ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#1 ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by milojicabrzi »

Vidim da ove nove izmjene zakona, što su u proceduri, predviđaju zabranu osobama sa stalnim prebivalištem u BiH, da voze auta na inostranim tablicama.

Ova mjera mi nikako nije jasna, koja joj je svrha, šta se štiti, kakva joj je namjena, osim da smeta da vozač iz BiH može voziti auto od brata, sestre, rođaka, firme itd. ako je registrovano vani.

Znam da u Hrvatskoj ima ta neka zabrana od ranije, u smislu ko može a ko ne, voziti auto na cro tablama.

Po meni, ova odredba je apsolutno nepotrebna i besmislena, pa čak i diskriminirajuća, ako je auto ispravno i uredno registrovano sa zelenim kartonom.

Hoće li ovo prouzročiti i problem da će se morati sva auta iz uvoza dovoziti na kamionu itd.

Da se razumijemo, nemam ovakvu situaciju niti ikoga vani, u svom životu sam 99,5 % za volanom auta kojem sam i vlasnik.

Ono što je dobro je da se predviđaju i određene probne tablice sa kojima će auto moći na tehnički i da se voza za namjene prije registracije, ali ova zabrana u prijedlogu zakona mi je skorz nejasna...
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#2 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by tataćusak »

Vjerovatno je razlog to sto sad u sarajevu imas hiljadu auta na stranim tablama koja se vozaju vec par godina a pitanje je jesu li uopste igdje i registrovana. Ljudi skinu stiker i drajvaju nemoze im niko nista
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by supercali »

Zbog poreza
Ovo vozim od sestre brata koji su dosli na mjesec i sl pa ti posudio na dan se nece kaznjavati jer ces lako dokazati da je kod tebe 1 dan
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by Truba »

hm...veoma jednistavno
prestanite vozat :sax:
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#5 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by almir90 »

I kod nas je jedno vrijeme to zavladalo, dosta auta na stranim tablicama je bilo. Najviše iz Austrije, zbog one famozne registracije dva vozila na jedne tablice, pa se napravi kopija tablica i vozika se auto po BiH. Jedno vrijeme je policija oduzimala takva auta, i sada ih nema, par komada samo se vrti po gradu.

U neku ruku i podržavam da se tome stane u kraj. Razne kante koje se vozikaju, ne poštuju se propisi, jer u većini slučajeva niko ne dobije kaznu. Nek' te pokupi takva budala, ko zna da li bi naplatio odštetu, i koliko bi dugo trebalo ako bi uspio šta da naplatiš.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#6 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by 530i »

Apsolutno podržavam ovu odluku. Jesmo li svi mi koji vozamo auta na našim tablicama budale? Malo malo neki "Slovenac" ili "Austrijanac" kulira...kupio pametnjaković golfa trojku za 200 eura, registrovo ga na adresu iz slovenačke radne dozvole i eto ga sav pametan...sve zajeb'o. A pri tome uredno ima prebivalište u Bosni negdje... Ko je bio u Krajini zna da je tamo svako peto auto na našim tablicama, ostalo su sve stranci...Ta auta se uvezu ovdje i vozaju se po pet godina, veoma često bez tehničkog pregleda, bez ikakvog osiguranja. Takvima treba pucati kazne od po 1000KM.

Druga je stvar da uz prisustvo vlasnika vozila u auta, pri čemu vlasnik, iako porijeklom odavdje, nije ovdje nigdje prijavljen-državljanin je neke strane države, ne treba praviti probleme ko vozi auto momentalno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#7 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by tempuser »

milojicabrzi wrote:Vidim da ove nove izmjene zakona, što su u proceduri, predviđaju zabranu osobama sa stalnim prebivalištem u BiH, da voze auta na inostranim tablicama.

Ova mjera mi nikako nije jasna, koja joj je svrha, šta se štiti, kakva joj je namjena, osim da smeta da vozač iz BiH može voziti auto od brata, sestre, rođaka, firme itd. ako je registrovano vani.

Znam da u Hrvatskoj ima ta neka zabrana od ranije, u smislu ko može a ko ne, voziti auto na cro tablama.

