Šehidi?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Goldenhand

Šehidi?

Post by Goldenhand » 19/01/2016 17:27

Ateista sam pa ne razumijem određene religijske stvari. Zanima me kako se zapravo postaje šehidom? I zar nisu to samo oni koji padnu u borbi za islam? Imam ove nejasnoće zbog našeg prethodnog rata gdje imamo šehide koji nisu pali u borbi za islam, nego u borbi za Bosnu pa mi nije jasno kako mogu biti šehidi. Ako temi nije mjesto ovdje neka je modovi premjeste gdje treba, ali bih volio da mi neko detaljnije pojasni ovo.

ABH017

Re: Šehidi?

Post by ABH017 » 19/01/2016 21:08

Šehid u prijevodu znači svjedok.

"Pet osoba su šehidi: onaj ko umre od zarazne bolesti, onaj ko umre od stomačne bolesti, onaj ko se utopi u vodi, onaj ko pogine pod ruševinama (nekog objekta) i onaj ko pogine braneći se na Allahovom putu." (Bilježe Buhari, Muslim, Tirmizi, Sujuti i Malik)

U drugoj predaji se kaže: "Ko strada na jedan od pet načina, on je šehid. Ko pogine boreći se na Allahovom putu, on je šehid, ko se utopi (u vodi) na Allahovom putu - on je šehid, ko umre od (kakve) stomačne bolesti na Allahovom putu - on je šehid, ko umre od (kakve) zarazne bolesti na Allahovom putu - on je šehid i žena koja umre prilikom porođaja je šehid." (Bilježe Nesai' i Sujuti)

Kad se kaže ko pogine braneći se, misli se na onog ko brani svoj život, porodicu, komšiluk, narod, domovinu...

Evo malo više:

http://www.islamskazajednica.ba/ostalo/ ... cija-ehida

http://mobile.dudamobile.com/site/turbe ... rrer=#3000

zagortenej

Post by zagortenej » 19/01/2016 22:16

Image

kerima1

Post by kerima1 » 19/01/2016 23:47

ABH017 wrote:Šehid u prijevodu znači svjedok.

"Pet osoba su šehidi: onaj ko umre od zarazne bolesti, onaj ko umre od stomačne bolesti, onaj ko se utopi u vodi, onaj ko pogine pod ruševinama (nekog objekta) i onaj ko pogine braneći se na Allahovom putu." (Bilježe Buhari, Muslim, Tirmizi, Sujuti i Malik)

U drugoj predaji se kaže: "Ko strada na jedan od pet načina, on je šehid. Ko pogine boreći se na Allahovom putu, on je šehid, ko se utopi (u vodi) na Allahovom putu - on je šehid, ko umre od (kakve) stomačne bolesti na Allahovom putu - on je šehid, ko umre od (kakve) zarazne bolesti na Allahovom putu - on je šehid i žena koja umre prilikom porođaja je šehid." (Bilježe Nesai' i Sujuti)

Kad se kaže ko pogine braneći se, misli se na onog ko brani svoj život, porodicu, komšiluk, narod, domovinu...

Evo malo više:

To su hadiski propisi koliko znam..
nema mi logike da samo na taj nacin se postaje sehid, primjer utapanja, smrt kod rusevina to je brza smrt za razliku od bolesnika od raka mozga i drugih teskih oboljenja koja nemaju veze sa navedenim sehidlukom koje si naveo.

ABH017

Post by ABH017 » 20/01/2016 03:10

kerima1 wrote:
ABH017 wrote:Šehid u prijevodu znači svjedok.

Evo malo više:

To su hadiski propisi koliko znam..
nema mi logike da samo na taj nacin se postaje sehid, primjer utapanja, smrt kod rusevina to je brza smrt za razliku od bolesnika od raka mozga i drugih teskih oboljenja koja nemaju veze sa navedenim sehidlukom koje si naveo.

Evo mahsuz, za tebe, izdvojio sam pasus-hadis, u kojem se spominju upravo ti, koje ti navodiš da nisam obuhvatio. Opet hadis, šta da se radi. :roll:

U jednoj drugoj predaji se kaže kako je Allahov Poslanik upitao prisutne ashabe: Koga vi smatrate šehidom? Allahov Poslaniče, onoga ko pogine na Allahovom putu, odgovoriše oni. Ako je tako, onda je malo šehida u mom ummetu, reće Poslanik, s.a.v.s., Pa ko su oni o Allahov Poslaniče?, upitaše ponovo. On reče: Ko pogine na Allahovom putu šehid je, ko umre na Allahovom putu šehid je, ko umre od epidemije šehid je i ko umre od trbušne bolesti šehid je. Drugom prilikom, još je rekao: Ko pogine braneći svoj imetak šehid je. Ko pogine braneći svoju vjeru i taj je šehid. Ko pogine braneći svoj život, šehid je, i ko pogine braneći svoju porodicu, i on je šehid.

