Pitanje u vezi ženinog svjedočenja po šerijatu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Pandakonda

Pitanje u vezi ženinog svjedočenja po šerijatu

Post by Pandakonda » 26/05/2016 15:12

Pozdrav svima, nedavno sam gledao emisiju Zabranjenog Foruma na temu vjerskih obilježija u institucijama BiH, tokom razgovora jedan od gostiju je rekao kako po šerijatu se ženin glas ne računa na sudu ako nema 4 svjedoka dok muškarci nemaju problema sa tim.

Može li neko od islamskih vjernika da potvrdi da li je ovo tačno i ako jeste zašto je to tako ?

Nemojte ovo shvatit kao provokaciju, jednostavno znatiželja :razz:

insomnia78

Re: Pitanje u vezi ženinog svjedočenja po šerijatu

Post by insomnia78 » 26/05/2016 15:21

Zar nije dvije zene umjesto jednog muskarca? :D

Pandakonda

Post by Pandakonda » 26/05/2016 15:25

insomnia78 wrote:Zar nije dvije zene umjesto jednog muskarca? :D
Ne znam ni ja, zato pitam :D

Capajebo

Post by Capajebo » 26/05/2016 15:33

Ko je to rek'o, nema veze o cemu prica, al' vazno je pricat.
Za svjedocenje 1 muskarac = 2 zene, i to je to. Kakvih crnih 4 svjedoka za svjedoka :D
To 4 svjedoka se koristi za nesto drugo, i nema bas neke veze bilo musko bilo zensko, ali ponavljam, vazno je pricati.

insomnia78

Post by insomnia78 » 26/05/2016 15:39

Pa ja, ima ona poznata Ajna 4 svjedoka :D

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/05/2016 15:41

Capajebo wrote:Ko je to rek'o, nema veze o cemu prica, al' vazno je pricat.
Za svjedocenje 1 muskarac = 2 zene, i to je to. Kakvih crnih 4 svjedoka za svjedoka :D
To 4 svjedoka se koristi za nesto drugo, i nema bas neke veze bilo musko bilo zensko, ali ponavljam, vazno je pricati.
Zasto?

insomnia78

Post by insomnia78 » 26/05/2016 15:46

Zato sto ste nepouzdane

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/05/2016 15:48

insomnia78 wrote:Zato sto ste nepouzdane
Nepouzdanost je osobina karakteristicna za sve osobe,bez obzira na s/pol.

insomnia78

Post by insomnia78 » 26/05/2016 15:49

Pa ako ti mislis da znas bolje od kreatora :D

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 26/05/2016 15:53

Pandakonda wrote:Pozdrav svima, nedavno sam gledao emisiju Zabranjenog Foruma na temu vjerskih obilježija u institucijama BiH, tokom razgovora jedan od gostiju je rekao kako po šerijatu se ženin glas ne računa na sudu ako nema 4 svjedoka dok muškarci nemaju problema sa tim.

Može li neko od islamskih vjernika da potvrdi da li je ovo tačno i ako jeste zašto je to tako ?

ja koliko znam trebaju samo dvije zene a nikakva 4 svjedoka nek ispravi me ako neko bolje zna.

Towelie

Post by Towelie » 26/05/2016 15:53

Connaisseur Karlin wrote:
Zasto?
Ukratko, jer se zene vise vode emocijama, a muskarci razumom, te su prve manje objektivne od drugih. I pre nego sto me nazoves mizoginim, znaj da postoje istrazivanja koja idu ovome u prilog, a ticu se razlika u muskom i zenskom mozgu.

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/05/2016 15:54

insomnia78 wrote:Pa ako ti mislis da znas bolje od kreatora :D
Kreatora serijata = muskaraca ? Kreatora svijeta= Boga?

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 26/05/2016 15:57

Towelie wrote:
Zasto?
Ukratko, jer se zene vise vode emocijama, a muskarci razumom, te su prve manje objektivne od drugih. I pre nego sto me nazoves mizoginim, znaj da postoje istrazivanja koja idu ovome u prilog, a ticu se razlika u muskom i zenskom mozgu.
brate dragi nije ti tacan odgovor

razlog sto je dvije zene , jeste naglaseno cak i u ajetu, da bi jedna drugu posjetila ukoliko zaboravi.

eh sad pogledaj sta nauka kaze, zene prolaze kroz periode kad se zaboravljaju stvari,

menstruacija, trudnoca, klimakterija , ove stvari uzrokuju da se zaboravljaju stvari, pa zato Allah poznaje zene bolje nego one same sebe pa zato daje propise koje odgovaraju u datoj situaciji.

