...

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#1 ...

Post by Vector_dum »

...
Last edited by Vector_dum on 29/08/2018 23:34, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Maraschino »

Prodajte to posto poto i bjeste odatle. Zivot ce vam proci ganjajuci se oko svega.

Naravno da ne mozes bilo sta raditi bez njihove saglasnosti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

Rade /grade li daidze ista bez vase dozvole gdje ste suvlasnici?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by kuli1961 »

Ajd malo da ovom forumašu pomognemo..

U pravilu, asfaltiranje puta je predmet gradjevinske dozvole (barem tako slijedi zi člana 67. Zakona o prostornom uredjenju KS), što znači da :
1. svi suvlasnici zajednički traže dozvolu za asfaltiranje, ili
2. preostali suvlasnici daju saglasnost trećem da on o svom trošku dobije tu dozvolu.

Kako očigledno nema saglasnosti tvojih daidža, preostaje ti samo mogućnost da od suda tražiš da ti to odobri (da tražiš dozvolu i izvršiš asfaltiranje, vidi član 32 Zakona o stvarnim pravima F BiH:
Član 32.
Poslovi vanrednog upravljanja
(1) Za preduzimanje poslova koji prelaze okvir redovnog upravljanja (promjena namjene stvari, izdavanje stvari u zakup, zasnivanje hipoteke na cijeloj stvari, zasnivanje služnosti, veće popravke ili prepravke stvari koje nisu nužne za održavanje, i sl.) potrebna je saglasnost svih suvlasnika.
(2) Ako postoji sumnja, smatra se da posao prelazi okvire redovnog upravljanja.
(3) Ako se ne postigne saglasnost svih suvlasnika, a za preduzimanje posla postoje naročito opravdani razlozi, svaki suvlasnik ima pravo zahtijevati da o tome odluči sud.
Tek ako ti ovo sud dobri, možeš tražiti dozvolu od nadležnog organa- Odjeljenje za prostorno uredjenje, ili kak ose već zove, u konkretnoj opštini.

Pretpostavljam da bi te radove izveo o svom trošku....
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#5 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

kuli1961 wrote:Ajd malo da ovom forumašu pomognemo..

U pravilu, asfaltiranje puta je predmet gradjevinske dozvole (barem tako slijedi zi člana 67. Zakona o prostornom uredjenju KS), što znači da :
1. svi suvlasnici zajednički traže dozvolu za asfaltiranje, ili
2. preostali suvlasnici daju saglasnost trećem da on o svom trošku dobije tu dozvolu.

Kako očigledno nema saglasnosti tvojih daidža, preostaje ti samo mogućnost da od suda tražiš da ti to odobri (da tražiš dozvolu i izvršiš asfaltiranje, vidi član 32 Zakona o stvarnim pravima F BiH:
Član 32.
Poslovi vanrednog upravljanja
(1) Za preduzimanje poslova koji prelaze okvir redovnog upravljanja (promjena namjene stvari, izdavanje stvari u zakup, zasnivanje hipoteke na cijeloj stvari, zasnivanje služnosti, veće popravke ili prepravke stvari koje nisu nužne za održavanje, i sl.) potrebna je saglasnost svih suvlasnika.
(2) Ako postoji sumnja, smatra se da posao prelazi okvire redovnog upravljanja.
(3) Ako se ne postigne saglasnost svih suvlasnika, a za preduzimanje posla postoje naročito opravdani razlozi, svaki suvlasnik ima pravo zahtijevati da o tome odluči sud.
Tek ako ti ovo sud dobri, možeš tražiti dozvolu od nadležnog organa- Odjeljenje za prostorno uredjenje, ili kak ose već zove, u konkretnoj opštini.

Pretpostavljam da bi te radove izveo o svom trošku....
Da, mi to uradili o svom trosku znaci doveli bi radnike, masine i materijal pa sredili put, drenaze, ivicnjake i polozili asfalt
Problem je u tome sto su nam daidze zaprijetile da se ne igramo i da ce nas tuziti odmah i da smijemo samo asfaltirati 1/3 puta, tj. samo svoj dio ciji smo suvlasnici.
To nije logicno da pravimo malu stazicu asfalta jer je put sirok 4 m.
Po njihovom poimanju mi bi smjeli asfalirati 1,33 m puta.
Njima to nista ne znaci jer se svakako ne koriste tim putem, samo su u papirima suvlasnici.
Ali ne daju da se uradi asfalt jer nas mrze i preziru.

