Život poslje smrti (ateisti)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Pandakonda

Post by Pandakonda » 07/10/2015 01:01

Pozdrav, kao što sam naslov kaže zanima me mišljenje ateista sa ovog foruma šta se dešava sa ljudima nakon što umru, pitao sam dosta prijatelja koji su ateisti i čuo sam dosta odgovora, neki vjeruju u reinkarnaciju neki su čak vjerovali u priče da su ih neka "viša" bića stvorila ovdje. Izvinjavam se ako je već bila tema.

nema me tamo

Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by nema me tamo » 07/10/2015 01:50

Pa s obzirom koliko je univerzum velik i to..
S obzirom koliko jos ne znamo ništa..

Zašto da mislimo da ima nešto poslije smrti?

Šta smo to mi?
Ima ona slika gdje se vidi zemlja jedva kao tačkica, da ne pricam onda šta smo mi..

Shut down i cao srce.

Cybernetic

Post by Cybernetic » 07/10/2015 03:05

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 21:32, edited 1 time in total.

XXS

Post by XXS » 07/10/2015 03:15

Decko, nema ta pita u ateistickom restoranu. :D

bumerangss

Post by bumerangss » 07/10/2015 04:32

nema me tamo wrote:Pa s obzirom koliko je univerzum velik i to..
S obzirom koliko jos ne znamo ništa..

Zašto da mislimo da ima nešto poslije smrti?

Šta smo to mi?
Ima ona slika gdje se vidi zemlja jedva kao tačkica, da ne pricam onda šta smo mi..

Shut down i cao srce.

To savrsenstvo, sklad a ujedno tako mali beznacajni ljudi a razumom obdareni je dokaz moci jednog Boga!!! Zar ne osjetite tu silu, koja "diktira" kako i kad sta sve da se desava... sudbina, odredba Bozija!

zeina

Post by zeina » 07/10/2015 08:51

Zakon o očuvanju energije kaže da energija ne moze nestati već samo prelazi iz jednog oblika u drugi, ateisti koji se stalno pozivaju na nauku to ne mogu osporiti, pa kako onda covjekova energija moze da nestane sa njegovom smrcu, ocito je da ne moze i da ne nestaje vec samo prelazi u neki drugi oblik nama neidljiv, djeluje na nekim drugim frekvencijama koje su nevidljive i necujne, ili na nekoj vecoj dimenziju koju neko na nizoj dimenziji ne moze razumjeti jer razumjevanje dimenzija je moguce od vise ka manjoj dok je obrnuto nemoguce

chupacabra

Post by chupacabra » 07/10/2015 18:36

zeina wrote:Zakon o očuvanju energije kaže da energija ne moze nestati već samo prelazi iz jednog oblika u drugi, ateisti koji se stalno pozivaju na nauku to ne mogu osporiti, pa kako onda covjekova energija moze da nestane sa njegovom smrcu, ocito je da ne moze i da ne nestaje vec samo prelazi u neki drugi oblik nama neidljiv, djeluje na nekim drugim frekvencijama koje su nevidljive i necujne, ili na nekoj vecoj dimenziju koju neko na nizoj dimenziji ne moze razumjeti jer razumjevanje dimenzija je moguce od vise ka manjoj dok je obrnuto nemoguce

Za pocetak nebi bilo lose da upises jedan kurs iz elementarne fizike jer ovo gore napisano stvarno nema smisla komentarisati.

zeina

Post by zeina » 07/10/2015 18:50

chupacabra wrote:
zeina wrote:Zakon o očuvanju energije kaže da energija ne moze nestati već samo prelazi iz jednog oblika u drugi, ateisti koji se stalno pozivaju na nauku to ne mogu osporiti, pa kako onda covjekova energija moze da nestane sa njegovom smrcu, ocito je da ne moze i da ne nestaje vec samo prelazi u neki drugi oblik nama neidljiv, djeluje na nekim drugim frekvencijama koje su nevidljive i necujne, ili na nekoj vecoj dimenziju koju neko na nizoj dimenziji ne moze razumjeti jer razumjevanje dimenzija je moguce od vise ka manjoj dok je obrnuto nemoguce

Za pocetak nebi bilo lose da upises jedan kurs iz elementarne fizike jer ovo gore napisano stvarno nema smisla komentarisati.

