Majke Srebrenice: Ovo nije bio napad na Vučića već na naše dostojanstvo

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Hantalas stari

Majke Srebrenice: Ovo nije bio napad na Vučića već na naše dostojanstvo

Post by Hantalas stari » 11/07/2015 16:07

Vučić je zajedno sa srbijanskom delegacijom napadnut na izlasku iz Memorijalnog centra u Potočarima što je pokvarilo obilježavanje 20. godišnjice genocida u Srebrenici. Većina Bošnjaka osuđuje ovakvo ponašanje grupe ljudi, za koju se vjeruje da je u Potočare došla samo s jednim ciljem, a to je da isprovocira incident.

"Ovo nije bio bio napad na Vučića već na nas, na naše dostojanstvo! To je uradila jedna grupa ljudi među kojima ja nisam vidjela žrtve. Sada će se, nažalost, sve prepisati nama. Strašno sam se razočarala i osjećam se povrijeđenom kao da se meni ovo desilo. Ne zbog Vučića već zbog našeg dostojanstva kojeg mi 20 godina čuvamo", kaže za Klix.ba Munira Subašić, predsjednica Udruženja "Majke enklava Srebrenica i Žepa".

Kako kaže sve srebreničke majke dijele njeno mišljenje i osuđuju ovaj čin grupe ljudi.

"Sve su se pitale zašto nam je ovo urađeno. Bilo nam je bitno da ova 20. godišnjica prođe u najboljem redu. 40 zemalja svijeta je imalo svoje predstavnike. Oni koji su to uradili nisu trebali raditi preko nas. Šta se god dešava, uvijek ide na štetu žrtava", dodaje naša sagovornica.

Sada se postavlja pitanje koliko cijeli događaj može utjecati na povratnike u Republici Srpskoj. Subašić kaže da neće ići na obilježavanje genocida u Zemljoradničkoj zadruzi Kravica 13. jula.

"Ja tamo neću ići. Ne zbog toga što se bojim već ne želim rizikovati svoj život", poručuje Subašić.

Ona je bila među delegacijom koja je dočekivala predstavnike stranih država.

"Pozdravili smo se sa Vučićem i rekla sam mu da radi po svojoj savjesti. Dala sam mu Cvijet Srebrenice sa kojim je i napadnut. Meni je stvarno žao što se ovo desilo", kaže Subašić na kraju razgovora.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/majke-sr ... /150711078

Ripicipi

Re: Majke Srebrenice: Ovo nije bio napad na Vučića već na naše dostojanstvo

Post by Ripicipi » 11/07/2015 16:24

Sta je ratnici i bacaci kamenja, niko nista, pojela maca jezik?

Ima jos...
http://www.klix.ba/vijesti/bih/camil-du ... /150711088

Hantalas stari

Post by Hantalas stari » 11/07/2015 16:29

“Nažalost često smo predmet manipulacije radikalnih ili huliganskih grupa koje iskoriste našu tugu na ovom svetom mjestu da bi dobili neku svoju priču”, kaže Duraković.

Duraković kaže kako oni nisu dio toga te da se ograđuju od incidenta a napad na Vučića osudio je i Organizacioni odbor koji je radio na pripremama komemoracije.

Duraković podsjeća da je i on prije nekoliko godina bio napadnut te da je gađan flašom prilikom dženaze u Potočarima.

Duraković dodaje da se nada da će premijer Vučić razumjeti jer je razgovarao s majkom Munirom Subašić koja mu je dala Cvijet Srebrenice i koja je bila jedina legitimna osoba koja je mogla da priča u ime srebreničkih žrtva a dodaje da je bilo i dosta drugih majki koje su dočekale Vučića.

Ovom prilikom se od srca izvinjavam za sve premijeru Vučiću. Izvinjavam se njemu lično bez obzira kakav je čovjek i kakve je izjave davao i koliko emocija je tu bilo”, kaže Duraković.

Dodaje da su zabrinuti za građane Srebrenice jer su oni u RS-u dok će oni koji su pravili incidente već danas napustiti Srebrenicu.

“Oni koji su to radili su već u svojim autobusima prošli Kladanj. Onima koji ostaju ovdje da žive ostaje da objašnjavaju šta su neki koji su ovdje došli radili u ime nas. Razočaran sam kao čovjek, otac i načelnik ove općine”, kaže Duraković.

Duraković je rekao da ovaj incident najviše dotiče Bošnjake.

