Legenda kaže da je u frigijskom gradu Gordiji (današnja Turska) postojao vrlo zapetljan čvor, a vjerovalo se da će onaj tko ga raspetlja zavladati svijetom. Prema legendi, enigmu je riješio Aleksandar Veliki, koji je prvo pokušao naći neki kraj užeta, no kad je uvidio da je to nemoguće, jednostavno je presjekao čvor. Sintagma gordijski čvor je sinonim za veliki problem koji se vrlo lako rješava.
Kako riješiti gordijski čvor u BiH? Možda kao Aleksandar Veliki isukati mač i rasjeći čvor ili tražiti i dalje krajeve čvora? Gledajući političku situaciju u BiH mislim da bi bilo pogubno za sve da se ovakav sistem i situacija nastavi narednih 10-20-50 godina. Ne prizivam ništa ružno ali smatram da postojanje normalne države BiH i entiteta RS ne može u istu rečenicu. Pri normalnim podrazumijevam na decentralizovanu državu, regionalno uređenu po ekonomskim pa tek onda nacionalnim principima koji vladaju u EU. Ili će RS postati država ili će biti redefinisana te u ovakvom obliku i kontituciji neće postojati.
Ako bi situacija ostala ovakva mislim da bi došlo do usijanja političke situacije te do incidenata među običnim ljudima što bi vrlo lako eskaliralo u nekakve nove sukobe nepredviđenog intenziteta i trajanja. Po svemu sudeći mislim da su neki centri moći svjesni toga i da se užurbano radi na nekom rješenju. Politike u BiH očigledno nisu u stanju napraviti neki ozbiljan iskorak, zaokret u odnosu na ono do sada. Radije se svi drže dosadašnjeg načina razmišljanja nego pokušaju traženja rješenja. Sve se u biti u oba entiteta svodi na održavanje postojećeg stanja, borbu za fotelje i položaje.
Recimo po meni jedno od rješenja bi moglo da bude ulazak BiH u konfederaciju sa Srbijom i Hrvatskom pritom bi se brisali entiteti i uvele nove administrativne jedinice. Prije toga provesti referendum među svim narodima i provjeriti raspoloženje naroda u BiH za takvo rješenje.
Šta je konfedracija?
Konfederacija ili državni savez je na međunarodnom ugovoru osnovana veza više država sa svrhom da se zajednički ostvare određeni ciljevi. Konfederacija je obično prijelazni oblik političkog uređenja.
Istorijski prmjeri konfederacija:
Švicarska (1291-)
Sjedinjene Američke Države(1781-1788)
Njemačka (1806-1871)
Rajnska konfederacija (1806-1813)
Njemačka konfederacija (1815-1866)
Sjevernonjemačka konfederacija (1867-1871)
Konfederativne Države Amerike, (1861-1865)
Unija Afričkih Država (1961-1963)
Senegambija (1982-1989)
Srbija i Crna Gora (2003-2006)
Konfederacija je savez neovisnih, suverenih država, stvoren na osnovi međunarodnog ugovora, u svrhu jedinstvenog rješavanja nekih pitanja od zajedničkog interesa.
Konfederacijom se ne stvara nova država, već suverene države u konfederaciji ostaju i dalje samostalni međunarodnopravni subjekti. Prema tome, konfederativna vlast je izvedena iz suverene vlasti država članica (na kojima i dalje ostaje suverenost). Države članice pristaju prenijeti određena suverena prava na konfederaciju.
Konfederacija ima barem jedno stalno zajedničko tijelo, koje joj daj privid državnosti, to je najčešće konfederativna skupština. Time se konfederacija razlikuje od običnog političkog saveza. Konfederativna skupština nije nikakav državni organ. Ona je sastavljena od delegata država članica, i zapravo je vrlo slična međunarodnoj konferenciji.
Odluke koje donose konfederativna tijela nisu automatski obvezne za građane država članica, nego one tek postaju obvezne kad ih države članice usvoje, tj. kad ih ozakone na način propisan njihovim vlastitim propisima. Taj postupak posebnog usvajanja konfederativne odluke u interni propis države članice naziva se inartikulacija. Prema tome, ne postoji izravna vlast konfederativnih tijela nad građanima država članica konfederacije.
Nadležnost tijela konfederacije ograničena je zaključenim konfederativnim ugovorom, i smije se kretati samo u granicama dopuštenim tim ugovorom. Redovito, konfederacija nema jedinstvenu vojsku, poreze, državni proračun niti državljanstvo. U konfederaciji je jedinstvena samo ona djelatnost radi koje je osnovana. Međunarodni ugovor, koji je temelj konfederacije, može se mijenjati samo pristankom svih članica, ali svaka država ima trajno pravo istupiti iz konfederacije po svojoj odluci. [b]Konfederacija nije subjekt međunarodnog prava, te u međunarodnim odnosima države članice nastupaju samostalno. [/b]
Smatram da bi ovim rješenjem Bošjaci dobili ukidanje entiteta, Srbi "spajanje" sa Srbijom i Hrvati "spajanje" sa Hrvatskom plus bi svaki narod u BiH imao dovoljno autonomije da organizuje život prema svojim potrebama, tradiciji i želji.
Može li po ovom pitanju u BiH biti koncenzusa, pitanje je sad.