Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply

Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo

Da
56
46%
Ne
50
41%
Ne znam
15
12%

Total votes: 121

bach

Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by bach » 12/01/2013 19:26

U posljednjim pričama oko preustroja FBiH, spominje se ideja priključivanja Kiseljaka i Kreševa Kantonu Sarajevo. Geografski gledano, Sarajevo je najbliži veliki gradski centar stanovnicima ovih opština. Sarajevo ima takođe dobre poslovne veze sa ovim područjem. Tibra koja posljednjih godina gradi na stotine stanova u Sarajevu, firma je iz Kiseljaka. U Sarajevu djeluju i brojne firme porodice Stanić iz Kreševa. Na drugpj strani, Sarajije u potrazi za namještaje, autodijelovima ili specifičnim alatom odlaze do Kiseljaka. Imam tamo određena poznanstva i poslovne kontakte i mogu reći da se radi o krajeva gdje živi dobro obrazovano, pošteno i poduzetno stanovništvo. Kroz Kiseljak prolazim jednom do dva puta sedmično i ono što je vidljivo jeste da ljudi koji tamo žive vole da imaju i vole da rade i stvaraju nešto od svojih deset prsta. Kuće pored ceste su velike, lijepe, sa novijim automobilima parkiranim ispred. Tu su broje radnje, predstavništva raznih firmi i manji pogoni.

Moje je mišljenje da bi finansijski i privredno posrnuli Kanton Sarajevo dosta dobio u u ekonomskom smislu, mnogo više nego kada bi se Sarajevu priključilo siromašno, ruralno, većinski bošnjačko Olovo.

U političkom smislu, pat pozicija koja vlada u vlasti Kantona Sarajevo možda bi bila drugačija kada bi se u njoj našlo pet ili šest zastupnika hrvatskih stranaka. Možda bi tako sarajevski HRvati izgubili osjećaj da su građani drugog reda.

Ali...

HDZ ( kako ovu grupu kleptomana u Hrvatskoj zovu KRA - DE ZE :) ima nešto reći na ovi temu. Uz pmoć vlastitih medija, prije svega Večerenjeg lista izvlače iz naftalina političke klaune poput Ive Mire Jovića.

VL:

Zemljopisno Kiseljak i Kreševo više gravitiraju Sarajevu nego Travniku, administrativnom sjedištu Srednjobosanske županije, koju čine i ove dvije srednjobosanske općine. Ali, sa Sarajevom kakvo je danas, s bitno izmijenjenom nacionalnom strukturom stanovništva u odnosu na prijeratno razdoblje, većinu Kiseljačana i Kreševljaka danas ne veže ništa osim posla i zdravstvenih usluga koje koriste. S druge strane, još se nije razvila ni pretjerana bliskost prema Travniku, jer ni u ovoj srednjobosanskoj općini Hrvati nisu ostvarili jednakopravnost. Preustroja Travnika, kojim bi i Hrvati odlučivali o važnim pitanjima za današnje administrativno središte SBŽ-a, nema ni na pomolu, a Travnik je opterećen i neriješenim poslijeratnim ubojstvima hrvatskih povratnika i policajaca te neprocesuiranim ratnim zločinima. Također, podijeljena su i mišljenja o razini kvalitete zdravstvenih usluga Hrvatske bolnice u Novoj Biloj (općina Travnik) kojoj će, po svemu sudeći, trebati još dosta vremena, ali i novca da kadrovski zadovolji potrebe ovdašnjeg stanovništva za kvalitetnom zdravstvenom uslugom.