Po meni, ova odredba je apsolutno nepotrebna i besmislena, pa čak i diskriminirajuća, ako je auto ispravno i uredno registrovano sa zelenim kartonom.
Kao sto su napisali, nema veze za registracijom, osiguranjem i zelenim kartonom, sve je stvar poreza i nameta i sve je jako logicno.
Lice koje ima boraviste u BiH na teritoriji BiH koristi sredstvo na koje nisu placena uvozna davanja. Ne moze vise!
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#8 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by milojicabrzi »

tempuser wrote:Kao sto su napisali, nema veze za registracijom, osiguranjem i zelenim kartonom, sve je stvar poreza i nameta i sve je jako logicno.Lice koje ima boraviste u BiH na teritoriji BiH koristi sredstvo na koje nisu placena uvozna davanja. Ne moze vise!
Ma ne govorim o tome... Naravno da se treba najstrožije sankcionirati ako neko vozi 3 godine neregirstrovan auto po BiH...Treba ganjati te istekle registracije, col tablice i sl.

Govorim o tome, da ako mi dodje rodjak iz Njemačke, pa ja uzmem auto da odvezem nekog iz familije do Tuzle, činim neki crni prekršaj, što mi nema nikakve logike, ako auto ide nazad u zemlju porijekla itd.

Uvesti ograničenje, da se ne može vozati duže od 30 dana od ulaska u BiH, ili tako nešto, to je rješenje, ovo je diskriminacija, kao i za ove nesretnike početnike da ne smiju voziti od ponoći do 5 ujutro...

Koji *urac si dao čovjeku vozačku, ako ćeš ga ograničavati... ne može se biti malo trudna niti malo vozač...

U ta doba u rano jutro, su ceste i najmirnije, tako da ne vidim logiku...jedino radi ovih klinaca koji izlaze pa se ponapijaju... ali i to se riješi...

Staviš tri patrole i zaustavljaš svako auto u 3 ujutro, tada nema prometa, pa je auto vjerovatno ili ukradeno ili neko ide sa derneka....
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by supercali »

Pa tebe nece ni zajebavati kad vidi da prevozis familiju i sl
Kad odes do grada jednom dvaput
Lako se provjeri jesi li posudio ili ne
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#10 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by milojicabrzi »

supercali wrote:Pa tebe nece ni zajebavati kad vidi da prevozis familiju i sl
Kad odes do grada jednom dvaput
Lako se provjeri jesi li posudio ili ne
Upravo o tome govorim... ako je zakon koncipiran tako, ti činiš krivično djelo, bez obzira što ti, koji voziš legalno registrovano auto i neko ko je kupio krša na slovenačkim tablama za 500 eur, registrovano jos 11 mjeseci, pa ga voza skoro godinu po BiH i proda u dijelove, ne možete u istu rečenicu, a kamoli u isti prekršaj.

Nije dobro koncipirana odredba zakona i nadam se da će to ispraviti.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#11 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by supercali »

milojicabrzi wrote:
supercali wrote:Pa tebe nece ni zajebavati kad vidi da prevozis familiju i sl
Kad odes do grada jednom dvaput
Lako se provjeri jesi li posudio ili ne
Upravo o tome govorim... ako je zakon koncipiran tako, ti činiš krivično djelo, bez obzira što ti, koji voziš legalno registrovano auto i neko ko je kupio krša na slovenačkim tablama za 500 eur, registrovano jos 11 mjeseci, pa ga voza skoro godinu po BiH i proda u dijelove, ne možete u istu rečenicu, a kamoli u isti prekršaj.

Nije dobro koncipirana odredba zakona i nadam se da će to ispraviti.
Ne cinis ako je pored tebe vlasnik
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#12 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by milojicabrzi »

[quote="supercali"]Ne cinis ako je pored tebe vlasnik[/quote

Nigdje se ne navodi...a šta ako je htio ostati na roštilju, hudnik :)
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#13 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by commendatore »

podrzavam svako krsenje zakona na nacin da se drugome ne ugrozava zivot i da se pokusava prevarit ova banditska drzava koja godi uhljebljenim stacioniranim skorojevicima koji su ljeba zaradili na bog zna koji nacin i sa drzavne sise pa pokusavaju glumit moralne i pravne puritance dok Domudnik Drkator negira nekaznjeno genocid u Srebrenici a kicma se ispravlja i krade se sa grbace najvecoj sugi....

ukratko - podrzavam na svkai nacin prevaru i bojkot ove drzave koja ni po cemu ne sluzi svrsi.... :thumbup:

sad pljujte ko vas jebe :mrgreen: :run:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#14 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by Bakir1 »