Mislim da u ovo boldirano možemo svrstati sve one koji su se napatili na bolesničkoj postelji.
Ta neću, zar, čitav tekst citirati. Otvoriš tekst koji sam postao i pročitaš. Ha ja.

ABH017

Post by ABH017 » 20/01/2016 03:26

A i borba protiv opake bolesti, sa Allahovim imenom na usnama i imanom u srcu, je neki vid borbe na Allahovom putu. Zar ne?

kerima1

Post by kerima1 » 20/01/2016 08:50

ABH017 wrote:A i borba protiv opake bolesti, sa Allahovim imenom na usnama i imanom u srcu, je neki vid borbe na Allahovom putu. Zar ne?

znam da ti zelis sve sto lakse i bolje da objasnis, ne sumnjam u tvoje iskrene namjere, nego de malo promisli na to da svaki covjek umre onda kao sehid, jer samo se i umire od toga sto si naveo.tjelesne unutrasnje bolesti od glave do pete, neka nesreca momentalna utopljenje,zgnjecenje udes ili rusevina.

ABH017

Post by ABH017 » 20/01/2016 09:08

kerima1 wrote:
ABH017 wrote:A i borba protiv opake bolesti, sa Allahovim imenom na usnama i imanom u srcu, je neki vid borbe na Allahovom putu. Zar ne?

znam da ti zelis sve sto lakse i bolje da objasnis, ne sumnjam u tvoje iskrene namjere, nego de malo promisli na to da svaki covjek umre onda kao sehid, jer samo se i umire od toga sto si naveo.tjelesne unutrasnje bolesti od glave do pete, neka nesreca momentalna utopljenje,zgnjecenje udes ili rusevina.

Šehidi su, valjda, samo oni koji poginu ili umru na "Allahovom putu". Kako to u stručnoj terminologiji vole da kažu, oni koji su se borili da Allahova riječ bude gornja. Shvati to kako hoćeš, ali ima ljudi, koji, uprkos svojoj bolesti, čine dobro, a odvraćaju od zla, u ime Allaha. Ima ljudi, kojima je svejedno, i koji se prepuste svojoj boli, a ima i onih koji, i sa bolesničke postelje, čine zlo.
Tako je isto i u borbi u ratu, a i u svim ostalim sluvajevima.
Opet, Allah najbolje zna, ko je kako živio i umro.

zagortenej

Post by zagortenej » 20/01/2016 16:11

Koja je razlika izmedju Fadila, koji je braneci svoju zemlju, poginuo i proglašen sehidom i Marka ili Ivana koji su takodje branili svoju zemlju i poginuli. (ovdje mislim na pripadnike ARBIH).
Ako zanemarimo vjersku pripadnost, ima li ikakve razlike izmedju ove trojice?

šarf

Post by šarf » 20/01/2016 18:30

prijatelji moji
Nisam musliman,ne vjerujem da je Kuran knjiga od Boga.Ponekad mi se čini da sami muslimani ne vjeruju u Kuran.Zašto to kažem?
Očekujem od svakog vjernika da u knjizi u koju vjeruje,da iz nje pokaže da se njegovo vjerovanje temelji na toj knjizi.Ako istržite Kuran vidjet ćete da se ta kategorija "šehid",nigdje ne spominje.Ima šehid kao što stoji u prevodu svjedok,ali je to uvijek živa osoba.Bog je šehid,Kuran je šehid,ruke i noge su nazvani šehidima ili svjedocima ali nikada mrtav čovjek.Nigdje ne stoji da su oni koji su "umrli na Allahovom putu" šehidi.Nigdje.

šarf

Post by šarf » 20/01/2016 18:31

Kako mrtav čovjek može biti svjedok?

Mašinac

Post by Mašinac » 20/01/2016 18:38

šarf wrote:Kako mrtav čovjek može biti svjedok?

"Za one koji su poginuli na Allahovom putu ne recite da su mrtvi, oni su živi samo to vi ne vidite" Kur*an

Mašinac

Post by Mašinac » 20/01/2016 18:40

Mašinac wrote:
šarf wrote:Kako mrtav čovjek može biti svjedok?

