Zaduživanja Vlade FBiH - Čeka li Bosnu sudbina Grčke?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
alphonse kauders

Zaduživanja Vlade FBiH - Čeka li Bosnu sudbina Grčke?

Post by alphonse kauders » 03/07/2015 11:00

Spas za FBiH: Komercijalna banka jedne zemlje daje povoljan kredit

Federacija BiH ima novo rješenja za spas od finansijskog kolapsa u kojem se nalazi.
Riječ je o kreditu kod komercijalne banke za sada nepoznate zemlje (neslužbeno riječ je o Turskoj) čija je vlada dala zeleno svjetlo za kreditno zaduženje BiH.
Ovaj kredit, kažu iz Vlade, nudi povoljnije uvjete, nižu kamatnu stopu u odnosu na kredite Međunarodnog monetarnog fonda i istovremeno donosi uštedu od 49 miliona KM.
- Ne možemo sada reći koja banka i koja zemlja su u pitanju, ali oni su odgovorili pozitivno, rekli su da su "parkirali" sredstva koja bi mogla biti amortizer tačno u visni koliko su sredstva MMF-a, kazao je federalni premijer Novalić za BHT1.
Prije dva dana propala je svaka nada da će uslovi koje je vlastima postavio MMF biti ispunjeni, izostala je četvrta tranša MMF-a od 200 miliona.
No u budžetu nedostaje i 54 miliona od Svjetske banke, 30 miliona iz predviđenog profita BH Telecoma koji nije ostvaren kako je uknjiženo u budžetu.
Zato se ide na uštede u svim ministarstvima i na svim mjestima troškova.
- Četvrdeset devet miliona KM su uštede koje moramo napraviti. To su bolne uštede i danas smo raspravljali kako to nije pošteno da ova vlada vraća dugove stare vlade, Kazala je Jelka Miličević, ministrica finansija FBiH.

Dakle, novo zaduženje, obzirom da je MMF zavrnuo pipu. Pretpostavljamo da je država Turska (ili Rusija :D ), pošto se odnedavno ponovo forsira to partnerstvo.

Samo je pitanje, dokad to naši mogu podnijeti i vraćati kredite? Šta će se desiti kada ne budemo mogli vratiti rate?

Prvo će to osjetiti budžetlije i penzioneri (ovi potonji već su donji). Koliko smo svjesni štetnosti ovog konstantnog zaduživanja i hoće li ovo srednjeročno dovesti do finansijskog kolapsa?

Da ne spominjemo da Vlada konstantno izdaje trezorske zapise i obveznice, koje također uz prinos dospijevaju na naplatu.

Jedino znam - pravi protesti i nemiri će se desiti tek kada budžetlije prvi put ne prime platu na vrijeme :D :D

dezurni_ucenik

Re: Zaduživanja Vlade FBiH - Čeka li Bosnu sudbina Grčke?

Post by dezurni_ucenik » 03/07/2015 11:47

E kad budu budzetlije protestovale, mene ce bolit krc za njima i njihovim pravima. Tad cu ja kuci sjediti i govoriti : vidi narkomana i papaka sto mi ruse grad.

dječak sa šibicama

Post by dječak sa šibicama » 03/07/2015 11:59

Kad dodje Hidayet po kamate, i pocne lomiti koljena...

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 03/07/2015 12:03

dječak sa šibicama wrote:Kad dodje Hidayet po kamate, i pocne lomiti koljena...

Black swan

Post by Black swan » 03/07/2015 12:04

nikad nećemo biti grčka jer nam neće dozvoliti da se toliko zadužimo
rezova će biti
a nekim "državnim službenicima" već kasne plate
a nekima i godinama... npr prosvjetarima i policiji u nekim kantonima

Drinski

Post by Drinski » 03/07/2015 12:05

dezurni_ucenik wrote:E kad budu budzetlije protestovale, mene ce bolit krc za njima i njihovim pravima. Tad cu ja kuci sjediti i govoriti : vidi narkomana i papaka sto mi ruse grad.

Ma jok, oni nece protestvovati na ulici, nego samo prestanu dolaziti na posao. To je jos gore po vladu.

Tomahawk11
Globalni moderator

Post by Tomahawk11 » 03/07/2015 12:07

Da se oni zaduzuju za kakve investicije, projekte, pa hajde.
Nego da sebi plate namaknu.... :oops:
Sve na kredit, sve za raju....

Drinski

Post by Drinski » 03/07/2015 12:08

Jbg
Nece niko dzabe da radi.

bosan

Post by bosan » 03/07/2015 12:11

Narod ce da plati svoju nezainteresovanost . Ako se ovako nastavi sasvim je sigurno da nece biti ni plata ni penzija.