Promjena strukture stanovništva

Kiseljak i Kreševo danas ne osjećaju pripadnost ni Travniku ni Sarajevu, žele biti dio neke buduće hrvatske jedinice, ma kako se zvala, zaključak je izvučen iz razgovora s nekoliko Kiseljačana i Kreševljaka. “Prije rata sam živjela i radila u Sarajevu. Suprug mi je radio u sanitetu i na zadatku je ranjen u ratnom Sarajevu, a poginuo je 4. veljače 1993 godine kao prva žrtva bošnjačko-hrvatskih sukoba u Fojnici. Ja sam dobila otkaz u Union investu, ali sam uspjela vratiti stan u Sarajevu. Kada gledam Sarajevo prije i nakon rata, razlike su ogromne. Potpuno se promijenila nacionalna struktura stanovništva. Ja osobno puno toga u Sarajevu mogu dobiti zahvaljujući prijeratnim poznanstvima, ali to teško mogu drugi jer danas u Sarajevu nije poželjno izjašnjavati se kao Hrvat. To definitivno nije ono Sarajevo u kojemu smo ja i pokojni suprug živjeli prije rata. Mi iz središnje Bosne ovakvom Sarajevu ne pripadamo i za nas Hrvate bila bi katastrofa pripajanje Sarajevu“, kaže Mirjana Barbić, Kiseljačanka rodom, koja je godinama živjela i radila u Sarajevu. Prema Travniku, kaže, ne osjeća posebnu pripadnost, tu i tamo obavi poslove koji joj zatrebaju i to je sve. Barbić podsjeća da je na desetke radničkih autobusa dnevno prije rata vozilo na relaciji Kiseljak - Sarajevo. Danas je radnika manje, ali kvalifikacijska struktura je puno bolja.
„Kiseljačani, koji su prije rata radili u Sarajevu, bili su uglavnom radnici u građevini, puno manje obrazovani u odnosu na ljude iz ovog kraja koji danas rade u Sarajevu, u federalnim i državnim institucijama vlasti. To je jedini napredak ostvaren nakon rata u odnosima Kiseljaka i Sarajeva. Postoji i ta nostalgija za uslugama zdravstvenih ustanova u Sarajevu, puno izraženija kod starijih ljudi koji teže mijenjaju navike. Mlađi to ne osjećaju.

Nezadovoljni ustrojem

To su neki praktični razlozi naše okrenutosti ka Sarajevu. Politički, pripojiti Kiseljak i Kreševo Sarajevu bilo bi jednako kao posoliti more, a znamo da šaka soli moru ne znači ništa“, smatra Mladen Mišurić Ramljak, načelnik općine Kiseljak o pripajanju Kreševa i Kiseljaka Sarajevu.
I Kreševljaci ne osjećaju pripadnost ni Sarajevu ni Travniku, a jedino u što su sigurni jest da su nezadovoljni današnjim ustrojem BiH. “Generalno, mi smo nezadovoljni i ovakvim kao i prijedlogom ustroja BiH, po kojem bi se pripojili Sarajevu. Hrvatska federalna jedinica po meni je jedino rješenje kojim bi bili zadovoljni. Ukidanje Federacije BiH je ono što priželjkujemo, a osim federalnih jedinica, među kojima i hrvatske, općina i država kao jedine razine vlasti bile bi rješenje i za nas Hrvate iz Kreševa“, kaže Zdenko Laštro, poduzetnik iz Kreševa. Po njegovu mišljenju, Hrvatima iz ove srednjobosanske općine danas su podjednako blizu, odnosno daleko i Travnik i Sarajevo. Slično razmišlja i Branko Ivičević, diplomirani inženjer strojarstva, profesor skupine stručnih predmeta i matematike u Srednjoj strojarskoj školi u Kreševu.
„Ja sam 15 godina, ali prije rata živio u Sarajevu. Današnje Sarajevo i kakvo je bilo prije rata nemaju nikakvih sličnosti. Mi bi se kao Hrvati jednostavno utopili, ni o čemu ne bi odlučivali i nestali bi ukoliko bi nas pripojili Sarajevu.

Što je prihvatljivo?

Što se zdravstvenih usluga, koje većina navodi kao argument pripajanju Sarajevu tiče, mi ne trebamo izmišljati toplu vodu. Pogledajmo kako je to riješeno u Republici Hrvatskoj, s zdravstvenom iskaznicom možete se liječiti bilo gdje. Upravo je to prostor za ogromne uštede, a ne prekrajanje granica na našu štetu. Ja sam za hrvatsku jedinicu, ili kako god je nazvali u čiji bi sastav ušle sve općine s hrvatskom većinom s Mostarom kao sjedištem. Sve ostalo, neprihvatljivo mi je“, zaključuje Ivičević.

Pa izvjesna Lidija Bradara ima zanimljivo viđenje prostora:

Opet večernji

Jedan od mogućih prijedloga ustavnih promjena u Federaciji BiH koji je jučer objavio Večernjak, a koji je nastao na poticaj i uz financijsku potporu dijela međunarodne zajednice, izazvao je burna reagiranja u zemlji s dozom zabrinutošću da bi njegova realizacija dovela do podređene pozicije ovoga naroda. Ovakav je prijedlog promjene Ustava koji je kreirala međunarodna zajednica općinama središnje Bosne koje bi prema predloženom dokumentu pripale Sarajevskoj županiji, uglavnom dočekan “na nož”, kod političara, ali i predstavnika udruga proisteklih iz Domovinskog rata i članova kulturnih institucija.

