Operacija štitne žlijezde/kalcifikati

Sve o zdravlju...
Post Reply
funeral blues

Operacija štitne žlijezde/kalcifikati

Post by funeral blues » 08/10/2016 17:39

Da li je neko hirurški odstranjivao dio štitne žlijezde i kakva su vaša iskustva? Kako je prošla sama operacija, postoperativni tok i kojeg doktora biste preporučili za izvođenje zahvata?
Ustanovljeno je da imam mnoštvo mikrokalcifikata na središnjem dijelu desnog režnja, i sam taj dio je, logično, izuzetno tvrd, pa punkcija nije opcija. Preporučeno mi je uklanjanje tog dijela štitnjače, te naknadna analiza izvađenog tkiva.
Elastografija štitnjače je pokazala sljedeće: Uvećana štitnjača 25 ml, inhomogene građe, pojačane vaskularizacije, u središnjem dijelu mikrokalcifikati (elastosonografski tvrda area). TSH 4,22, antiTPO 103, antiTg 284, PTH 50,6, Vitamin D <5 ng/ml. Propisano pola tablete Eutiroxa dnevno, selen i D vitamin.
Trebam uraditi scintigrafiju štitnjače i kalcitonin, pa sa svim nalazima se javiti hirurgu, ali pojma nemam koga bih tražila i šta očekivati od operacije.
Svi savjeti i iskustva su dobrodošli.

funeral blues

Re: Operacija štitne žlijezde/kalcifikati

Post by funeral blues » 10/10/2016 12:28

Dižem temu.

Bluemore

Post by Bluemore » 10/10/2016 22:48

funeral blues wrote:Da li je neko hirurški odstranjivao dio štitne žlijezde i kakva su vaša iskustva? Kako je prošla sama operacija, postoperativni tok i kojeg doktora biste preporučili za izvođenje zahvata?
Ustanovljeno je da imam mnoštvo mikrokalcifikata na središnjem dijelu desnog režnja, i sam taj dio je, logično, izuzetno tvrd, pa punkcija nije opcija. Preporučeno mi je uklanjanje tog dijela štitnjače, te naknadna analiza izvađenog tkiva.
Elastografija štitnjače je pokazala sljedeće: Uvećana štitnjača 25 ml, inhomogene građe, pojačane vaskularizacije, u središnjem dijelu mikrokalcifikati (elastosonografski tvrda area). TSH 4,22, antiTPO 103, antiTg 284, PTH 50,6, Vitamin D <5 ng/ml. Propisano pola tablete Eutiroxa dnevno, selen i D vitamin.
Trebam uraditi scintigrafiju štitnjače i kalcitonin, pa sa svim nalazima se javiti hirurgu, ali pojma nemam koga bih tražila i šta očekivati od operacije.
Svi savjeti i iskustva su dobrodošli.
sto se tice terapije koliko selena? i d vit?

dobar osjecaj

Post by dobar osjecaj » 11/10/2016 09:05

Nemam srecom iskustva s tim ali se sjecam da je poznanica prije 8 godina operisala stitnjacu. Prije operacije imala je ogromnu gusu i bezbroj zdravstvenih teskoca s imunitetom, alergijama, napadima histerije, straha, nekontrolisano debljanje. Tada je imala 31. godinu. Poslije operacije se postepeno oporavila, zatrudnila i danas ima djevojcicu od nekih 5 godina. Izgleda puno zdravije, bolje i meni djeluje kao da vodi puno kvalitetniji zivot u smislu zdravlja. Sjecam se da je objasnjavala kako su joj morali lomiti kljucnu kost da bi dosli do tih dijelova koje su odstranjivali ali to nije pricala ni sa kakvim traumama ni nekim posebnim sjecanjem na bol. Nalaz izvadjenog dijela je bio dobar.

Znam da nije od pomoci ali meni se to urezalo u sjecanje kao pozitivan primjer kvalitetne medicinske pomoci. Operisana je na VMA u Beogradu. Pazljivo se raspitaj i odaberi kome ces dati dio brige o svom zdravlju.

funeral blues

Post by funeral blues » 11/10/2016 09:39

100 mg selena i 2000 i.u. D vitamina, dnevno.

@dobar osjećaj, hvala na podijeljenom iskustvu.

