BH Telecom: zamjena SIM kartice uz zadržavanje istog broja

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Schlauf2

BH Telecom: zamjena SIM kartice uz zadržavanje istog broja

Post by Schlauf2 » 24/08/2013 18:21

Pozdrav forumaši, kao što naslov teme kaže, imam SIM karticu BH Telecoma koja je prilično stara, i htio bih uzeti drugu SIM karticu (isto BHT) a da zadržim isti broj telefona. U pitanju je standardna Ultra kartica i ne planiram prelazit na neke druge pakete.

Htio bih da znam od nekog ko je imao iskustva sa tim kako ide procedura za to i šta se mora sve plaćati.

Htio bih isto to znati i za slučaj još kad bih htio karticu zamijeniti manjom microSIM karticom a da mi ostane isti broj.

Molim da se ne javljaju oni koji hoće da pametuju, tako da ne pišite stvari tipa ''Šta ćeš na forumu, što ne odeš tamo kod njih i raspitaš se'' i sl. Otišao bih da mogu ali ne mogu.

Hvala.

avalanche168

Re: BH Telecom: zamjena SIM kartice uz zadržavanje istog bro

Post by avalanche168 » 24/08/2013 18:38

Odeš na šalter i tražiš zamjenu kartice. Plaća se 5KM :)

doff

Post by doff » 24/08/2013 18:52

Juče ja zamijenio, sve bude gotovo za par minuta. Kartica je već izrezana na standardnu sim i mikro sim. Samo je moraš pažljivo otkinuti ukoliko hoćeš na standard sim, ja umalo ne zeznu.

A iskreno nemaš potrebu mijenjati, nećeš dobiti ništa više nego što imaš na toj staroj

Schlauf2

Post by Schlauf2 » 24/08/2013 19:41

Ok, hvala na informacijama, brzi ste. Imam potrebu da je zamijenim samo zbog cipa u starijoj kartici koji je drugaciji od cipa u novijim karticama, i zbog tog neki mobiteli, medju kojim je i moj, ne mogu citati starije kartice a mogu novije.

Nermin_BH

Post by Nermin_BH » 24/08/2013 20:48

Prije nego sto njima predas staru karticu prebaci sve kontakte na telefon.

Del_Boy1

Post by Del_Boy1 » 25/08/2013 08:35

Nermin_BH wrote:Prije nego sto njima predas staru karticu prebaci sve kontakte na telefon.

Ja sam mijenjao karticu i niko mi nije trazio da im vratim staru, jedino sto traze je ultra certifikat ili ovjerena izjava da je broj tvoj ukoliko nemas certifikat.

Schlauf2

Post by Schlauf2 » 26/08/2013 20:13

Eh ovako, bio sam danas do BH Telecoma i obavio zamjenu. Niko mi nije trazio da vratim staru karticu. Ukupni troskovi 6.20 KM. Licnu kartu obavezno ponijeti. Za ostale koji jos ne znaju kako ovo ide, kao ni ja sto nisam do danas:
- odes do saltera, kazes sta ti treba, ako nemas certifikat od kartice dace ti izjavu o izgubljenom certifikatu da popunis.
- ides s izjavom do drugog saltera po uplatnicu koju platis odmah 20 feninga. Sada trebas platiti zamjenu SIM kartice u iznosu 5 KM i taj iznos pises na uplatnicu. Broj ziro racuna na koji se placa pise ili na stolu velikom u sredini ili kod saltera gdje se uzima izjava.
- ides s uplatnicom do blagajne na trecem salteru i placas 5 KM + 1KM provizije.
- vracas se na prvi salter, potpises par papira, preuzmes novu karticu i to je to, moze se odmah koristiti.

Del_Boy1

Post by Del_Boy1 » 26/08/2013 20:42

Ja nisam plaćao nikakve uplatnice i provizije, u Telekom centru mijenjao karticu i samo momak za jednim pultom reče kolegici za drugim da mi naplati 5 KM i to je sve (imao sam certifikat), kartica proradila nakon 10-15 min.

doff

Post by doff » 26/08/2013 21:10

Ja što ti klepiše 1.2 KM nizašto na brzinu. Ja neki dan mijenjao, dao teti 5KM ona meni fiskalni račun i to je to. Lična karta treba u slučaju kad si na pretplati ili nemaš certifikat.

Schlauf2

Post by Schlauf2 » 27/08/2013 03:06

doff wrote:Ja što ti klepiše 1.2 KM nizašto na brzinu. Ja neki dan mijenjao, dao teti 5KM ona meni fiskalni račun i to je to. Lična karta treba u slučaju kad si na pretplati ili nemaš certifikat.

