Nevjerovatnih 65. 000 radnika čeka uvezivanje staža

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Cohers

Nevjerovatnih 65. 000 radnika čeka uvezivanje staža

Post by Cohers » 03/03/2016 14:38

http://freshpress.info/politika/bih/nev ... ovi-zakon/
Računica Porezne uprave i Federalnog zavoda PIO/MIO je da je potrebno uvezati staž za čak 65.000 radnika u preduzećima s većinskim državnim kapitalom te javnim ustanovama.

Za ovu namjenu u narednim će godinama biti potrebno osigurati minimalno 450 miliona KM.
Zna li iko šta znači "UVEZIVANJE STAŽA"?

Da li je tih 65 000 radnika radilo i zarađivalo, te i odvajalo za penzioni, zdravstveni i ostale fondove? Ako jeste, ko je pokrao novac? Ako nije, od čijeg novca će im se uvezati staž?

Nije li cilj vlastodržaca - poslodavaca da oslobode poslodavce - vlastodršce (čitaj: kvilinge, profitere i kriminalce) od svojih obaveza i njihov dug pripišu državi, tj. tebi i meni. Da joj dohakaju, naravno. I tebi i meni, naravno.

Znao sam čovjeka, radio je u pederalnom izbjegličkom ministarstvu i, nakon što je napunio 40 godina staža, otpuštan je s pravom na penziju. Međutim, ispostavilo se, za mandata Lagumdžije Izetbegovića i njegovog političkog kopiljana, Neke, novac (koji je po zakonu odbijen od zarađenog) nije stigao do penzionog fonda. Penzija mu je bila umanjena za oko 200 KM. Pokušao je ispraviti vlastodržačku (kvislinško-kriminalnu!) samovolju Lagumdžije Izetbegovića i njegovog političkog kopiljana, Neke, ali ga je infarkt pokosio za nepunu godinu uživanja u zarađenoj penziji.

Novak20

Re: Nevjerovatnih 65. 000 radnika čeka uvezivanje staža

Post by Novak20 » 03/03/2016 14:47

Meni je nevjerovatno da neko na ovo otvara novu temu pored mora postojećih gdje se već razglaba o istim problemima.

Novak20

Post by Novak20 » 03/03/2016 14:51

.

Cohers

Post by Cohers » 03/03/2016 14:59

Novak20 wrote:Meni je nevjerovatno da neko na ovo otvara novu temu pored mora postojećih gdje se već razglaba o istim problemima.
Navedi mi barem jednu adresu od "mora postojećih", a gdje je odgovoreno na postavljena pitanja: "Zna li iko šta znači "UVEZIVANJE STAŽA"?

Da li je tih 65 000 radnika radilo i zarađivalo, te i odvajalo za penzioni, zdravstveni i ostale fondove? Ako jeste, ko je pokrao novac? Ako nije, od čijeg novca će im se uvezati staž?"

Thorgerson

Post by Thorgerson » 04/03/2016 13:21

Ibro radi u firmi.

Firma regularno obračunava platu, a Ibro regularno dobija platu na račun.

Međutim firma Ibri ne uplaćuje PIO. Uplati njemu neto platu, ali ne uplati pio, zdravstvo...ili uplati zdravstvo, ali ne pio.

Ibro jbg radi i šuti zajedno sa ostalim radnicima. Firma iz godine u godinu ne uplaćuje doprinose. Pola radnika ni ne zna ništa o tome.

Ibro ima 40 godina staža. Tako mu piše u knjižici.

Hoće u penziju, ali Ibro polako, gdje su ti doprinosi?

Kakvi doprinosi? Pa Ibro, firma ti nije uplaćivala penziono zadnjih 10 godina.

Pa kako to, zašto odmah niste reagovali 2006. godine? Zašto ste omogućili mojoj firmi da to radi.

E jebiga Ibro.

E sad Ibri treba pljunut za tih 10 godina staža te doprinose, one koji su obračunati. Firma nema love. Državu boli qrac. Sta ostaje. Pa rasprodaj firmu budzasto, ako imaju kakvih nekretnina i rijesi sta mozes.

Eto. To znači uvezivanje staža. I taj izraz mislim da samo kod nas može postojati.

I sto je najgore to uvezivanje staža se rijetko može desiti u privantim firmama. Moze nekoliko mjeseci. Ali desetljecima da ti neko ne uplacuje staz... :skoljka:

pici

Post by pici » 04/03/2016 14:03

kad ove razduže ostaje ridjem jošH 35 tisHuĆa da zaposli i et ga stoja :bih:

Gojeni H

Post by Gojeni H » 04/03/2016 14:10

Thorgerson wrote:Ibro radi u firmi.

Firma regularno obračunava platu, a Ibro regularno dobija platu na račun.

