Osnovne škole

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#1 Osnovne škole

Post by ilkbahar »

LJudi dragi sta se ovo desava ? Zasto zele zatvoriti veliki broj osnovnih skola na podrucju kantona sarajevo? Da li je zaista zavladala bijela kuga ili neko zeli da u potpunosti obespismeni ovaj narod?
Jer ako roditelji ne budu u mogucnosti placati djeci pevoz do skole uz sve dodatne troskove skolovanja, djeca ce se prestati skolovati.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#2 Re: Osnovne škole

Post by celeron »

ilkbahar wrote:LJudi dragi sta se ovo desava ? Zasto zele zatvoriti veliki broj osnovnih skola na podrucju kantona sarajevo? Da li je zaista zavladala bijela kuga
Sve više i više je izražen nedostatak djece u školama. To znam jer dugo godina radim u školi. Ispod svih normi se formiraju odjeljenja. Za vrijeme mog školovanja u školi gdje ja radim, je bilo 5 odjeljenja petih razreda koji su brojali 30-33 učenika. Danas u toj istoj školi, dva odjeljenja sa 18 - 22 (ispod svih normi) učenika. Mislim da je dovoljno rečeno. Ovo je stvarna slika za većinu osnovnih škola.
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#3 Re: Osnovne škole

Post by __Phoenix__ »

Obrazovanje je u **** između ostalog zbog tog što je previše učenika po odjeljenjima. Kako nastavnik da se posveti djetetu i još 32 djece za čas?!
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4 Re: Osnovne škole

Post by Edin H. »

celeron wrote:
ilkbahar wrote:LJudi dragi sta se ovo desava ? Zasto zele zatvoriti veliki broj osnovnih skola na podrucju kantona sarajevo? Da li je zaista zavladala bijela kuga
Sve više i više je izražen nedostatak djece u školama. To znam jer dugo godina radim u školi. Ispod svih normi se formiraju odjeljenja. Za vrijeme mog školovanja u školi gdje ja radim, je bilo 5 odjeljenja petih razreda koji su brojali 30-33 učenika. Danas u toj istoj školi, dva odjeljenja sa 18 - 22 (ispod svih normi) učenika. Mislim da je dovoljno rečeno. Ovo je stvarna slika za većinu osnovnih škola.
uvedite im svaki dan kontrolni :D
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#5 Re: Osnovne škole

Post by Cherry-Cherry »

__Phoenix__ wrote:Obrazovanje je u **** između ostalog zbog tog što je previše učenika po odjeljenjima. Kako nastavnik da se posveti djetetu i još 32 djece za čas?!
Tačno. Bolje je, kada je manje djece u razredu.
User avatar
Bloody
Posts: 498
Joined: 26/04/2015 18:21
Location: Ispod Djoletovih bagrema

#6 Re: Osnovne škole

Post by Bloody »

Cherry-Cherry wrote:
__Phoenix__ wrote:Obrazovanje je u **** između ostalog zbog tog što je previše učenika po odjeljenjima. Kako nastavnik da se posveti djetetu i još 32 djece za čas?!
Tačno. Bolje je, kada je manje djece u razredu.

Zar nije uvedeno sad da odjeljenje ne smije imati vise od 24. djece?
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#7 Re: Osnovne škole

Post by celeron »

Normalno je, da je lakše raditi s manjim brojem djece ali nije poenta u tome uopšte. Ne shvatate kako funkcioniše škola i formiranje odjeljenja. Jeste sada broj učenika 24, ali na nivou škole. Da bi se stvorila takva dva odjeljenja potrebno je logično 48 učenika. Ali problem nastaje zbog toga što se u prvi razred ukupno upiše 35 (kao što je slučaj ove godine u mojoj školi) učenika i šta onda? Ne možeš djeliti na 2, a ni formirati jedno odjeljenje.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#8 Re: Osnovne škole

Post by ilkbahar »

celeron wrote:Normalno je, da je lakše raditi s manjim brojem djece ali nije poenta u tome uopšte. Ne shvatate kako funkcioniše škola i formiranje odjeljenja. Jeste sada broj učenika 24, ali na nivou škole. Da bi se stvorila takva dva odjeljenja potrebno je logično 48 učenika. Ali problem nastaje zbog toga što se u prvi razred ukupno upiše 35 (kao što je slučaj ove godine u mojoj školi) učenika i šta onda? Ne možeš djeliti na 2, a ni formirati jedno odjeljenje.
Pa treba pozatvarat pola skola , posebno po brdskim podrucjima ?