“Prestrašno i za nas Hrvate pogubno”, kaže general Mario Bradara, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Kiseljak. Identično razmišlja i Nikica Tomić, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO HB, podrijetlom Kreševljak.

Izbori nemaju smisla

“Bojimo se da bi ovakav prijedlog nama Hrvatima donio još veću majorizaciju nego što je imamo sada”, kaže Tomić. “Ja nisam za pripajanje ni Sarajevu, ali ni bilo kojem drugom središtu. Za nas Hrvate najbolje je rješenje bila i ostala Herceg Bosna”, kaže Predrag Marković, tajnik Udruge hrvatskih političkih zatvorenika Kiseljak. “Bilo koje rješenje u kojemu Hrvati nisu ravnopravni s drugim narodima, odnosno ne izjednačava se njihov položaj s drugim većinskim narodima, u ovom slučaju Bošnjacima, smatram neprihvatljivih, a ne vidim da to ovaj prijedlog nudi”, kaže Milo Jukić, novinar i publicist, glasnogovornik književne Zaklade “Fra Grgo Martić“ iz Kreševa. Ivo Miro Jović, nekadašnji član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, danas predsjednik kiseljačke podružnice HKD Napredak koji godinama živi u Kiseljaku, također, kaže kako je svako rješenje koje će osigurati jednakopravnost s druga dva konstitutivna naroda u BiH Hrvatima prihvatljivo.

- Ako ovaj prijedlog ide u tom pravcu, onda mi je prihvatljiv - kaže Jović. Izrazito negativan stav prema ovom prijedlogu imaju dužnosnici HDZ-a BiH u Kiseljaku, Kreševu i središnjoj Bosni, ali i predstavnici drugih stranaka s hrvatskim predznakom koje djeluju u dvije spomenute srednjobosanske općine. - Za mene je prijedlog da se Kiseljak i Kreševo pripoje Sarajevskoj županiji potpuno neprihvatljiv jer bi se Hrvati iz ove dvije općine jednostavno utopili u većinski bošnjačkoj županiji. Organizirati bilo kakve izbore s takvim omjerom i sastavom stanovništva bilo bi besmisleno jer utjecaj Hrvata bio bi minoran. HDZ BiH ima svoje prijedloge ustavnih promjena koje mi podržavamo, a to su formiranje četiri teritorijalne jedinice od kojih bi jedna bila većinski

hrvatska, a Sarajevo uređeno kao distrikt - kaže Josip Kvasina, predsjednik OO HDZ-a BiH Kiseljak i predsjedatelj Sabora Srednjobosanske županije. - Za nas predstavnike hrvatskog naroda iz središnje Bosne ovakav je prijedlog potpuno neprihvatljiv - smatra i Radoje Vidović, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta FBiH.

Različite stranke

I u kiseljačkom HSP-u cijepanje SBŽ-a na dva dijela i pripajanje konkretno Kiseljaka i Kreševa Sarajevskoj županiji po Hrvate smatraju pogubnim. - Ovakav prijedlog znači potpuni nestanak Hrvata iz središnje Bosne - tvrdi Zdravko Hrgota, predsjednik kiseljačke podružnice HSP-a BiH. Osim što je neprihvatljiv, prijedlog je i kontradiktoran - smatra Lidija Bradara, predsjednica ŽO HDZ-a BiH SBŽ i članica Predsjedništva HDZ-a BiH. “Prijedlog po kojem SBŽ nestaje, a njegove se općine pripajaju Zeničko- dobojskoj i SŽ-u po meni je nastavak politike međunarodne zajednice koja je SBŽ-u najprije oduzela status županije s posebnim režimom upravljanja, a sada je potpuno briše. Nama je HNŽ po svemu sličniji i bliži od Sarajeva, a nametanje svakog rješenja mimo volje i hrvatskog naroda u središnjoj Bosni znači brisanje gumicom Hrvata s ovih prostora”, zaključuje Lidija Bradara, predsjednica ŽO HDZ-a BiH SBŽ.

