...

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
saveme
Posts: 33
Joined: 01/02/2017 15:04
Location: Bihac
Contact:

#1 ...

Post by saveme »

Pozdrav, moze li mi neko objasniti, kada radite kao pripravnik u advokatskoj kancelariji, kakvo poznavanje rada na racunaru vam treba? Tacnije, sta tacno i gdje se radi na racunaru? Imam osnovno poznavanje rada na racunaru, nisam se cesto sluzio tokom zivota racunarom jer nisam volio bas 'dangubit' ispred 'kutije' i ne bih volio da zbog te sporedne stvari ostavim los utisak i bacim sjenku na moje zaista dobro poznavanje pravne nauke i advokatskog 'slifa'. Molio bih bez nepotrebnih komentara, samo ko je upucen u taj posao da mi ovdje tacno odgovori na moje pitanje. Hvala unaprijed.
Last edited by saveme on 06/04/2018 02:30, edited 1 time in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2 Re: ...

Post by victom »

saveme wrote:Pozdrav, moze li mi neko objasniti, kada radite kao pripravnik u advokatskoj kancelariji, kakvo poznavanje rada na racunaru vam treba? Tacnije, sta tacno i gdje se radi na racunaru? Imam osnovno poznavanje rada na racunaru, nisam se cesto sluzio tokom zivota racunarom jer nisam volio bas 'dangubit' ispred 'kutije' i ne bih volio da zbog te sporedne stvari ostavim los utisak i bacim sjenku na moje zaista dobro poznavanje pravne nauke i advokatskog 'slifa'. Molio bih bez nepotrebnih komentara, samo ko je upucen u taj posao da mi ovdje tacno odgovori na moje pitanje. Hvala unaprijed.
popunjavanje šablona u wordu.
Ili tipkanje, dok ti šef diktira.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:59, edited 2 times in total.
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#3 Re: Advokatski pripravnik

Post by pecpec »

saveme wrote:Pozdrav,
E,sta ima,kakosi?Ti jos uvijek kucas izgleda na pisacu masinu cim nisi naucio na kutiju :-)
Prosle su osamdesete sinak.moras bit u koraku sa vremenom.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Advokatski pripravnik

Post by muminovic »

gdje god da radis i u kojem god sektoru trebas znati brzo kucati na "kutiji" najbolje ako ne gledas u tastaturu.
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#5 Re: Advokatski pripravnik

Post by bumboo »

Pretpostavljam da koriste MS Office paket u tom uredu. Trebaš dobro savladati Microsoft Word - brzo kucanje, sređivanje teksta-prored, margine, stranice i sl.
Možda bi trebao ponešto znati i o Excellu ako ti principal zatraži da napraviš kakav obračun troškova ili izvještaj.
Osim toga, morat ćeš se brzo snalaziti u pretraživanju propisa na internetu, sudske prakse...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Advokatski pripravnik

Post by O'zone »

saveme wrote:Pozdrav, moze li mi neko objasniti, kada radite kao pripravnik u advokatskoj kancelariji, kakvo poznavanje rada na racunaru vam treba? Tacnije, sta tacno i gdje se radi na racunaru? Imam osnovno poznavanje rada na racunaru, nisam se cesto sluzio tokom zivota racunarom jer nisam volio bas 'dangubit' ispred 'kutije' i ne bih volio da zbog te sporedne stvari ostavim los utisak i bacim sjenku na moje zaista dobro poznavanje pravne nauke i advokatskog 'slifa'. Molio bih bez nepotrebnih komentara, samo ko je upucen u taj posao da mi ovdje tacno odgovori na moje pitanje. Hvala unaprijed.
Prijatelju nemoj ovo shvatiti pogrešno ali tvoje definisanje poznavanja rada na računaru kao "sporedne stvari" je fatalna greška koja te može koštati posla. Nadam se da ste svjesni činjenice da je danas informatički nepismena osoba upravo to nepismena osoba.

Ne znam šta smatrate pod
Imam osnovno poznavanje rada na racunaru
jer to može biti da znate pokrenuti računar i eventualno web pretraživač a može biti i da se znate služiti Office paketom u kompletu.

