Kako se zaštiti od razbojnika

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
majmun_total

Kako se zaštiti od razbojnika

Post by majmun_total » 11/07/2016 17:59

close/
Last edited by majmun_total on 11/07/2016 23:51, edited 1 time in total.

Alfons Kauders

Re: Kako se zaštiti od razbojnika

Post by Alfons Kauders » 11/07/2016 18:03

majmun_total wrote:Dobar dan,
unapriejd zahvaljujem svima koji se pridružuju diskusiji i molim vas samo da pišete racionalne komentare , a ne neke gluposti.
Relativno sam mlad građanin iz Srebrenika(Tuzlanski kanton) , uskoro ću biti punoljetan.Interesuje me na koji način i sa kojim
sredstvima smijem da se branim od ovih silnih kriminalaca , bilo to na cesti ili kod kuće od nekih provalnika.

Da bi stvorio otprilike takav neki ambijent navesti ću situaciju u kojoj sam se jednom našao.

Vraćamo se ja i jedan prijatelj naveče oko 9 sati kući iz grada(stanujem malo perifernije) , bio je zimski period
pa je mrkla mrak, prešli smo cestu koja se nalazi na relativno prometnoj raskrsnici kad odjednom neka dva lika
(najverovatnije narkomana) zaustaviše na pola raskrsnice automobil i pravo na nas krenuše.Mene je taj jedan visoki lik
, nekoliko godina stariji od mene ,počeo konstatno gurati i govorio "hoćeš da te ubijem".S obzirom da nisam agresivna i nasilna osoba
odlučio sam da ne pružam otpor i samo sam se odupirao.Kad je shvatio da nismo za tuče nabio me boksom (malo sam ga amortizovao),
a moga druga jednimn sočnim šamarom.Likovi su potom se samo uputili u auto i otišli kao da ništa nije bilo.Nisu tražili novac , niti bilo šta.

Gledano sa distance , smo jako dobro postupili ,jer likovi su očigledno tražili samo malo sukob,ali mogli su tako dobro ubiti hljeb u nama
i katapultirati nas u hitno za nekoliko dana.Zbog toga vas pitam na koji način da se i s čime da se čovjek odbrani (nemojte sad pisat "idi na
karate" ili tako nešto , jer smo relativno niski i svako bi mogao da nas prebije ukoliko bi htio,jer obično su nasilnici dosta krupni ljudi ili ih ima dosta)

Znači nemojte se sada previše fokusirati na situaciju nego mi dajte konkretan odgovor, elektro šoker , gumena municija... Baš me interesuje vaše mišljenje
Dvije opcije - ili bjezi ili ubijaj na licu mjesta. Posto opcija 2 bas i nije realna za normalnu osobu, drzi se varijante 1 ko i sav normalan svijet.

A ti kojekakvi sokeri i gasni pistolji su dobar recept da popijes metak u celo i nista vise.

dildi

Post by dildi » 11/07/2016 18:19

Budi 24h on-line na klixu kao Hrle, niko te nece napasti.

Bobi
Forum administrator

Post by Bobi » 11/07/2016 19:10

Sto reče Alfonso, opcija br. 1 :D ali prije toga zapamti sve sto mozes ...izgled, odjeca, auto, tablice, zapisi kasnije u tefter...doci ce kad tad na nogu :D

aurora313

Post by aurora313 » 11/07/2016 19:39

U teksasu imajiu bolji sistem Možeš javno da nosiš oružje na ulici.

Texas earlier this year started allowing people to openly carry firearms in public, a policy which caused a lot of confusion during last week's shooting in Dallas. The Toronto Star.

Image

Uhh... jedva čekam da to odobre u Sarajevu. :D

Danguba

Post by Danguba » 11/07/2016 19:49

aurora313 wrote:U teksasu imajiu bolji sistem Možeš javno da nosiš oružje na ulici.

Texas earlier this year started allowing people to openly carry firearms in public, a policy which caused a lot of confusion during last week's shooting in Dallas. The Toronto Star.

Uhh... jedva čekam da to odobre u Sarajevu. :D
...i onda, ko brze poteze taj prezivi. :D

Kinesko prkno

Post by Kinesko prkno » 11/07/2016 19:58

Ako se nisi dosad naucio marisat,onda run shorty run.