"Za one koji su poginuli na Allahovom putu ne recite da su mrtvi, oni su živi samo to vi ne vidite" Kur*an

Šehida ima 700 deredža - stupnjeva ili nivoa

šarf

Post by šarf » 20/01/2016 21:41

Za njih se nigdje ne kaže da su šehidi,svjedoci.
Postoji li neka poveznica između dvije stvari koje navodite,pa da se može jasno reći ,to je to.
Da li se za te mrtve na Allahovom putu kaže da su oni šehidi?

šarf

Post by šarf » 20/01/2016 21:44

Šehida ima 700 deredža - stupnjeva ili nivoa

Možeš li to Kuranom potvrditi?

Gojeni H

Post by Gojeni H » 21/01/2016 05:08

zagortenej wrote:Koja je razlika izmedju Fadila, koji je braneci svoju zemlju, poginuo i proglašen sehidom i Marka ili Ivana koji su takodje branili svoju zemlju i poginuli. (ovdje mislim na pripadnike ARBIH).

Na sta ciljas? Sto se domovine tice oni su isti. Ali mi smo na pdf Religija. MArko i Ivan vjerovatno ni ne vjeruju u islamski koncept sehadeta.
Dakle, ako neko svjedoci i ima nijet da rizikuje ili da zivot u ime svog Gospodara a drugi taj zivot rizikuje ili daje iz nekih drugih pobuda, logika je da nisu i ne mogu biti isti. Je l' tako?

Ima li jos neko "zbunjujuce za 10-godisnjaka" pitanje?

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 21/01/2016 10:03

šarf wrote:prijatelji moji
Nisam musliman,ne vjerujem da je Kuran knjiga od Boga.Ponekad mi se čini da sami muslimani ne vjeruju u Kuran.Zašto to kažem?
Očekujem od svakog vjernika da u knjizi u koju vjeruje,da iz nje pokaže da se njegovo vjerovanje temelji na toj knjizi.Ako istržite Kuran vidjet ćete da se ta kategorija "šehid",nigdje ne spominje.Ima šehid kao što stoji u prevodu svjedok,ali je to uvijek živa osoba.Bog je šehid,Kuran je šehid,ruke i noge su nazvani šehidima ili svjedocima ali nikada mrtav čovjek.Nigdje ne stoji da su oni koji su "umrli na Allahovom putu" šehidi.Nigdje.

Nisam musliman,ne vjerujem da je Kuran knjiga od Boga

na osnovu cega kazes da Kur'an nije od Boga , jeli nisi vidio dokaze ili vidio si dokaze da nemoze biti od Boga, ako mozes odgovoriti na ovo pitanje na temi koju sam otvorio "Dokazi za vjerovanje u Boga i da je Kur'an njegova knjiga"

Nigdje ne stoji da su oni koji su "umrli na Allahovom putu" šehidi.Nigdje

slabo si informisan

Kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Koga smatrate šehidom?" Rekoše: "O Allahov poslaniče, ko bude ubijen na Allahovom putu on je šehid." Kaže: "Onda je šehida u mom ummetu malo!" Rekoše: "Pa ko su oni, o Allahov poslaniče?" Kaže: "Ko bude ubijen na Allahovom putu on je šehid, ko umre na Allahovom putu on je šehid, ko umre od kuge on je šehid, ko umre od stomačne bolesti on je šehid, i udavljenik je šehid." (Zabilježio Muslim, 6/51)

Kako mrtav čovjek može biti svjedok?

moze, on sa svojom smrcu svjedoci da je umro kao vjernik sa najvecim stupnjevima vjere, a takvim pripadaju najvece nagrade.

uostalom mrtav covjek je faktcki ziv samo u drugoj dimenziji, njegova dusa kad se rastavi od tijela prilikom smrti, tad smrt nastaje tijelu a dusa nastavlja da zivi u zgrobnom zivotu berzahu u iscekivanju sudnjeg dana, znaci tvoja svijest i pamcenje idu sa dusom, isto kao sto dusa izadje iz tijela prilkom sna pa si svjestan kad dusa prelazi mora i okeane u snu a tijelo je ipak u toplom krevetu.

