Taksi samo za žene

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
zeina

Taksi samo za žene

Post by zeina » 03/11/2015 16:06

Čitam maloprije vijest vozač Ubera u Indiji osuđen na doživotni zatvor zbog silovanja putnice .

http://www.klix.ba/vijesti/svijet/indija-dozivotni-zatvor-za-vozaca-ubera-koji-je-silovao-putnicu/151103103

Presuda je zadovoljavajuća ali što se mene tiče radije bih ga vidjela na vješalima, ali šta to znači žrtvi, da li će je to vratiti u normalan život i izbrisati traume? Teško.
Skoro sam vidjela dobru ideju koja dolazi Egipta, zemlje gdje je visok stepen seksualnog uznemiravanja zena.Taksi samo za žene, gdje su vozači žene, a putnici takođe samo žene!

http://www.albawaba.com/editorchoice/women-wheels-pink-taxi-service-fights-sexual-assault-egypt-742282

Eh znam da će biti i onih koji će odmah reći kako su Indija i Egipat ipak zaostali, kako smo mi ipak Evropa i kako ne želimo nikakvu vrstu segregacije i td., ali meni lično je ova ideja super, bezbroj puta sam se našla u situaciji da moram sama koristiti usluge taksi prevoza i baš svaki put mi bude nekako nelagdono...da je žena za volanom priča bi bila sasvim drugačija.
Znam i da kod nas nema, bar koliko ja znam, tih slučajva da je neki taksista napastvovao neku djevojku, ali nikad se ne zna kada može doći do toga, svakakvih manijaka ima svugdje, po meni je bolje spriječiti nego liječiti, jer kad se nešto desi onda je kasno..

Šta mislite da li je i nama potrebno nešto slično kao ovaj Pink taksi u Egiptu, da li bi to funkcionisalo?

TheMule

Re: Taksi samo za žene

Post by TheMule » 03/11/2015 16:43

Treba sve razdvojiti. I na forumu bi vi zene trebale imati poseban dio, a mi muskarci poseban.

Gojeni H

Post by Gojeni H » 03/11/2015 16:48

Nije losa ideja, pa ko voli nek' izvoli. U Dubaiju takodje postoje "pink" taksiji, samo za zene ili porodice.
Ali i zensko taksista je k'o svaki taksista. :D

zeina

Post by zeina » 03/11/2015 16:51

TheMule wrote:Treba sve razdvojiti. I na forumu bi vi zene trebale imati poseban dio, a mi muskarci poseban.

Tačno sam znala da će se sve svesti na to da se razdvajaju žene i muškarci.
A nije u tome poenta uopšte, stvar je izbora, a žene bi trebale da imaju izbor ako žele da se voze samo sa taksijem koji vozi žena, šta je loše u tome?

jao_situacije

Post by jao_situacije » 03/11/2015 16:57

pa eto organizirajte se
imate ove nevladine organizacije imate ove ambasade i ostale ublehaše koji imaju budžete za takve stvari
ja fakat nisam vidio ženu taksistu u sarajevu, tako da možete reći žene marginalizirane i tako te priče i fino ugodno s korisnim
zaposliće se žene a sigurno da će biti žena koje će koristiti usluge takvog taksija

Henry Chinaski

Post by Henry Chinaski » 03/11/2015 17:00

jao_situacije wrote:pa eto organizirajte se
imate ove nevladine organizacije imate ove ambasade i ostale ublehaše koji imaju budžete za takve stvari
ja fakat nisam vidio ženu taksistu u sarajevu, tako da možete reći žene marginalizirane i tako te priče i fino ugodno s korisnim
zaposliće se žene a sigurno da će biti žena koje će koristiti usluge takvog taksija

Nije tema ali vidio sam ženu taksistu u Sarajevu.

insomnia78

Post by insomnia78 » 03/11/2015 17:23

Cuj nevladine organizacije
Osnujes firmu i deri, kakve organizacije kakve gluposti
Ne znam samo kol'ko je to legalno zbog diskriminacije

mir5
Location: pa vi stvarno niste normalni ovaj Željo sve će jebati

Post by mir5 » 03/11/2015 17:24

kakve su ovo šerijatske ideje :?