Streptokok

Post by Streptokok » 11/07/2016 20:20

Pretvaraj se da si mrtav. :D

ima i druga opcija, ako ga ne mozes pobijediti ti mu se pridruzi.

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 11/07/2016 20:51

izbjegavaj rizične situacije

budi oprezan i svjestan svoje okoline

bavi se trčanjem, a ne karateom, kad vidiš belaj fataj se noge

Itsoktobealone

Post by Itsoktobealone » 11/07/2016 21:06

Ne znam sta da ti kazem...valjda ko sto ostali kazu, hvataj se trka :?

Da se pridruzim temi sa pitanjem. Koliko je učinkovit onaj peper spray u ovim situacijama? Imal' ko iskustva sa tim? :D

Tito_i_Partija

Post by Tito_i_Partija » 11/07/2016 21:10

Bobi wrote:Sto reče Alfonso, opcija br. 1 :D ali prije toga zapamti sve sto mozes ...izgled, odjeca, auto, tablice, zapisi kasnije u tefter...doci ce kad tad na nogu :D
Eh, bas tako. Zapamtis i zapises sve zivo, onda sakupis raju/familiju, nadjes ih i ubijes hljeb u njima. Ako nemas dovoljno raje za ovakav poduhvat', unajmi kakvog rmpaliju da ti to uradi.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 11/07/2016 21:21

Bjeganova mati nije zaplakala....Jbga trudiš se skenirati područje kojim se krećeš, vidiš li nešto sumnjivo lagano na drugu stranu ulice, ukoliko dođe do bliskog kontakta jedan na jedan onda drug udari prvi ako ikako imaš šanse i onda bježi kao što nikad nisi bježao do tada.

Više na jednog je u većini slučajeva bezizlazna situacija...tu se povinuješ daš šta traže i puna šaka brade ako na tome završi.

Što se tiče oružija za samoodbranu svo je nelegalno, za muške, tako da možeš onda najebat i od napadača i od sudije za prekršaje jer znaju oni vježbat silu na ovim što nemaju dva toma prekršaja.

Ja bih rado pokrenuo peticiju i akciju prema zakonodavcima da se radi na izmjenama zakona kako bi se dozvolilo i muškim da nose recimo peper sprej jer nisu svi sposobni da se odbrane. ima starih, nemoćnih, bolesnih, pacifista....šta ti ja znam već...treba dati bio kakvu šansu da se ljudi mogu obraniti ali u isto vrijeme propisati žestoke kazne za napadačku upotrebu oužija za samoodbranu.

majmun_total

Post by majmun_total » 11/07/2016 21:25

L u c i f e r wrote:izbjegavaj rizične situacije

eh upravo i ja mislim da je oprez esencijalan ovde , ali gledaj ljudi su izašli iz auta , došli kao iz ničega i to na pola raskrsnice i bila su nam okrenuta leđa jer smo prešli ulicu već.

Mene interesuje da li vi mislite bi li takvi razbojnici pobjegli kad bi pištolj izvadio i nanišanio ih.
Ako krenu ne bi puco direkt nego u zrak.Da li je to ilegalno (u samoodbrani) p.s. pištolj bi bio sa dozvolom i evo još jedno pitanje:

Da li čovjek smije nosit pištolj čitavo vrijeme sa sobom iako ima dozvolu (da li ga smijem nosit tek tako za pasom)

A ovo što pričate "skupi raju i sveti se" , me ne interesuje , ja kao primjeran građanin želim da smijem hodati cestom bez brige i cilj mi je iz ovakvih situacija pobjeći bez povreda, a ne tražit osvetu od toga nemam ništa osim počinjenog krivičnog djela
Last edited by majmun_total on 11/07/2016 21:27, edited 1 time in total.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 11/07/2016 21:26

Itsoktobealone wrote:Ne znam sta da ti kazem...valjda ko sto ostali kazu, hvataj se trka :?

Da se pridruzim temi sa pitanjem. Koliko je učinkovit onaj peper spray u ovim situacijama? Imal' ko iskustva sa tim? :D
Učinkovit je onoliko koliko si ti svjestan da ga upotrijebiš u pravom smjeru :-D Onesposobi on napadača dovoljno da daš tabanima vatre

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 11/07/2016 21:29

majmun_total wrote:

eh upravo i ja mislim da je oprez esencijalan ovde , ali gledaj ljudi su izašli iz auta , došli kao iz ničega i to na pola raskrsnice i bila su nam okrenuta leđa jer smo prešli ulicu već.

