INEKCIJE ŽELJEZA

Sve o zdravlju...
Post Reply
triple mama

INEKCIJE ŽELJEZA

Post by triple mama » 27/05/2015 20:23

Sestra mi živi u inostranstvu. Ima jako nisko željezo, nema urođen imunitet, izvađena joj je prije par godina štitna zlijezda - komplet ....Doktor joj je preporučio injekcije željeza da joj podignu željezo. Da li neko ima nekog iskustva?

Hvala

Hafis

Re: INEKCIJE ŽELJEZA

Post by Hafis » 27/05/2015 21:00

Radi se o početnom, inicijalnom tretmanu davanja željeza. Možda tjedan ili dva (ovisno o hematokritu...u stvari ne znam ni o kojoj se anemiji radi tako da i ne mogu biti precizan) a onda se produlji tretman oralnim pripravcima željeza. Inače tretman injekcijama željeznih pripravaka je ustaljena klinička praksa, i ne postoje neke izraženije nuspojave, tako nema razloga za neku zabrinutost.
Inače, koji je razlog tireoidektomije?

Brus Lee

Post by Brus Lee » 27/05/2015 21:27

triple mama wrote:Sestra mi živi u inostranstvu. Ima jako nisko željezo, nema urođen imunitet, izvađena joj je prije par godina štitna zlijezda - komplet ....Doktor joj je preporučio injekcije željeza da joj podignu željezo. Da li neko ima nekog iskustva?

Hvala

Ne ulazeci u uzroke tzv anemije usljed nedostatka zeljeza, ne bih nikako preporucio sestri da prima Jectofer /vjerovatno je taj lijek/ u kucnim - ambulantnim uslovima. Jedino u Bolnici - hematologija. Ako je pokretna, svjesna preporuka je da se ide sa oralnom Th. Postoje protokoli kako i koji se lijekovi uzimaju i sve od 1,5 pa navise Fe se lijeci
u ambulantnim tj kucnim uslovima. Ukoliko ti je sestra dezorijentirana, malaksala, kriticnog opceg stanja, onda je to za hospitalizacije i to je onda druga prica. Ukoliko je njoj Fe 4-5 to se onda fino moze rijesiti sa oralnim preparatima.

triple mama

Post by triple mama » 28/05/2015 09:41

Brus Lee wrote:
triple mama wrote:Sestra mi živi u inostranstvu. Ima jako nisko željezo, nema urođen imunitet, izvađena joj je prije par godina štitna zlijezda - komplet ....Doktor joj je preporučio injekcije željeza da joj podignu željezo. Da li neko ima nekog iskustva?

Hvala

Ne ulazeci u uzroke tzv anemije usljed nedostatka zeljeza, ne bih nikako preporucio sestri da prima Jectofer /vjerovatno je taj lijek/ u kucnim - ambulantnim uslovima. Jedino u Bolnici - hematologija. Ako je pokretna, svjesna preporuka je da se ide sa oralnom Th. Postoje protokoli kako i koji se lijekovi uzimaju i sve od 1,5 pa navise Fe se lijeci
u ambulantnim tj kucnim uslovima. Ukoliko ti je sestra dezorijentirana, malaksala, kriticnog opceg stanja, onda je to za hospitalizacije i to je onda druga prica. Ukoliko je njoj Fe 4-5 to se onda fino moze rijesiti sa oralnim preparatima.

Feramax 150

to je njena terapija. Kažu da je taj najbolji na canadskom tržištu

Sestra ima 41 g. sasvim je ok, mislim pokretna je, nije dezorijentisana, svjesna...nije ni hospitalizirana. Svakako hvala na savjetima!!

triple mama

Post by triple mama » 28/05/2015 09:44

Hafis wrote:Radi se o početnom, inicijalnom tretmanu davanja željeza. Možda tjedan ili dva (ovisno o hematokritu...u stvari ne znam ni o kojoj se anemiji radi tako da i ne mogu biti precizan) a onda se produlji tretman oralnim pripravcima željeza. Inače tretman injekcijama željeznih pripravaka je ustaljena klinička praksa, i ne postoje neke izraženije nuspojave, tako nema razloga za neku zabrinutost.
Inače, koji je razlog tireoidektomije?

Hvala na odgovoru. Vec sam odgovorila gore da se radi o kucnom, a ne bolničkom liječenju Feramax-om 150

Štitna je izvađena prije 10ak godina (prvo jedan, pa i drugi režanj) punktirana, čelije raka, primala radioaktivni jod 3 dana mislim...sve urađeno u kanadi

otherside

Post by otherside » 28/05/2015 16:42

nisu injekcije u pitanju vec kapsule ili granule koje se otope u vodi.
dakle, uzima se na usta slicno kao i tothema, legofer, ferrum lek,...
zeljezo k'o zeljezo...neko podnese dobro, nekom se jave mucnine.

Post Reply