Ništa pogrešno nisam napisala, ako tvrdiš da jesam ponudi i dokaz za to

ABH017

Post by ABH017 » 08/10/2015 10:27

Možda misli da se na "kursu elementarne fizike" (šta god to bilo :-) ), uči da ne postoji Bog i život poslije smrti.
Materijalista čovjek.

Nostromo

Post by Nostromo » 08/10/2015 10:47

ABH017 wrote:Možda misli da se na "kursu elementarne fizike" (šta god to bilo :-) ), uči da ne postoji Bog i život poslije smrti.
Materijalista čovjek.

A možda ipak misli da bi bio minimum zdrave pameti navest koji oblik energije prelazi u koji drugi oblik ili zbir oblika. E=E1+E2+E3...
Evo, pa proberi, ali imaj u vidu upravo zakon o održanju energije:

Kinetička energija
    Potencijalna energija
    Toplinska energija (toplina)
    Unutarnja energija
    Električna energija
    Hemijska energija itd.

ABH017

Post by ABH017 » 08/10/2015 11:00

Pa ne moramo biti nuklearni fizičari da bi pisali na forumu. Onaj ko smatra da post nije ispravan neka to i dokaže, a ne da nekog šalje na kurs.
Koliko bi ih onda trebalo poslati u mekteb i na kurs Kur'ana i hadisa, pošto im je to omiljena tema za komentarisanje, a ne poznaju je uopšte.

dustaban

Post by dustaban » 08/10/2015 11:46

Ja bih malo odstupio od ofucanog stereotipa kako ateisti ne vjeruju u (nekakav) zivot poslije smrti a vjernici, samo zbog toga sto vjeruju, ce ga i imati!

Sve naravno ukazuje da ono sto ima svoj pocetak mora imati i kraj. Apsolutno nista ne moze objasniti zasto bi ovaj nas zivot bio nesta trajno. One price kako smo imali neke prethodne zivote su apsolutno nebitne ako ih se ne sjecamo! Isto tako je sasvim nebitan taj nekakav naredni zivot ako nece biti povezan sa ovim.
Ali, recimo da malo dam slobode metafizici, mi ljudi zaista imamo to nekakvo svojstvo intelekta. Mi imamo taj nekakav nematerijalan svijet kojeg bogami sve vise i vise osvajamo i u koji se selimo jos za vrijeme nasih zivota. Rijec je o virtuelnom zivotu. To je nesta o cemu treba ozbiljno razmisliti.

Ali,ali, ali... pa opet ali - kakve veze to sve ima sa religijskom ublehom ?!

:?: :!:

malo_jagnje

Post by malo_jagnje » 08/10/2015 11:59

kada umres onda ce ti se sve reci. ili ces goriti, ili se ljubiti u hladu sa djevicom, ili neces nista, nece te biti i cao(tada neces ni moci misliti : :lol: ).ili budes factory restored i rodis se kao crnac u maliju.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 08/10/2015 13:14

malo_jagnje wrote:kada umres onda ce ti se sve reci. ili ces goriti, ili se ljubiti u hladu sa djevicom, ili neces nista, nece te biti i cao(tada neces ni moci misliti : :lol: ).ili budes factory restored i rodis se kao crnac u maliju.

ti se janje pitaj ima li života nakon jablanice :D

statixx

Post by statixx » 08/10/2015 14:50

Fazon je sto Zeina nije 100% mrtva dok vi ne odlucite da ju posmatrate.

Bice da aludira na "uskladjenost" Gazalijevog "okazionalizma" sa interpretacijama "Hajzenbergovog principa neodredjenosti". :D

crysis
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

Post by crysis » 08/10/2015 14:54

Pandakonda wrote:Pozdrav, kao što sam naslov kaže zanima me mišljenje ateista sa ovog foruma šta se dešava sa ljudima nakon što umru, pitao sam dosta prijatelja koji su ateisti i čuo sam dosta odgovora, neki vjeruju u reinkarnaciju neki su čak vjerovali u priče da su ih neka "viša" bića stvorila ovdje. Izvinjavam se ako je već bila tema.

nakon sto umru postanu uspomene.

chupacabra

Post by chupacabra » 08/10/2015 16:02

zeina wrote:
chupacabra wrote:

Ništa pogrešno nisam napisala, ako tvrdiš da jesam ponudi i dokaz za to

Zakon o ocuvanju energije i mase, ako cemo vec formalno. Ljudsko tijelo se sastoji 99% od kisika, ugljika, vodonika, azota i ostalih zanemarivih elemenata, koji su svi zajedno u dobro organizovanoj organskoj formi. I gle cuda, kada se analizira kompozicija svemira (EM spektri drugih zvijezda u nasoj galaksiji, drugih galaksija itd.), on se vecinski sastoji od istih elemenata kao i nase tijelo. Ako smo vec neka zajebana i posebna bozja kreacija, zasto se sastojimo od "svemirske prasine" a ne od nekih posebnih bozjih elemenata. Znam da svako ima strah od smrti pa se pokusava utjesiti nekim zagrobnim prijateljem i zivotom, ali kad umrete, vasa dobro organizovana masa ce jednostavno promijeniti formu u manje organizovanu organsku formu, koja je odlicna hrana za biljke i nize zivotinjske organizme.
Definisi covjekovu nevidljivu energiju? Jedina energija koju aktivno zracis za zivota je toplinska, i to u vidu infracrvenih zraka elektromagnetnog spektra, i to zbog hemijskih procesa u tvom tijelu koji su eksotermicke prirode.
Ovo boldirano je vec stvar naucne fantastike ili vjere. Tvoja energija prelazi u razlicite oblike i kada si ziv/ziva. Kad mases rukama, hemijska energija u misicima tvojih ruku se prebacuje u kineticku, kada hodas uzbrdo, kineticka energija se prebacuje u potencijalnu itd itd.
Sto se tice nevidljivih i necujnih frekvencija, one su tu oko tebe i za tvog zivota. Covjek je prakticko slijep u EM spektru jer je samo senzitivan na talasne duzine od cirka 400 do 700 nm (vidljivo svjetlo), dok je slijep za sve 99.9% ostalih, od gama do radio talasa. Ima instrumente kojima moze vidjeti i mjeriti ostale, ali ne okom (i onda mi neko kaze da je oko neki dokaz perfekcije). Isto je i sa zvucnim, "samo" od 20 Hz do 20 kHz. Prakticno slijep i gluh, i onda dodje neko i prica o perfektnoj bozjoj kreaciji.
Vece dimenzije necu komentarisati dok se ne pojavi prakticni dokaz za iste.
Ovi svi tvoji navodi i jesu vid vjerovanja a ne nekakvog naucnog argumentovanja. Da ponudim dokaz. Dokaz za sta? Koji konkretan argument trebam dokazivati. Vise dimenzije? Onaj ko iznosi neku hipotezu o postojanju necega mora prvi donijeti dokaze o istom jer je teret dokazivanja na osobi koja donosi tvrdnje a ne obrnuto. Ja ako kazem da postoji nevidljivi zmaj u mojoj kuci, a nevidljiv je zato sto zivi u vecoj dimenziji, na meni je to da dokazem a ne na drugima da to opovrgnu samo zato sto ja imam dobru mastu.

Za kraj, evo ti dobar primjer zakona o ocuvanju mase i energije. Ukratko, fizicari su pokusali da sa preciznim instrumentima izmjere kolicinu mase tijela prije i poslije smrti jer je to danas moguce detektirati do atomske tezine. Taj isti zakon konzervacije energije i mase kaze da ako postoji neki vid duse u obliku energije, onda ce neto ljudska masa poslije smrti biti umanjena (jer "dusa" navodno izadje). I znas sta su nasli. Veliko nista, masa je prije i poslije smrti ista do tezine zadnjeg atoma u tijelu, a samo u drugoj formi.