Međutim firma Ibri ne uplaćuje PIO. Uplati njemu neto platu, ali ne uplati pio, zdravstvo...ili uplati zdravstvo, ali ne pio.

Ibro jbg radi i šuti zajedno sa ostalim radnicima. Firma iz godine u godinu ne uplaćuje doprinose. Pola radnika ni ne zna ništa o tome.

Ibro ima 40 godina staža. Tako mu piše u knjižici.

Hoće u penziju, ali Ibro polako, gdje su ti doprinosi?

Kakvi doprinosi? Pa Ibro, firma ti nije uplaćivala penziono zadnjih 10 godina.

Pa kako to, zašto odmah niste reagovali 2006. godine? Zašto ste omogućili mojoj firmi da to radi.

E jebiga Ibro.

E sad Ibri treba pljunut za tih 10 godina staža te doprinose, one koji su obračunati. Firma nema love. Državu boli qrac. Sta ostaje. Pa rasprodaj firmu budzasto, ako imaju kakvih nekretnina i rijesi sta mozes.

Eto. To znači uvezivanje staža. I taj izraz mislim da samo kod nas može postojati.

I sto je najgore to uvezivanje staža se rijetko može desiti u privantim firmama. Moze nekoliko mjeseci. Ali desetljecima da ti neko ne uplacuje staz... :skoljka:
Ovaj primjer stoji. Ali isto tako bih naveo i primjer radnika preduzeca koja su vise godina prezivljavala na infuziji.
Radnici bili na cekanju vise godina, radeci razne vrste poslova na crno (ili bijelo).
Firma se nakon decenije ili vise privatizirala, radnici sad traze da im se uveze staz.
Savrsena simbioza kupovanja socijalnog mira i posljedice naviknutosti na humanitarnu pomoc.
I da, broj ovakvih slucajeva nije mali.

Ja_Ja

Post by Ja_Ja » 04/03/2016 14:15

Gojeni H wrote: Ovaj primjer stoji. Ali isto tako bih naveo i primjer radnika preduzeca koja su vise godina prezivljavala na infuziji.
Radnici bili na cekanju vise godina, radeci razne vrste poslova na crno (ili bijelo).
Firma se nakon decenije ili vise privatizirala, radnici sad traze da im se uveze staz.
Savrsena simbioza kupovanja socijalnog mira i posljedice naviknutosti na humanitarnu pomoc.
Vecina od tih 65,000 spada u kategoriju koju si ti opisao. Tek manji broj je onih koji su konstantno radili a prihodi nisu uplacivani. Ja ne vidim po kojem osnovu se staz treba uvezati za ljude koji nisu priredjivali?!

Gojeni H

Post by Gojeni H » 04/03/2016 14:22

Ja_Ja wrote:
Gojeni H wrote: Ovaj primjer stoji. Ali isto tako bih naveo i primjer radnika preduzeca koja su vise godina prezivljavala na infuziji.
Vecina od tih 65,000 spada u kategoriju koju si ti opisao. Tek manji broj je onih koji su konstantno radili a prihodi nisu uplacivani. Ja ne vidim po kojem osnovu se staz treba uvezati za ljude koji nisu priredjivali?!
Ne znam da li su vecina ali ih je ogroman broj. I slazem se s tobom.
Treba samo zamisliti da se 1,3 miliona ovakvih radnika nasadi na glavu njemackoj drzavi. S obzirom na broj stanovnika, mislim da je usporedba u redu.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 04/03/2016 15:08

Opet, ja mislim da samo kod nas postoje izrazi poput uvezivanje staza iradnik na cekanju. :-)

Cuj radnik na cekanju. Ili je zaposlen. Ili nije. Nema izmedju jebote.

:-)

JThomas

Post by JThomas » 04/03/2016 15:11

teoretski je to trebalo biti dokinuto donošenjem zakona o radu '99. teoretski. u stvarnosti, držani su u radnom odnosu samo na papiru, a nisu radili, ne samo oni nego ni same te firme.

Novak20

Post by Novak20 » 04/03/2016 15:21

Sve će to riješiti gospodin Novalić Zakonom o uvezivanju radnog staža. Po njegovom prijedlog zakona 450 miliona KM dugovanja fondu PIO/MIO platiće oni koji su redovno uplaćivali za svoj radni staž.

JThomas

Post by JThomas » 04/03/2016 15:36

država zvana "budala si ako plaćaš". bilo riječ o porezima, doprinosima ili dobavljačima.

Gojeni H

Post by Gojeni H » 04/03/2016 18:42

JThomas wrote:država zvana "budala si ako plaćaš". bilo riječ o porezima, doprinosima ili dobavljačima.
Vizija do podne, vidik do Ilidze.

Post Reply