PRESTANAK VAŽENJA PODZAKONSKOG AKTA

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
msarajli

PRESTANAK VAŽENJA PODZAKONSKOG AKTA

Post by msarajli » 12/02/2016 22:58

Ako prestaje da važi jedan zakon iz kojeg je proizašao neki podzakonski akt da li onda automatski prestaje da važi i taj njegov pozakonski akt ??? Ili taj podzakonski akt ostaje još uvijek na snazi. ???

golfiista

Re: PRESTANAK VAŽENJA PODZAKONSKOG AKTA

Post by golfiista » 12/02/2016 23:11

Koji podzakonski akt?

holowey

Post by holowey » 13/02/2016 08:18

U zakonu o prestanku vazenja zakona treba da je navedeno sta se desava sa podzakonskim aktima...

msarajli

Post by msarajli » 13/02/2016 11:10

Pa recimo uputstvo

msarajli

Post by msarajli » 13/02/2016 11:16

Pazi u zakonu koji se oglašava i koji zamjenjuje prethodni zakon te kaže da taj prethodni prestaje da važi ne stoji ništa o jednom uputstvu koje je proizašlo iz tog prethodnog zakona čija važnost prestaje. Prestaje li onda automatski i važenje tog uputstva kao podzakonskog akta onog prethodnog zakona ?

msarajli

Post by msarajli » 13/02/2016 11:24

Neki pravnici kažu da ako nije u novom zakonu izričito navedeno da to uputstvo nastavlja da važi onda prestaje da važi i to uputstvo kao i onaj prethodni zakon iz kojeg je to uputstvo proisteklo kao njegov podzakonski akt !?? A jedan drugi kaže da Uputstvo ostaje na snazi !?? Ima još jedna stvar, naime jedan ćlan novog zakona kaže da se ta ista materija "reguliše uputstvom koje donosi vlada Kantona". Međutim, ne kaže se kojim uputstvom, da li onim proisteklim iz prethodnog suspendovanog zakona ili nekim koje će na osnovu ovog novog zakona tek donijeti vlada.

zenicablues

Post by zenicablues » 15/02/2016 14:13

Člankom 41. Zakona o postupku pred Ustavnim sudom FBIH je određeno da nakon objavljivanja presude ustavnog suda kojom je utvrđeno da neki zakon nije u skladu sa ustavom,neće se primjenjivati niti propisi doneseni za provođenje tog zakona.

Drinski

Post by Drinski » 17/02/2016 11:03

msarajli wrote:Ako prestaje da važi jedan zakon iz kojeg je proizašao neki podzakonski akt da li onda automatski prestaje da važi i taj njegov pozakonski akt ??? Ili taj podzakonski akt ostaje još uvijek na snazi. ???

ako je suprotan tom zakonu, onda prestaje da vazi. ima stav VS FBIH od prije 10-15 godina o tome.

msarajli

Post by msarajli » 17/02/2016 21:23

Ovdje se radi o povremenim odlukama Vlade Kantona Sarajevo o legalizaciji bespravne gradnje. Jer nikad nije stalno prisutna takva legalizacija iz prostog razloga jer bi onda svako ko bespravno gradi imao stalno Uputstvo Vlade Kantona koje će mu ovim podzakonskim aktom legalizovati takvu nezakonitu rabotu. Svjedoci smo da se pusti s vremena na vrijeme ta legalizacija tako građenih objekata ali to nije neprekidna praksa. Tako mislim da nije praksa po tom pitanju da se produžava život takvih Uputstava . Zato sam i postavio ovo dosta specifično pitanje. Jer ovdje nije uopšte štetan takozvani "pravni vakum" koji bi imao štetne posljedice u nedostatku propisa koji svakodnevno ima primjenu kao u drugim situacijama u životu.