jao_situacije

Post by jao_situacije » 03/11/2015 17:24

insomnia78 wrote:

Cuj nevladine organizacije

mislio sam zbog medijske kampanje pa onda nekih poticaja i sl.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 03/11/2015 17:25

Fake taxi 8)

Bloo
Globalna šefica

Post by Bloo » 03/11/2015 17:33

Henry Chinaski wrote:

mene 3 vozile..dobre su

jao_situacije

Post by jao_situacije » 03/11/2015 17:34

Bloo wrote:
Henry Chinaski wrote:

mene 3 vozile..dobre su

ja nikad ni jednu nisam vidio
ali sam zato vidio vozačicu tramvaja

zeina

Post by zeina » 03/11/2015 17:40

insomnia78 wrote:Cuj nevladine organizacije

Ne znam na koji način je to diskriminacija, ako može postojati škola samo za djevojke, kako privatna tako i državna, pa u Tuzli studenstki dom za studentice nedavno otvoren i sl., onda može i taksi za žene. Nije to diskriminacija nego mogućnost izbora.

insomnia78

Post by insomnia78 » 03/11/2015 17:41

Pade mi na pamet ona zena sto taksira u "Praznik u Sarajevu" :lol:

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 03/11/2015 17:43

zeina wrote:
insomnia78 wrote:Cuj nevladine organizacije

Ne znam na koji način je to diskriminacija, ako može postojati škola samo za djevojke, kako privatna tako i državna, pa u Tuzli studenstki dom za studentice nedavno otvoren i sl., onda može i taksi za žene. Nije to diskriminacija nego mogućnost izbora.

A bi li bila diskriminacija da se napravi taxi samo za nemuslimane?

insomnia78

Post by insomnia78 » 03/11/2015 17:50

Image

Gojeni H

Post by Gojeni H » 03/11/2015 17:54

insomnia78 wrote:Pade mi na pamet ona zena sto taksira u "Praznik u Sarajevu" :lol:

:lol:

Dje nju nadje! :thumbup:

Bloo
Globalna šefica

Post by Bloo » 03/11/2015 17:57

zeina wrote:Čitam maloprije vijest vozač Ubera u Indiji osuđen na doživotni zatvor zbog silovanja putnice .

http://www.klix.ba/vijesti/svijet/indija-dozivotni-zatvor-za-vozaca-ubera-koji-je-silovao-putnicu/151103103

Presuda je zadovoljavajuća ali što se mene tiče radije bih ga vidjela na vješalima, ali šta to znači žrtvi, da li će je to vratiti u normalan život i izbrisati traume? Teško.
Skoro sam vidjela dobru ideju koja dolazi Egipta, zemlje gdje je visok stepen seksualnog uznemiravanja zena.Taksi samo za žene, gdje su vozači žene, a putnici takođe samo žene!

http://www.albawaba.com/editorchoice/women-wheels-pink-taxi-service-fights-sexual-assault-egypt-742282

Eh znam da će biti i onih koji će odmah reći kako su Indija i Egipat ipak zaostali, kako smo mi ipak Evropa i kako ne želimo nikakvu vrstu segregacije i td., ali meni lično je ova ideja super, bezbroj puta sam se našla u situaciji da moram sama koristiti usluge taksi prevoza i baš svaki put mi bude nekako nelagdono...da je žena za volanom priča bi bila sasvim drugačija.
Znam i da kod nas nema, bar koliko ja znam, tih slučajva da je neki taksista napastvovao neku djevojku, ali nikad se ne zna kada može doći do toga, svakakvih manijaka ima svugdje, po meni je bolje spriječiti nego liječiti, jer kad se nešto desi onda je kasno..

Šta mislite da li je i nama potrebno nešto slično kao ovaj Pink taksi u Egiptu, da li bi to funkcionisalo?

finansijski neisplativo u ovoj maloj kasabu

zeina

Post by zeina » 03/11/2015 18:01

_BataZiv_0809 wrote:A bi li bila diskriminacija da se napravi taxi samo za nemuslimane?