Znam, vi cete opet reci, pa znas, to je neka druga forma nevidljive energije, vise dimenzije i sta ja znam vec. Nebuloze koje su suprotne zakonima prirode, a pozivate se na te iste zakone. Svasta se moze izmisliti da se racionalizuje od djetinjstva usadjena dogma. Ipak, prirodni zakoni i naucne cinjenice se nece promijeniti samo zato sto mi ljudi imamo bujnu mastu.
Last edited by chupacabra on 08/10/2015 16:38, edited 1 time in total.

chupacabra

Post by chupacabra » 08/10/2015 16:15

ABH017 wrote:Pa ne moramo biti nuklearni fizičari da bi pisali na forumu. Onaj ko smatra da post nije ispravan neka to i dokaže, a ne da nekog šalje na kurs.
Koliko bi ih onda trebalo poslati u mekteb i na kurs Kur'ana i hadisa, pošto im je to omiljena tema za komentarisanje, a ne poznaju je uopšte.

Ne, ne moras biti nuklearni fizicar. Dovoljne su osnove. Veliki Dizajn od Stevena Hawkinga je bolja literatura nego ijedna bliskoistocna bajka, a procitao sam sve tri, pa cak i kuransku dopunu (hadise). Nista spektakularno, bajke za uplasenu djecu. Cak sadrze i previse nemoralnih izreka i ponasanja. I da, vi bi svi trebali na jedan kurs za upoznavanje elementarnih prirodnih zakona, a ne bajki nastalih u snovima ljudi iz palestinske pustinje.

sigh

Post by sigh » 08/10/2015 16:27

chupacabra, super objasnjeno :thumbup: Prvenstveno je i glupa postavka teme, zivot poslije smrti i ateisti :mrgreen: Sta ce biti, vidis sta se desi kad nesto umre :)

Ali mozemo razmisljati u nekim drugim pravcima, npr imamo razne teorije o multiverzumima, naravno nista dokazano ali ima par dobrih modela i jakih argumenata za postojanje vise univerzuma, cak neki teoretisu i o beskonacnom broju univerzuma. Recimo Alan Guth je pristalica tih teorija, te primjerom sa kartama objasnjava sta bi to znacilo. Ako imamo spil karti te bacamo ruku bezbroj puta, vise puta ce se ponoviti neka ista kombinacija karti. Tako i sa univezumima, pretpostavlja se da ce postojati veliki broj univerzuma identicnih ili veoma slicnih nasem. I tako se moze pronaci komfor u vezi smrti, jer mozda u trenutku tvoje smrti u ovom univerzumu, budes rodjen u nekom drugom. :-D ( ili umres u svakom od njih ) :mrgreen: Iako ovo granici sa prizeljkivanjem slicno religijskim objasnjenjima, opet mi je nekako vise utemeljeno u stvarnosti :-D

ABH017

Post by ABH017 » 08/10/2015 16:48

chupacabra wrote:
ABH017 wrote:Pa ne moramo biti nuklearni fizičari da bi pisali na forumu. Onaj ko smatra da post nije ispravan neka to i dokaže, a ne da nekog šalje na kurs.

Ne, ne moras biti nuklearni fizicar. Dovoljne su osnove. Veliki Dizajn od Stevena Hawkinga je bolja literatura nego ijedna bliskoistocna bajka, a procitao sam sve tri, pa cak i kuransku dopunu (hadise). Nista spektakularno, bajke za uplasenu djecu. Cak sadrze i previse nemoralnih izreka i ponasanja. I da, vi bi svi trebali na jedan kurs za upoznavanje elementarnih prirodnih zakona, a ne bajki nastalih u snovima ljudi iz palestinske pustinje.

O kojim prirodnim naukama pričaš? O ovim što djeca uče u školama?
Ne znam za prirodne, ali vi bi trebali na kurs iz osnova društvenih nauka. :D

zeina

Post by zeina » 08/10/2015 16:52

chupacabra wrote:
Zakon o ocuvanju energije i mase, ako cemo vec formalno. Ljudsko tijelo se sastoji 99% od kisika, ugljika, vodonika, azota i ostalih zanemarivih elemenata, koji su svi zajedno u dobro organizovanoj organskoj formi. I gle cuda, kada se analizira kompozicija svemira (EM spektri drugih zvijezda u nasoj galaksiji, drugih galaksija itd.), on se vecinski sastoji od istih elemenata kao i nase tijelo. Ako smo vec neka zajebana i posebna bozja kreacija, zasto se sastojimo od "svemirske prasine" a ne od nekih posebnih bozjih elemenata. Znam da svako ima strah od smrti pa se pokusava utjesiti nekim zagrobnim prijateljem i zivotom, ali kad umrete, vasa dobro organizovana masa ce jednostavno promijeniti formu u manje organizovanu organsku formu, koja je odlicna hrana za biljke i nize zivotinjske organizme.