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/05/2016 16:03

Towelie wrote:
Zasto?
Opa,ovo nije tacno:
1. Sterotipno postavljanje zena kao osjecajnih bica je prolost,jer mnoga istrazivanja su dokazala da je razlika iskazivanja emocija,ekspresija ojeccanja nema veze sa razlicitom kolicinom emocija oba pola. :) Samokontrola vlasitih emocija ovisi od svake inndividue,a istovremeneo je usloveljena sa uticajem i drustvenih faktora,ne iskljucivo biloslokih faktora.
2. Ne postoji muski i zenski mozak,jer mozak nema muski ili zenski pol. Postoje razlike u ponasanju oba pola,a koje nisu dirketno uslovljenje radom mozga,vec hormonima i hemijskim balansom, i drustvenim sredinama. Svako istrazivanje u sustini,moze postaviti hipoteze,a koje ,naravno,mogu imati diksirminirajuce elemente,a koje drustvo prihvata kao naucnim dokazima. Neznanje i nerazumjeavnje vecine populacije najvise doprinosi diskiminaciji svih grupa u drustvu. :)

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/05/2016 16:06

Smrcak15 wrote: razlog sto je dvije zene , jeste naglaseno cak i u ajetu, da bi jedna drugu posjetila ukoliko zaboravi.

eh sad pogledaj sta nauka kaze, zene prolaze kroz periode kad se zaboravljaju stvari,

menstruacija, trudnoca, klimakterija , ove stvari uzrokuju da se zaboravljaju stvari, pa zato Allah poznaje zene bolje nego one same sebe pa zato daje propise koje odgovaraju u datoj situaciji.

Super,a niko se nije potrudio otkriti uzroke zaboravjanja kod muskaraca. :D

HAVANA

Post by HAVANA » 26/05/2016 16:29

Kod mene i to kontra.Ona moja sve zna,s kim je i u vrtic isla.Ja ko da me onaj svabo napo...nista ne znam,zaboravio i sto treba i sto ne treba.Jedino se oko para i posla sve sjecam. :D Mozda mi ona sta u pice ubaci.

Mašinac

Post by Mašinac » 26/05/2016 21:21

Pandakonda wrote:Pozdrav svima, nedavno sam gledao emisiju Zabranjenog Foruma na temu vjerskih obilježija u institucijama BiH, tokom razgovora jedan od gostiju je rekao kako po šerijatu se ženin glas ne računa na sudu ako nema 4 svjedoka dok muškarci nemaju problema sa tim.

Četiri svjedoka na šerijatskom sudu su potrebna u slučaju optužbe za blud i to važi za bludnika kao i za bludnicu.
Dvije žene i jedan muškarac su potrebni kao šahidi - svjedoci za šerijatsko vjenčanje ako mladenci tako odluče.
Kod podjele zaostavštvine mušku pripada koliko dvjema ženama.
Ovo je veoma široka tema u kojoj nema mjesta za muški šovinizam.
Zaboravljaju se ajeti koji govore o bogobojaznosti gdje nema prednost muško nad ženskom, arap nad nearapom itd gdje se svaki vid diskriminacije eliminiše bilo rasne, bilo polne, nacionalne itd.

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 27/05/2016 01:08

HAVANA wrote:Kod mene i to kontra.Ona moja sve zna,s kim je i u vrtic isla.Ja ko da me onaj svabo napo...nista ne znam,zaboravio i sto treba i sto ne treba.Jedino se oko para i posla sve sjecam. :D Mozda mi ona sta u pice ubaci.
A dali ti zena provjerava finasnije :D :lol: :kiss:

evo link,pa ces skuziti moje komentar :

http://fis.edu.rs/blog/2011/08/11/odgov ... slamu-vii/

chupacabra

Post by chupacabra » 27/05/2016 04:40

A šta drugo očekujete od dogme po kojoj je žena stvorena od mužjakovog rebra. Vazda donja. Nepouzdan svjedok, pokrij je da se mužjaku ne diže ćuna, i ako može oženi par komada i naštancaj svakoj po četvero djece. Kažu žene dobile prava u Islamu. Jebiga, jesu tada, premija je bila kad su beduini prestali da žive kopaju žensku djecu. Sve drugo je samo kako mužjak kaže.
Jest, dvije žene ili jedan mužjak kao svjedok. Onako demokratski, ravnopravno, šerijatski.
Sad je red na Šmrčku da to malo razvodni i relativizuje. :)