Poslije na sudnjem danu tijela se ponovo stvaraju iz male kosti repnjace koja nece istruhnuti u zemlji, pa kisa ce poceti padati na sudnjem danu i to ce ucniti da tijela pocnu da rastu u zemlji iz te male koscice sto lici na sjemenku jer sadrzi maticne celije, isto poput biljaka ce da rastu. kad izrastu tijela u zemlji duse ce se vratiti u tijela i ljudi ce poceti otvarati oci dizati se iz grobova i tresti prasinu sa sebe, tad nastupa Sudnji dan i detaljni pretres djela, kaznjavanja i nagrade.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 21/01/2016 10:21

ako se čovjek bori za domovinu ne vidim kako može postati šehid :?

nit se bori za Allaha, već za domovinu, nit je domovinu stvorio Allah već ljudi :?

nema logike, al je što jes jes odlićno je za propagande i ložione

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 21/01/2016 10:56

JoseMujica wrote:ako se čovjek bori za domovinu ne vidim kako može postati šehid :?

nit se bori za Allaha, već za domovinu, nit je domovinu stvorio Allah već ljudi :?

niko u islamu ne kaze da je sehid covjek koji brani svoju domovinu a uopste ga islam nezanima, nigdje absolutno nema dokaza da je takav sehid.

sehid samo moze biti ako je pod vjerom i onda kad pogibija bude moze da se tretira kao sehid, a ne svakome dodjeljivati titulu sehid kako se kome prohtije.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 21/01/2016 11:54

Smrcak15 wrote:
JoseMujica wrote:ako se čovjek bori za domovinu ne vidim kako može postati šehid :?

niko u islamu ne kaze da je sehid covjek koji brani svoju domovinu a uopste ga islam nezanima, nigdje absolutno nema dokaza da je takav sehid.

sehid samo moze biti ako je pod vjerom i onda kad pogibija bude moze da se tretira kao sehid, a ne svakome dodjeljivati titulu sehid kako se kome prohtije.

u našem ratu je bezbroj baš takvih slučajeva...sama priča o šehidima u Bosni je najgrublja zloupotreba vjere u političke svrhe

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 21/01/2016 12:20

JoseMujica wrote:
Smrcak15 wrote:

u našem ratu je bezbroj baš takvih slučajeva...sama priča o šehidima u Bosni je najgrublja zloupotreba vjere u političke svrhe

znam dobro da je tako , olahko se mase sa tim terminom sehid bez imalo pokrica iz vjere odakle proistice taj isti termin sehid. Evo naprimjer moj otac rahmetli koji poginuo na liniji braneci Bosnu neznam kako moze biti sehid ako nije u vjeri bio, nema logike.

zagortenej

Post by zagortenej » 21/01/2016 13:29

Gojeni H wrote:
zagortenej wrote:Koja je razlika izmedju Fadila, koji je braneci svoju zemlju, poginuo i proglašen sehidom i Marka ili Ivana koji su takodje branili svoju zemlju i poginuli. (ovdje mislim na pripadnike ARBIH).

Na sta ciljas? Sto se domovine tice oni su isti. Ali mi smo na pdf Religija. MArko i Ivan vjerovatno ni ne vjeruju u islamski koncept sehadeta.

Zar jesu, a zasto im je onda ta domovina dala različite nazive, koji su donekle i diskriminirajuci?
Ovo pitanje je za 5-godišnjaka

JoseMujica

Post by JoseMujica » 21/01/2016 14:20

turbofolk

Gojeni H

Post by Gojeni H » 21/01/2016 15:30

zagortenej wrote:
Gojeni H wrote:

Zar jesu, a zasto im je onda ta domovina dala različite nazive, koji su donekle i diskriminirajuci?
Ovo pitanje je za 5-godišnjaka

Zasto bi nazivi bili diskriminirajuci? Diskrriminirajuce bi bilo ukoliko njihove porodice nemaju ista prava.
Ponovo provokatoru ... ovo je pdf Religija a ne Politika.

Sto se vjere tice, tradicionalno se ljudi muslimani koji poginu u ratu nazivaju sehidima. Kome god to nije godilo, mogao je reci da ne zeli da njegov otac ili brat bude tako nazvan, rekao bih i s pravom. Covjek koji ne ide u borbu s vjerom u Allaha, ne zivi kao musliman, tesko da moze biti nazvan sehidom.

Krajnji rezultat je naravno kod Stvoritelja. On odlucuje ko je a ko nije sehid.

zagortenej

Post by zagortenej » 21/01/2016 16:42

JoseMujica wrote:u našem ratu je bezbroj baš takvih slučajeva...sama priča o šehidima u Bosni je najgrublja zloupotreba vjere u političke svrhe

:thumbup:

Post Reply