Dakle, da li ste da Kiseljak i Kreševo postanu dio Kantona Sarajevo?
Last edited by bach on 12/01/2013 21:46, edited 1 time in total.

and

Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili prot

Post by and » 12/01/2013 19:37

nismo.
a ova što pametuje da su im bliži ovi hnk što teške pacijente voze u bolnicu koševo,a ne u tu bližu u mostaru,livnu gdje li?

mali_balon

Post by mali_balon » 12/01/2013 19:48

@bach
Sve sto pises stoji na mjestu, ali ubode me u oci ovo velike kuce i nova auta i kako su vrijedni itd itd. Pa se sjetih rata i sverca sa cetnicima na kobiljaci, pa se sejetih sela konc logora, mislim da se zove Rotilj, gdje su preostali muslimasnki zivalj strpali i blokirali to selo.
Pa se sjetim firge, pa se sjetim kamiona i kamiona humantarne pomoci, u kasarniu u kiseljaku, koja je inace isla za tuzlanski i zenicku regiju.
Narano zivot ide dalje ali ako se bogatstvo steklo, hajd da kezem krvlju, malo teska rijec, onda tu nema nekog kako da kazem postenog i opustenog zivota, uvijek ces se okretati preko ramena.

bach

Post by bach » 12/01/2013 19:50

Svako ima pravo na mišljenje, zemlja je bar pro- forme demokratska, ali ova rečenica će jednog dana ući u Antologiju bh. političke gluposti, ako je iko ikada bude pisao...

Kiseljak - Sarajevo - 41 km
Kiseljak - Mostar 119 km

via Viamichelin ...

matsuda

Post by matsuda » 12/01/2013 19:57

Ne, zato što bi umjesto ekonomskog razvoja počela priča o nacionalizmu, raspodjeli pozicija po nacijonalnom ključu, majorizacijama i sličnim sranjima. Sve to kako bi se ona prava prašina sakrila pod tepih....

esad_plavi

Post by esad_plavi » 12/01/2013 20:04

Zasto da ne, pod uslovom da se to izglasa referendumom stanovnika Kiseljaka i/ili Kreseva, da ne bude da ih neko pripaja nasilju mimo njihove volje. Inace to bi bio veliki plus za Kanton Sarajevo, Kiseljak je jedno od bogatijih podrucja u BiH :bih:

uglavnomja

Post by uglavnomja » 12/01/2013 20:22

yes :-D

na kiseljacke pogace :lol:

i kiseljak nam je bio trst 5 godina poslije rata :-D

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 12/01/2013 20:23

dodao bih i Vareš, Olovo Brezu i Visoko

mali_balon

Post by mali_balon » 12/01/2013 20:31

matsuda wrote:Ne, zato što bi umjesto ekonomskog razvoja počela priča o nacionalizmu, raspodjeli pozicija po nacijonalnom ključu, majorizacijama i sličnim sranjima. Sve to kako bi se ona prava prašina sakrila pod tepih....

To sam ja htio i reci ali eto ispadoh glup, da su se kiseljak i kresevo htjeli "pripajati" sarajevu ne bi 1993 ratovali protiv balija.

bach

Post by bach » 12/01/2013 21:36

mali_balon wrote:@bach
Sve sto pises stoji na mjestu, ali ubode me u oci ovo velike kuce i nova auta i kako su vrijedni itd itd. Pa se sjetih rata i sverca sa cetnicima na kobiljaci, pa se sejetih sela konc logora, mislim da se zove Rotilj, gdje su preostali muslimasnki zivalj strpali i blokirali to selo.
Pa se sjetim firge, pa se sjetim kamiona i kamiona humantarne pomoci, u kasarniu u kiseljaku, koja je inace isla za tuzlanski i zenicku regiju.
Narano zivot ide dalje ali ako se bogatstvo steklo, hajd da kezem krvlju, malo teska rijec, onda tu nema nekog kako da kazem postenog i opustenog zivota, uvijek ces se okretati preko ramena.

Onoliko koliko se švercalo preko Kobiljače, švercalo se preko Visokog. Moraš to priznati. Rat je bio davno, onaj ko je recimo ukrao milion marak u ratu i da nije ništa radio, do danas bi ih potrošio.

Kada sam rekao " pošteni" mislio sam na činjenicuu da kada kupe nešto od tebe, plate ti ili odmah ili u najkraćem mogućem roku. Kada kupuješ nešto od njih ne pokušavaju da te zavali, da ti prodaju mačka u vreći, ljubazni su i susretljivi. Obično dobiješ ono što si platio. Probaj poslovati sa Bošnjacima, posebno onim koji se pozdravljaju sa "selam" i nose bradice.