Mene interesuje da li vi mislite bi li takvi razbojnici pobjegli kad bi pištolj izvadio i nanišanio ih.
Ako krenu ne bi puco direkt nego u zrak.Da li je to ilegalno (u samoodbrani) p.s. pištolj bi bio sa dozvolom i evo još jedno pitanje:

Da li čovjek smije nosit pištolj čitavo vrijeme sa sobom iako ima dozvolu (da li ga smijem nosit tek tako za pasom)
Ne bi pobjegli
Ilegalno je pucati dok oni prvi ne pucaju na tebe tada tek upotreba vatrenog oružija se vodi kao samoodbrana
Smije se nositi, osim u institucijama gdje je to natpisom odnosno znakom zabranjeno, vozilima javnog prevoza, školama, fakultetima.....

Tito_i_Partija

Post by Tito_i_Partija » 11/07/2016 21:36

majmun_total wrote: A ovo što pričate "skupi raju i sveti se" , me ne interesuje , ja kao primjeran građanin želim da smijem hodati cestom bez brige i cilj mi je iz ovakvih situacija pobjeći bez povreda, a ne tražit osvetu od toga nemam ništa osim počinjenog krivičnog djela
Primjeran, jel? Pa primjeran gradjanin ne moze u BiH nosit' oruzje sa sobom, a kamoli uperit' u nekog ili pucat' u zrak i slicno. :roll:

Streptokok

Post by Streptokok » 11/07/2016 21:36

O'zone wrote:
majmun_total wrote:

Ne bi pobjegli
Ilegalno je pucati dok oni prvi ne pucaju na tebe tada tek upotreba vatrenog oružija se vodi kao samoodbrana
Smije se nositi, osim u institucijama gdje je to natpisom odnosno znakom zabranjeno, vozilima javnog prevoza, školama, fakultetima.....
Nije bas tako.

majmun_total

Post by majmun_total » 11/07/2016 21:41

O'zone wrote:Bjeganova mati nije zaplakala....Jbga trudiš se skenirati područje kojim se krećeš, vidiš li nešto sumnjivo lagano na drugu stranu ulice, ukoliko dođe do bliskog kontakta jedan na jedan onda drug udari prvi ako ikako imaš šanse i onda bježi kao što nikad nisi bježao do tada.

Više na jednog je u većini slučajeva bezizlazna situacija...tu se povinuješ daš šta traže i puna šaka brade ako na tome završi.

Što se tiče oružija za samoodbranu svo je nelegalno, za muške, tako da možeš onda najebat i od napadača i od sudije za prekršaje jer znaju oni vježbat silu na ovim što nemaju dva toma prekršaja.

Ja bih rado pokrenuo peticiju i akciju prema zakonodavcima da se radi na izmjenama zakona kako bi se dozvolilo i muškim da nose recimo peper sprej jer nisu svi sposobni da se odbrane. ima starih, nemoćnih, bolesnih, pacifista....šta ti ja znam već...treba dati bio kakvu šansu da se ljudi mogu obraniti ali u isto vrijeme propisati žestoke kazne za napadačku upotrebu oužija za samoodbranu.
Hvala vam na finom komentaru , ali sažeta varijanta tog što ste napisali glasi : "sine ako te ufate nadaj se da te poštede , ako se budeš branio(što ne znači da ćeš se uspješno odbraniti), dobiješ i od suda a i od njih"
Ova varijanta je mislim najbolja : kupiš dozvolu za pištolj , napuniš ga gumenim mecima (može se kupiti na internetu 9mm povoljno), napucaš ih par puta u glavu , oni padnu na pod misleći "jebote šta me satra", ja sam se već ufatio trka i ne kažem policiji ništa , a najvjerovatnije neće ni oni jer bi bilo glupo da kažu "ej policijo mi pošli slučajnog prolaznika na cesti napast i on nas napucu"

majmun_total

Post by majmun_total » 11/07/2016 21:45

Tito_i_Partija wrote:
majmun_total wrote: A ovo što pričate "skupi raju i sveti se" , me ne interesuje , ja kao primjeran građanin želim da smijem hodati cestom bez brige i cilj mi je iz ovakvih situacija pobjeći bez povreda, a ne tražit osvetu od toga nemam ništa osim počinjenog krivičnog djela
Primjeran, jel? Pa primjeran gradjanin ne moze u BiH nosit' oruzje sa sobom, a kamoli uperit' u nekog ili pucat' u zrak i slicno. :roll:
Pa jebi ga , ako se nekad opet nađem u ovoj situaciji nerado bi sve prepustio igri slučaja i raspoloženju nekih narkomana.Ja nisam rekao da to radim ili da sam to nekad radio (mislim nosit oružje) ali lično smatram da je obični građanin apsolutno nezaštićen i da se treba braniti.