Mene zanima ako mi na svoju ruku asfaltiramo da li oni nas mogu tuziti i mogu li nas dobiti na sudu da bude da smo mi uzurpirali njihovo vlasnistvo i da nam onda uklone asfalt?
A asfalt je potreban jer mi hodamo po blatu i kaljuzi kad jesen dodje.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by kuli1961 »

Kao odgovor na tvoja pitanja- da na svoju ruku asfalirate, posljedice, itd... upravo sam ti citirao odredbu relevantnog zakona. Dakle, rijec je o vanrednim radovima, ne mozes na svoju ruku, vec moras na sud da se utvrdi da imas na to pravo.
Posto je "zla krv" izmedju vas, nakon eventualnog uspjeha pred sudom, mislim da moras traziti gradjevinsku dozvolu da asfaltiras. Nakon svega toga, ako bi rodjaci pravili bilo kakvu stetu, mozes ih tuziti za naknadu.
Sam, na svoju ruku, nikako nista ne preduzimaj.
Nemoguce je asfaltirati 1/3, rijec je u idealnom suvlasničkom dijelu -tj zajedničkoj svojini na napodijeljenoj stvari, a tu stvar- put je ocigledno nemoguce podijeliti.

Tezak ti put slijedi, ako ikako mozes, gledaj da si put otvaras na nekoj drugoj strani. Ako se odlucis kako sam ti opisao, obavezno angazuj advokata, ne idi sam na sud.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by славянин »

Vector_dum wrote:Posto trazim jedno konstruktivno rjesenje a ne znam kome da se obratim, pokusat cu ovdje.
Iako sam laik sto se tice pravnih odredbi valjda ce mi neko pomoci

Naime, put kojim se moja porodica i ja koristimo da bi dosli nasoj kuci je makadamski, nije asfaltiran.
Vlasnistvo puta je zajednicko, tj. u ZK knjigama je upisano po 1/3 vlasnistva mojih daidza i moje majke jer su oni nasljednici iza umrlog im oca.

Daidze nam ne dozvoljavaju da asfaltiramo put, iako mi imamo 1/3 vlasnistva, i zaprijetili su nam da nikad necemo staviti asfalt.
Mene zanima da li sa pravne strane mi mozemo asfaltirati citav put a da se ne bojimo da ce nam inspekcija zabraniti i naloziti da sklonimo asfalt?
Znaci da dovedemo masine postavimo asfalt i sredimo prilaz kuci a da nam daidze ne mogu prijetit tuzbom jer smo mi ipak suvlasnici?

Sa daidzama ne postoji nikakav dogovor. Ako neko moze da napise sa pravne strane odgovor.
Boze svasta...... :roll:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

Mene zanima ako mi na svoju ruku asfaltiramo da li oni nas mogu tuziti i mogu li nas dobiti na sudu da bude da smo mi uzurpirali njihovo vlasnistvo i da nam onda uklone asfalt?
A asfalt je potreban jer mi hodamo po blatu i kaljuzi kad jesen dodje.
Ma, preko noci asfaltiraj i neka se puse. Ako te tuze, to ce se povlaciti po sudovima godinama, pa ako i dobiju slucaj .... e, taman ce drzava tebe naci da ti razbija asfalt. Dok dodjes na red i taj ce ti se izlizati. :-)
Last edited by moonca on 21/08/2018 13:16, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Truba »

pa razbiće je dajdža
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

E, jasta ce --- valja krampati :-)
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#11 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

moonca wrote:
Mene zanima ako mi na svoju ruku asfaltiramo da li oni nas mogu tuziti i mogu li nas dobiti na sudu da bude da smo mi uzurpirali njihovo vlasnistvo i da nam onda uklone asfalt?
A asfalt je potreban jer mi hodamo po blatu i kaljuzi kad jesen dodje.
Ma, preko noci asfaltiraj i neka se puse. Ako te tuze, to ce se povlaciti po sudovima godinama, pa ako i dobiju slucaj .... e, taman ce drzava tebe naci da ti razbija asfalt. Dok dodjes na red i taj ce ti se izlizati. :-)
Zaprijetili su nam u pismu i porukom da ce nas crni mrak progutati ako pokusamo da stavimo asfalt i sredimo put.

