Neozvaničeni totalitarizam: BiH kao policijska država?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply

BiH je totalitarana, policijska država

da
8
36%
ne
11
50%
ne znam
3
14%

Total votes: 22

bach

Neozvaničeni totalitarizam: BiH kao policijska država?

Post by bach » 25/08/2016 17:59

Kaže ovako

"Ukoliko žele pokazati hrabrost, zašto nisu stavili potpis na plakate?[url]Uvjeren sam da će Četvrta policijska uprava (PU) Ilidža otkriti koja politička opcija stoji iza plakata[/url],a onda ćemo obavijestiti građane Ilidže ko su ti lažni patrioti i ekolozi. Postavlja se pitanje zašto ljudi prodaju imanja te da li je to zbog dobre cijene ili ekonomske krize, a ja smatram da je riječ o prvoj stavci", navodi načelnik Memić.

...

Podsjećamo, grupa građana je tokom noći na Ilidži oblijepila plakate kojima aludiraju na nedavna dešavanja kada je riječ o području općine Ilidža i prodaji zemljišta kompaniji "Kuwait Investment Company d.o.o.", koja je time kompletirala svoju građevinsku parcelu namijenjenu izgradnji stambenog objekta.

Policija je napravila zapisnik, a o svemu je obaviješten dežurni tužilac kantonalnog Tužilaštva u Sarajevu.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/senaid-memic-o-plakatima-na-ilidzi-ako-ste-face-otkrijte-identitet-i-izadjite-na-megdan/160825086

Pa još malo

[img]Policija ustanovila: Anonimne letke protiv načelnika Efendića dijelio kandidat sa liste SDP-a
Policija je utvrdila ko je na području općine Novi Grad Sarajevo dijelio letke protiv načelnika te općine Semira Efendića.

Kako je saopćeno iz Općinskog odbora SDA Novi Grad, u protekla dva mjeseca na više lokacija u toj općini građani su na svoje adrese dobili nepotpisane letke uvredljivog sadržaja protiv načelnika općine Semira Efendića. Načelnik je o ovome obavijestio javnost i ukazao na Općinski odbor SDP-a kao organizatora ovih nezakonitih aktivnosti.

-Informacije da SDP Novi Grad stoji iza ovih aktivnosti i antikampanje protiv načelnika Efendića potvrdile su se kao tačne, nakon što su pripadnici Treće PU priveli osobu koja je dijelila ove letke. Na Alipašinom Polju policajci su 27. juna priveli Fajika Prašovića i protiv njega pokrenuli prekršajnu prijavu pred nadležnim Općinskim sudom zbog osnova sumnje da je počinio prekršaj iz člana 8. Stav 3, tačke 6 Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira – saopćili su iz SDA Novi Grad Sarajevo.
Ističu da je Prašović, protiv kojeg je pokrenut prekršajni postupak zbog dijeljenja propagandnog materijala, prema potvrđenim listama za predstojeće lokalne izbore kandidat SDP-a za Općinsko vijeće Novi Grad na poziciji broj 34.[/img]

http://faktor.ba/policija-ustanovila-anonimne-letke-protiv-nacelnika-efendica-dijelio-kandidat-sa-liste-sdp/

Iskreno me zaboli spolni organ i za SDP i za SDA, lopuže i jedni i drugi...Kad zadaš udarac, moraš naučiti i da ga primaš, je li tako? Neko i nekakva opozicija kritikuje poteze aktulnim općinskih načelnika...Legalno sredstvo političke borbe je i letak i plakat...Neko dijeli letke i plakate sa "uvredljivim" sadržajem...

Image

Hajde, načelnici se ljute, ali otkud policija i tužilaštvo u ovoj priči? Zbog čega je kažnjivo dijeliti okolo nekakve letke na kojima se kritikuje lokalna vlast? Demokratija je staljina mu njegovog...Ili nije

Imamo vrlo rigidne zakone kada je javno okupljanje u pitanju...Znači nas pet forumaša se okupimo negdje, u Titovoj ulici...Počnemo da pjevamo bilo šta...U roku od minut dva, pored nas će se stvoriti policijska patrola, tražit će dokumente, pitat ko smo šta smo, imamo li dozvolu za okupljanje...

Pomalo se bavim i fotografijom...Slikama svašta što mi se čini zanimljivo i x puta se pored mene stvori drot i pita:

- Imaš ti dozvolu za slikanje?

A slikao sam recimo Narodno pozorište ili tramvaje u Titovoj.
obio
Imam prijatelje u jednim malom mjestu u SBK. Njihov otac je prije desetak godina je stradao pod misterioznim okolnostima, pretpostavlja se da je otrovan, smetao je lokalnim kriminogenim krugovima i SDA i SDP...Dolazim kod njih u novom autu ( prvi takav primjerak u BiH, maznuo ga od firme za vikend malo), malo se vozikamo čaršijom, malo obilazimo lijepa mjesta u okolini...I dobivamo informaciju da je u čaršiji uzbuna, da se priča da je ovim "sumnjivim elemantima" došao gost iz Sarajeva u nekom bijesnom, nepoznatom autu...I da policija prati svaki naš korak, da je oko nas stalno...

