Škoda Octavia - upozorenje - Dashboard alert

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Nedzox

Škoda Octavia - upozorenje - Dashboard alert

Post by Nedzox » 23/07/2015 19:43

Zdravo svima.

Vozim škodu octaviu iz 2003 godine i prije par dana pojavio se jedan problem. Naime pocela se na komandnoj tabli paliti ova lampica, pogledajte na slici.

http://i.imgur.com/A0Vo1Z6.jpg

Ovako stoje stvari. Kada dam kontakt upale se sve lampice i nakon par sekundi se pogase, regularno. Ali u zadnjih par dana, ne svaki put kada dam kontakt ali sve cesce ostaje da svijetli ova zuta lampica, znaci ne gasi se. Kada okrenem kljuc i startam motor, cudna stvar je sto se motor upali ali odmah istog trenutka i ugasi. :roll: Onda pokusam ponovo dati kontakt i sve dok se ta lampica ne ugasi ne mogu startati motor. Trazio sam po knjigama, kako je auto kupljeno u Austriji sve je na njemackom pa se nisam bas najbolje snasao. Trazio sam po netu i nasao da je to neki imobilizer, ali moze li mi neko blize reci sta to znaci, te zbog cega se to desava ? Hvala :-D

Napominjem da dosad nisam imao bas nikakvih problema, skoda fercera samo tako.
Last edited by Nedzox on 23/07/2015 20:00, edited 1 time in total.

NediM17

Re: Škoda Octavia - upozorenje - Dashboard alert

Post by NediM17 » 23/07/2015 19:54

Lampica imobilizatora, ili ti ne valja transmitercic u kljucu, ili ti ne valja antenica u bravi. Cest problem na masi novijih auto, i nista strasno, probaj sa rezervnim kljucem.

Nedzox

Post by Nedzox » 23/07/2015 20:04

NediM17 wrote:Lampica imobilizatora, ili ti ne valja transmitercic u kljucu, ili ti ne valja antenica u bravi. Cest problem na masi novijih auto, i nista strasno, probaj sa rezervnim kljucem.

Posjedujem samo jedan kljuc za nju i ta opcija da probam drugi kljuc mi ne vrijedi nazalost. Gledao sam na netu kako ljudi samo poniste tu gresku, da li je to moguce ili se mora raditi neka opravka ?
Cisto da se malo informisem prije nego odvezem na servis

NediM17

Post by NediM17 » 23/07/2015 20:08

Nema tu nikakvog ponistavanja, nije to check engine lampica.

U ECU (kompjuteru auta) ima zapisan neki kood koji je potreban da se motor startuje, taj isti kood postoji zapisan u kljucu, kad ECU vidi da je kood na kljucu isti kao i onaj koji on ocekuje, dopusti autu da upali. E sada, iz nekog razloga se moze desiti da ECU ne vidi kood kljuca, najcesce zbog toga sto ne valja ili transmiter u kljucu, ili antenica u bravi.

Nedzox

Post by Nedzox » 23/07/2015 20:12

NediM17 wrote:Nema tu nikakvog ponistavanja, nije to check engine lampica.

U ECU (kompjuteru auta) ima zapisan neki kood koji je potreban da se motor startuje, taj isti kood postoji zapisan u kljucu, kad ECU vidi da je kood na kljucu isti kao i onaj koji on ocekuje, dopusti autu da upali. E sada, iz nekog razloga se moze desiti da ECU ne vidi kood kljuca, najcesce zbog toga sto ne valja ili transmiter u kljucu, ili antenica u bravi.

Hvala na objasnjenju, to mi je trebalo :D

Post Reply