“Ja sam kroz svoje nastupe često govorio da nije isto biti Bošnjak u Srebrenici i u Sarajevu. Maloprije mi je prišao čovjek iz Sarajeva koji je napao mene a prije je napao premijera Vučića te mi je rekao da sam i ja kao i Vučić”, nastavlja Duraković.

Duraković je dodao da je to neki čovjek iz Sarajeva koji je želio da mu objasni kako on više voli Srebrenicu nego Ćamil Duraković.

“Nema potrebe da neko ispoljava svoj patriotizam u Srebrenici a da nije odavde jer da bi to radio treba da dođe da živi ovdje i da vidi kako je majkama koje su izgubile najmilije a koje će večeras spavati 60 metara od Srbije”, zaključuje Duraković.

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 11/07/2015 16:30

Vase dostojanstvo je pogazeno onog momenta kada ste negatora genocida i dokazanog fasistu docekale kao prijatelja. Narod koji nema respekta prema sebi - nije zasluzio ni da ga drugi respektuju.

Ko imalo ima dostojanstva - nebi pruzio ruku advokatu ubica tog sina.

Sa duznim respektom prema vama, i suosjecanjem u vasoj boli,.. ipak vam porucujem da se kanite politike jer je politika isuvise prljava igra i bez pardona.

Ripicipi

Post by Ripicipi » 11/07/2015 16:32

hAZNADAR wrote:Vase dostojanstvo je pogazeno onog momenta kada ste negatora genocida i dokazanog fasistu docekale kao prijatelja. Narod koji nema respekta prema sebi - nije zasluzio ni da ga drugi respektuju.

Sa duznim respektom prema vama, i suosjecanjem u vasoj boli,.. ipak vam porucujem da se kanite politike jer je politika isuvise prljava igra i bez pardona.

Zato su kamen u glavu i tekbiranje politika?

Hantalas stari

Post by Hantalas stari » 11/07/2015 16:32

hAZNADAR wrote:Vase dostojanstvo je pogazeno onog momenta kada ste negatora genocida i dokazanog fasistu docekale kao prijatelja. Narod koji nema respekta prema sebi - nije zasluzio ni da ga drugi respektuju.

jesil ti forumaš taj koji će to reći ili su ipak za to više relevantne žene-majke

Duraković dodaje da se nada da će premijer Vučić razumjeti jer je razgovarao s majkom Munirom Subašić koja mu je dala Cvijet Srebrenice i koja je bila jedina legitimna osoba koja je mogla da priča u ime srebreničkih žrtva a dodaje da je bilo i dosta drugih majki koje su dočekale Vučića.

mouton noir

Post by mouton noir » 11/07/2015 16:34

Pa to se radi vec godinama na sve tri strane...podmetanje da bi se odrzale podjele, nepovjerenje i mrznja sve u korsit vladajucih nacionalsitickih elita. Ovaj napad na Vucica isto sranje.

Obican narod tu suti i pusi. Kad je glup...

bh.tornjak

Post by bh.tornjak » 11/07/2015 16:35

.....u poslu sam...tako da nisam sve upratio....
a Vucica i treba otjerati kao psa......

Janjicar

Post by Janjicar » 11/07/2015 16:35

Evo i Vucic na konferenciji kaze da su to navijacke grupe iz Srbije. Moguce da je to samo iz Sandzaka a ako je to istina onda ekspresno tim ljudima zabraniti ulaz u BiH...
Trebamo razumiti i ovaj narod u srebrenici kako ce im biti zivjeti tu mada im ni dosad nije bilo dobro.

Mohamad Sissoko

Post by Mohamad Sissoko » 11/07/2015 16:37

Janjicar wrote:Evo i Vucic na konferenciji kaze da su to navijacke grupe iz Srbije. Moguce da je to samo iz Sandzaka a ako je to istina onda ekspresno tim ljudima zabraniti ulaz u BiH...
Trebamo razumiti i ovaj narod u srebrenici kako ce im biti zivjeti tu mada im ni dosad nije bilo dobro.

Dobar mu je potez, hajd sto je uspio da skrene paznju na sebe nego sad uspijeva da jedan te isti narod zavadi, sto se vidi po tvom komentaru u vidu prijedloga zabrane ulaza.Svaka mu cast, a mi smo retardiran narod. :izet:

Janjicar

Post by Janjicar » 11/07/2015 16:42

Mohamad Sissoko wrote:
Janjicar wrote:Evo i Vucic na konferenciji kaze da su to navijacke grupe iz Srbije. Moguce da je to samo iz Sandzaka a ako je to istina onda ekspresno tim ljudima zabraniti ulaz u BiH...

