Wiener Städtische osiguranje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#1 Wiener Städtische osiguranje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 17:36, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by drndalo »

A nije li logicnije bilo napisati ovo na temi o zivotnom osiguranju, ma o kojoj se firmi radilo...?

O prisustvu necu, jer nisu dugo prisutni ovdje, nego su dugo primali pare odavde... Tek se kupovina Jahorine moze poceti smatrati "prisustvom"...
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#3 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 17:36, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by drndalo »

Nisu oni ovdje vec 10 godina, oni su ovdje od prije rata, krajem 80-ih su prvi poceli raditi "austrijsko" osiguranje, mozda se sjecas Viner Broker-a... Sto se firme tice, velika, ozbiljna, stara austrijska kuca... Dakle s te strane ne mozes masiti.

Kako im uplacivati lovu u Austriju je do sada bilo u sivoj zoni, jer nisu imali firmu ovdje... Kako ce i kada to poceti rjesavati ne znam... Ne znam ni nikoga ko je imao kod njih dozivljenje osiguranja, time i isplatu, kao nikoga da je imao smrtni slucaj, time i isplatu. Znam jednu kolegicu cija je mama prije rata krenula s tim, i znog rata nije mogla nastaviti placati, od 4000 uplacenih DM, vratili su joj 3200, 1999/2000 god. kada im se javila. Taj gest je bio do njih, dobra volja, jer su znali da je ovdje bio rat, i da zena nije svojom voljom izigrala uslove polise...

Kad vec ti mene naljepi za nabijanje postova (sto mi je jako bitan cimbenik), da i ja tebi kazem da ti je pocetak teme uradjen kao reklama za isto, ono tipa poceo si da prodajes njihove polise, pa da se kao "slucajno" raspitas za njih...
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#5 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 17:35, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by drndalo »

U tom konkretnom slucaju nije bilo pomoci, zena je nakon rata jednostavno bila prestara za ponovni pocetak osiguranja po njihovim pravilima, a staru nije mogla nastaviti jer je rok za nastavak iste nakon kapitalizacije (obicno 10% duzine trajanja) vec bio prosao... Zena krenula na 10 godina, uplatila 2 godine, rat 3-4 godine, uspjeh je povezati s njima taman tako negdje u njenoj 10-oj godini od pocetka osiguranja.

Prema svim pravilima, od uplacene 4000 za 2 godine, kod normalnog prekida ne bi dobila nista nazad, obicno tek od trece godine pocinju tabele sa otkupnim i kapitaliziranim vrijednostima. Zbog rata i svoje reputacije isplacivali su koliko su mogli, a da oni ne budu "donji", i u tom konkretnom slucaju je 3200 bilo i vise nego fer... Kako je ona bila prestara, ponudise joj da tu lovu preusmjeri na dijete, pa je osigurala kcerku... I svi sretni, lova ostaje kod njih, nova musterija, zena osigurana iako mozda nije ni mislila o tome, lovu koju su on kao familija bili halalili, ponovo se pojavila...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#7 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Skyfox »

Vidio sam im reklamu na C Vili na bilbordu, ima li ko kakvih novijih iskustava obzirirom da razmatram koju kucu odabrati...
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#8 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by sandzokan »

Poštena i izuzetno profesionalna firma, sve što sam potpisao u ugovoru bilo je ispoštovano sa njihove strane. Zvao sam bio njihovu centralu u Beču zbog nekih nejasnoća i čim sam pomenuo da sam iz Bosne odmah su me prebacili kod jedne fine gospođe porijeklom iz Srbije tako da nisam morao razbijati glavu sklapajući rečenice na engleskom. :-D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#9 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Skyfox »

hvala za info :thumbup:
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Cossack »

Ima li još konkretnih iskustava sa ovom osiguravajućom kućom? :)
PREVARENA
Posts: 1
Joined: 15/06/2015 15:26

#11 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by PREVARENA »

Ovo je moje iskustvo sa "Wiener" osiguranjem.Nakon 15 godina ulaganja godišnje premije od po 1000 Eura,dobila sam iznos od 850 Eura očekivane dobiti(to je termi koji oni koriste)Samo da napomenem da je iznos "očekivane dobiti" kada sam zaključivala ugovor bio oko 50%,a ja sam dobila oko 5,5%
Nikako ne uzimajte ovo osiguranje.Znam još ljudi koji su stvarno ogorčeni sa ovim osiguranjem.Moj je savjet da ih zaobiđete u širokom luku:(
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#12 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by PM72 »

Moji prijatelji su uzeli "životno" osiguranje za dijete u Merkur osiguranju.Nakon 10 godina redovnog uplaćivanja i isteka osiguranja ,prvo su ih muntali i ispitivali šta će sa parama??? zašto ne nastave dalje??? i slične nebuloze.