:)

Definisi covjekovu nevidljivu energiju? Jedina energija koju aktivno zracis za zivota je toplinska, i to u vidu infracrvenih zraka elektromagnetnog spektra, i to zbog hemijskih procesa u tvom tijelu koji su eksotermicke prirode.
Ovo boldirano je vec stvar naucne fantastike ili vjere. Tvoja energija prelazi u razlicite oblike i kada si ziv/ziva. Kad mases rukama, hemijska energija u misicima tvojih ruku se prebacuje u kineticku, kada hodas uzbrdo, kineticka energija se prebacuje u potencijalnu itd itd.

Sam si definisao jedan vid covjekove energije, ali nisi rekao sta se s njom desava nakon smrti, ali nema veze nisam ni ocekivala

Sto se tice nevidljivih i necujnih frekvencija, one su tu oko tebe i za tvog zivota. Covjek je prakticko slijep u EM spektru jer je samo senzitivan na talasne duzine od cirka 400 do 700 nm (vidljivo svjetlo), dok je slijep za sve 99.9% ostalih, od gama do tadio talasa. Ima instrumente kojima moze vidjeti i mjeriti ostale, ali ne okom (i onda mi neko kaze da je oko neki dokaz perfekcije). Isto je i sa zvucnim, "samo" od 20 Hz do 20 kHz. Prakticno slijep i gluh, i onda dodje neko i prica o perfektnoj bozjoj kreaciji.
Vece dimenzije necu komentarisati dok se ne pojavi prakticni dokaz za iste.
Ovi svi tvoji navodi i jesu vid vjerovanja a ne nekakvog naucnog argumentovanja. Da ponudim dokaz. Dokaz za sta? Koji konkretan argument trebam dokazivati. Vise dimenzije? Onaj ko iznosi neku hipotezu o postojanju necega mora prvi donijeti dokaze o istom jer je teret dokazivanja na osobi koja donosi tvrdnje a ne obrnuto. Ja ako kazem da postoji nevidljivi zmaj u mojoj kuci, a nevidljiv je zato sto zivi u vecoj dimenziji, na meni je to da dokazem a ne na drugima da to opovrgnu samo zato sto ja imam dobru mastu.

Postojanje visih dimenzija nije stvar vjerovanja ili naucne fantastike nego nauke na koju se vi toliko pozivate, ali samo onda kada vam odgovara :)

Za kraj, evo ti dobar primjer zakona o ocuvanju mase i energije. Ukratko, fizicari su pokusali da sa preciznim instrumentima izmjere kolicinu mase tijela prije i poslije smrti jer je to danas moguce detektirati do atomske tezine. Taj isti zakon konzervacije energije i mase kaze da ako postoji neki vid duse u obliku energije, onda ce neto ljudska masa poslije smrti biti umanjena (jer "dusa" navodno izadje). I znas sta su nasli. Veliko nista, masa je prije i poslije smrti ista do tezine zadnjeg atoma u tijelu, a samo u drugoj formi.

Koji fizicari, gdje, kada? Moze li neki dokaz, ja sam isto to procitala s tim da je razlika u masi prije i poslije smrti bila 17 grama sto se pripisuje tezini duse. Ali bez obzira na to, ko kaze da dusa mora imati masu?

Znam, vi cete opet reci, pa znas, to je neka druga forma nevidljive energije, vise dimenzije i sta ja znam vec. Nebuloze koje su suprotne zakonima prirode, a pozivate se na te iste zakone. Svasta se moze izmisliti da se racionalizuje od djetinjstva usadjena dogma. Ipak, prirodni zakoni i naucne cinjenice se nece promijeniti samo zato sto mi ljudi imamo bujnu mastu.