Dobar mu je potez, hajd sto je uspio da skrene paznju na sebe nego sad uspijeva da jedan te isti narod zavadi, sto se vidi po tvom komentaru u vidu prijedloga zabrane ulaza.Svaka mu cast, a mi smo retardiran narod. :izet:

Ovaj moj prijedlog je odmah uvazen u parlamentu sigurno :)

Istraga bi trebala pokazati ko je izazvao incident a i vidjet ce se koje osoba koja je uhapsena i da li je bilo organizovano.

Ako osoba kojoj je pobijeno sve u porodici mogla mirno gledat kako on prolazi ko sam ja kome u ratu nije niko ubijen da nekog napadam ?

Ako su to zrtve rata, nek su ga prebili napali jer vidjele su satisfakciju u tome i gotovo. Odnosi i onako sa Srbijom ne mogu biti gori i kako mogu biti naruseni kad su na donjim granicama.

dulekrele

Post by dulekrele » 11/07/2015 16:45

Vucic nije trebao biti napadnut. Medutim on nije trebao uopste ni doci. Njegove izjave iz proslosti i lobiranje i trazenje od rusa da stave veto su svakako uticale na reakciju ljudi. Zasto nije Tadic napadnut prije par godina. Pogresno izabrano vrijeme za dolazak.

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 11/07/2015 16:46

Ripicipi wrote:

Tekbiranje nije vijest,.. ali kamen u glavu jeste.
Transparent nije vijest ali kamen u glavu jeste.

A vijest jedino ima politicko znacenje i poruku. Majke Srebrenice i Camil moraju ovako sad pricati, a i nasi politicari,.. ako su ga vec izabrali fino docekati - igraj tu igru do kraja. Sta ocekujes od majki srebrenice da okite cetnika i poslije pozdrava napad na njega.

Politicari, organizacije, prvaci, reis,... moraju igrati protokolarno i diplomatski.

Narod je rekao svoje. U svjetlu neprihvatanje rezolucije najbolja poruka sa nase strane i odgovor na glupu pricu da negiranje genocida doprinosi pomirenju.

Mediji ce prenijeti ovo u konteksu rezolucije, vec sad spominju vuciceve izjave 100 za jednoga, i konfrontaciju oko termina genocid ili samo zlocin.

Nemoj se bojati bruke, kazni,... itd. Bilo je isuvise puno incidenata pa se nije tresla gora, u dinamicnom svijetu se mnogo toga desava svaki dan. Svijet je dzungla gdje jaki vladaju i gdje ne postoji moral, postenje, cast,... sve je samo go interes. A mi smo vremenom pomalo umorni od merhametluka, okretanja obraza na drugi udarac, zaljenja samog sebe,...

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 11/07/2015 16:50

hAZNADAR wrote:
Ripicipi wrote:

Tekbiranje nije vijest,.. ali kamen u glavu jeste.
Transparent nije vijest ali kamen u glavu jeste.

A vijest jedino ima politicko znacenje i poruku. Majke Srebrenice i Camil moraju ovako sad pricati, a i nasi politicari,.. ako su ga vec izabrali fino docekati - igraj tu igru do kraja. Sta ocekujes od majki srebrenice da okite cetnika i poslije pozdrava napad na njega.

Politicari, organizacije, prvaci, reis,... moraju igrati protokolarno i diplomatski.

Narod je rekao svoje. U svjetlu neprihvatanje rezolucije najbolja poruka sa nase strane i odgovor na glupu pricu da negiranje genocida doprinosi pomirenju.

Mediji ce prenijeti ovo u konteksu rezolucije, vec sad spominju vuciceve izjave 100 za jednoga, i konfrontaciju oko termina genocid ili samo zlocin.

Nemoj se bojati bruke, kazni,... itd. Bilo je isuvise puno incidenata pa se nije tresla gora, u dinamicnom svijetu se mnogo toga desava svaki dan. Svijet je dzungla gdje jaki vladaju i gdje ne postoji moral, postenje, cast,... sve je samo go interes. A mi smo vremenom pomalo umorni od merhametluka, okretanja obraza na drugi udarac, zaljenja samog sebe,...