93. je bila prija 20 godina. Život ide dalje.

cyprus

Post by cyprus » 12/01/2013 22:09

Pri eventualnom okrupnjavanju kantona (čega sam pristalica), naravno da bi Kiseljak, Kreševo, Fojnica, Visoko, Breza, Vareš, Olovo, te aktuelni BPK trebalo priključiti sarajevskom kantonu... Ali, prethodno treba apsolvirati sva nacionalistička preseravanja, u suprotnom će se konstantno kmečati o majorizaciji ovih ili onih...

mali_balon

Post by mali_balon » 13/01/2013 00:24

bach wrote:
Onoliko koliko se švercalo preko Kobiljače, švercalo se preko Visokog. Moraš to priznati. Rat je bio davno, onaj ko je recimo ukrao milion marak u ratu i da nije ništa radio, do danas bi ih potrošio.

Kada sam rekao " pošteni" mislio sam na činjenicuu da kada kupe nešto od tebe, plate ti ili odmah ili u najkraćem mogućem roku. Kada kupuješ nešto od njih ne pokušavaju da te zavali, da ti prodaju mačka u vreći, ljubazni su i susretljivi. Obično dobiješ ono što si platio. Probaj poslovati sa Bošnjacima, posebno onim koji se pozdravljaju sa "selam" i nose bradice.

Pa naravno da se svercovalo, Asmir (gradska groblja visoko) posalje sleper mrtvackih sanduka u kisaljak ili ilijas ti isti sleperi se vracaju puni visokotarifne robe. I kod "nas" imas ovih "postenih" samo sto su oni najvece partiote.
Te bosnjake mi ne spominji gori su mi oni cetnici od bradatih spodoba sa pala.
U pravu si 20 godina, ali treba jos najmalje toliko da prodje da se narod opusti, djaba je, mi smo balije oni ustase i to je tako, oni ratovali za HB mi za jedinstvenu, oni i dalje hoce HB a mi jedinstveni tako da ...
Sa ekonomske i administrativne pozicije to je super, ali .... jos se trlja so na ranu.
Kontas.

fantom slobode

Post by fantom slobode » 13/01/2013 00:59

Ma oni su dobri gdje su sada, nije njima mjesto u sarajevskom kantonu, neka nastave sa svojim uspjesnim biznisom sa ostalom rajom iz kantona betonske galanterije (lavovi. labudovi i patuljci u vrtu). Treba raditi na tome da se Pale, Trnovo, Lukavica, Kasindol prikljuce Sarajevu, kao sto je to uvijek i bilo, dobro za sviju, prevashodno ekonomski, a kasnije ce se pokazati, koliko je to prirodno za grad i okolinu, a i za stanovnistvo.

bach

Post by bach » 13/01/2013 17:04

Kaže ovako građa Arhiva grada Sarajeva

Srez Sarajevo bio je podijeljen na 20 opština: Breza, Centar Sarajevo, Fojnica, Hadžići, Ilidža, Ilijaš, Kalinovik, Kiseljak, Kreševo, Novo Sarajevo, Pale, Prača, Sokolac, Srednje, Stari Grad Sarajevo, Trnovo,Ulog, Vareš, Visoko i Vogošća
.

Tako je bilo od vreema srednjovjekovne Bosn, tako je bilo za vrijeme Turaka, KuK, jedne Jugoslavije, druge Jugoslavije sve do ovih zlih vremena. kada su strani prodavači magle došli sa idejama o prodaji magle. Područje od Fojnice na zapadu do Pala ua zapadu je područje koje gravitira Sarajevu,otkada ova zemlja postoji. Druga je stvar što politika samoj sebi pravi svrhu i zavađa ljude.
Last edited by bach on 13/01/2013 18:21, edited 1 time in total.

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

Post by sabina1 » 13/01/2013 17:54

Za , zato što bi Kanton Sarajevo dobio još jedan visokorangiran i svjetski priznat Univerzitet....

bach

Post by bach » 13/01/2013 18:39

tvsabina wrote:Za , zato što bi Kanton Sarajevo dobio još jedan visokorangiran i svjetski priznat Univerzitet....