McMoy

Post by McMoy » 03/07/2015 12:13

Što veći uhljupi i neradnici to imaju bolje organizovan sindikat.
Zaštićeni ko Lički međedi.

ExNihilo

Post by ExNihilo » 03/07/2015 12:16

Već sam pisao na temi o Grčkoj...

ExNihilo wrote:Nešto kontam apropo ovih paralela Grčke sa nama...Čini mi se da sličnosti ipak ima više nego razlika.

Glomazna administracija? Checked
Velika poreska utaja? Checked
Odsustvo kontrole nad monetarnom politikom? Checked
Gomilanje duga za pokriće tekućih potreba? Checked
Korupcija javnom sektoru? Checked
Deficit? Checked

Što se razlika tiče:

- Naš dug nije još prešao famoznih 60% GDPa.
- Nešto drugačija struktura duga.

Direktno zaduživanje kod komercijalnih banaka je "trčanje posljednih 100 metara".

IMF neće dalje da finansira, što je negativan indikator investitorima, pa ni emitovanje dužničkih vrijednosnih papira nije opcija + keš im treba sad i treba odmah. Ja se fakat ne sjećam kad se neka vlada zadužila direktnim kreditom kod komercijalne.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 03/07/2015 18:43

ExNihilo wrote:Već sam pisao na temi o Grčkoj...

ExNihilo wrote:Nešto kontam apropo ovih paralela Grčke sa nama...Čini mi se da sličnosti ipak ima više nego razlika.

Glomazna administracija? Checked
Velika poreska utaja? Checked
Odsustvo kontrole nad monetarnom politikom? Checked
Gomilanje duga za pokriće tekućih potreba? Checked
Korupcija javnom sektoru? Checked
Deficit? Checked

Što se razlika tiče:

- Naš dug nije još prešao famoznih 60% GDPa.
- Nešto drugačija struktura duga.

Direktno zaduživanje kod komercijalnih banaka je "trčanje posljednih 100 metara".

IMF neće dalje da finansira, što je negativan indikator investitorima, pa ni emitovanje dužničkih vrijednosnih papira nije opcija + keš im treba sad i treba odmah. Ja se fakat ne sjećam kad se neka vlada zadužila direktnim kreditom kod komercijalne.

Ne slazem se. Odluka jeste debilna (osim ako ne dobiju pravo jeftina sredstva preko "prijateljske zemlje"), ali i pored svega sto si naveo, treba pomenuti i jednu ogromnu razliku.

Grcka je u vrijeme zaduzivanja bila clanica EU, NATO, u eurozoni, sa dobrim kreditnim rejtingom i friziranim knjigama. Mi nemamo nista od navedenog, sto ukratko znaci da se ne mozemo pribliziti Grckoj iz prostog razloga sto nam niko nece dati da se zaduzimo mimo mogucnosti.

ExNihilo

Post by ExNihilo » 03/07/2015 18:47

Čuj, "izvan mogućnosti" je relativna kategorija. Već ovih cca 45% GDP mi ne možemo servisirati, očito. Nije potrebno da nakucamo 170%, koliko Grčka ima, da bismo bankrotirali.

Korisničkoime

Post by Korisničkoime » 03/07/2015 19:06

Saavim sam siguran da mi idemo u pravcu Grcke. Nije uopste potrebno da mi ne mozemo servisirati dug dovoljno je da ne mozemo isplatiti penzije i plate administracije. Penzije kasne i to vec duze vrijeme od prvog u mjesecu na peti pa na sedmi sada dijelom i na petnaesti. Plate npr.u pravosudu kasne ali u nekim drugim djelovima administracije. Imamo prvise korisnika budzeta i tu ne mislim samo na zaposlene kao i previse korisnika mirovinskog fondam Ukratko previse rashoda premalo prihoda. Dvije stvari su kljuce smanjiti rashode i povecati prihode to svako dijete zna samo sto ce to biti bolno.
Sto kolega rece imamo previse slicnosti sa Grckom

ExNihilo

Post by ExNihilo » 03/07/2015 19:10

Zaduživanje kod komercijalnih banaka je potez očajnika. Iscrpio si mogućnosti zaduživanja kod međunarodnih kreditora, iscrpio si mogućnost izbacivanja vrijednosnica, još ti ostaju komercijalne banke. Kad i to iscrpiš, šta onda? Kome onda?

Onda, konačno, ide ili dramatično rezanje administracije ili bankrot.