Logicno je da ima manje djece, jer generacija koja se sada stasala za osnovnu skolu, cak i srednju su djeca roditelja koji su u prosjeku od 1970 do 1980 godista, a zna se da je dosta te omladine izginulo u ratu,ili su otisli iz bih pa djecu nije ima ko praviti.
Medjutim dolaze nam nove generacije, i djece ce biti sve vise. I sta onda kada se pozatvaraju skole, a preostale skole ne budu mogle da smjeste sve ucenike? Koliko ce onda ucenika biti u razredu i koliko ce kostati da se skole nanovo otvore?
Ne zatvaraju se skole radi manjka djece nego da bi se napravile ustet, nek stede na svojoj plati mamu li im...
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#9 Re: Osnovne škole

Post by hizo ramidovic »

Bloody wrote:
Zar nije uvedeno sad da odjeljenje ne smije imati vise od 24. djece?
nije ni sad niti je bilo ikad.
po vazecim pedagoskim standardima brojnost po odjeljenju u redovnim osnovnim skolama je min 18/opt 24/max 32
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#10 Re: Osnovne škole

Post by hizo ramidovic »

celeron wrote:
Danas u toj istoj školi, dva odjeljenja sa 18 - 22 (ispod svih normi) učenika. Mislim da je dovoljno rečeno. Ovo je stvarna slika za većinu osnovnih škola.
po vazecim pedagoskim standardima, to nije ispod normi i takva brojnost je u vecini skola u ks
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#11 Re: Osnovne škole

Post by hizo ramidovic »

ilkbahar wrote:
Jer ako roditelji ne budu u mogucnosti placati djeci pevoz do skole uz sve dodatne troskove skolovanja, djeca ce se prestati skolovati.
prijevoz djece do skole ne placaju roditelji. te troskove snosi nadlezno ministarstvo
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#12 Re: Osnovne škole

Post by Rimad »

30 učenika u razredu je van svake pameti (kada sam ja išao, bilo nas je 37 u razredu). Nema tu kvalitetne nastave. Jedino, ako škole služe da pokupe djecu sa ulica, a sam kvalitet nije bitan. Mislim da je ovo u pitanju. Sami su roditelji krivi - kada se ko žalio zato što djete ne zna. Svi se žale samo ako dijete ne dobije željenu ocjenu.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13 Re: Osnovne škole

Post by cyprus »

Ukidanje škola bi bilo zaista van svake pameti i vizije... To je zaista segment društva koji bi zadnji morao biti predmet ušteda... A razredi od 20-tak učenika bi trebali biti nešto posve normalno...
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#14 Re: Osnovne škole

Post by ilkbahar »

hizo ramidovic wrote:
ilkbahar wrote:
Jer ako roditelji ne budu u mogucnosti placati djeci pevoz do skole uz sve dodatne troskove skolovanja, djeca ce se prestati skolovati.
prijevoz djece do skole ne placaju roditelji. te troskove snosi nadlezno ministarstvo

Konkretno na Vratniku se imaju u planu zatvoriti tri skole, tako da ce djeca sa Vratnika i Faletica morati ici u Lugavinu u skolu. Kombi kao jedino prevozni sredstvo do tih padinskih dijelova nedo bog nikome! Prvo sto ga cekas jedno dva sata, drugo i kad ga docekas pitanje je da li mozes u njega stati. Raja uglavnom placaju taksi. Tako da imo kartu il nemo, prevoz osiguran nemas.
Drugo hajd majke ti pusti ti dijete od pet i pol godina da se vozi javnim gradskim prevozom do skole!
Verolino
Posts: 205
Joined: 12/02/2013 20:13

#15 Re: Osnovne škole

Post by Verolino »

Najveća glupost koju sam čula.
Ne postavlja se pitanje škola koje imaju nekakve tri smjene (prva, međusmjena i druga smjena)?!

