Štrajk u zdravstvu, opravdan ili ne?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

bumerangss

Štrajk u zdravstvu, opravdan ili ne?

Post by bumerangss » 21/10/2015 11:18

Podrzavate li strajk zdravstvenih radnika u FBiH?
Sta oni traze?
Vasi prijedlozi primjedbe ili kritike?
Sta bi ste vi uradili, naravno da se pitate?
Kakvi su zdravstveni radnici, ljubazni, nedovoljno placeni, strucni...?
Da li treba razdvojiti rad u drzavnim i privatnim zdravstvenim ustanovama?

merlinka37

Re: Štrajk u zdravstvu, opravdan ili ne?

Post by merlinka37 » 21/10/2015 11:26

Došao dedo u dom zdravlja i poslije dva sata čekanja ustao da protegne noge, a sestra koja je preko štele primljena (nemoguće da je onako histerična legalno zaposlena) izdera se na njega. ŠTA JE, ŠTA SI SE UZVRTIO, AKO TI SE NE SVIĐA IDI KUĆI. Pet minuta poslije dolazi neki kravataš sa kesom u ruci i ista ta sestra ga uvede kod doktorice. Dedo je ostao čekati.
Jadno da ne može jadnije. Sestre su umišljenije od doktora.

Black swan

Post by Black swan » 21/10/2015 11:42

ne znam što traže
podržavam ih jer rade u teškim uvjetima
i treba im puštati ekonomsko propagandne klipove o katastrofalnom stanju naše ekonomije
i da će se stvari morati mijenjati

također treba izbaciti one koji podrivaju javno zdravstvo jer imaju privatnu praksu

oridjidji

Post by oridjidji » 21/10/2015 11:43

Znaci okracali s mitom u zdravstvu i odma lose :D

bumerangss

Post by bumerangss » 21/10/2015 12:16

oridjidji wrote:Znaci okracali s mitom u zdravstvu i odma lose :D

Besparica utice i na debljinu koverte :D
Salu na stranu, ja ih podrzavam jer rade u teskim uslovima i mislim da nije posteno da sestra ima platu kao cistacica u BHTelecomu :-)

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 21/10/2015 12:25

Da su normalni, ne korumpirani (čast malobrojnim izuzecima) svakako bi ih podržao jer stanje u zdravstvu je katastrofalno. Ovako....teško

greatful_and_dead

Post by greatful_and_dead » 21/10/2015 12:43

Zadnjih 2,3 godine sam, nažalost, bio čest posjetilac zdravstvenih ustanova u KS. Moram reći da sam ostao iznenađen kako sam relativno jednostavno skoro sve završio, pa čak i operaciju(najveća zamjerka s moje strane je komplikovana administracija tj. sistem uputnica i kruženja od doktora do doktora). Godinama sam izbjegavao državno zdravstvo, za sve sam išao privatnicima, i moram reći da mi je sada krivo jer sam bacio bruku para koje sam mogao sačuvati.

Operisan sam na Koševu, ležao gore par dana. Nikakvu štelu nisam imao, nikog posebnog nisam poznavao, barem nijednog doktora. Ni u jednom momentu nisam stekao dojam da mi bilo ko šta traži da ga podmitim. Sestre, doktori i ostalo osoblje su bili veoma korektni i normalno ljubazni, ništa mi nije falilo. Nisam primjetio, a ni čuo ni od ostalih koji su ležali sa mnom da imaju loša iskustva. A sve su bili obični ljudi, uglavnom stariji. Ista iskustva imam i sa Vrazovom, bez problema zakažem, daju mi termin tipa 16:40 i uglavnom nisam čekao duže od desetak minuta.

Što se tiče uslova u kojima ti ljudi rade, to je sramota. Barem jedan dio klinika na Koševu, a i klinika gdje sam ja bio. Sve je staro, oronulo, neuslovno. Koliko znam plate im nisu neke.

Ja nisam ekspert, ali koliko sam moga zaključiti doktori su veoma stručni, barem ovi s kojima sam ja imao posla.

U potpunosti podržavam štrajk.

oridjidji

Post by oridjidji » 21/10/2015 12:52

bumerangss wrote:
oridjidji wrote:Znaci okracali s mitom u zdravstvu i odma lose :D

Besparica utice i na debljinu koverte :D
Salu na stranu, ja ih podrzavam jer rade u teskim uslovima i mislim da nije posteno da sestra ima platu kao cistacica u BHTelecomu :-)

Tanka joj nafaka. :D

kike-tike

Post by kike-tike » 21/10/2015 12:56

O'zone wrote:Da su normalni, ne korumpirani (čast malobrojnim izuzecima) svakako bi ih podržao jer stanje u zdravstvu je katastrofalno. Ovako....teško

Vecina ljekara je normalna, tu prije svega mislim na ljude koji rade za platu u bolnici i nemaju veze sa privatnom strukom i rukovodečim mjestima.

sema911s

Post by sema911s » 21/10/2015 13:12

Nesto shebem koljeno I pod noz naravno,
Par Dana lezo niko nista, nejebe niko ni 5%,
Drug nadje neku sestricu I ona Ce Ko kovertu proslijedit dalje, cim je uzela pare eto ih 7 da me obidju, Po belaju medju Tim bude poznanik, I kroz salu jel ovo ti castis,, sutradan operisan I kroz par Dana kuci,,,