Jesi li ti imao certifikat? Mozda certifikat mijenja stvari ali nebitno, i da su mi klepili nije me briga, nisu neke pare a ni kartice ne mijenjam cesto, prethodnu sam preko 10 godina koristio i promijenio sam je samo zato sto mi mob ne podrzava SIM kartice sa starim cipom.

doff

Post by doff » 27/08/2013 10:47

Jesam, imao sam certifikat. Čuj i ja sam koristio prehodnu SIM preko 10 godina i zamijenio sam jer sam mob zijanio. Nikad nisam imao problema, na sve i jednom mobu je radilo bez problema, čip ko čip. Da ima neke razlike sa novim simom i nema osim što na displeju sad piše BH Mobile

Schlauf2

Post by Schlauf2 » 27/08/2013 11:30

doff wrote:Jesam, imao sam certifikat. Čuj i ja sam koristio prehodnu SIM preko 10 godina i zamijenio sam jer sam mob zijanio. Nikad nisam imao problema, na sve i jednom mobu je radilo bez problema, čip ko čip. Da ima neke razlike sa novim simom i nema osim što na displeju sad piše BH Mobile

Ja nisam imao certifikat i mozda je to razlog razlike. Cip ko cip NIJE ISTI, razlika ima, ako pogledas cip na novoj i na staroj i uporedis vidjeces da je na staroj cip veci i drukcijeg oblika. Na vecini telefona je svejedno stari ili novi tip ali ima telefona na kojima je to bitno.

Evo moj primjer, imam HTC Desire HD, telefon ne prima kartice starog tipa (tip prije 2005. godine) kakva je bila moja, al zato sve novije hoce, bez obzira na operatera. Nije do moje kartice bilo nego je takav model telefona da mu ona ne odgovara (a ispravna je potpuno). Ima i drugih telefona takvih ali necu dalje navoditi da ne bi otislo u off.

doff

Post by doff » 27/08/2013 16:14

Schlauf2 wrote:Ja nisam imao certifikat i mozda je to razlog razlike. Cip ko cip NIJE ISTI, razlika ima, ako pogledas cip na novoj i na staroj i uporedis vidjeces da je na staroj cip veci i drukcijeg oblika. Na vecini telefona je svejedno stari ili novi tip ali ima telefona na kojima je to bitno.

Evo moj primjer, imam HTC Desire HD, telefon ne prima kartice starog tipa (tip prije 2005. godine) kakva je bila moja, al zato sve novije hoce, bez obzira na operatera. Nije do moje kartice bilo nego je takav model telefona da mu ona ne odgovara (a ispravna je potpuno). Ima i drugih telefona takvih ali necu dalje navoditi da ne bi otislo u off.

Moram te demantovat ali baš taj model HTC ima moj brat koji je uzeo preko BHT i koristi staru karticu, stariju od moje 2 godine i radi telefon. Nma veze kakav je čip radi na svim telefonima. Na novim karticama imaš isto te veće čipove koji funkcionišu. Može bit da ti je sim oštećena ali bi se to primjetilo na svim telefonima, ali veličina čipa nema ulogu. Sad prave manje čipove isključivo zbog micro i nano sim kartica al im je funkcija ista. Kartica mu je toliko stara da na displeju piše BH GSMBiH. Eto toliko

oldtajmer

Post by oldtajmer » 27/08/2013 16:24

doff wrote:Jesam, imao sam certifikat. Čuj i ja sam koristio prehodnu SIM preko 10 godina i zamijenio sam jer sam mob zijanio. Nikad nisam imao problema, na sve i jednom mobu je radilo bez problema, čip ko čip. Da ima neke razlike sa novim simom i nema osim što na displeju sad piše BH Mobile

ima razlike ;-) stare kartice ne rade bas dobro na pojedinim mobitelima,pa sam i ja morao da zamijenim karticu stariju od 10 godina jer mi nije 3G mreza nikako radila

Mr.Sojic

Post by Mr.Sojic » 27/08/2013 17:08

Ima li razlike u memoriji i brzini stare i nove kartice?

Ja imam isto karticu iz 2004. godine (mislim da je 2004.) i imam osjecaj kao da je noviji telofoni sporije "citaju" :?