Postoji Presuda Ustavnog suda Federacije BiH, br. U-14/09 od 12.10.2010. godine, čije nepoštivanje povlači krivičnu odgovornost kako stare kantonalne vlade i ministarstva, tako i nove. Takođe, sve dok se ista ne provede kanton ne bi smio ništa poduzimati (i ako oni žele i čekaju kraj školske godine kako bi kurvanjski, da prostite na izrazu uradili šta su namjerili).

Osim škola u Starom gradu i u Centru se dovodi u pitanje opstanak 3 ili 4 škole, i to SSH, Hasan Kaimija i Hasan Kikić, nek mi oproste ako sam neku zaboravila.

Mislim da se iza brda valja uzimanje školskih objekata koji se mogu pretvoriti u privatne škole, fakultete, zgrade i privatne prćije, jer takav scenarij gledamo zadnjeh 25 godina.

Mi kao raoditelji, kao građani ne smijemo ovo dozvoliti.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#16 Re: Osnovne škole

Post by hizo ramidovic »

ilkbahar wrote: Konkretno na Vratniku se imaju u planu zatvoriti tri skole, tako da ce djeca sa Vratnika i Faletica morati ici u Lugavinu u skolu. Kombi kao jedino prevozni sredstvo do tih padinskih dijelova nedo bog nikome! Prvo sto ga cekas jedno dva sata, drugo i kad ga docekas pitanje je da li mozes u njega stati. Raja uglavnom placaju taksi. Tako da imo kartu il nemo, prevoz osiguran nemas.
Drugo hajd majke ti pusti ti dijete od pet i pol godina da se vozi javnim gradskim prevozom do skole!
ako zatvore navedene skole vjerovatno ce obezbijediti i poseban prijevoz (osobito za malu djecu o kojoj govoris) ili ce pojacati trenutni, jer je u ovom slucaju vjerovatno jeftinija varijanta placati minibuse nego odrzavati skole.
dakle, ne vjerujem da su toliko nesposobni da djecu ostave da se sama snalaze.
a ako ipak to ne urade onda treba pokrenuti inicijativu preko vijeca roditelja, opcine, ministarstva i zahtijevati poseban prijevoz
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#17 Re: Osnovne škole

Post by DaffyDuck »

ilkbahar wrote:
hizo ramidovic wrote:
ilkbahar wrote:
Jer ako roditelji ne budu u mogucnosti placati djeci pevoz do skole uz sve dodatne troskove skolovanja, djeca ce se prestati skolovati.
prijevoz djece do skole ne placaju roditelji. te troskove snosi nadlezno ministarstvo

Konkretno na Vratniku se imaju u planu zatvoriti tri skole, tako da ce djeca sa Vratnika i Faletica morati ici u Lugavinu u skolu. Kombi kao jedino prevozni sredstvo do tih padinskih dijelova nedo bog nikome! Prvo sto ga cekas jedno dva sata, drugo i kad ga docekas pitanje je da li mozes u njega stati. Raja uglavnom placaju taksi. Tako da imo kartu il nemo, prevoz osiguran nemas.
Drugo hajd majke ti pusti ti dijete od pet i pol godina da se vozi javnim gradskim prevozom do skole!
ziva bila, ne znam odakle si, al na vratniku ima jedna jedina osnovna skola. Nego zele takodje zatvoriti skole iz okolnih naselja- Kovači- Saburina i iznad gore gdje ima skola, predpostavljam Faletici... to znaci da- koliko ja znam da na toj strani grada od osnonih skola ostaje samo MMB sa podrucnom skolom Sedrenik od 1-4 razreda. Znaci nigdje veze. A prije 40ak godina na tom podrucju je bila potreba za jos jednom osnovnom skolom u zgradi gdje je sad smjestena Srenja Tekstilna.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#18 Re: Osnovne škole