Za rad u advokatskoj i bilo kojoj drugoj kancelariji Vam je potrebno da znate Word, Excel, Outlook, Power point. Za Vaše potrebe najbitnija stvar je Word odnosno program za unos i editovanje teksta, potrebno je da znate isprintati dokument, koristiti se Outlookom kako bi ste poslali i primili mail (ukoliko advokatska kancelarija ima domenu) te korištenje web pretraživača ukoliko su Vam potrebne određene informacije ili štiva koja su dostupna online i tu bi se više manje moglo završiti većina Vaših potreba.

Za Vaše dobro moj Vam je savjet da pošto već kako sami kažete imate dobro poznavanje "pravne nauke i advokatskog "slifa""odvojite i malo vremena za ovu "sporednu stvar"

LP i sve najbolje.
saveme
Posts: 33
Joined: 01/02/2017 15:04
Location: Bihac
Contact:

#7 Re: Advokatski pripravnik

Post by saveme »

O'zone wrote:
saveme wrote:Pozdrav, moze li mi neko objasniti, kada radite kao pripravnik u advokatskoj kancelariji, kakvo poznavanje rada na racunaru vam treba? Tacnije, sta tacno i gdje se radi na racunaru? Imam osnovno poznavanje rada na racunaru, nisam se cesto sluzio tokom zivota racunarom jer nisam volio bas 'dangubit' ispred 'kutije' i ne bih volio da zbog te sporedne stvari ostavim los utisak i bacim sjenku na moje zaista dobro poznavanje pravne nauke i advokatskog 'slifa'. Molio bih bez nepotrebnih komentara, samo ko je upucen u taj posao da mi ovdje tacno odgovori na moje pitanje. Hvala unaprijed.
Prijatelju nemoj ovo shvatiti pogrešno ali tvoje definisanje poznavanja rada na računaru kao "sporedne stvari" je fatalna greška koja te može koštati posla. Nadam se da ste svjesni činjenice da je danas informatički nepismena osoba upravo to nepismena osoba.

Ne znam šta smatrate pod
Imam osnovno poznavanje rada na racunaru
jer to može biti da znate pokrenuti računar i eventualno web pretraživač a može biti i da se znate služiti Office paketom u kompletu.

Za rad u advokatskoj i bilo kojoj drugoj kancelariji Vam je potrebno da znate Word, Excel, Outlook, Power point. Za Vaše potrebe najbitnija stvar je Word odnosno program za unos i editovanje teksta, potrebno je da znate isprintati dokument, koristiti se Outlookom kako bi ste poslali i primili mail (ukoliko advokatska kancelarija ima domenu) te korištenje web pretraživača ukoliko su Vam potrebne određene informacije ili štiva koja su dostupna online i tu bi se više manje moglo završiti većina Vaših potreba.

Za Vaše dobro moj Vam je savjet da pošto već kako sami kažete imate dobro poznavanje "pravne nauke i advokatskog "slifa""odvojite i malo vremena za ovu "sporednu stvar"

LP i sve najbolje.
Svakako da je informaticka pismenost bitna, ali me to nikada nije previse zanimalo. Dok su moji vrsnjaci u srednjoj skoli vecinu vremena provodili za racunarom, ja sam vec tada citao o pravu, bilo mi je puno zanimljivije.
Kako god, nije naucna fantastika usavrsiti te elemente rada na racunaru koje ste naveli, tako da cu se odmah baciti i na taj dio, hvala vam.
saveme
Posts: 33
Joined: 01/02/2017 15:04
Location: Bihac
Contact:

#8 Re: Advokatski pripravnik

Post by saveme »

pecpec wrote:
saveme wrote:Pozdrav,
E,sta ima,kakosi?Ti jos uvijek kucas izgleda na pisacu masinu cim nisi naucio na kutiju :-)
Prosle su osamdesete sinak.moras bit u koraku sa vremenom.
Kao sto rekoh, bez nepotrebnih komentara, pozdrav.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#9 Re: Advokatski pripravnik