To su njena braca, ali su joj najveci dusmani.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

Pa, dobro. Poznajete ih dobro.Jesu li spremni na tako nesto ili samo-arlaucu? --neka napisu jos koje pismo :-)
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#13 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

moonca wrote:Pa, dobro. Poznajete ih dobro.Jesu li spremni na tako nesto ili samo-arlaucu? --neka napisu jos koje pismo :-)
Ko nije imao iskustva sa familijom, i sa problemima koji uz to idu, nikad ne moze i nije ni svjestan sta to znaci.
U mom slucaju moji najveci dusmani mi dolaze iz familije i od najrodjenijih.
Ti ljudi su nam o glavi radili.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

Vector_dum wrote:
moonca wrote:Pa, dobro. Poznajete ih dobro.Jesu li spremni na tako nesto ili samo-arlaucu? --neka napisu jos koje pismo :-)
Ko nije imao iskustva sa familijom, i sa problemima koji uz to idu, nikad ne moze i nije ni svjestan sta to znaci.
U mom slucaju moji najveci dusmani mi dolaze iz familije i od najrodjenijih.
Ti ljudi su nam o glavi radili.
Vise smo osjetljivi kada je familija u pitanju, no nisi usamljen slucaj. Dusmani ili ne, kada je novac u pitanju ili imovina nema tu puno zdravog razuma.U vecini familija se to rijesava tako, da se zenska strana odrice imovine u korist brace, rijetko obrnuto. Ili da to sve napustis i zivis negdje miran zivot, sto opet ne garantuje da neces dobiti komsiju ludjaka koji ce naci nekiki razlog da ti zvoca.

Zasto to daidze rade?Koji im je cilj? pokusaj to odgonetnuti i vidi da li mozes ublaziti tu netrpeljivost.

Nije normalno provresti zivot u svadji ili strahu, smijes li ujutru otvoriti vrata a da te ne doceka daidza iskolacenih ociju jer mu je listic sa tvoje grane presao na njegovu stranu itd.
Tuzakanje je zastrasivanje, ali nije ni sud svemoguc,iziskuje novac i vrijeme. Da li ti to dvoje imas.
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#15 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

moonca wrote:
Vector_dum wrote:
moonca wrote:Pa, dobro. Poznajete ih dobro.Jesu li spremni na tako nesto ili samo-arlaucu? --neka napisu jos koje pismo :-)
Ko nije imao iskustva sa familijom, i sa problemima koji uz to idu, nikad ne moze i nije ni svjestan sta to znaci.
U mom slucaju moji najveci dusmani mi dolaze iz familije i od najrodjenijih.
Ti ljudi su nam o glavi radili.
Vise smo osjetljivi kada je familija u pitanju, no nisi usamljen slucaj. Dusmani ili ne, kada je novac u pitanju ili imovina nema tu puno zdravog razuma.U vecini familija se to rijesava tako, da se zenska strana odrice imovine u korist brace, rijetko obrnuto. Ili da to sve napustis i zivis negdje miran zivot, sto opet ne garantuje da neces dobiti komsiju ludjaka koji ce naci nekiki razlog da ti zvoca.

Zasto to daidze rade?Koji im je cilj? pokusaj to odgonetnuti i vidi da li mozes ublaziti tu netrpeljivost.

Nije normalno provresti zivot u svadji ili strahu, smijes li ujutru otvoriti vrata a da te ne doceka daidza iskolacenih ociju jer mu je listic sa tvoje grane presao na njegovu stranu itd.
Tuzakanje je zastrasivanje, ali nije ni sud svemoguc,iziskuje novac i vrijeme. Da li ti to dvoje imas.
moonca, ti zivis u Americi dugi niz godina. Treba da znas da onaj sistem koji ti pamtis u kojem si mozda zivjela dok nisi emigrirala je sasvim drugaciji od danasnjeg sistema u BIH. Ne zivis ovdje, pa ti sve izgleda cudno u perspektivi ponasanja prosjecnog covjeka u BIH.
Ljudi su apsolutno drugaciji, gadni pakosni i zavidni i gadno je vrijeme.
Zivis u Americi, daleko si od BH svakodnevnice i povrsno poznajes danasnji divljacki mentalitet ljudi u BIH.
Sve to tebi djeluje neobicno i nemoguce jer nije isto posmatrati BIH iz daleka i zivjeti u njoj i iskusiti sve sto sam ja iskusio.

tako da... mislim da nisi relevantna da dajes opus radnji koje treba poduzeti jer si da si iskusila 2% onoga sto ja jesam ovdje , svaki dan bi ponavljala koliko si sretna sto si u Americi i ljubila bi svoj americki pasos, i zaboravila bi na BIH u potpunosti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#16 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