E da se i s tobom složim. :thumbup:

burger_pasa

Post by burger_pasa » 11/07/2015 16:54

Cetnik poput Vucica ne da nije dobro dosao u Srebrenicu, on nije dobro dosao ni i Bosnu. Sa njim i njegovim drustvom nema ni pomirenja, a ni nikakve buducnosti. O takvim netreba trosit rijeci.

hrasno38

Post by hrasno38 » 11/07/2015 16:54

Kad neko ko je izgubio cijelu poroduicu smogne snage da se ponasa krajnje dostojanstveno i zna da uvijek "metak slijedi drugi metak" koji si ti faktor da uopste taj stav preispitujes????

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 11/07/2015 16:57

Baranda wrote:Sa kakvim mi nepismenim primitivnim debilima zadojenim mržnjom živimo u tzv državi....ljudi nad grobovima bacaju blato i kamenice i prizivaju ubistva. Tačno nekad pomislim da nema naroda u svijetu koji živi u gorem okruženju od nas Srba...

Imaš pravo, nepismeni, zadojeni mržnjom, ni mrtvima ne daju mira barbari Srbi. :oops:

Napadnut konvoj sa ostacima žrtava genocida u Srebrenici
:shock:

Incident se desio na magistralnom putu Han Pijesak - Vlasenica, u mjestu Čađevica. Glasnogovornica CJB Istočno Sarajevo Danka Tešić Feni je kazala da je jedna osoba prišla kamionu te psujući nekoliko puta udarila u njega. Policijski službenici su ga odmah uhapsili, a trenutno je u službenim prostorijama radi kriminalističke obrade. O događaju je obaviješten dežurni tužilac Okružnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu. Protiv te osobe će biti pokrenut zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/574201/Kolona-s-posmrtnim-ostacima-srebrenickih-zrtava-napadnuta-u-Han-Pijesku

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 11/07/2015 17:01

Svaka čast majkama Srebrenice, do poda im se klanjam. Nadmenim balavcima koji im s visine popuju da se "klone politike" zalijepila bih takav šamar da im prazne, a umišljene tintare zvone narednih deset godina bez pauze. Da su se majke Srebrenice klonile politike jer, eto, nije za njih već za napuhane kompleksaše, niko se na svijetu više ne bi sjećao Srebrenice, ne bi se danas širom svijeta obilježavao ovaj tužni dan, ne bi se povlačilo pitanje odgovornosti Holandije, UN-a, svjetskih zvaničnika za genocid nad nesretnim Srebreničanima i drugim Podrinjcima, ne bi danas na dženazi stajali sadašnji i bivši državnici velikih sila, ne bi bilo ni ovo malo medijskog interesovanja za ono što se danas dešavalo u Srebrenici. Za neuke žene koje, jelte, nisu dorasle toj politici u kojoj se mlađahni priučeni muškarci sjajno snalaze (što možemo posvjedočiti svakoga dana posljednjih dvadeset godina) dobro su se snašle.

One su iznijele na svojim plećima ovu muku danas, one su svojim riječima i postupcima onemogućile da na zelenu granu izađu raznorazni provokatori i politikanti, njihov obraz sija odavde do Sunca. Ona slika gdje one, sitne, zabrađene, izmučene životom, stoje pred onim krampuzom četničkim, a izgledaju više i jače od njega za pet aršina, ta mi je slika život spasila danas. Žao mi je zato što je govno baš danas dobilo kamen u tintaru, mada to ne doživljavam kao incident takvih razmjera da u sjenu baci dženazu tolikih bezdušno pobijenih ljudi.

Tog smrada koji je lijepio plakate po Bijeljini treba pritisnuti da mu zubi škripe i da prizne ko ga je poslao da to radi i je li to radio prije. Neka se konačno čuje ko su ti ljudi koji među već zavađene siju sjeme dublje i ubojitije mržnje radi svoga interesa, vlasti i bogaćenja. Treba ga tući dok se ne upiša i ne prizna.

A sada dopustimo da ovaj dan žalosti prođe u tišini i tugovanju, neka mirno zaspu kosti u kaburima. Sutra opet možemo biti gamad kakva jesmo, ima vremena.

Freamon Lester

Post by Freamon Lester » 11/07/2015 17:03

Slusaj majmune. Jedini respekt koji na danasnji dan neko treba da dobije su upravo majke zrtava genocida. A danas ako si i zaboravio mozda pored obiljezavanja godisnjice genocida bila i djenaza za zrtve genocida. Dakle djeca istih tih majki kojima ti onako hladno dajes nekakvu lekciju. A dodjes na djenazu njihovoj djeci i onda se jos kamenjem gadjas. Pomracenje uma klasicno.