Post by DaffyDuck »

hizo ramidovic wrote:
ilkbahar wrote: Konkretno na Vratniku se imaju u planu zatvoriti tri skole, tako da ce djeca sa Vratnika i Faletica morati ici u Lugavinu u skolu. Kombi kao jedino prevozni sredstvo do tih padinskih dijelova nedo bog nikome! Prvo sto ga cekas jedno dva sata, drugo i kad ga docekas pitanje je da li mozes u njega stati. Raja uglavnom placaju taksi. Tako da imo kartu il nemo, prevoz osiguran nemas.
Drugo hajd majke ti pusti ti dijete od pet i pol godina da se vozi javnim gradskim prevozom do skole!
ako zatvore navedene skole vjerovatno ce obezbijediti i poseban prijevoz (osobito za malu djecu o kojoj govoris) ili ce pojacati trenutni, jer je u ovom slucaju vjerovatno jeftinija varijanta placati minibuse nego odrzavati skole.
dakle, ne vjerujem da su toliko nesposobni da djecu ostave da se sama snalaze.
a ako ipak to ne urade onda treba pokrenuti inicijativu preko vijeca roditelja, opcine, ministarstva i zahtijevati poseban prijevoz
Nije da ne vjerujem, nego znam da su nesposobni!
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#19 Re: Osnovne škole

Post by hizo ramidovic »

Verolino wrote: Mislim da se iza brda valja uzimanje školskih objekata koji se mogu pretvoriti u privatne škole, fakultete, zgrade i privatne prćije, jer takav scenarij gledamo zadnjeh 25 godina.
Mi kao raoditelji, kao građani ne smijemo ovo dozvoliti.
objekti ako se izuzmu potpuno je logicno da se izdaju privatnicima i da postanu profitabilni. treba pustiti snalazljive ljude da zaradjuju.
i cisto sumnjam da vi kao roditelji ili kao gradjani mozete ovdje nesto uciniti. to je haman pa gotova stvar
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#20 Re: Osnovne škole

Post by O'zone »

Verolino wrote:Najveća glupost koju sam čula.
Ne postavlja se pitanje škola koje imaju nekakve tri smjene (prva, međusmjena i druga smjena)?!

Postoji Presuda Ustavnog suda Federacije BiH, br. U-14/09 od 12.10.2010. godine, čije nepoštivanje povlači krivičnu odgovornost kako stare kantonalne vlade i ministarstva, tako i nove. Takođe, sve dok se ista ne provede kanton ne bi smio ništa poduzimati (i ako oni žele i čekaju kraj školske godine kako bi kurvanjski, da prostite na izrazu uradili šta su namjerili).

Osim škola u Starom gradu i u Centru se dovodi u pitanje opstanak 3 ili 4 škole, i to SSH, Hasan Kaimija i Hasan Kikić, nek mi oproste ako sam neku zaboravila.

Mislim da se iza brda valja uzimanje školskih objekata koji se mogu pretvoriti u privatne škole, fakultete, zgrade i privatne prćije, jer takav scenarij gledamo zadnjeh 25 godina.

Mi kao raoditelji, kao građani ne smijemo ovo dozvoliti.
Iz mahalskih kuloara se čuje da su se opasno naklatili na OŠ Vladislav Skarić nešto se pisalo i po novinama....Lokacija beton. Stambeno poslovni objekt G+P+8S, cijena kvadrata pa negdje oko cca 3.000 KM :mrgreen: Taman da nastave gradnju od zgrada koje su gore napravili u bivšem voćnjaku iznad škole. Škola im jedino smeta da se ravno spuste do ulice.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: Osnovne škole

Post by insomnia78 »

ilkbahar wrote:LJudi dragi sta se ovo desava ? Zasto zele zatvoriti veliki broj osnovnih skola na podrucju kantona sarajevo? Da li je zaista zavladala bijela kuga ili neko zeli da u potpunosti obespismeni ovaj narod?
Jer ako roditelji ne budu u mogucnosti placati djeci pevoz do skole uz sve dodatne troskove skolovanja, djeca ce se prestati skolovati.
Osnovna skola je obavezna
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#22 Re: Osnovne škole

Post by DaffyDuck »

O'zone wrote:
Verolino wrote:Najveća glupost koju sam čula.
Ne postavlja se pitanje škola koje imaju nekakve tri smjene (prva, međusmjena i druga smjena)?!