Takvo poređenje u samoj osnovi ima problem, bez obzira na vjeru, rasu, naciju...svugdje postoje žene i muškarci i svudje žene imaju isti problem sa muškarcima, napastvovanja se dešavaju svugdje i žena je ranjiva kategorija baš u svakom društvu, s toga bi se taj pokušaj provlačenja polne diskriminacije u ovom slučaju mogao s pravom odbaciti

Queen_of_hearts

Post by Queen_of_hearts » 03/11/2015 18:02

Joj jbt.....pa nek se obuce i uhvate taxija u postojecim preduzecima ili osnuju novo....uzmes karticu taksistkinje i zovi je po potrebi,kao i bilo kojeg drugog "taksistu od povjerenja".
Mogucnost izbora zaista jeste.....al uvod teme je malo reci gadljiv :zelimo samo taksije gdje ce voziti zene jer se bojimo silovanja ! Tito dragi sta od muskaraca zivotinje pravite toliko !

Meni je u taksiju nelagodno kad vidim da je vozac idiot koji ne postuje sigurnosne ni saobracajne propise kao ni kulturu ophodjenja prema putnicima. Obzirom da gotovo nema zena koje taksiraju ovo uvijek vidis od muskaraca,da ih ima,vidjela bi isto to od zena,jer to sto je zena ne znaci da si ti sigurna u vozilu !
Mada iz ove price,meni se cini da je tebi nelagodno jer si u blizini muskarca ,a ne zbog sigurnosnog aspekta voznje.I to je legitimno,al mojne m...pod bubrege .

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 03/11/2015 18:03

zeina wrote:
Takvo poređenje u samoj osnovi ima problem, bez obzira na vjeru, rasu, naciju...svugdje postoje žene i muškarci i svudje žene imaju isti problem sa muškarcima, napastvovanja se dešavaju svugdje i žena je ranjiva kategorija baš u svakom društvu, s toga bi se taj pokušaj provlačenja polne diskriminacije u ovom slučaju mogao s pravom odbaciti

Razlicit je osnov, to se slazem. Jedno je bioloska, a druga drustvena karakteristika. Taxi samo za zene mozda i nije losa ideja, ali ne znam kako bi to bilo provodivo.

Bloo
Globalna šefica

Post by Bloo » 03/11/2015 18:08

zeina wrote:

- taksi zovi samo preko dispečera (sarajevo i crveni) da bi izbjegla da na ulici mahneš "divljaku"
- mislim da loše utječe na psihu konstantni strah od suprotnog spola
- kako rješavaš problem muških prodavača u radnjama, ako ostanete nasamo? radnika - meni upravo bila 2 radnika sarajevo gasa da poprave set...

TheMule

Post by TheMule » 03/11/2015 18:10

zeina wrote:
TheMule wrote:Treba sve razdvojiti. I na forumu bi vi zene trebale imati poseban dio, a mi muskarci poseban.

Tačno sam znala da će se sve svesti na to da se razdvajaju žene i muškarci.
A nije u tome poenta uopšte, stvar je izbora, a žene bi trebale da imaju izbor ako žele da se voze samo sa taksijem koji vozi žena, šta je loše u tome?

Pa imas izbor, ko ti je reko da nemas izbora? Mozete se organizovati i otpoceti kompaniju, ko vam brani? Vi ne mozete bez muskaraca, a uvijek ste nesto ugrozene. Cuj nije se desilo silovanje, ali mozda jednog dana hoce :roll:

Treba muskarac da osnuje tu kompaniju.
Treba muskarac da kupi auta svojom lovom
Treba muskarac da ofarba auta
Treba muskarac da popravlja auta
Treba da vozi auta vulkanizeru

A zena samo ko fol da vozi.

Bloo
Globalna šefica

Post by Bloo » 03/11/2015 18:12

i zašto ROZI!?!?!?!? :twisted:

hekaton