Ima li diskriminacije prema Bošnjacima, Hrvatima, Srbima u zapadnoj Evropi?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
tabijashush

Ima li diskriminacije prema Bošnjacima, Hrvatima, Srbima u zapadnoj Evropi?

Post by tabijashush » 23/08/2015 23:55

Često sam u kontaktu sa mladim ljudima sa naših prostora (ex yu) koji studiraju u inostranstvu, najčešće germansko područje (Austrija, Njemačka).. neki su pri kraju fakulteta, neki već završili, traže posao i gotovo svi imaju identičan stav: skrivena diskriminacija, velike predrasude prema strancima, izuzetno teško naći posao, teško naći kvalitetnu praksu, možeš upinjati koliko hoćeš, ali neka vrata vječno ostaju zatvorena za tebe..momak završio pravo u Austriji, dobija odbijenicu za odbijenicom. To bi bio primjer zanimanja gdje su strancima vrata izuzetno zatvorena.

Čitam intervju sa nekom djevojkom iz Srbije, ona je završila faks u Beču i otprilike ovo govori većina naših studenata tamo:

Skrivena diskriminacija i mnogobrojne predrasude prema strancima su, nažalost, obojile razmišljanje većine austrijskog društva. Zatim, problem zapošljenja ili biti primljen na kvalitetne prakse je i dalje svakodnevni problem. U Austriji jednostavno postoji neka vrsta ograničenosti, po pitanju mogućnosti, kada si stranac. Možeš dosegnuti određeni nivo uspeha, ali je on i dalje ispod uspeha prosečnog Austrijanca. Jednim delom je to zato što sa 19-20 godina počinjete život u stranoj zemlji od nule, dok sa druge strane sistem ne daje nikakvu vrstu podrške mladim i perspektivnim strancima!

Ja bih ovo vrlo brzo otkačio i razumio na način "ne trude se dovoljno=ostali im krivi" ali kada mi jedno te isto ponavlja gomila osoba, a za neke od njih znam da su izuzetno vrijedne, onda posumnjam da ovdje ima nečega...

1. Pričamo o obrazovanim mladim osobama koje žele da se nastane i zauvijek ostanu u Austriji, Njemačkoj itd itd.
2. Nikakvi bauštelci i zaradi para, vrati se kući da dižeš kuću od 3 sprata, već osobe koje u stvari u potpunosti mogu da konkurišu mladim etničkim Austrijancima, Njemcima, ciljaju na iste poslove...

Kako nas doživljavaju Njemci, Austrijanci, Švicarci? Kad se oni nađu zajedno i neko pomene Balkan, šta oni, kad su sami sa svojim narodom, pričaju o nama? Jesmo mi za njih primitivni? Smatraju nas nejednakima njima?

Jel iko od vas uspio da bude prisan sa njima da nam to pobliže opiše?

animals

Re: Ima li diskriminacije prema Bošnjacima, Hrvatima, Srbima u zapadnoj Evropi?

Post by animals » 23/08/2015 23:57

Ma cista diskriminacija.. :-)
koga ti to citas :-)

tabijashush

Post by tabijashush » 24/08/2015 00:00

Za Ameriku, Australiju, Kanadu mi je jasno.. koncept društva je baš takav da su svi koliko toliko jednaki i prema nama nema diskriminacije.

Ljudi iz Bosne, Hrvatske, Srbije su decenijama unazad, još od 60tih, odlazili na rad u germanske zemlje. Radili su poslove koje domaći neće, svako se družio sa svojima, 2 potpuno odvojena društva, naši najčešće kad dođu u penziju odu kući i svima dobro.

Ali sad dolazimo do jedne druge situacije.

1) Sa Balkana dolaze mladi koji bi učili, završavali škole u inostranstvu i regularno se borili za poslove na koje i domaći ciljaju.
2) Potomci gastabajtera su već imali više prilike za obrazovanjem, takođe počinju ciljati na poslove koje i domaći hoće..

Šta na to kažu domaći..

animals

Post by animals » 24/08/2015 00:01

Kazu..jebe im se..

tabijashush

Post by tabijashush » 24/08/2015 00:04

Tema je vrlo ozbiljna. Tvoji postovi nisu. Nađi drugo mjesto za budalaštine i zajebanciju.

Nadam se da će biti zanimljivih odgovora.

animals

Post by animals » 24/08/2015 00:06

tabijashush wrote:Tema je vrlo ozbiljna. Tvoji postovi nisu. Nađi drugo mjesto za budalaštine i zajebanciju.

Nadam se da će biti zanimljivih odgovora.

Tema je budalasta, vjeruj mi..

sema911s

Post by sema911s » 24/08/2015 08:55

......
Last edited by sema911s on 02/09/2015 09:29, edited 1 time in total.

JThomas

Post by JThomas » 24/08/2015 09:15

jer mu neće ni odgovoriti da nije primljen :mrgreen:

DZONPI

Post by DZONPI » 24/08/2015 10:18

Evo ti odgovor iz prve ruke dakle licno iskustvo.Sin uspjesan studen 3 godina znaci Bosanac ima toliko posla i ponuda da mi ga nekad zao.Dakle ni sekunde od diskriminacije cak sta vise i gotive ga.Sa 21 godinom vec se osamostalio uziva ali i radi bori se nece sve samo od sebe doc ali ga i cjene kako na poslu tako i u skoli.Dakle licni primjer strana zamlje Evropska.Dabogda tako svakom bilo ko se trudi i hoce da uci.

sinuhe

Post by sinuhe » 24/08/2015 10:24

Diskriminacije ne moze biti u tolikoj mjeri ali generalno u Evropi ima ksenofobije i sreo sam u 20 godina svakakvih rasista.
Najgora je srednja klasa.

Post Reply