP SP3, imam neki stari kompjuter, treba mi samo malo za interneta i osnovne stvari, pošto često pročitam novosti kako ukidaju podršku za XP, dali je on upotrebljiv više, a ako nije ima li neke zamjene dobre za njega? Hvala unaprijed svima
Ako ćeš koristiti internet bolje nemoj. XP ti je isto kao da spavaš sa prostitutkom bez zaštite. Možeš bolest fasovati a možeš i dobro proći. Mada bolest je veća šansa.
Tako ti je isto i sa XP-om danas.

Ako je stari računar, ne isplati se kupovati licencu od osmice ili desetke pod uslovima da ti hardver podržava sve to. Najbolje je neka Linux distribucija, moja preporuka je Lubuntu.
Aha, a kako taj Lubuntu ide, skinem ISO datoteku i stavim na USB ili DVD? Kako verzije idu koja bi najbolja bila za ovako neki kompjuter kojem XP najviše prija?
Ovako,

odeš na link: https://lubuntu.net/downloads/ i tu skineš ISO verziju. Imaš dvije verzije 32-bit i 64-bit. Ako ti je procesor 64-bitni, skini nju, bolja je bez obzira koliko RAM memorije koristiš. Ako pak nije, onda skini 32-bitnu.
Svi procesori Intel porodice od Dual-Core verzije iz 2005 pa naviše su 64-bitni. Svi AMD od Athlon serije pa naviše su 64-bitni. Sempron i Pentium 4 i naniže su 32- bitni.

Kad skineš sa linka, sprži na CD ili DVD i pokreni u boot procesu. Dakle restart računara i automatski ti učita sa CD-a ili DVD-a. Prije toga moraš u Biosu podesiti da ti sa CD-a ili DVD-a prvo pokreće instalaciju. Po defaultu je svaki bios podešen pa pokreće sa HDD/SSD-a.

Nakon pokretanja, samo prati korake. Instalacija je tipa next next finish.

Ako ti je HDD SATA, moja preporuka je da kupiš SSD. Velika je brzina a nije skup, oko 50 KM za 128 GB.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#6 Re: Win XP danas

Post by Tesla Edison »

fazan wrote:Aha, a samo da te pitam, dali Lubuntu ima sve kao i Windows funkcije, recimo samo ove osnovne stvari, ja igre ne igram...
Sve, čak i vizualno liče. Ukucaj na YouTubeu Lubuntu distro pa pogledaj. :)
Naslovnica
Posts: 28017
Joined: 20/03/2013 15:38

#7 Re: Win XP danas

Post by Naslovnica »

...
Naslovnica
Posts: 28017
Joined: 20/03/2013 15:38

#8 Re: Win XP danas

Post by Naslovnica »

TESLA_EDISON wrote:
fazan wrote:Aha, a samo da te pitam, dali Lubuntu ima sve kao i Windows funkcije, recimo samo ove osnovne stvari, ja igre ne igram...
Sve, čak i vizualno liče. Ukucaj na YouTubeu Lubuntu distro pa pogledaj. :)
Mogu li igrati World of Tanks iz njega?!
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#9 Re: Win XP danas

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote:
TESLA_EDISON wrote:
fazan wrote:Aha, a samo da te pitam, dali Lubuntu ima sve kao i Windows funkcije, recimo samo ove osnovne stvari, ja igre ne igram...
Sve, čak i vizualno liče. Ukucaj na YouTubeu Lubuntu distro pa pogledaj. :)
Mogu li igrati World of Tanks iz njega?!
Ne znam ništa oko igrica tako da... :(
Post Reply