msarajli

Post by msarajli » 19/02/2016 00:12

Čini mi se da sam sebi sam odgovorio na postavljeno pitanje. Zapravo gledajući detaljnije Uputstvo Vlade Kantona Sarajevo o legalizaciji građevina izgrađenih bez odobrenja za građenje iz 1998. godine primjetio sam zaista potvrdu onoga što sam prošli put napisao da se ovakva uputstva donose povremeno i ne traju permanentno nego uvijek ograničen period. Naime, tačka 5. toga uputstva glasi: "Legalizacija će se vršiti po zahtjevima podnesenim nadležnim općinskim organima uprave do kraja 1998. godine." Dakle do kraja 1998.godine je u primjeni i ovo uputstvo. Jer je apsurdno je da se to uputstvo nastavlja primjenjivati poslije 31.12.1998.g. a da se po njemu ne vrši legalizacija i poslije tog datuma ! Inaće ovo uputstvo je prilično problematično jer ima recimo i ovakvu kontradikciju u sebi: Tačka 1. kaže da se ovim uputstvom ... legaliziraju objekti individualne stambene izgradnje građeni bez odobrenja za građenje a tačka 16. istog uputstva kaže da ako uvidom u dokumentaciju i uviđajem na licu mjesta utvrdi da postoji odobrenje za građenje ... služba za urbanizam će graditelju izdati rješenje o odobrenju za upotrebu objekta ... Jadna nam majka sa ovakvim zakonodavcima i zakonopiscima koji izgleda u Kanton dolaze samo prvog u mjesecu po platu koju im mi dajemo iz naših poreza !!! To su oni zaposleni tetići i amiđići o kojima se toliko prića. AFERIM VLASTODRŠCI !!!

Drinski

Post by Drinski » 19/02/2016 09:04

to upustsvo se ima primijeniti i nakon 98.godine, i to na spise, odnosno zahtjeve, koji su podneseni do nove godine. pa sama ti logika to kaze, onaj preda zahtjev 31.12. ujutro, organ to nece odmah rijesiti, nego se to rjesava kasnije po tom propisu. dakle, mislim da nije problem u pravnicima, nego u onima koji bi da budu pravnici a to nisu, nažalost ili nasreću.

msarajli

Post by msarajli » 19/02/2016 23:18

Slažem se s tobom ali samo na te,do tog datuma podnesene, zahtjeve. I to znaći da poslije 31.12.1998. prestaje primjena Uputstva i nema više novih zahtjeva za legalizaciju. Praktično "život" Uputstva je prestao.
Ovo zadnje što si konstatovao o "građanima koji bi da budu pravnici" ja mislim da je na sreću jer si prešutio onu činjenicu o kontradikciji u samom uputstvu !!
Ali složićeš se sa mnom da se i ti zahtjevi predati do 31.12.1998.g. za "vanrednu" legalizaciju bespravnih objekata ( koja se povremeno dozvoli ) osim po tom uputstvu ( kao materijalnom podzakonskom propisu ) naravno rješavaju i po Zakonu o upravnom postupku Federacije BiH kao procesnom zakonu.
E vidiš, jedno od rješenja, po zahtjevu predatom do 31.12.1998.g. , je doneseno u aprilu 2000.g. a u međuvremenu je izašao novi Zakon o prostornom uređenju K.S. u 1999.godini ( koji je stavio van snage prethodni Zakon o prostornom uređenju na osnovu kojeg je doneseno ono Uputstvo o legalizaciji ).
Član 155. tog novog Zakona glasi:
Ako je, do dana stupanja na snagu ovog zakona, upravni postupak pokrenut kod nadležnog organa, a nije doneseno prvostepeno rješenje ili je rješenje poništeno i vraćeno prvostepenom organu na ponovni postupak, postupak će se nastaviti po odredbama ovog zakona.
. Pošto je i ona nazovi "vanredna" legalizacija, primjenom onog Uputstva,faktički legalni upravni postupak je li onda zbog sporosti rješavanja tog predmeta ( zahtjeva ) primjenjujući ovaj član 155. njegov podnosilac "ispao iz igre" legalizacije po onom Uputstvu iz 1998.g. ??

Drinski

Post by Drinski » 21/02/2016 21:07

Pa postupak se uvijek vodi po sadasnjem zakonu a materijalni propis je onaj iz vrmena nastanka pravnog odnosa a konkretno stari zakon.

Post Reply