Muzičko obrazovanje djece - muzičke škole

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Laertes

Muzičko obrazovanje djece - muzičke škole

Post by Laertes » 11/04/2016 14:33

Generalno, mislim da bi dobro bilo podijeliti iskustva roditelja djece - učenika muzičkih škola.
Iz vlastitog iskustva, roditelji većinom pojma nemaju šta ih čeka kada svog pionira/pionirku upiše u muzičku. Nek' dijete nije na ulici, nek' svira.... Previše paralela povlačimo sa redovnom školom, a onda nas pukne in the face. Te skupi instrumenti, te nastavnici (rad je 1 na 1), te takmičenja i festivali, te dodatni časovi...
Dobro došle pohvale, pokude, savjeti, iskustva sa kupovinom instrumenata....

Klitemnestraaa

Re: Muzičko obrazovanje djece - muzičke škole

Post by Klitemnestraaa » 13/04/2016 13:36

Ja sam završila osnovnu i srednju muzičku i sad kad se osvrnem mogla bih mnogo toga napisati, ali evo ukratko ću. Ovo je dakle moje iskustvo, s tim da ja se stvarno trudila, bila sam uvijek odličan učenik i ganjala izvannastavne aktivnosti.

Prednosti:
1. disciplina (mi smo navikli da moramo naučiti vrijeme organizirati i sve obaveze obavljati na vrijeme kako bi se sve to posložilo. na faks kad sam došla meni je smiješno bilo što neki ljudi se žale kako su umorni nakon 4-5 sati predavanja, a mi smo u srednjoj imali po 10 sati predavanje, i gladni i mokri (putovala od kuće) i umorni i sve smo preživjeli, tako da sad mi je faks mala maca što se vremena i obaveza tiče)
2. usvajanje prezentacijskih vještina (sada uopće nemam tremu da izađem pred tristo ljudi npr. ili na TV-u da govorim jer sam imala milion koncerata kako u srednjoj tako i u osnovnoj)
3. koordinacija pokreta (auto sam bez problema pohvatala ili neke sportove ili plesove koji zahtjevaju savršenu koordinaciju pokreta ruku i nogu)
4. odlično znanje o kulturi i umjetnosti (ponekad odem u pozorište ili na operu i veselim se tome)
5. socijalizacija (kroz festivale i takmičenja druženje i upoznavanje drugih ljudi)
6. putovanje (ja sam počela svirati i u limenoj glazbi i folkloru i pola Europe za jako male pare ili besplatno obišla s njima)

Mane:
1. skupo (meni je osnovna bila 50KM mjesečno, ne znam kako je u Sa; a za instrument dobro se raspitajte, što se klavira tiče može se i u školi vježbati, ja do srednje nisam imala sint kući (a i kad sam kupila bio je 6 oktava, 150ak KM), a klarinet sam iz limene koristila sve godine)
2. umor (nekad je teško sve obaveze izvršavati na vrijeme, pogotovo što smo mi znali i vikendom dolaziti u školu i s profesorima vježbati po vazdan)
3. rano odavanje porocima (e sad ne znam je li ovo prednost ili mana, ali je činjenica ili se bar meni takvom čini, da za razliku od ostalih srednjih mi smo rano sa svime počeli, bilo je ljudi koji su živjeli sami pod kiriju u srednjoj i imali stan pa smo partijali svaki mjesec bar jednom gdje smo se ubijali alkoholom, vutrom i propušili što se cigara tiče. naravno, roditelji su nas puštali da noćimo kod drugih pod izlikom da vježbamo za takmičenje. doduše, kada smo stigli na faks svi smo se full uozbiljili jer nas je prošao već šandoprc, a ostale je tek uhvatio jer nisu imali toliko slobode ranije)

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 13/04/2016 13:43

A što se tiče moje mame, znam samo da ju je boljela glava kad sam po vazdan klarinetom fijukala po kući, molila me da idem bilo gdje vježbati samo da malo popusti. :run: :-) :-D

Šalu na stranu, ne znam kako joj je bilo, znam da sam joj bila navrh glave s dešavanjima da ništa nije mogla na kraju popamtiti gdje sam i šta sam.
I znam da joj i dan danas uzimam za smrtni grijeh koncerte na kojim nije došla da me gleda. To je djeci stvarno bitno, iako sam govorila da mi je svejedno, cilj toga svega je doći do koncerata i onda izaći pred punu salu i odsvirati i vidjeti da su roditelji ponosni na tebe. :) To ni slučajno ne propuštati, ama baš nijedan dok je dijete u osnovnoj školi, kasnije je drukčije. :)

Black swan

Post by Black swan » 13/04/2016 13:45

mislim da je najbitnije nikoga ne silovati
i antitalente slati :D u školu
zbog kompleksa

Laertes

Post by Laertes » 13/04/2016 20:58

Klitemnestraaa wrote:Ja sam završila osnovnu i srednju muzičku i sad kad se osvrnem mogla bih mnogo toga napisati, ali evo ukratko ću. Ovo je dakle moje iskustvo, s tim da ja se stvarno trudila, bila sam uvijek odličan učenik i ganjala izvannastavne aktivnosti.