Meni dr. reče da će rez biti mali, operacija skoro pa rutinska i preporučila mi dr. Janušića, koji radi privatno u Al Tawil ordinaciji. Nisam ni pitala koliko bi koštala operacija u privatnoj režiji. :roll: To mi je, trenutno, najveći problem: kojem doktoru se ''pustiti u ruke'', a da ne napravi još i veći problem od ovog kojeg imam.

dobar osjecaj

Post by dobar osjecaj » 11/10/2016 10:49

Nema na cemu. Namjera mi je bila da te stvarnim primjerom ohrabrim i podsjetim na to sto ti vec znas. Potrudi se koliko god mozes da nadjes najbolju opciju. Ja sam se u jednoj fazi zivota zbog kombinacije neiskustva, neznanja i pasivnosti prepustila dijagnozi jednog cudovista i izgubila par kvalitetnih godina troseci pogresnu terapiju i ostecujuci se emotivno. Tada sam mislila da nemam dovoljno novca za trazenje vise opcija. Danas mi je zao svakog potrosenog dana i emotivnog tereta koji sam uz malo vise truda mogla zaobici. Iz ove perspektive bi dala zadnju marku da dobijem najbolju dijagnostiku i najboljeg ljekara koji ce mi pomoci. Sretno!

Sarajmen

Post by Sarajmen » 11/10/2016 11:28

Da, nažalost tu smo tanki, a bez tačne dijagnoze adekvatna terapija se zaobiđe. Majku mu, dođe vakat da je preporuka za doktora koji zna raditi i zaista radi svoj posao, haman najbitnija stvar na putu ozdravljenja.

funeral blues

Post by funeral blues » 11/10/2016 12:43

Pa, eto, uz zdravstveno osiguranje koje imam i za koje mi se svaki mjesec odbija od plate, ipak sam bila prinuđena iskeširati par stotina maraka da prikupim sve potrebne nalaze i da odem privatno kod dr. koja zna šta radi, samo da mi to očita i uputi me dalje.
Jer, na UKC-u dobiješ termin i uradiš jedan od 10 nalaza koji ti trebaju, ali taj nalaz zastari dok uradiš ostalih 9 i moraš ga ponoviti, a za to vrijeme ti onih 9 zastari. Vrzino kolo. Da ne pričam o tome kako provode određene preglede i testove.
Čekam 3 mjeseca na termin za pregled, pipne mi vrat i kaže: dobro je to, dođi za 3 mjeseca opet. Valjda da mi opet pipne vrat i upiše pregled u svoju šihtaricu. Desetak pacijenata koje je pipnula i rekla im da dođu za par mjeseci na ''kontrolu'' i ''radni dan'' je gotov, ona zaradila platu. Platu, za koju se meni odbija od moje. Al nek se mi bunimo protiv predstave. :bih:

Istovremeno se radujem operaciji, ako će mi riješiti tegobe, i strahujem od nestručnog hirurga, kojem mogu dopasti šaka.
Tako da, upravu si, @Sarajmen. Trenutno, najbitnija stvar mi je naći preporuku za hirurga koji zna svoj posao. Sve ostalo mi je džaba.

SaraFina

Post by SaraFina » 11/10/2016 12:46

Sarajmen wrote: Majku mu, dođe vakat da je preporuka za doktora koji zna raditi i zaista radi svoj posao, haman najbitnija stvar na putu ozdravljenja.
Tužna istina.

alphonse kauders

Post by alphonse kauders » 13/10/2016 20:22

Pozdrav,

meni bliska osoba je nedavno imala operaciju štitne (odstranjen cijeli desni režanj) i paratiroidne žlijezde (odstranjena jedna žlijezda) koju je radio dr. Renato Janušić.

Trošak operacije je 6.000 KM (uključeno vađenje predoperativnih nalaza, operacija, uzorci za patohistologiju, vađenje nalaza i kontrole kod Renata mjesec dana nakon operacije, ležanje u klinici) ali iskustvo je pokazalo da u ovom slučaju ne žalimo nijedne pare.
Dr. Renato se pokazao kao veliki profesionalac (kao da je izašao iz Uvoda u anatomiju, u smislu odnosa sa pacijentom:) ), izuzetno stručan, susretljiv (čovjek odgovara na sve upite e-mailom u vrlo kratkom roku).

U samoj operaciji, koristi se savremena oprema i metoda operisanja (tzv. "beskrvna") pri čemu nakon operacije uopće nije bilo ožiljka. U klinici (Al-Tawil, ako se operacija radi u Sarajevu) se ostaje 1. dan, što je prilično nevjerovatno.
Također, koristi se i aparat koji vrši provjeru tokom operacije da se kojim slučajem nisu oštetile glasne žice. Nakon operacije, normalna je promuklost, s tim da je u gore navedenom slučaju apsolutni povratak glasa i potpuni oporavak bio već nakon mjesec dana.

U svakom slučaju, topla preporuka za dr. Renata, nije nimalo jeftino, ali pošto je (dugoročno) zdravlje u pitanju - ako postoji bilo kakav način da se isfinansira, apsolutno vrijedi tih novaca.

Post Reply