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 11/07/2016 21:49

majmun_total wrote:

A ovo što pričate "skupi raju i sveti se" , me ne interesuje , ja kao primjeran građanin želim da smijem hodati cestom bez brige i cilj mi je iz ovakvih situacija pobjeći bez povreda, a ne tražit osvetu od toga nemam ništa osim počinjenog krivičnog djela
nema teorije da ti sa osamnaest godina možeš legalno dobiti pištolj sa dozvolom za nošenje, a i još si maloljetan brate

zaboravi pištolj, jer i ako ga imaš, moraš biti spreman da ga upotrijebiš ako ti pozove blef, a to sa sobom povlači i suđenje i kajanje i osvetu itd, što će ti to; pri tome je pucanje u zrak narušavanje javnog reda i mira, a moreš nekog nedužnog roknuti u stanu na spratu, balkonu i sl; kani se ćorava posla

došli su ti kao iz ničega jer nisi bio situacijski svjestan, čim su stali i krenuli prema vama trebali ste nagariti

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 11/07/2016 21:51

majmun_total wrote: Hvala vam na finom komentaru , ali sažeta varijanta tog što ste napisali glasi : "sine ako te ufate nadaj se da te poštede , ako se budeš branio(što ne znači da ćeš se uspješno odbraniti), dobiješ i od suda a i od njih"
Ova varijanta je mislim najbolja : kupiš dozvolu za pištolj , napuniš ga gumenim mecima (može se kupiti na internetu 9mm povoljno), napucaš ih par puta u glavu , oni padnu na pod misleći "jebote šta me satra", ja sam se već ufatio trka i ne kažem policiji ništa , a najvjerovatnije neće ni oni jer bi bilo glupo da kažu "ej policijo mi pošli slučajnog prolaznika na cesti napast i on nas napucu"
A jbga takav vakat došao.

Upotrijebiš li vatreno oružije računaj da se ono čuje i da će negdje neko da te vidi kad si protrčao/pobjegao prijaviti muriji itd znaš kako ide...a i ne mora ali moraš u glavi imati sve varijante...

Black swan

Post by Black swan » 11/07/2016 22:13

Stojanova majka place, a Bjezanova se smije

Kinesko prkno

Post by Kinesko prkno » 11/07/2016 22:16

Kakav bolan pistolj,i to jos gumeni,pa nadju te ljudi kasnije i u paksu ti ga ispucaju.
Ako nisi za marisane ,ako ne mozes covjeku slomiti nos ,razbiti zube,nabiti ga nogom u muda,a to su stvari koje dolaze vremenom a ne preko noci,onda trci ,bjezi nece te sad bas neko ganjati 5 kilometara.

pirpa

Post by pirpa » 11/07/2016 22:40

pusti ti ove sto ti savjetuju da stalno bjezis, pa nisi zec da citav zivot bjezis i hodas pognute glave.
Mlad si momak, za pocetak pocni trenirati hrvanje, minimalno pola godine, da ti se razviju ravnomjerno misici a kasnije upises nesto rekreativno.
nakon godinu ipo vjeruj mi samo drzanje tvog tijela ce im reci da nisi šonjo i da te ne moze svaka fukara maltretirati.

moj ti je savjet da uvjezbas udarac na 0:34 sec.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 11/07/2016 23:49

dildi wrote:Budi 24h on-line na klixu kao Hrle, niko te nece napasti.
Ti baš ne možeš bez Hrleta :lol:
Ali se bar okanio one teme o nekretninama u Hrvatskoj, što otvara svake godine, nakon što si mu napravio profil na nekom HR forumu :D ...izgleda da te poslušo, garant sad njima tamo baca šuplju :D

Post Reply