Kad su se skoro posvađali i zaprijetili tužbom,Merkur osiguranje im je isplatilo uplaćena sredstva plus razliku ili "zaradu" od tačno 37 KM.

10 godina su radili sa njihovim parama - mjesečno 60 KM pa puta 12 puta 10 što znači 7200 KM plus 37 KM...a obećavali su neke cifre,dividende,zarade...

10 godina da si uplaćivao u najgoru banku isplatili bi barem 100 KM...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by JThomas »

realno i popiti ili prokockati te pare je bila bolja "investicija". naročito kad vidiš šta si mogao kupiti za te pare prije 10 godina a šta sad.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#14 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Drinski »

Jesu barabe, ali primarno, to nije stednja nego osiguranje.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#15 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by PM72 »

U pravu si ali kad te primamljuju pričaju ti bajke da ćeš primati novca od dividende kao da si dioničar fabrike duhana.A dijete koje je bilo osigurano prije 6-7 godina slomilo ruku u školi.Prvo su mu odbili odštetni zahtjev sa pričom da lom ruke nije prouzročio invalidnost da bi mu nešto isplatili.Onda im je složio frku ovaj što je dijete osiguravao i nakon dva mjeseca jedva mu isplatili 200 KM...

Uglavnom,bagra i lopovi.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#16 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 22:52, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Truba »

koliko sam skonto vi biste dobili premije da se nešto dogodilo...neka nesreća
e to je za mene piramida :D 99 ljudi uplaćuje i ništa im se ne desi jednom se dogodi i njemu uplate 5000 AKO IMA ŠTELU :D
i "svi" sretni :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#18 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by mO k3 »

PM72 wrote:Moji prijatelji su uzeli "životno" osiguranje za dijete u Merkur osiguranju.Nakon 10 godina redovnog uplaćivanja i isteka osiguranja ,prvo su ih muntali i ispitivali šta će sa parama??? zašto ne nastave dalje??? i slične nebuloze.

Kad su se skoro posvađali i zaprijetili tužbom,Merkur osiguranje im je isplatilo uplaćena sredstva plus razliku ili "zaradu" od tačno 37 KM.

10 godina su radili sa njihovim parama - mjesečno 60 KM pa puta 12 puta 10 što znači 7200 KM plus 37 KM...a obećavali su neke cifre,dividende,zarade...

10 godina da si uplaćivao u najgoru banku isplatili bi barem 100 KM...
Racunaj u to " inflaciju" ...
To klasično životno osiguranje je out , rendita je jao losa jedino ako ti ugovorom garantuju 3% ili vise , ali to nema ni na zapadu vise
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#19 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by Pravi Valter »

Možda da pokušam dati par pojašnjenja.
Naime, Viner kao i sve ostale osiguravajuće kuće rade na principu projekcije očekivane dobiti. Istu je nemoguće uraditi na duži vremenski period u potpunosti tačno. Da je takvo šta moguće onda se ne bi zvali osiguravajuća kuća već Vava, Kašikara, Kleopatra i sl. Ta dobit se najčešće sastoji od dvije kategorije, fiksne dobiti (cca 3,5% na godišnjem nivou) i varijabilne dobiti koja ovisi od poslovnog uspjeha osiguravajuće kuće u posmatranom periodu štednje.
Očekivana dobit kao takva je isključivo očekivana. Tu i nastaje problem jer prodaju polica životnoga osiguranja ne rade osiguravajuće kuće već zastupnici u osiguranju. Upravo oni, što iz nerazumjevanja tematike, što iz zadnjih namjera koje vode isključivo ka prodaji police a ne dobrobiti budućeg osiguranika, ne koriste termin "očekivana dobit" prilikom prodaje polica već "dobit" (često i garantovana) ili čak "kamata" što tek nema veze sa istinom. Naravno, treba reći i da se prilikom projekcije takvih dobiti uvijek ide da ona izgleda veća nego što će i zaista biti.
Ali, nije u posjedovanju police životnog osiguranja bit u dobiti koja će se na kraju naplatiti. Poenta je u posjedovanju iste u slučaju nedoživljenja kako bi se olakšalo onima koji ostaju iza osiguranika. Ukoliko neko želi veću dobit, u ovom slučaju tačnije kamatu, treba štediti u banci.
I samo još jedna digresija, nazivati rad osiguravajućih kuća u domeni životnih osiguranja piramidom, da ne koristim teže termine, je jednostavno netačno.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#20 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by PM72 »