Sve sto su postigli danas takvi majmuni kao sto si ti je upravo punjenje baterija Vucicu. Ali komplikovano je to za tvoj mali mozak. Jer kad imas muda da kritikujes majke onih koji su danas ukopani kakve koristi od daljnjeg objasnjavanja...

seln

Post by seln » 11/07/2015 17:06

Evo, stigao je i dokaz u obliku fotografije pocinioca...
Image

mouton noir

Post by mouton noir » 11/07/2015 17:08

Kao sto rekoh, to se radi vec godinama na sve tri strane...podmetanje da bi se odrzale podjele, nepovjerenje i mrznja sve u korsit vladajucih nacionalsitickih elita. Ovaj napad na Vucica isto sranje.

Obican narod tu suti i pusi. Kad je glup...

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 11/07/2015 17:11

hrasno38 wrote:

Kad neko ko je izgubio cijelu poroduicu smogne snage da se ponasa krajnje dostojanstveno i zna da uvijek "metak slijedi drugi metak" koji si ti faktor da uopste taj stav preispitujes????

Ja sam se u zadnjih sat vremena cuo sa vise Srebrenicana koji su izgubili familije. I svima, bez izuzetka svima, ne samo da je drago zbog napada na cetnika - neki kazu da imaju osjecaj vracenog ponosa i samopouzdanja.

Da je ubijen - bilo bi drugacije, ali ovako je vise sve ispalo simbolicno. Nasi politicari, reis, Majke,. su imale vrlo neugodnu ulogu u svemu ovome. Morali su ovako igrti i sad moraju tako nastaviti. Zaboravio si da je bilo bojkota oko hapsenje Nasera Orica i poslije svi popustili i pozelili dobrodoslicu Vucicu kada je Naser dosao u BiH. Nisu jednostavno imali drugog izbora nego prihvatiti ovu protokolarnost.

A narod listom vecinom pozdravlja ovaj cin jer je ispao vise simbolican(napukla usna nije bas neka tragedija), a sve je manje onih koji se sikiraju i misle da ce biti bruke. Poslije pada rezolucije je zavladala apatija i razocarenje i mnogima je postalo i svejedno kako nastupamo jer smo svakako naguzeni.

zateznistub

Post by zateznistub » 11/07/2015 17:14

Freamon Lester wrote:Slusaj majmune. Jedini respekt koji na danasnji dan neko treba da dobije su upravo majke zrtava genocida. A danas ako si i zaboravio mozda pored obiljezavanja godisnjice genocida bila i djenaza za zrtve genocida. Dakle djeca istih tih majki kojima ti onako hladno dajes nekakvu lekciju. A dodjes na djenazu njihovoj djeci i onda se jos kamenjem gadjas. Pomracenje uma klasicno.

Sve sto su postigli danas takvi majmuni kao sto si ti je upravo punjenje baterija Vucicu. Ali komplikovano je to za tvoj mali mozak. Jer kad imas muda da kritikujes majke onih koji su danas ukopani kakve koristi od daljnjeg objasnjavanja...

hrasno38 wrote:

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Freamon Lester

Post by Freamon Lester » 11/07/2015 17:15

hAZNADAR wrote:Ja sam se u zadnjih sat vremena cuo sa vise Srebrenicana koji su izgubili familije. I svima, bez izuzetka svima, ne samo da je drago zbog napada na cetnika - neki kazu da imaju osjecaj vracenog ponosa i samopouzdanja.

Da je ubijen - bilo bi drugacije, ali ovako je vise sve ispalo simbolicno. Nasi politicari, reis, Majke,. su imale vrlo neugodnu ulogu u svemu ovome. Morali su ovako igrti i sad moraju tako nastaviti. Zaboravio si da je bilo bojkota oko hapsenje Nasera Orica i poslije svi popustili i pozelili dobrodoslicu Vucicu kada je Naser dosao u BiH. Nisu jednostavno imali drugog izbora nego prihvatiti ovu protokolarnost.

A narod listom vecinom pozdravlja ovaj cin jer je ispao vise simbolican(napukla usna nije bas neka tragedija), a sve je manje onih koji se sikiraju i misle da ce biti bruke. Poslije pada rezolucije je zavladala apatija i razocarenje i mnogima je postalo i svejedno kako nastupamo jer smo svakako naguzeni.

Ti si bolestan lik. :izet: U pljuvanju zrtava genocida koristis i umisljene telefonske razgovore sa njihovim porodicama. Mislim da je krajnji vakat da te se odstrani sa ovog foruma. :izet:

Locked