Šta je Kineziologija, iskustva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
polis

Šta je Kineziologija, iskustva?

Post by polis » 14/04/2016 16:05

Interesuje me šta je to Kineziologija? Je li to nešto novijeg datuma, je li priznato od zvanične medicine, ima li efekta na pacijente, na koji način, ako neko nešto zna o tome neka podijeli sa forumašima... najbolje bi bilo da neko ispriča lična iskustva a ne neke priče rekla/kazala i slično.

muminovic

Re: Šta je Kineziologija, iskustva?

Post by muminovic » 14/04/2016 18:17

ukucas u google:

Kineziologija dolazi od grčke riječi κίνησις (kretanje, pokret) i λόγος (zakonitost, znanost), pa prema tome etimološki kineziologija znači znanost o kretanju. Danas kinezioloiju definiramo kao znanost koja proučava zakonitosti upravljanja procesom vježbanja i posljedice djelovanja tih procesa na ljudski organizam što svakako unapređuje zdravlje.

Kineziologiju zanima svaki onaj usmjereni proces vježbanja kojemu je cilj :

Unapređenje zdravlja
Optimalan razvoj ljudskih osobina, sposobnosti i motoričkih znanja te njihovo što duže zadržavanje na što višoj razini
sprečavanje preranog pada pojedinih antropoloških karakteristika i motorički znanja
maksimalan razvoj osobina, sposobnosti i motoričkih znanja u agonološki (natjecateljski) usmjerenim kineziološkim aktivnostima.

Obuhvaća 4 različita područja, prema ciljevima i po metodama rada:

kineziološku rekreaciju - s temeljnim ciljevima usmjerenim na očuvanje zdravlja organizma, socijalizaciju, osmišljavanje slobodnog vremena, postizanja osjećaja zadovoljstva, a bez težnje dostizanja maksimalnih motoričkih postignuća, s posljedičnom natjecateljskom ili ekonomskom dobiti
kineziterapiju - dakle sustavnu terapiju tjelesnim vježbanjem ( fizioterapiju), s ciljem poboljšanja funkcioniranja dijela ili cjelokupnog organizma
kineziološku edukaciju - sustavno tjelesno vježbanje s ciljem sustavnog poticanja razvoja temeljnih motoričkih znanja i sposobnosti ("tjelesni odgooj" u školi)
sport- težnja dostizanja maksimalnih motoričkih dostignuća, s potencijalnom natjecateljskom i/ili ekonomskom dobiti.

Kineziološka psihologija tumači psihičke procese i različite oblike ponašanja djece, mladih i odraslih za vrijeme i nakon provođenja nekog od oblika tjelesne aktivnosti, tj. aktivnosti s kretanjem.

nocnaptica986

Post by nocnaptica986 » 14/04/2016 19:19

kao fizioterapeut,par rijeci...
u najkracem, kinezioloigija je nauka o pokretu ..pored anatomije i fiziologije, jedan od najbitnijih predmeta za fizioterapiju i fizioterapeute...za ostale ljude nebitno...ono sto je bitnije za pacijente je kineziterapija koja se fokusira na same vjezbe u cilju rehabilitacije....najbolji primjeri upotrebe kineziterapije su npr misicna distrofija (npr zbog dugotrajnog nosenja gipsa),plegije (para,hemi,kvadri),vjezbe hoda,respiratornih i kardiovaskularnih vjezbi ,skolioza,posture,jacanja misica itd itd
ako te sto sta zanima,pucaj

polis

Post by polis » 15/04/2016 10:41

Da u redu je sve to, pokreti, vježbe, fizioterapija, sve medicinski... Mene interesuje ovo što se promoviše kao spoj nekog alternativnog liječenja Zapada i Istoka, neka metafizika, meridijani, neka mistika oko kineziologije i slično, da li je to istina ili ne?

Scopio

Post by Scopio » 15/04/2016 10:46

Ja sam dosad mislio da je to ovo
https://www.kif.unizg.hr/#

polis

Post by polis » 15/04/2016 11:14

Pa da i ja sam mislio da je to, ali neki su me uvjerili da je to nešto u vezi bioenergije, nekih rezonanci tijela, čakriranja energije, aura i slično: http://www.abc-zdravja.com/index.php/sl ... eziologija

Post Reply