Mene zanima šta se desi u Austriji ili Švici kad istekne tih 10 ili 15 godina "životnog" osiguranja i koliko tamo isplate? Neko pomenu da ti agenti osiguranja koji te muntaju i sa kojima potpisuješ ugovor uopšte ne znaju svoj posao i ne mogu pojasniti klijentima šta se dešava poslije isteka potpisanog ugovora.Njima je samo bitna ona provizija koju hajruju po svakom somu kojeg upecaju.Ovim mojim poznanicima su napričali da će njihovo dijete kad istekne osiguranje imati 19 godina i da će tim novcem moći da se dalje školuje - haman na Harvardu. :D A kad se sve sabere - ne bi mogao ni doručak platiti od "zarade".Dakle,prevara kao i sve ostalo.Jedino što me tješi jeste činjenica što se nisam i ja upecao a falile su sekunde. :lol:
User avatar
U_kost
Posts: 306
Joined: 22/08/2014 14:30

#21 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by U_kost »

Jedna stvar mi nije jasna, zašto se životno osiguranje posmatra isključivo kao vid štednje, zar to nije primarno osiguranje života?
Ako neko želi da štedi sa unaprijed definisanom dobiti, ode jednostavno u banku.

Problem jeste sa obećanjima raznih zastupnika u osiguranju, ali njegovo je da proda i to po svaku cijenu, a naše je da pogledamo šta potpisujemo.
Analogija ovome je aktuelna priča oko prevare sa Maggi supom.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#22 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by PM72 »

Naravno da je primarno osiguranje života ali ako osigurano dijete slomije ruku pa ih moraš prepadati advokatima da ti isplate 200 KM ...onda je to najobičnija prevara.Još ti na kraju kažu - ma budi sretan što ti je dijete živo i zdravo,jebeš pare... :-)
User avatar
U_kost
Posts: 306
Joined: 22/08/2014 14:30

#23 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by U_kost »

Lom ruke NIJE pokriven osnovnim osiguranjem života, osim ako to nije posebno navedeno i uz životno osiguranje nije doplaćen taj dio.
Osiguranje života pokriva gubitak života, inviliditet i dodatno xy najtežih bolesti.

Već izvjesno vrijeme plaćam životno osiguranje i svake godine uredno dobijem pismo od svoje osiguravajuće kuće o pripisanoj dobiti. Dakle sve jasno i transparentno, i ne, ne radi se o Jahorina osiguranju.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#24 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by hadzinicasa »

Po isteku prve police, vratili mi uplaceno + 4% i odmah zakljucila drugu policu, indeksiranu (da prati vrijednost novca, odnosno inflaciju).

Iz odredjenih razloga vazno mi je da imam zivotno osiguranje, a ne rentnu stednju. Pored toga, kamate na stednju su vrlo male, dok je poslovanje osiguravajucih drustava u Austriji regulirano zakonom kojim je utvrdjena stopa minimalne dobiti koju osiguravajuca kuca mora isplatiti.

Velike dobiti (iznad 4-5%, o vecim postocima necu ni da govorim), bez velikog rizika nema... ko god to misli je u zabludi. ili bi trebao pokusati mesetarenje po burzama, s vlastitim, zaradjenim parama... u mom slucaju....tenk ju bat nou tenk ju.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#25 Re: Wiener Städtische osiguranje

Post by PM72 »

hadzinicasa wrote:Po isteku prve police, vratili mi uplaceno + 4% i odmah zakljucila drugu policu, indeksiranu (da prati vrijednost novca, odnosno inflaciju).

Iz odredjenih razloga vazno mi je da imam zivotno osiguranje, a ne rentnu stednju. Pored toga, kamate na stednju su vrlo male, dok je poslovanje osiguravajucih drustava u Austriji regulirano zakonom kojim je utvrdjena stopa minimalne dobiti koju osiguravajuca kuca mora isplatiti.

Velike dobiti (iznad 4-5%, o vecim postocima necu ni da govorim), bez velikog rizika nema... ko god to misli je u zabludi. ili bi trebao pokusati mesetarenje po burzama, s vlastitim, zaradjenim parama... u mom slucaju....tenk ju bat nou tenk ju.
Moji poznanici su plaćali 10 godina i nakon isteka ,na jedvite jade,uplaćeno im je ono što su oni uplaćivali u iznosi 7200 + 37 KM a koliko znam matematiku,to je mnogo ,mnogo manje od vaših 4%.Radi se o Mekur osiguranju a ako neko ne vjeruje,neka mi se javi na PP pa ću mu poslati podatke.
Post Reply