Post by ibi »

saveme wrote:
O'zone wrote:
saveme wrote:Pozdrav, moze li mi neko objasniti, kada radite kao pripravnik u advokatskoj kancelariji, kakvo poznavanje rada na racunaru vam treba? Tacnije, sta tacno i gdje se radi na racunaru? Imam osnovno poznavanje rada na racunaru, nisam se cesto sluzio tokom zivota racunarom jer nisam volio bas 'dangubit' ispred 'kutije' i ne bih volio da zbog te sporedne stvari ostavim los utisak i bacim sjenku na moje zaista dobro poznavanje pravne nauke i advokatskog 'slifa'. Molio bih bez nepotrebnih komentara, samo ko je upucen u taj posao da mi ovdje tacno odgovori na moje pitanje. Hvala unaprijed.
Prijatelju nemoj ovo shvatiti pogrešno ali tvoje definisanje poznavanja rada na računaru kao "sporedne stvari" je fatalna greška koja te može koštati posla. Nadam se da ste svjesni činjenice da je danas informatički nepismena osoba upravo to nepismena osoba.

Ne znam šta smatrate pod
Imam osnovno poznavanje rada na racunaru
jer to može biti da znate pokrenuti računar i eventualno web pretraživač a može biti i da se znate služiti Office paketom u kompletu.

Za rad u advokatskoj i bilo kojoj drugoj kancelariji Vam je potrebno da znate Word, Excel, Outlook, Power point. Za Vaše potrebe najbitnija stvar je Word odnosno program za unos i editovanje teksta, potrebno je da znate isprintati dokument, koristiti se Outlookom kako bi ste poslali i primili mail (ukoliko advokatska kancelarija ima domenu) te korištenje web pretraživača ukoliko su Vam potrebne određene informacije ili štiva koja su dostupna online i tu bi se više manje moglo završiti većina Vaših potreba.

Za Vaše dobro moj Vam je savjet da pošto već kako sami kažete imate dobro poznavanje "pravne nauke i advokatskog "slifa""odvojite i malo vremena za ovu "sporednu stvar"

LP i sve najbolje.
Svakako da je informaticka pismenost bitna, ali me to nikada nije previse zanimalo. Dok su moji vrsnjaci u srednjoj skoli vecinu vremena provodili za racunarom, ja sam vec tada citao o pravu, bilo mi je puno zanimljivije.
Kako god, nije naucna fantastika usavrsiti te elemente rada na racunaru koje ste naveli, tako da cu se odmah baciti i na taj dio, hvala vam.
Vjerovatno previse gledas filmove.

95% ces se baviti stvarima koje nemaju veze sa pravom.

Nosit ces, donosit, raznosit postu, kopirat, bavit se kancelarijskim poslom i kucat sta ti se kaze.

Niko te nece niti pitati nesto o pravu, jer tu si ti da ucis, a ne da bilo kome sta objasnjavas.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10 Re: Advokatski pripravnik

Post by JThomas »

kakvo tebe otrežnjenje čeka, pod uslovom da ne voziš trolu...ufffffffffffffff...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11 Re: Advokatski pripravnik

Post by O'zone »

JThomas wrote:kakvo tebe otrežnjenje čeka, pod uslovom da ne voziš trolu...ufffffffffffffff...
Neka ba :mrgreen:

Realnost čeka iza čoška obula je kopačke i čeka da uleti sa obje noge.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#12 Re: Advokatski pripravnik

Post by JThomas »

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#13 Re: Advokatski pripravnik

Post by O'zone »

JThomas wrote:studiranje-u-sloveniji-lt-viza-gt-p1333 ... #p13334941

izgleda baš neki il fenomeno... :mrgreen:
Kad je mog'o Dino može i @saveme
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#14 Re: Advokatski pripravnik

Post by ibi »

JThomas wrote:studiranje-u-sloveniji-lt-viza-gt-p1333 ... #p13334941

izgleda baš neki il fenomeno... :mrgreen:
pa napisao je da je jos u srednjoj citao pravo.