Zanimljivo da svi prirodni zakoni i naucne cinjenice koje su otkrivene do sada nikako nisu u suprotnosti sa poimanjem zivota i svijeta oko sebe koje imaju ljudi koji vjeruju u Boga i zivot poslije smrti, bas naprotiv u vecini slucajeva samo nadopunjavaju vjerovanje. Ukoliko nesto ne razumijemo ne znaci nuzno da je netacno, nauka kao i tehnologija su u konstantnom razvoju, pa je za ocekivati da ce i ubuduce otkrivati i dokazima poduprijeti vjerovanje da zivot ne prestaje sa smrću

Stroj-2

Post by Stroj-2 » 08/10/2015 16:56

Znat'ćeš kad umreš sve... Dotad ti je bolje da živiš...

chupacabra

Post by chupacabra » 08/10/2015 17:10

sigh wrote:chupacabra, super objasnjeno :thumbup: Prvenstveno je i glupa postavka teme, zivot poslije smrti i ateisti :mrgreen: Sta ce biti, vidis sta se desi kad nesto umre :)

Ali mozemo razmisljati u nekim drugim pravcima, npr imamo razne teorije o multiverzumima, naravno nista dokazano ali ima par dobrih modela i jakih argumenata za postojanje vise univerzuma, cak neki teoretisu i o beskonacnom broju univerzuma. Recimo Alan Guth je pristalica tih teorija, te primjerom sa kartama objasnjava sta bi to znacilo. Ako imamo spil karti te bacamo ruku bezbroj puta, vise puta ce se ponoviti neka ista kombinacija karti. Tako i sa univezumima, pretpostavlja se da ce postojati veliki broj univerzuma identicnih ili veoma slicnih nasem. I tako se moze pronaci komfor u vezi smrti, jer mozda u trenutku tvoje smrti u ovom univerzumu, budes rodjen u nekom drugom. :-D ( ili umres u svakom od njih ) :mrgreen: Iako ovo granici sa prizeljkivanjem slicno religijskim objasnjenjima, opet mi je nekako vise utemeljeno u stvarnosti :-D

Naravno, to je jos uvijek na nivou argumentovane hipoteze bez prakticknog dokaza. A sve dok se ne pojavi nacin da se to naucno izmjeri i dokaze, ostace na nivou hipoteze. Ah da, sjetio sam se necega o dimenzijama. Michio Kaku, profesor Teoretske Fizike na City University New York postulira da je nas svemir rezultat vibracije vlakana u 11-oj dimenziji. Zasto? Matematicki je najjednostavnije "ujediniti" sve cetiri sile (slabu i jaku nuklearnu, gravitaciju, i elektromagnetnu) kada se izraze u 11-oj dimenziji. To je jos u fazi istrazivanja i prilicno dobro je opisano za nas obicne smrtnike u Kakovoj knjizi Hyperspace (Hiperprostor). To je moj komentar o dimenzijama. Mozda se pokaze da jeste a mozda i nije. To je i smisao nauke. Potrebni su dokazi i ako vode u suprotnom smjeru, odbacujemo hipotezu i idemo dalje.

Ovi vjernici ipak vec imaju odgovore i to na osnovu usmenih i pismenih predavanja od polupismenih ili nepismenih semitskih naroda sa podrucja danasnje Palestine, a cije bajke vuku korijene od "paganskih" naroda prije njih. Nesto preuzeli, nesto sami izmislili i idemo dalje. Vidi mitologiju o bogu sunca Mitri i uporedi sa pricom o Isusu. Veoma slicne, a sto li je to. Ko je koga kopirao. Onda to Kuran sve preprica, malo modifikuje (jest djevica Marija, nije Bog-Sin nego poslanik) i idemo dalje. I kazu vidi, pise u Kuranu. Sta pise i sta dokazuje? Da vas bog voli, ali ako bi se slucajno drznuli da ne vjerujete u njega, e onda vas on toliko voli da ce vas poslati u vjecnu vatru (kako, gdje). I da, Muhamed je na letecem konju (Al-Buraq) koji ima krila letio iz Meke do Jerusalema gdje se onda onako lezerno popeo do sedmog neba. I kad ja onda tvrdim da kao razumno bice koje vjeruje ovako nesto moras biti konstantno u stanju kognitivne disonance, njima smijesno. Jednostavno moras napusiti zdrav razum i argumentaciju, potciniti se kao rob bez mozga i slijediti to bez pitanja. Jer, kad pocnes postavljati pitanja, nastanu problemi.

ABH017

Post by ABH017 » 08/10/2015 17:36

Kako za koga i kako kome.

Post Reply