Vector_dum wrote:
moonca wrote:
Vector_dum wrote:
Ko nije imao iskustva sa familijom, i sa problemima koji uz to idu, nikad ne moze i nije ni svjestan sta to znaci.
U mom slucaju moji najveci dusmani mi dolaze iz familije i od najrodjenijih.
Ti ljudi su nam o glavi radili.
Vise smo osjetljivi kada je familija u pitanju, no nisi usamljen slucaj. Dusmani ili ne, kada je novac u pitanju ili imovina nema tu puno zdravog razuma.U vecini familija se to rijesava tako, da se zenska strana odrice imovine u korist brace, rijetko obrnuto. Ili da to sve napustis i zivis negdje miran zivot, sto opet ne garantuje da neces dobiti komsiju ludjaka koji ce naci nekiki razlog da ti zvoca.

Zasto to daidze rade?Koji im je cilj? pokusaj to odgonetnuti i vidi da li mozes ublaziti tu netrpeljivost.

Nije normalno provresti zivot u svadji ili strahu, smijes li ujutru otvoriti vrata a da te ne doceka daidza iskolacenih ociju jer mu je listic sa tvoje grane presao na njegovu stranu itd.
Tuzakanje je zastrasivanje, ali nije ni sud svemoguc,iziskuje novac i vrijeme. Da li ti to dvoje imas.
moonca, ti zivis u Americi dugi niz godina. Treba da znas da onaj sistem koji ti pamtis u kojem si mozda zivjela dok nisi emigrirala je sasvim drugaciji od danasnjeg sistema u BIH. Ne zivis ovdje, pa ti sve izgleda cudno u perspektivi ponasanja prosjecnog covjeka u BIH.
Ljudi su apsolutno drugaciji, gadni pakosni i zavidni i gadno je vrijeme.
Zivis u Americi, daleko si od BH svakodnevnice i povrsno poznajes danasnji divljacki mentalitet ljudi u BIH.
Sve to tebi djeluje neobicno i nemoguce jer nije isto posmatrati BIH iz daleka i zivjeti u njoj i iskusiti sve sto sam ja iskusio.

tako da... mislim da nisi relevantna da dajes opus radnji koje treba poduzeti jer si da si iskusila 2% onoga sto ja jesam ovdje , svaki dan bi ponavljala koliko si sretna sto si u Americi i ljubila bi svoj americki pasos, i zaboravila bi na BIH u potpunosti.
Dobro, izvinjavam se ako sam te povrijedila nekom mojom sugestijom.
Donekle sam u toku situacije i 'mentaliteta' naroda poslije rata.I sama imam sudski spor koji je takav da se 'stvar' treba samo zakonski uobliciti i evo traje 5 -ta godina.
Ti izlazes zivot opasnosti, jer imas problem sa nerazumnom osobom s kojom dijelis i put.

Sretno.
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#17 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

Sarajmen wrote:Pješački put je, koliko se sjećam, širine oko dva metra. Valjda je logično da se pješački prilaz stambenom objektu može i treba urediti i na drugi način osim makadamski.
Na dijelu gdje je garaza je sirine 2,20 m, a ostatak je oko 4 metra uglavnom. Stvar je sto su nam daidze zaprijetile da ne smijemo staviti asfalt, a oni su suvlasnici 2/3.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#18 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by dobar osjecaj »

Kad sam bila dosta mlađa čudila sam se jednoj ženi koja je tad već imala pedesetak godina kad mi je rekla da brata i sestru nije birala i da ne želi nikakvu komunikaciju ni odnose s tim ljudima. Danas mi to više nije čudno.

Iz ove perspektive, raznih iskustava s raznim porodicama i spoznaja o kratkoći i prolaznosti života, ako već nisam u 1/1 čistoj situaciji vlasništva nad nekom imovinom koju moram koristiti svaki dan, uradila bi sve da se maknem, udaljim iz svih tih priča i odnosa. Jebo taj život u kojem si taoc iživljavanja, mržnje, zastašivanja. Uradila bi sve da se odmaknem i izbrišem svaki kontakt i sjećanje s tim zlom makar se svela na znatno manji prostor i skromnije uslove života. Ja uopšte nisam neko ko lako odustaje od stvari koje imaju imalo smisla. Meni ova tvoja porodična imovinska i ljudska ludnica nikako nisu vrijedni energije koju ti to uzima i vremena života koje treba da trošiš na nešto bolje za sebe i svoje najbliže.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#19 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by zijancer »