RNG_25

Post by RNG_25 » 28/05/2016 20:52

Connaisseur Karlin wrote:Opa,ovo nije tacno:
1. Sterotipno postavljanje zena kao osjecajnih bica je prolost,jer mnoga istrazivanja su dokazala da je razlika iskazivanja emocija,ekspresija ojeccanja nema veze sa razlicitom kolicinom emocija oba pola. :) Samokontrola vlasitih emocija ovisi od svake inndividue,a istovremeneo je usloveljena sa uticajem i drustvenih faktora,ne iskljucivo biloslokih faktora.
2. Ne postoji muski i zenski mozak,jer mozak nema muski ili zenski pol. [1] Postoje razlike u ponasanju oba pola,a koje nisu dirketno uslovljenje radom mozga,vec hormonima i hemijskim balansom, i drustvenim sredinama. Svako istrazivanje u sustini,moze postaviti hipoteze,a koje ,naravno,mogu imati diksirminirajuce elemente,a koje drustvo prihvata kao naucnim dokazima. Neznanje i nerazumjeavnje vecine populacije najvise doprinosi diskiminaciji svih grupa u drustvu. :)
Nastranu ostalo, oko čega mi se neda sada, ali ovaj dio [1] je prosto netačan. Mislim, šta ti misliš da su hormoni i "hemijski balans" doli rezultat primarno djelovanja mozga, tj. određenih njegovih dijelova koji stimulišu ili inhibiraju proizvodnju hormona? Ne znam znaš li, ali ključni hormoni - koji utiču na sve endogene žlijezde - se upravo proizvode u mozgu. Dalje, koliko će mozak nekih hormona proizvesti ovisi i od, između ostalog, misaonih procesa samog mozga. Ne znam šta je tu "posredno"...

Dalje, muški i ženski mozak imaju strukturne (a ne "samo" hormonalne") razlike, razlike u veličini i aktivnosti pojedinih neuronskih grupa. Ako te zanima, evo jedne meta-anlize: http://ac.els-cdn.com/S0149763413003011 ... a1a91c49db

Mislim, čak i ako se stave po strani studije koje se svime ovime bave, valjda je jasno da moraju postojati i fundamentalne strukturne razlike između spolova u *svemu*, ako ni zbog čega drugog onda zbog prisutne različite hromosomalne garniture u spolova (XX za žene, XY za muškarce). Odatle sve kreće...

RNG_25

Post by RNG_25 » 28/05/2016 20:54

chupacabra wrote:A šta drugo očekujete od dogme po kojoj je žena stvorena od mužjakovog rebra. Vazda donja. Nepouzdan svjedok, pokrij je da se mužjaku ne diže ćuna, i ako može oženi par komada i naštancaj svakoj po četvero djece. Kažu žene dobile prava u Islamu. Jebiga, jesu tada, premija je bila kad su beduini prestali da žive kopaju žensku djecu. Sve drugo je samo kako mužjak kaže.
Jest, dvije žene ili jedan mužjak kao svjedok. Onako demokratski, ravnopravno, šerijatski.
Šta očekivati od nekoga ko ne zna ispravno koristiti zajedničke imenice doli nesuvisao komentar koji nema veze sa temom.

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 28/05/2016 21:02

RNG_25 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Opa,ovo nije tacno:
2. Ne postoji muski i zenski mozak,jer mozak nema muski ili zenski pol. [1] Postoje razlike u ponasanju oba pola,a koje nisu dirketno uslovljenje radom mozga,vec hormonima i hemijskim balansom, i drustvenim sredinama. Svako istrazivanje u sustini,moze postaviti hipoteze,a koje ,naravno,mogu imati diksirminirajuce elemente,a koje drustvo prihvata kao naucnim dokazima. Neznanje i nerazumjeavnje vecine populacije najvise doprinosi diskiminaciji svih grupa u drustvu. :)
Nastranu ostalo, oko čega mi se neda sada, ali ovaj dio [1] je prosto netačan. Mislim, šta ti misliš da su hormoni i "hemijski balans" doli rezultat primarno djelovanja mozga, tj. određenih njegovih dijelova koji stimulišu ili inhibiraju proizvodnju hormona? Ne znam znaš li, ali ključni hormoni - koji utiču na sve endogene žlijezde - se upravo proizvode u mozgu. Dalje, koliko će mozak nekih hormona proizvesti ovisi i od, između ostalog, misaonih procesa samog mozga. Ne znam šta je tu "posredno"...