Dal rade u teskim uslovima rade,, cuhh kumrovec je iseljen,,,
Al I Oni Su pakasi,,, Niko nezna osmjeh nabacit,,,

sheilak

Post by sheilak » 22/10/2015 10:00

greatful_and_dead wrote:Zadnjih 2,3 godine sam, nažalost, bio čest posjetilac zdravstvenih ustanova u KS. Moram reći da sam ostao iznenađen kako sam relativno jednostavno skoro sve završio, pa čak i operaciju(najveća zamjerka s moje strane je komplikovana administracija tj. sistem uputnica i kruženja od doktora do doktora). Godinama sam izbjegavao državno zdravstvo, za sve sam išao privatnicima, i moram reći da mi je sada krivo jer sam bacio bruku para koje sam mogao sačuvati.

Operisan sam na Koševu, ležao gore par dana. Nikakvu štelu nisam imao, nikog posebnog nisam poznavao, barem nijednog doktora. Ni u jednom momentu nisam stekao dojam da mi bilo ko šta traži da ga podmitim. Sestre, doktori i ostalo osoblje su bili veoma korektni i normalno ljubazni, ništa mi nije falilo. Nisam primjetio, a ni čuo ni od ostalih koji su ležali sa mnom da imaju loša iskustva. A sve su bili obični ljudi, uglavnom stariji. Ista iskustva imam i sa Vrazovom, bez problema zakažem, daju mi termin tipa 16:40 i uglavnom nisam čekao duže od desetak minuta.

Što se tiče uslova u kojima ti ljudi rade, to je sramota. Barem jedan dio klinika na Koševu, a i klinika gdje sam ja bio. Sve je staro, oronulo, neuslovno. Koliko znam plate im nisu neke.

Ja nisam ekspert, ali koliko sam moga zaključiti doktori su veoma stručni, barem ovi s kojima sam ja imao posla.

U potpunosti podržavam štrajk.

takodjer. uslovi u kojima ti ljudi rade su uzasni.

Nepass

Post by Nepass » 22/10/2015 11:07

bumerangss wrote:Podrzavate li strajk zdravstvenih radnika u FBiH?
Sta oni traze?

Ma ništa od štrajka. Pravi štrajk bi bio da se sve ustanove zatvore, radi samo KUM sa visokim nivoom trijaže. Hitan slučaj je udes, krvarenje, ICV itd a ne boli me zub i nemam loprila.
Hitna isto radi, svaki nepotreban izlazak na teren o trošku "pacijenta".
Ali ne možeš biti međed pa preko bolesnika tražiti bolje uslove. Ne možeš kao GRAS obustaviti linije ili ko Sa taxi blokirati ceste.
Nije humano. Ne možeš prestati raditi patološke nalaze, operacije hemo terapije itd.
Tako da ništa od štrajka, a i ako bude to će samo formalno biti. Neće se ni osjetiti

greatful_and_dead

Post by greatful_and_dead » 22/10/2015 17:12

Nepass wrote:
bumerangss wrote:Podrzavate li strajk zdravstvenih radnika u FBiH?
Sta oni traze?

Ma ništa od štrajka. Pravi štrajk bi bio da se sve ustanove zatvore, radi samo KUM sa visokim nivoom trijaže. Hitan slučaj je udes, krvarenje, ICV itd a ne boli me zub i nemam loprila.
Hitna isto radi, svaki nepotreban izlazak na teren o trošku "pacijenta".
Ali ne možeš biti međed pa preko bolesnika tražiti bolje uslove. Ne možeš kao GRAS obustaviti linije ili ko Sa taxi blokirati ceste.
Nije humano. Ne možeš prestati raditi patološke nalaze, operacije hemo terapije itd.
Tako da ništa od štrajka, a i ako bude to će samo formalno biti. Neće se ni osjetiti

Ma dobro, naravno da neće pustiti nekog da umre, pa neka barem formalno. Ali ih definitivno treba podržati.

bubi_mama

Post by bubi_mama » 22/10/2015 17:23

Ne podrzavam.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 22/10/2015 17:28

Samo privatizacija. :D
Nešta razmišljam, ima li ijedan štrajk kod privatnika u ovoj državi?

greatful_and_dead

Post by greatful_and_dead » 22/10/2015 17:38

Haris.ba wrote:Samo privatizacija. :D

Nema, ne smije se štrajkat kod privatnika, nismo mi još dobacili do tog nivoa. Ja znam par primjera gdje su radnici htjeli organizovati sindikat kod privatnika, pa su idejne vođe fasovale otkaze.