Krenem prema Sarajevu, kad na izlazu iz gradića policijska patrola iz mene, viču STANI...Kaže "Gospodine, niste se dobro prestrojili, napravili se prekršaj"...Skontam ja brzo šta se dešava i krenu prava pitanja "Ko sam, šta sam, odakle sam i sa kojim namjerama sam tu došao"

- Došao kafu da popijem i čistog zraka se nadišem.

fakat tako

Onda pitanja "Za koji firmu i za koga radim, dolazim li često tu, zašto sam baš iz Sarajeva došao kod njih"...

Dojadilo im ispitivati, pa me popustiše i odoše...

Grozan osjećaj kada znaš da piješ kafu i da te policija prati iako ništa nezakoniti nisi uradio. Sumnjiv si, potencijalno opasan i još svašta nešto, samo zato jer pričaš sa ljudima čiji je je otac par puta lokalnim kaubojima rekao "Hey stani, ne može to tako".. I za to platio glavom a svojoj porodicu stavio pod policijsku lupu za sva vremena...

Smatrate li da živimo u policijskoj, totalitarnoj državi? Ako da, zbog čega...

The BEN10

Re: Neozvaničeni totalitarizam: BiH kao policijska država?

Post by The BEN10 » 25/08/2016 18:02

Pa iskreno i ne baš. Ne znam da li bi se moglo tako nešto zaključiti na osnovu par slučajeva. Čak štaviše, policija djeluje preblago i nezainteresovano za mnogo šta...

bach

Post by bach » 25/08/2016 18:06

The BEN10 wrote:Pa iskreno i ne baš. Ne znam da li bi se moglo tako nešto zaključiti na osnovu par slučajeva. Čak štaviše, policija djeluje preblago i nezainteresovano za mnogo šta...

Vidjeli smo kako je policija laganini slomila pobunu u februaru 2014. Hoće se, može se...

KIseljak12

Post by KIseljak12 » 25/08/2016 18:13

The BEN10 wrote:Pa iskreno i ne baš. Ne znam da li bi se moglo tako nešto zaključiti na osnovu par slučajeva. Čak štaviše, policija djeluje preblago i nezainteresovano za mnogo šta...

Preblago djeluje prema kriminalu, a po diktatu njihovih mecena - plemenskih poglavica. Sto se tice neposlusnika, lako i brzo budu sklonjeni zdruzenom akcijom policije i pravosudja.

Takodjer, sloboda izrazavanja je na veoma niskom nivou, ako nista u jednom entitetu se kritikovanje politicara na drustvenim mrezama moze krivicno goniti.

Nije prava policijska, ali je na dobrom putu.

Da postoji sloboda izrazavanja, ne bi ovi morali anonimno plakate lijepiti. Jebiga i KP je za vrijeme Kraljevine Jugoslavije bila ilegalna organizacija. Sada nema potrebe ni za tim, tj. da se zakonom zabranjuju, dovoljan je isaret ako se zna ko previse dize glavu i vise ne dize glavu.

bach

Post by bach » 25/08/2016 18:16

KIseljak12 wrote:

Preblago djeluje prema kriminalu, a po diktatu njihovih mecena - plemenskih poglavica. Sto se tice neposlusnika, lako i brzo budu sklonjeni zdruzenom akcijom policije i pravosudja.

Takodjer, sloboda izrazavanja je na veoma niskom nivou, ako nista u jednom entitetu se kritikovanje politicara na drustvenim mrezama moze krivicno goniti.

[b]Nije prava policijska, ali je na dobrom putu.[/b]

Da postoji sloboda izrazavanja, ne bi ovi morali anonimno plakate lijepiti. Jebiga i KP je za vrijeme Kraljevine Jugoslavije bila ilegalna organizacija. Sada nema potrebe ni za tim, tj. da se zakonom zabranjuju, dovoljan je isaret ako se zna ko previse dize glavu i vise ne dize glavu.

Tako nekako...

KB9

Post by KB9 » 25/08/2016 18:17

naravno da nije

insomnia78

Post by insomnia78 » 25/08/2016 18:27

Opet ovaj siri defetizam

vješalica

Post by vješalica » 25/08/2016 18:47

Mozes je nazvati komotno policijskom jer u strukture iste se zapsljaca stranacki sljam i olos i nasljednici radnih mjesta uhljebasa koji se prodaju za kesu pereca.
Tako da su te atrukture zakljucane sto se tice postenog zaposljavanja i ulaska nekorumpiranih ljudi i onih na koje se ne moze vrsiti uticaj i pritisak u radu.
zloupptrebljavat ce ovlasti i provoditi selektivno pravdu

Kinesko prkno

Post by Kinesko prkno » 25/08/2016 19:55

Moto policije u BiH je "plati pa se klati" ,ako imas love tvoj su andjeo zastitnik i prijatelj,ako si fukara,bices yeban kad tad.