Prednosti:
1. disciplina (mi smo navikli da moramo naučiti vrijeme organizirati i sve obaveze obavljati na vrijeme kako bi se sve to posložilo. na faks kad sam došla meni je smiješno bilo što neki ljudi se žale kako su umorni nakon 4-5 sati predavanja, a mi smo u srednjoj imali po 10 sati predavanje, i gladni i mokri (putovala od kuće) i umorni i sve smo preživjeli, tako da sad mi je faks mala maca što se vremena i obaveza tiče)
2. usvajanje prezentacijskih vještina (sada uopće nemam tremu da izađem pred tristo ljudi npr. ili na TV-u da govorim jer sam imala milion koncerata kako u srednjoj tako i u osnovnoj)
3. koordinacija pokreta (auto sam bez problema pohvatala ili neke sportove ili plesove koji zahtjevaju savršenu koordinaciju pokreta ruku i nogu)
4. odlično znanje o kulturi i umjetnosti (ponekad odem u pozorište ili na operu i veselim se tome)
5. socijalizacija (kroz festivale i takmičenja druženje i upoznavanje drugih ljudi)
6. putovanje (ja sam počela svirati i u limenoj glazbi i folkloru i pola Europe za jako male pare ili besplatno obišla s njima)

Mane:
1. skupo (meni je osnovna bila 50KM mjesečno, ne znam kako je u Sa; a za instrument dobro se raspitajte, što se klavira tiče može se i u školi vježbati, ja do srednje nisam imala sint kući (a i kad sam kupila bio je 6 oktava, 150ak KM), a klarinet sam iz limene koristila sve godine)
2. umor (nekad je teško sve obaveze izvršavati na vrijeme, pogotovo što smo mi znali i vikendom dolaziti u školu i s profesorima vježbati po vazdan)
3. rano odavanje porocima (e sad ne znam je li ovo prednost ili mana, ali je činjenica ili se bar meni takvom čini, da za razliku od ostalih srednjih mi smo rano sa svime počeli, bilo je ljudi koji su živjeli sami pod kiriju u srednjoj i imali stan pa smo partijali svaki mjesec bar jednom gdje smo se ubijali alkoholom, vutrom i propušili što se cigara tiče. naravno, roditelji su nas puštali da noćimo kod drugih pod izlikom da vježbamo za takmičenje. doduše, kada smo stigli na faks svi smo se full uozbiljili jer nas je prošao već šandoprc, a ostale je tek uhvatio jer nisu imali toliko slobode ranije)
Zabrinu ti mene sa ovim zadnjim :cry:

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 13/04/2016 21:24

Laertes wrote:
Klitemnestraaa wrote:Ja sam završila osnovnu i srednju muzičku i sad kad se osvrnem mogla bih mnogo toga napisati, ali evo ukratko ću. Ovo je dakle moje iskustvo, s tim da ja se stvarno trudila, bila sam uvijek odličan učenik i ganjala izvannastavne aktivnosti.

Prednosti:

Mane:
Zabrinu ti mene sa ovim zadnjim :cry:
Haha, a to je tek u srednjoj bilo i to od trećeg, kod tebe je tek pionir/ka, ima još vremena za brigu. :D

HAVANA

Post by HAVANA » 13/04/2016 21:29

Moja je cetvrti razred,grbavica,klavir.Sve ok,malo je poceo pubertet pucat pa pocinje zezati sa vjezbanjem. :twisted: Standardno,telefon,internet...crko ko ga izmisli.Bas veceras bio onaj mini koncert...

__Phoenix__

Post by __Phoenix__ » 13/04/2016 21:38

Kakva ba muzička, treba dijete da mi sutra počne rock slušati??

MadeinSa+-64

Post by MadeinSa+-64 » 27/09/2016 11:22

Kad bi uposlenici muzickih skola znali da roditelji razmatraju nauku i edukaciju - bas bi se dobro nasmijali !

Rezultati rada ne uticu na platu. Nisu oni tu da pljunu u sake i zasucu rukave. Ko sta uradi, dobro i jeste. Ako ne isto mu je.

Post Reply