Nepass

Post by Nepass » 22/10/2015 21:54

Baš bi našem zdravstvu dobro došla privatizacija.
Znaš kad bi uradio magnetnu ili ct, kad sunce zaledi :)

probook

Post by probook » 22/10/2015 23:21

Zdrastvu je potrebna REFORMA! Je li normalno da se evo npr meni svaki mjesec uplacuje zdrastveno, a da odem u bolnicu ne daj Boze morao bih kupiti toalet papir, sapun, peskir, obican paracetamol nemaju...a neke potrebnije stvari da ne spominjem! I gdje onda idu moje pare svaki mjesec?

and

Post by and » 22/10/2015 23:33

probook wrote:Zdrastvu je potrebna REFORMA! Je li normalno da se evo npr meni svaki mjesec uplacuje zdrastveno, a da odem u bolnicu ne daj Boze morao bih kupiti toalet papir, sapun, peskir, obican paracetamol nemaju...a neke potrebnije stvari da ne spominjem! I gdje onda idu moje pare svaki mjesec?

pa koga stavljaju u zavod da dijeli pare :zzzz:

probook

Post by probook » 23/10/2015 08:38

and wrote:
probook wrote:Zdrastvu je potrebna REFORMA! Je li normalno da se evo npr meni svaki mjesec uplacuje zdrastveno, a da odem u bolnicu ne daj Boze morao bih kupiti toalet papir, sapun, peskir, obican paracetamol nemaju...a neke potrebnije stvari da ne spominjem! I gdje onda idu moje pare svaki mjesec?

pa koga stavljaju u zavod da dijeli pare :zzzz:

Mozda je tu veci problem sto u prosjeku, vjerovatno, 1 placa - a 5 ili 6 se lijeci :)

Nepass

Post by Nepass » 23/10/2015 16:57

Zdravstvenom osiguranju trebaju reforme. Pušiš skuplje zo itd. Kod nas npr internista prvo što napiše u nalazu je hdr pa onda lijekovi protiv masnoće, šečera itd.
Eh 100% pac ovo hdr ne jebe ni 2%.
Imaš ljude na insulinu, jede pola čokolade dnevno reguliše šečer sa npr 30 i.j. Kad je šečer ok onda uz čokoladu ide i kolač pa se pucamo dva puta insulinom. Tako da naguraju preko 100 i.j. Insulina 3x dnevno. Jedan pen mjesečno košta 70-100km. Januvija (tbl za šečeraše) mjesečno 100km. I tako dobijemo pac koji mjesečno košta 2k km. Ima 100kg jede sve živo itd. Ali nedo Bog da ode tri mjeseca na dijetu smrša smanji lijekove. Lakše je popiti 15 tbl dnevno, bukvalno 15tbl.

dječak sa šibicama

Post by dječak sa šibicama » 23/10/2015 17:01

Ako ce nakon strajka prestati primati mito, od doktora do sestrica kojima ne smijes ni pokucati na vrata bez bombonjere minimalno u ruci, onda ih podrzavam.

Ali kako nece, nabijem ih vise na qrac.

bubi_mama

Post by bubi_mama » 23/10/2015 17:46

Prvo pitaka bi forumase koju pisu "kod nas" da objasne gdje kod "vas". Pa da uporedimo neuporedivo sve mi se cini. Drugo zagovaranje da zdravstvo predje u privatni sektor... Gdje vi ljudi zivite? U Narniji izgleda dok mozete takve stvari pisati. Pa ovdje je velikom procentu ljudi marka ko nebo. Aman gluposti...

Haris.ba

Post by Haris.ba » 23/10/2015 22:38

Nepass wrote:

Baš bi našem zdravstvu dobro došla privatizacija.
Znaš kad bi uradio magnetnu ili ct, kad sunce zaledi :)

Uradio bi veoma brzo. Samo pare. Pa imaju i sada zdravstvena osiguranja koja plaćaš privatniku. Snime te ko da se slikaš za Plejboj. Pa srž svih problema poslije rata jeste što hoćemo malo kapitalizam, malo komunističku ekonomiju.

Neko je prije na ovakvu sličnu temu napisao najbolje prijedloge. Otprilike:

U prvoj fazi, za svaku uslugu u zdravstvu prije izlaska iz ustanove da se dobije račun sa cijenom koja će biti plaćena od strane Zavoda za osiguranje. Da se razvije svijest da je doktor plaćen, te stvori odnos ravnoteže moći davaoca i primaoca usluge.

U drugoj fazi, da svaki osiguranik koji plaća i njegovo dijete, imaju mogućnost da izaberu gdje će se liječiti. Privatnik ili država - nebitno. A svaki osiguranik koji ne plaća osiguranje da se može samo liječiti u državnoj ustanovi.

Penzioneri koji imaju starosnu penziju nakon punog radnog staža - liječe se gdje hoće. A oni koji imaju minimalnu penziju se liječe u državnim ustanovama.

Ko je debeo, plaća veću premiju. Ko se alkoholizira plaća veću premiju. Ko se drogira plaća veću premiju....

mayab

Post by mayab » 23/10/2015 23:09

Prijedlozi su ti odlični, ja bih jos samo dodao da se prije toga svega mora rijesiti rak-rana zdravstva, a to je problem sto se dozvoljava paralelni rad u drzavnoj, i svojoj, privatnoj ambulanti!
To je istinsko podrivanje sistema; dakle, ili si na plati u drzavnoj, ili si privatnik , oboje ne moze ni pod razno!

Post Reply