Vector_dum wrote:Posto trazim jedno konstruktivno rjesenje a ne znam kome da se obratim, pokusat cu ovdje.
Iako sam laik sto se tice pravnih odredbi valjda ce mi neko pomoci

Naime, put kojim se moja porodica i ja koristimo da bi dosli nasoj kuci je makadamski, nije asfaltiran.
Vlasnistvo puta je zajednicko, tj. u ZK knjigama je upisano po 1/3 vlasnistva mojih daidza i moje majke jer su oni nasljednici iza umrlog im oca.

Daidze nam ne dozvoljavaju da asfaltiramo put, iako mi imamo 1/3 vlasnistva, i zaprijetili su nam da nikad necemo staviti asfalt.
Mene zanima da li sa pravne strane mi mozemo asfaltirati citav put a da se ne bojimo da ce nam inspekcija zabraniti i naloziti da sklonimo asfalt?
Znaci da dovedemo masine postavimo asfalt i sredimo prilaz kuci a da nam daidze ne mogu prijetit tuzbom jer smo mi ipak suvlasnici?

Sa daidzama ne postoji nikakav dogovor. Ako neko moze da napise sa pravne strane odgovor.
tehnički - (odnosno pravno gledajući), radovi koje neko izvodi na zajedničkom zemljištu moraju glasiti na sve suvlasnike, ili biti izvođeni uz pisanu saglasnost ostalih suvlasnika.
radovi asfaltiranja također spadaju u građenje (izgradnja kolskog pristupa) što znači da bilo ko od suvlasnika ko ima nešto protiv, može podnijeti prijavu građevinskoj inspekciji (koja je dužna zatražiti od tebe dokumentaciju na osnovu koje izvodiš radove)..a potom kreće cirkus
mada, na osnovu ovih par šturih podataka koje si naveo, moguće je da je problem u nečem drugom
jer, zašto bi se ostali suvlasnici bunili zbog asfaltiranja puta koji je svakako zajednički i neće ih koštati?
vjerovatno put nema svoju zasebnu parcelu, nego je ofrlje usmenim putem nekada dogovoren, i sada neko smatra da će mu smetati
dakle, gdje je i kako u z.k. izvodu opisan taj put?
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#20 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

zijancer wrote:
Vector_dum wrote:Posto trazim jedno konstruktivno rjesenje a ne znam kome da se obratim, pokusat cu ovdje.
Iako sam laik sto se tice pravnih odredbi valjda ce mi neko pomoci

Naime, put kojim se moja porodica i ja koristimo da bi dosli nasoj kuci je makadamski, nije asfaltiran.
Vlasnistvo puta je zajednicko, tj. u ZK knjigama je upisano po 1/3 vlasnistva mojih daidza i moje majke jer su oni nasljednici iza umrlog im oca.

Daidze nam ne dozvoljavaju da asfaltiramo put, iako mi imamo 1/3 vlasnistva, i zaprijetili su nam da nikad necemo staviti asfalt.
Mene zanima da li sa pravne strane mi mozemo asfaltirati citav put a da se ne bojimo da ce nam inspekcija zabraniti i naloziti da sklonimo asfalt?
Znaci da dovedemo masine postavimo asfalt i sredimo prilaz kuci a da nam daidze ne mogu prijetit tuzbom jer smo mi ipak suvlasnici?

Sa daidzama ne postoji nikakav dogovor. Ako neko moze da napise sa pravne strane odgovor.
tehnički - (odnosno pravno gledajući), radovi koje neko izvodi na zajedničkom zemljištu moraju glasiti na sve suvlasnike, ili biti izvođeni uz pisanu saglasnost ostalih suvlasnika.
radovi asfaltiranja također spadaju u građenje (izgradnja kolskog pristupa) što znači da bilo ko od suvlasnika ko ima nešto protiv, može podnijeti prijavu građevinskoj inspekciji (koja je dužna zatražiti od tebe dokumentaciju na osnovu koje izvodiš radove)..a potom kreće cirkus
mada, na osnovu ovih par šturih podataka koje si naveo, moguće je da je problem u nečem drugom
jer, zašto bi se ostali suvlasnici bunili zbog asfaltiranja puta koji je svakako zajednički i neće ih koštati?
vjerovatno put nema svoju zasebnu parcelu, nego je ofrlje usmenim putem nekada dogovoren, i sada neko smatra da će mu smetati
dakle, gdje je i kako u z.k. izvodu opisan taj put?
U zk izvodu je put kao zasebna cestica sa 1/3 vlasnistva za nas i dvojicu daidza.
Ostala dvojica suvlasnika ne koriste taj put jer imaju pristupe svojim parcelama sa javnog puta. Mi koristimo taj put u cjelosti jer nam je kuca na kraju tog puta.
Ne dozvoljavaju nam asfalt jer hoce da mi godinama jos hodamo po kaljuzi i po blatu.
Jednom kad smo postavili lanac da zagradimo put razbili su nam kamenom vrata i ostetili fasadu. Sa njima ne postoji nikakav dogovor.