Black swan

Post by Black swan » 25/08/2016 20:30

sudeći prema izjavama načelnik nam je dibidus lud...

bik sivonja kreno u polje

Satori

Post by Satori » 25/08/2016 20:33

A koja drzava nije policijska i u kojoj nemas talove mafije, politike i organa reda i mira, bogati.

bach

Post by bach » 25/08/2016 20:36

Satori wrote:A koja drzava nije policijska i u kojoj nemas talove mafije, politike i organa reda i mira, bogati.

Nije svaka država Bosna, vjeruj mi :)

Toffee karamela

Post by Toffee karamela » 25/08/2016 20:45

bach wrote: Policija ustanovila: Anonimne letke protiv načelnika Efendića dijelio kandidat sa liste SDP-a
Policija je utvrdila ko je na području općine Novi Grad Sarajevo dijelio letke protiv načelnika te općine Semira Efendića.

Mali Semir je pod nečijom žestokom zaštitom, bog zna čiji je igrač...Evo na pdf o domaćoj politici otvorilo temu o njemu....ko nakva anketa...da si provjeri valjda rejting pred 4.oktobar.

Sigurno mu dva jadno plaćena hakera iz komšiluka dan noć očitavaju IP adrese ovih kontraša i sastavljaju njihove dosijee... :lol:

cyprus

Post by cyprus » 25/08/2016 21:16

Ne slažem se... Ja nisam primijetio da policija ugrožava slobodu govora... Sloboda govora je ograničena 'jedino' nacionalističkim ludilom... Ovisno od toga na kojem se komadiću državne teritorije nalaziš, moraš prilagođavati sadržaj i ton onoga šta pričaš...

Matzan

Post by Matzan » 26/08/2016 01:02

Kad god pomislim da je SDP dodirnuo dno, oni me iznova razuvjere i pokažu da mogu još dublje u blato.
Umjesto što gube vrijeme pljujući po SDA, bolje bi im bilo da urade istinsku reformu stranke.
Sa ovakovom kozmetičkom i sa ovako ofirnim potezima neće daleko dogurati.
Ovo ne kažem što ih mrzim, naprotiv, volio bih da imamo jaku socijaldemokratsku stranku.
A ovi, nažalost, još uvijek voze u pogrešnom smjeru.

JThomas

Post by JThomas » 26/08/2016 11:55

ovdje je pretežno na djelu samocenzura. o pravim problemima niko relevantan ne govori, jer je ili u talu, bio u talu pa ima "oraha", ili se još nada da bi sutra mogao ući u tal. to je tako jednostavno.

raoul duke

Post by raoul duke » 26/08/2016 15:46

Mafia state

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 27/08/2016 17:27

Da je policijska država....nije ni blizu.

Da policija čuva leđa guzonjama ....potpuno tačno.

Mislim da je svakom uniformisanom i neuniformisanom policajcu bitnije riješiti problem/slučaj/žalbu u kome je učestvovao neko bitan iz politike ili institucija nego kada se radi od problemu/slučaju/žalbi običnog građanina. Ako uspješno riješi uvijek se može nadati napredovanju...

Ja bih ovo nazvao "BiH kao država interesa"

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 27/08/2016 17:36

bach wrote:

Vidjeli smo kako je policija laganini slomila pobunu u februaru 2014. Hoće se, može se...

Policiji treba dati veću ovlast, opremiti bolje ali i tražiti veću odgovornost. Ono što se desilo u februaru je bilo preblago od strane policije, istina podržavao sam protest i revolt i iza toga stojim i danas. Probaj u Nejmačkoj zapaliti vladini instituciju ili u bilo kojoj zapadnoj liberalnoj demokratiji...ne gine ti optužba zbog terorizma. Da si ovdje u ove primjere recimo naveo slućajeve iz RS-a koji su pravi i eklatantni primjeri policijske represivne države i režimskog aparata pa bi razmio. :oops:

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 27/08/2016 17:36

cyprus wrote:Ne slažem se... Ja nisam primijetio da policija ugrožava slobodu govora... Sloboda govora je ograničena 'jedino' nacionalističkim ludilom... Ovisno od toga na kojem se komadiću državne teritorije nalaziš, moraš prilagođavati sadržaj i ton onoga šta pričaš...

Istina!

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

Post by KatarinaKosaca » 27/08/2016 17:39

Mentalitet proslog sistema nosi kod ljudi strah od vlasti, drzave, pricanja vica itd. Ali, nikako nije totalitarna. Pa da jeste ne bi svaka kalastura cmizdrila za «sretnim vremenima», pola foruma kao i ja bismo bili u zatvoru zbog pisanja. Ne. Nikako totalitarna, rekla bih cak pomalo anarhicna @ bach, nije policija nista uradila 2014 nego mediji, botovi na drusyvenim mrezama. Da, tad jesu jedini put bili u panici od zatvora nasi zlotvori. Ali mediji su se jeftino prodali, ukljucujuci i neke nama bliske :mrgreen: uz punu podrsku svih budzetlija. Od salteruse do ministra. Bukvalno svih. Vidjelo se tad na forumu kao na rengenu ko je budzetlija

Post Reply