U oba slučaja, budžetlije ostaju bez privilegija i grizu ko bijesni psi. :D

Korisničkoime

Post by Korisničkoime » 03/07/2015 19:19

ExNihilo wrote:Zaduživanje kod komercijalnih banaka je potez očajnika. Iscrpio si mogućnosti zaduživanja kod međunarodnih kreditora, iscrpio si mogućnost izbacivanja vrijednosnica, još ti ostaju komercijalne banke. Kad i to iscrpiš, šta onda? Kome onda?

Onda, konačno, ide ili dramatično rezanje administracije ili bankrot.

U oba slučaja, budžetlije ostaju bez privilegija i grizu ko bijesni psi. :D

Imas razvoj Grcke vecina njihovog duga je bila prema privatnim kreditorima upravo jer MMF i SB nisu zeljeli bezuslovno da daju ogromne kolicine novca. Najebat ce svi, budzetlije su potrosasi nasoj privredi namanje treba pad potrosnje (mislim da u nas i ne postoji indeks potrosnje stanovnistva) a upravo ce se to desiti prije budzetlija doce na red socijalni slucajevi, poljoprivrednici (sto je pogubno jer poljoprivredna proizvodnja ovisi od poticaja), penzioneri itd.
Jasno je da vladi pare trebaju sad odmah i neka se zaduze ovaj put kod komercijalne banke ali neka ujedno krenu i u nuzne reforme (sto nece na zalost)

mousstapha

Post by mousstapha » 03/07/2015 19:19

Prodacemo telekome i kupiti jos koju godinu socijalnog mira.

saja_dj

Post by saja_dj » 03/07/2015 19:32

Ovo mi izgleda kao zadnji ocajni potez propalije neke pa se zaduzi kod nekog lihvara sa carsije.

Privatna banka ne trazi reforme kao sto to radi MMF.

Ilegalni lihvar ti ne trazi zadnje tri platne liste kao sto radi kom. banka.

Zato su oboje nemilosrdni u vracanju duga.

Barem onda znamo ako Ziraat posudjuje pare, da nece Deutsche Telekom vec Turk Telekom da preuzme zlatnu koku.

Drinski

Post by Drinski » 03/07/2015 19:38

Ako je jeftinije nego MMF, zasto ne uzeti kredit kod banke.

bhnapoleon1

Post by bhnapoleon1 » 03/07/2015 19:41

Boli nas briga dignemo i ne vratimo, ne mogu invaziju izvrsit na nas :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

jefferson

Post by jefferson » 03/07/2015 19:47

Drinski wrote:Ako je jeftinije nego MMF, zasto ne uzeti kredit kod banke.

Zato sto MMF trazi reforme za uzvrat a komercijalna banka ne.
MMF zna da se ovako vise ne moze, pa trazi nesto da se konkretno uradi. Komercijalnu banku boli tuki gdje i kako trosis novac sve dok ga vracas.

Drinski

Post by Drinski » 03/07/2015 19:50

jefferson wrote:

MMF zna da se ovako vise ne moze, pa trazi nesto da se konkretno uradi. Komercijalnu banku boli tuki gdje i kako trosis novac sve dok ga vracas.

Pa MMF stiti interese krupnog kriminala. Oni su smislili onaj koncept privatizacije. Nisu oni bas dobrotvori.

Danguba

Post by Danguba » 03/07/2015 19:53

sto prije dodju do zida tim prije ce se suociti sa ozbiljnim problemom.
ovo sto sada a i godinama rade, mislim da za to i ne treba neka pamet. napravis proracun sa svim i svacim i sve koliko ti treba nadoknadis zaduzivanjem.

najvece ustede mogu se postici u ''luksuzu'' administracije(plate, auta, kancelarijska oprema, troskovi odrzavanja...) a ne praviti ustede samo nekima na toplom obroku, prijevozu ili umanjivanjem vec ionako malih penzija.

jefferson

Post by jefferson » 03/07/2015 19:53

Drinski wrote:
jefferson wrote:

Pa MMF stiti interese krupnog kriminala. Oni su smislili onaj koncept privatizacije. Nisu oni bas dobrotvori.

Ma ja, zavjera protiv uber produktivne BiH, da joj ukradu resurse pa da Amerikanci i njemci zive od BH bogatstva. Jbt, fakat nije cudo sto je do ovog doslo.

tandmand

Post by tandmand » 03/07/2015 19:54

Neka za početak prodaju Telekom i troše keš za plate administraciji. Pa kasnije opet EP ... Ta nije im ćaćino. :mrgreen:

Post Reply