Moramo sve preko suda pokusati rijesiti i legalnim putem.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

Jesi li ih pitao, prije nego si stavio lanac,dali im to smeta.?
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#22 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

moonca wrote:Jesi li ih pitao, prije nego si stavio lanac,dali im to smeta.?
Zagradili smo vlastitu zemlju koja granici sa tim putem, ne njihovu. I oni su nam kamenom razbili vrata.
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#23 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by Vector_dum »

dobar osjecaj wrote:Kad sam bila dosta mlađa čudila sam se jednoj ženi koja je tad već imala pedesetak godina kad mi je rekla da brata i sestru nije birala i da ne želi nikakvu komunikaciju ni odnose s tim ljudima. Danas mi to više nije čudno.

Iz ove perspektive, raznih iskustava s raznim porodicama i spoznaja o kratkoći i prolaznosti života, ako već nisam u 1/1 čistoj situaciji vlasništva nad nekom imovinom koju moram koristiti svaki dan, uradila bi sve da se maknem, udaljim iz svih tih priča i odnosa. Jebo taj život u kojem si taoc iživljavanja, mržnje, zastašivanja. Uradila bi sve da se odmaknem i izbrišem svaki kontakt i sjećanje s tim zlom makar se svela na znatno manji prostor i skromnije uslove života. Ja uopšte nisam neko ko lako odustaje od stvari koje imaju imalo smisla. Meni ova tvoja porodična imovinska i ljudska ludnica nikako nisu vrijedni energije koju ti to uzima i vremena života koje treba da trošiš na nešto bolje za sebe i svoje najbliže.
Ja sam mladja generacija i poprilicno sam racionalan i sa takvim razmisljanjem pristupam citavoj ovoj stvari.
Stvari su izuzetno zamrsene, a sve bi bilo toliko jednostavno da nema samo jednog - INATA.
Nekad nocima samo posmatram citavu situaciju i razmisljam koliko im je INAT samo zla nanio.
Jer oni su takvog kova , da bi radije drzali stvari nerjesene i na STATUS QUO, pa makar crkli i pomrli. (a nisu mladi, vec su dobro ostarili)
Ali se jos uvijek inate.
Sve je to stvar svjetonazora i mentaliteta.
Nema sanse da se kao ljudi dogovore i da to provedu kroz knjige.
Radije ce jedni drugima zvati policiju, inspekciju, vucarati se po sudovima i potrositi na hiljade maraka na advokate bez ikakvog ucinka nego racionalno sagledati stvari i reci da ipak trebaju da budu ljudi prije svega.

BIH je jedno nazadno i primitivno drustvo ,ovakve stvari ne treba da cude i vjerujem da moj slucaj nije izuzetak.
Samo sto je stvar da u sebi imam dovoljno zelje da im konacno stanem u kraj jer se ovo ipak mora i treba rijesiti.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#24 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by seoBIH »

Ako budes radio bilo sta bez sudske potvrde, odnosno presude da to i mozes, samo ces napraviti problem sebi, ali i trosak, jer ako nemas dozvolu suvlasnika, ili suda, morat ces i o svom trosku ukloniti taj safalt.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Asfaltiranje zajednickog puta u suvlasnistvu?

Post by moonca »

Vector_dum wrote:
moonca wrote:Jesi li ih pitao, prije nego si stavio lanac,dali im to smeta.?
Zagradili smo vlastitu zemlju koja granici sa tim putem, ne njihovu. I oni su nam kamenom razbili vrata.
Uh, to je tek mrznja, pakost ......znas li, posjeduju li kakvo oruzje?
Post Reply