Postoji Presuda Ustavnog suda Federacije BiH, br. U-14/09 od 12.10.2010. godine, čije nepoštivanje povlači krivičnu odgovornost kako stare kantonalne vlade i ministarstva, tako i nove. Takođe, sve dok se ista ne provede kanton ne bi smio ništa poduzimati (i ako oni žele i čekaju kraj školske godine kako bi kurvanjski, da prostite na izrazu uradili šta su namjerili).

Osim škola u Starom gradu i u Centru se dovodi u pitanje opstanak 3 ili 4 škole, i to SSH, Hasan Kaimija i Hasan Kikić, nek mi oproste ako sam neku zaboravila.

Mislim da se iza brda valja uzimanje školskih objekata koji se mogu pretvoriti u privatne škole, fakultete, zgrade i privatne prćije, jer takav scenarij gledamo zadnjeh 25 godina.

Mi kao raoditelji, kao građani ne smijemo ovo dozvoliti.
Iz mahalskih kuloara se čuje da su se opasno naklatili na OŠ Vladislav Skarić nešto se pisalo i po novinama....Lokacija beton. Stambeno poslovni objekt G+P+8S, cijena kvadrata pa negdje oko cca 3.000 KM :mrgreen: Taman da nastave gradnju od zgrada koje su gore napravili u bivšem voćnjaku iznad škole. Škola im jedino smeta da se ravno spuste do ulice.
I planirani niz zgrada uz cestu prema OHR-u, na mjestu vulkanizera itd. Samo kad sve izgrade i naprave, opet ce biti vise djece a nema skole :-)
Did
Posts: 246
Joined: 28/10/2007 21:08

#23 Re: Osnovne škole

Post by Did »

U dijelu grada gdje živim dvije osnovne škole 300m jedna od druge - jedna veća, lafo opremljenija, ima i muzičku, veća dvorana, bolji nastavnici (zapravo nisu, nego je kriterij niži pa bolji prosjek ocjena!), više djece guzonja pohađa, dakle, neopravdano razvikanija. Druga manja i nije razvikana. Veća škola ima viška učenika i po 30 upisane djece u razredu, druga kuburi sa minimalnim brojem i formiranjem 2 odjeljenja, jer djeca koja koja teritorijalno pripadaju manjoj, pohađaju veću zbog gore navedenih razloga. Sve je do organizacije, štela i organizacije prevoza učenika. U KS nije Problem manjak djece, nego javašluk u ministarstvu obrazovanja!
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#24 Re: Osnovne škole

Post by DaffyDuck »

Did wrote:U dijelu grada gdje živim dvije osnovne škole 300m jedna od druge - jedna veća, lafo opremljenija, ima i muzičku, veća dvorana, bolji nastavnici (zapravo nisu, nego je kriterij niži pa bolji prosjek ocjena!), više djece guzonja pohađa, dakle, neopravdano razvikanija. Druga manja i nije razvikana. Veća škola ima viška učenika i po 30 upisane djece u razredu, druga kuburi sa minimalnim brojem i formiranjem 2 odjeljenja, jer djeca koja koja teritorijalno pripadaju manjoj, pohađaju veću zbog gore navedenih razloga. Sve je do organizacije, štela i organizacije prevoza učenika. U KS nije Problem manjak djece, nego javašluk u ministarstvu obrazovanja!
grbavica?
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#25 Re: Osnovne škole

Post by hizo ramidovic »

pa nije lahko otvoriti 100 000 novih radnih mjesta. a odnekud se mora poceti...
Post Reply