Djelidba ostavštine

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
67savdic

Djelidba ostavštine

Post by 67savdic » 26/06/2015 14:02

Poštovani,
Molim za pomoć. Radi se o sljedećoj situaciji:
Nakon smrti roditelja, provedena je ostavinska rasprava. imali su dva sina od kojih je jedan umro. Znači, zakonski nasljednici su jedan sin i dvoje punoljetne djece od sina koji je umro. Sud je donio rješenje prema kojem sin dobija pola imanja a djeca drugog sina pola.
Sin bi da proda svoju polovicu ( ne živi ovde , stalno je nastanjen u inostranstvu) a djeca (i oni su u inostranstvu) niti hoće da prodaju (kažu treba im uspomena) niti hoće da isplate svom amidži njegov dio (kažu da nemaju para). To se već vuče par godina. On je pokušavao molio da se nekako dogovore, međutim oni mu se izruguju.
Šta da se uradi? Koji su zakonski koraci koje taj sin treba da učini da bi dobio svoj dio? Jer ovo što njemu ta djeca rade je čisto ismijavanje, kažu treba im uspomena a niti dolaze ovde, niti obilaze imanje, nego sve zarasta u korov, komšije se žale, zmije se legu, sve propada.
Unaprijed hvala na pomoći.

bumerangss

Re: Djelidba ostavštine

Post by bumerangss » 26/06/2015 15:22

A amidza bi pare, samo pare, pare, pare... sta ta dijaspora uradi od nseg covjeka!? :D

razonoda

Post by razonoda » 26/06/2015 18:52

67savdic wrote:Poštovani,
Nakon smrti roditelja, provedena je ostavinska rasprava. imali su dva sina od kojih je jedan umro. Znači, zakonski nasljednici su jedan sin i dvoje punoljetne djece od sina koji je umro. Sud je donio rješenje prema kojem sin dobija pola imanja a djeca drugog sina pola.
Sin bi da proda svoju polovicu ( ne živi ovde , stalno je nastanjen u inostranstvu) a djeca (i oni su u inostranstvu) niti hoće da prodaju (kažu treba im uspomena) niti hoće da isplate svom amidži njegov dio (kažu da nemaju para). To se već vuče par godina. On je pokušavao molio da se nekako dogovore, međutim oni mu se izruguju.
Šta da se uradi? Koji su zakonski koraci koje taj sin treba da učini da bi dobio svoj dio? Jer ovo što njemu ta djeca rade je čisto ismijavanje, kažu treba im uspomena a niti dolaze ovde, niti obilaze imanje, nego sve zarasta u korov, komšije se žale, zmije se legu, sve propada.
Tuzba, traziti -razvrgnuce imovine --proces traje i kosta ,--ali nema drugog izbora.
Kad se sudski podijeli ako je djeljivo -svako svoj dio moze da proda.

67savdic

Post by 67savdic » 27/06/2015 07:10

bumerangss wrote:A amidza bi pare, samo pare, pare, pare... sta ta dijaspora uradi od nseg covjeka!? :D

Amidža hoće svoj dio jer mu jednostavno i pripada a normalno je da mu i pare trebaju, pa pokušava da sredi situaciju oko toga. A ''djeci'' pare očigledno ne trebaju pa se mogu ponašati tako, na kraju krajeva on ima svoju firmu u inostranstvu a ona priprema udaju za stranca.

67savdic

Post by 67savdic » 27/06/2015 07:11

razonoda wrote:
67savdic wrote:Poštovani,
Tuzba, traziti -razvrgnuce imovine --proces traje i kosta ,--ali nema drugog izbora.
Kad se sudski podijeli ako je djeljivo -svako svoj dio moze da proda.

Hvala na odgovoru.

bumerangss

Post by bumerangss » 27/06/2015 12:57

67savdic wrote:
bumerangss wrote:A amidza bi pare, samo pare, pare, pare... sta ta dijaspora uradi od nseg covjeka!? :D

Amidža hoće svoj dio jer mu jednostavno i pripada a normalno je da mu i pare trebaju, pa pokušava da sredi situaciju oko toga. A ''djeci'' pare očigledno ne trebaju pa se mogu ponašati tako, na kraju krajeva on ima svoju firmu u inostranstvu a ona priprema udaju za stranca.

Eto! Znao sam da je neki lovator... malo mu pa daj jos! Eh te gladne oci, najeo se daBogda! :D
Napomeni amidju da mu se blizi dan kad ce praznih ruku preseliti... :run:

67savdic

Post by 67savdic » 29/06/2015 13:59

bumerangss wrote:
67savdic wrote:

Eto! Znao sam da je neki lovator... malo mu pa daj jos! Eh te gladne oci, najeo se daBogda! :D
Napomeni amidju da mu se blizi dan kad ce praznih ruku preseliti... :run:

Ne znam na osnovu čega si zaključio da je ''lovator'' :?
na kraju krajeva, čak i da jeste ima pravo na svoj dio.
čudno mi da tako reaguješ, jel ima nešto što tebe lično muči a vezano za moj post?
i da, svi ćemo mi preseliti ako Bog da, a kome je taj dan blizu to mi ne znamo....

Black swan

Post by Black swan » 29/06/2015 14:10

:mrgreen: opet dijasporci prave sranja :lol: :lol: :lol: :lol:

pirpa

Post by pirpa » 29/06/2015 14:22

Pametna djeca... Ja sam na njihovoj strani.
Amidza ako hoće svoj dio nek ga traži preko suda...

Glanzer

Post by Glanzer » 14/07/2015 10:27

Ako moze savjet, na ostavinskoj raspravi, gdje sam jedini nasljednik, nisu bile uzete u obzir dionice te vozilo, sudinica mi je rekla da ce mi poslati poziv da dostavim izvod iz RVP za dionice i vlasnicku kartu za vozilo, medutim poziv mi nikada nije dosao nego mi je stiglo rijesenje o naslijedstvu (gdje je ostavinska masa nekretnine)Kako sam morao na put propustio sam rok za zalbu, sta mi je sad ciniti a kako bi i tu imovinu doveo pod svoje vlasnistvo?Hvala unaprijed

JThomas

Post by JThomas » 14/07/2015 17:51

tražiti dopunsko rješenje o nasljeđivanju sa dokazima o toj ostaloj imovini. žalba ti i nije trebala.

Post Reply