Nisam bas siguran, pa ako ima neko iz telekoma neka nam pojasni :D

Schlauf2

Post by Schlauf2 » 27/08/2013 18:45

doff wrote:Moram te demantovat ali baš taj model HTC ima moj brat koji je uzeo preko BHT i koristi staru karticu, stariju od moje 2 godine i radi telefon. Nma veze kakav je čip radi na svim telefonima. Na novim karticama imaš isto te veće čipove koji funkcionišu. Može bit da ti je sim oštećena ali bi se to primjetilo na svim telefonima, ali veličina čipa nema ulogu. Sad prave manje čipove isključivo zbog micro i nano sim kartica al im je funkcija ista. Kartica mu je toliko stara da na displeju piše BH GSMBiH. Eto toliko

Znao sam da ces rec da je pokvarena, zato sam i napisao u postu ranije da je potpuno ispravna. Radim sa telefonima i dosta sam razlicitih telefona provukao kroz ruke tako da imam s tim iskustva. Mozda nije velicina cipa faktor, vjerovatno ima i drugih faktora (zbog cega kartica od tvog brata moze) ali je cinjenica da nisu svi isti cipovi (probao sam ranije jos jednu Ultra karticu starog tipa istu ko moju i ni ona nije radila na ovom HTC-u tako da...) i @oldtajmer ti je rekao istu stvar. Tacno je da su manje dimenzije cipova da bi se kartice mogle rezati na micro kartice al to ocito nije jedina razlika u odnosu na stare. Npr. na LG KU990 jedna serija kartica iz BH Telecoma nije mogla raditi zbog razlika oko 3G-a. Za neke telefone ima razlika al za njih saznas tek onda kad sam naletis na njih.

_Reds_

Post by _Reds_ » 27/08/2013 19:15

Postojalo je nekoliko serija starih SIM kartica koje na rade najbolje u novijim telefona.

Dakle to nije do BH Telecoma bilo, nego do proizvodjača kartica. Ukoliko dokažete da kartica neće da radi u vašem telefonu, a radi u drugom, Telecom će vam je zamjeniti besplatno, tj. dužan je da je zamjeni, čak je to nekad pisalo i na portalu njihovom.

doff

Post by doff » 27/08/2013 19:50

_Reds_ wrote:Postojalo je nekoliko serija starih SIM kartica koje na rade najbolje u novijim telefona.

Dakle to nije do BH Telecoma bilo, nego do proizvodjača kartica. Ukoliko dokažete da kartica neće da radi u vašem telefonu, a radi u drugom, Telecom će vam je zamjeniti besplatno, tj. dužan je da je zamjeni, čak je to nekad pisalo i na portalu njihovom.

Ja pokušavam objasnit da nema veze veličina čipa kartice kod novijih telefona koji koriste standard SIM pa ni kod HTC Desire HD jer kod mog brata radi bez problema. Vjerovatno je postojao neki bug na SIM-u pa mu pravio problem. Dakle ne može tvrdit da ne mogu stare kartice u nove telefone kad ja znam da može i čip ne igra ulogu. I dan danas kad kupuješ start paket potrefi se kartica sa većim čipom, dakle nisu skroz izbačene jer da je uočen problem sigurno bi bile povučene iz prodaje

Schlauf2

Post by Schlauf2 » 27/08/2013 23:12

Rekao sam sta sam imao. Uostalom, ovo je tema o zamjeni kartice u BH Telecomu, sve dalje je off-topic. Tema moze na lock.

P308

Post by P308 » 07/05/2014 23:39

Koliko kosta microSIM kartica, tj. da zamijenim staru za microSIM? Nemam certifikat, prevrnuh kucu i ne mogu da ga nadjem :(

Kal El

Post by Kal El » 07/05/2014 23:44

P308 wrote:Koliko kosta microSIM kartica, tj. da zamijenim staru za microSIM? Nemam certifikat, prevrnuh kucu i ne mogu da ga nadjem :(

Ja svoju sam isjekao :)

febo_acm

Post by febo_acm » 08/05/2014 00:16

P308 wrote:Koliko kosta microSIM kartica, tj. da zamijenim staru za microSIM? Nemam certifikat, prevrnuh kucu i ne mogu da ga nadjem :(

Ne treba ti certifikat. Oni će ti dati neku potvrdu da potpišeš u ovjeriš u opštini(da je tvoj broj) i novi sim je 5 KM.

asdf1

Post by asdf1 » 08/05/2014 09:33

Meni su u bhtelecomu besplatno isijekli micro sim. Za to ti ne treba certifikat.

P308

Post by P308 » 08/05/2014 17:36

Hvala vam na odgovorima, i meni isjekose staru besplatno. :)

numizmatic

Post by numizmatic » 03/07/2014 15:48

Koliko je sigurno to sječenje?

Post Reply