Dalje, muški i ženski mozak imaju strukturne (a ne "samo" hormonalne") razlike, razlike u veličini i aktivnosti pojedinih neuronskih grupa. Ako te zanima, evo jedne meta-anlize: http://ac.els-cdn.com/S0149763413003011 ... a1a91c49db

Mislim, čak i ako se stave po strani studije koje se svime ovime bave, valjda je jasno da moraju postojati i fundamentalne strukturne razlike između spolova u *svemu*, ako ni zbog čega drugog onda zbog prisutne različite hromosomalne garniture u spolova (XX za žene, XY za muškarce). Odatle sve kreće...
To su razlike u bioloskim funkcijama,ali ne postoje krietiji za razlicito ponasanjae zena i muskaraca u drustvima,a koje su vezan za pitanja,kao u gore postavljenom primjeru,za svjdeocenje u vezi finansaija.Inace bi osobe u bankama i pravnici dobijali razlictie uloge bazirane prema polnim razlikama. :)

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 30/05/2016 13:13

chupacabra wrote:A šta drugo očekujete od dogme po kojoj je žena stvorena od mužjakovog rebra. Vazda donja. Nepouzdan svjedok, pokrij je da se mužjaku ne diže ćuna, i ako može oženi par komada i naštancaj svakoj po četvero djece. Kažu žene dobile prava u Islamu. Jebiga, jesu tada, premija je bila kad su beduini prestali da žive kopaju žensku djecu. Sve drugo je samo kako mužjak kaže.
A šta drugo očekujete od dogme po kojoj je žena stvorena od mužjakovog rebra.
Zato što ga je Allah stvorio da čuva srce od vanjskih udaraca. To je uloga Have – da čuva srce, zbog čega je stvorena, od dijela sa kojim će sarađivati i imati međusobni bliski odnos.
Adem je stvoren od ilovače, zemlje, prašine, zbog toga on obrađuje i radi sa zemljom. On je zemljoradnik, građevinar, kovač, tesar itd. Međutim, žena ima odnos emotivne saradnje sa srcem. Zbog toga ona je blaga mati, milostiva sestra, osjetljiva kćerka, čedna supruga itd.

sta je tu donje, pa valjda je prasina donja od rebra od koje je Adem stvoren.
Nepouzdan svjedok,
niko to nekaze, to ti tvrdis
pokrij je da se mužjaku ne diže ćuna,
zasto se govori, ljepsi spol, zato sto su zene ljepse procentualno vise a muskarci su vizuelna bica, napaljuju se gledajuci dok ,zene u vecini slucaje trebaju blizinu, mazenje , dodir za napaljenost.
Muskarcu je mozda nekad dovoljno da vidi djelic noge zene da se napali na nju a kamoli da nesto izazovnije gleda.

Kažu žene dobile prava u Islamu. Jebiga, jesu tada, premija je bila kad su beduini prestali da žive kopaju žensku djecu. Sve drugo je samo kako mužjak kaže.
nije to bas tako, zene mogu da budu mnogo stosta u islamu, sve samo ne predsjednik drzave, cak sta vise zene su ispravljaje greske Halife dok je drzao govor pa je Halifa morao prepravljati svoje stavove dok su zene u evropi i ostalim dijelovima svijeta smatrani ispod nivoa zivotinje.
Sad je red na Šmrčku da to malo razvodni i relativizuje.
objasnio sam vec da zene su podloznio zaboravu zbog fizickih/psihicki turbulencija u tijelu, trudnoca, menstruacija, klimakterija itd
a ne sto su manje vrijedne itd, niposto jasno i ajet naznacava da jedna drugu napomene ako zaboravi.
nije to bas tako kako vi to hocete ocrniti.

broj dva

Post by broj dva » 31/05/2016 11:24

Mašinac wrote:

Četiri svjedoka na šerijatskom sudu su potrebna u slučaju optužbe za blud i to važi za bludnika kao i za bludnicu.
Dvije žene i jedan muškarac su potrebni kao šahidi - svjedoci za šerijatsko vjenčanje ako mladenci tako odluče.
Kod podjele zaostavštvine mušku pripada koliko dvjema ženama.
Ovo je veoma široka tema u kojoj nema mjesta za muški šovinizam.
Zaboravljaju se ajeti koji govore o bogobojaznosti gdje nema prednost muško nad ženskom, arap nad nearapom itd gdje se svaki vid diskriminacije eliminiše bilo rasne, bilo polne, nacionalne itd.
---
Osim eto seksualne diskriminacije, to se ne dira...

GaRGa

Post by GaRGa » 31/05/2016 11:44

kad hamse pocnu da seru o pravima zena u islamu... 895-te godin zene na zapadu nisu imala nikakva prava... dok zu zene na istoku osnivale univerzitete...

https://en.wikipedia.org/wiki/Universit ... araouiyine

Post Reply