Zavrsio covjek fakultet za 1 godinu, sta je tu cudno ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#15 Re: Advokatski pripravnik

Post by JThomas »

i stekao advokatski šlif, molim lijepo.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#16 Re: Advokatski pripravnik

Post by ibi »

JThomas wrote:i stekao advokatski šlif, molim lijepo.
ne znam sta je u ljudima da ovoliku lazu, da li je to neko psihicko oboljenje ili sta li'
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#17 Re: Advokatski pripravnik

Post by kuli1961 »

Sto neko ovdje rece, posao pripravnika je da uci. Cudi me da neko ko ima unverzitetsku diplomu, u eri IT (ma koliko ona bila slabo razvijena kod nas, a pitanje je li slabo..), smartphone-a, hejbet socijalnih mreza- ne zna ili se pravi da ne zna osnove koristenja PC software-a????
Dakle, word processing, e-mail, web browsing, a Power Point i Excel-uvjeren sam- nikako. Mada, ako se radi neki veci troskovnik(????) u Excel-u je lakse.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#18 Re: Advokatski pripravnik

Post by ibi »

kuli1961 wrote:Sto neko ovdje rece, posao pripravnika je da uci. Cudi me da neko ko ima unverzitetsku diplomu, u eri IT (ma koliko ona bila slabo razvijena kod nas, a pitanje je li slabo..), smartphone-a, hejbet socijalnih mreza- ne zna ili se pravi da ne zna osnove koristenja PC software-a????
Dakle, word processing, e-mail, web browsing, a Power Point i Excel-uvjeren sam- nikako. Mada, ako se radi neki veci troskovnik(????) u Excel-u je lakse.
Pogledaj mu raniji post, prosle godine bio u srednjoj skoli. (imas gore link)

Lažov neki.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#19 Re: Advokatski pripravnik

Post by kuli1961 »

ma, pusti...."dobro poznavanje pravne nauke i advokatski slif".. ??????
jako dugo sam u struci, ali mi ne pada na pamet da kazem da poznajem pravnu nauku, naprotiv, sto duze radim, sve mi se vise cini da MANJE znam...
obzirom da sam bio advokat nekih 9 godina, cijenio bih pojasnjenje pojma "advokatski slif" :)
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#20 Re: Advokatski pripravnik

Post by ibi »

kuli1961 wrote:ma, pusti...."dobro poznavanje pravne nauke i advokatski slif".. ??????
jako dugo sam u struci, ali mi ne pada na pamet da kazem da poznajem pravnu nauku, naprotiv, sto duze radim, sve mi se vise cini da MANJE znam...
obzirom da sam bio advokat nekih 9 godina, cijenio bih pojasnjenje pojma "advokatski slif" :)
u kojem si sad sektoru
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#21 Re: Advokatski pripravnik

Post by kuli1961 »

ustavno pravo
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#22 Re: Advokatski pripravnik

Post by ibi »

kuli1961 wrote:ustavno pravo
Jak nam je ustav, ako ga i imamo :-)
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#23 Re: Advokatski pripravnik

Post by kuli1961 »

ibi wrote:
kuli1961 wrote:ustavno pravo
Jak nam je ustav, ako ga i imamo :-)
hm, ako mislis na Ustav BiH, mogu se otvoriti vrlo teska pitanja bas na temu- formnalno, imamo li Ustav?
Naravno- forma ne treba da nadvlada sustinu (tada nastupa formalizam), ali forma je vrlo bitan element svakog akta.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#24 Re: Advokatski pripravnik

Post by Edin H. »

JThomas wrote:studiranje-u-sloveniji-lt-viza-gt-p1333 ... #p13334941

izgleda baš neki il fenomeno... :mrgreen:

Prekuco :izet:
saveme
Posts: 33
Joined: 01/02/2017 15:04
Location: Bihac
Contact:

#25 Re: Advokatski pripravnik

Post by saveme »

JThomas wrote:studiranje-u-sloveniji-lt-viza-gt-p1333 ... #p13334941

izgleda baš neki il fenomeno... :mrgreen:
Jeste li nekad culi da jednu stvar koriste dvije ili vise osoba? Hvala puno svima na sajvetima.
Post Reply