Kome se ne svidja ovdje odjebe u skokovima i pusti nas koji nemamo alternative da se patimo :kiss: :bih:
Ko se prepozna ko ga jebe isto tako :lol:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#15 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by commendatore »

jebem ga ja kome je ovdje sve uredu - ko se prepozna isto tako ko ga jebe i nek odjebe u skokovima :mrgreen: :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#16 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by supercali »

Nije u redu al ovo su mali koraci ka uredjenosti
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by Bakir1 »

Pravo ce biti bolje sve dok se zapomaze na sve i svasta a drka se kurac po forumima...
Meni je inace sve babo dao i posao i kucu i kredit i zenu i dijete i sve ja nisam nicim pomakao.
Ne mogu se vise "stranci" vozati kme kme, dobro rekose prije mene svi ostali ludi sto registruju ovdje placaju carinu porez.
Odredba odlicna i logicna jos vise ovakvih
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#18 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by commendatore »

sto manje dajete para ovdje manje hohstaplerima para za nove audije i pizde materine kojima nikakvog hajra vi obicni narod ne vidite - dakle bojkot drzave bilo gdje i bilo kad :thumbup: :mrgreen:

a pogotovo hohstaplerima na drzavnim jaslama kojima je placa enormno veca od realnog sektora :wink: :mrgreen: :thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#19 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by tempuser »

Cemu palamudite, EU namece zakone u sklopu pregovora za kandidaturu. Sve je to deja vu iz HR sa kasnjenjem od cca 5 god!
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#20 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by Bakir1 »

Ko dan biti ce tu jos svega represivnog
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:Ko dan biti ce tu jos svega represivnog
Atest za LPG, povecanje min kazni na cca 50 eur, nema vozit strane tablice, stroziji teh. pregledi, treba samo pogledati sta je kod susjeda bilo prije 6-7 god i eto ti odgovora!
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#22 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by Doda37 »

tempuser wrote:Cemu palamudite, EU namece zakone u sklopu pregovora za kandidaturu. Sve je to deja vu iz HR sa kasnjenjem od cca 5 god!
Ima 10 godina kako se u HR ovo sankcionira
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by drndalo »

Ima 100 god...

To je propis koji je vazio od SFRJ i nastanka gastarbajterluka u SRNJ... Neko cije je stalno boraviste (prema kojem se placa porez) u nekoj zemlji, ne moze voziti stalno auto iz druge zemlje jer je u carinskom prekrsaju... Carina je indirektni porez...

Jedno kratko vrijeme u HR prije 2000 god. su pustali hercegovce da se vozaju sa BIH tablama, jer im je to bilo puno jeftinije, i jer su "zajebali" drzavu... Onda ih je Drzava samo jedno jutro pocela parkirati zbog carinskog prekrsaja, tj. stalnog boravka u HR i auta iz BIH... I tu nije bilo zjbcje, mislim da su tada uzeli Mercedesa (naravno) i Ljubi Cesicu Rojsu, Generalu... Digla se kuka i motika zbog nepravednog ugrozavanja hercegovackih prava, ali jedino sto su dobili je bilo pravo da plate sve uvozne dadzbine za ta auta u HR u roku mjesec dana, i tako ih legalizuju, a ako nece prodace ih na licitaciji...

Pa je HR inkasirala milione para za uvoz auta koja su vec jednom bila uvezena iz Njemacke... Radilo se o vise desetina hiljada auta... Jako pametno odigrano...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#24 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by tempuser »

Rojsu su sporili Hummera H1 u bojama americke zastave!
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#25 Re: ZAKNSKE IZMJENE I ZABRANA ZA OSOBE SA BORAVIŠTEM U BIH DA UPRAVLJAJU VOZILIMA NA STRANIM TABLAMA

Post by direstraits0078 »

Interesantno da ljudi nisu u toku, a ovo je sasvim poznato svima koji dovoze vozila iz inostranstva na stranim tablama, jer kad bi htjeli da urade to isto u zemlji EU, tj. da uvezu jeftino vozilo iz BiH, morali bi platiti sve pripadajuce namete. Vec je objasnio neko, carinski prekrsaj je u pitanju, ne moze se sjediti na dvije stolice jednim prknom. Sve je uredjeno, za sve postoje rjesenja, samo je pitanje primjene, i koliko ce se zaba kuhati, a rezultat je isti, skuhana zaba.
Post Reply