Fakultet za kompjutere i jezike sa Korana ili ona dva univerziteta iz Kiseljaka?

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

Post by sabina1 » 13/01/2013 19:13

bach wrote:
tvsabina wrote:Za , zato što bi Kanton Sarajevo dobio još jedan visokorangiran i svjetski priznat Univerzitet....

Fakultet za kompjutere i jezike sa Korana ili ona dva univerziteta iz Kiseljaka?

Za dva od tri nisam znala.... :roll: ....pa sam bila sretnija..... :roll: ....ma milina Univerzitetska....

dječak sa šibicama

Post by dječak sa šibicama » 13/01/2013 19:26

esad_plavi wrote:Zasto da ne, pod uslovom da se to izglasa referendumom stanovnika Kiseljaka i/ili Kreseva, da ne bude da ih neko pripaja nasilju mimo njihove volje. Inace to bi bio veliki plus za Kanton Sarajevo, Kiseljak je jedno od bogatijih podrucja u BiH :bih:

Kresevo je jos bolje, tamo nema nezaposlenih, imaju vise radnih mjesta nego radno sposobnog stanovnistva.

Mogli bi uciti od njih, neki, koji se vole busati u prsa.

Troll_Happens

Post by Troll_Happens » 13/01/2013 19:40

isto hoce da postignu sa Olovom da ga pripoje Sarajevskom kantonu a hoce da istupe iz ZEDO kantona nidze veze... :o

mali_balon

Post by mali_balon » 13/01/2013 19:44

Troll_Happens wrote:isto hoce da postignu sa Olovom da ga pripoje Sarajevskom kantonu a hoce da istupe iz ZEDO kantona nidze veze... :o

Kako nidze veze pitao bi te ja da si iz Olova i da ne daj Boze moras hitno u bolnicu a oni tebe umjesto u Sa hopa u Zenicu, ili da moras na neki pregled, ne ide se u Sarajevo nego u Zenicu, sad jos zamisli penzionera njemu treb najmanje 20KM da ode na pregled.Sa Olovom je lakse jer je vecinsko Bosnjacko stanovnistvo.
Sto rece esad, refendum pa nek stanovnistvo izabere.

amazon

Post by amazon » 13/01/2013 20:04

dječak sa šibicama wrote:
esad_plavi wrote:Zasto da ne, pod uslovom da se to izglasa referendumom stanovnika Kiseljaka i/ili Kreseva, da ne bude da ih neko pripaja nasilju mimo njihove volje. Inace to bi bio veliki plus za Kanton Sarajevo, Kiseljak je jedno od bogatijih podrucja u BiH :bih:

Kresevo je jos bolje, tamo nema nezaposlenih, imaju vise radnih mjesta nego radno sposobnog stanovnistva.

Sta bi te dvije opcine dobile time, to je pitanje.Ako im je ovako dobro zasto bi ulazile pa da moraju visak davati Sarajevu..Znam prije rata kad se tvornica eksploziva u Vitezu odvojila od Sarajevskog Unisa tek je od tad Vitez poceo napredovati, do tad sva dobit zavrsavala u Sarajevu..znaci nisu ludi da ulaze..

johntra

Post by johntra » 13/01/2013 20:20

Meni je vala logičnije da se priključi Visoko, čak i Olovo, zbog smiješne pripadnosti ZE-DO kantonu, a sa tim dijelom države Olovo nikada nije imalo ništa...Što se tiče Kiseljaka i Kreševa, oni, htjeli to priznati ili ne, ne mogu opstati bez Sarajeva, jer im ovaj grad indirektno daje dosta poslije rata...druga je stvar što su neki od njih imućni status stekli tokom rata kroz šverc i što je to bila mala Arizona...iskreno, sada i nema velike potrebe da se ide tamo i da se kupuje, jer imaš razne Robote, Škafe, Penije, Kineze i slično, gdje se uvijek može naći povoljne robe...

ins

Post by ins » 13/01/2013 20:30

bach wrote:Moje je mišljenje da bi finansijski i privredno posrnuli Kanton Sarajevo dosta dobio u u ekonomskom smislu,

Nakon ovog bisera, bilo kakva ozbiljna rasprava je nemoguca... :run:

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 13/01/2013 20:32

bach wrote:
mali_balon wrote:@bach

U pravu si Bach, dobro si primjetio da na tom podrucju postoji angaziranost i poduzetnost i poslovanje po koliko-toliko ljudskim manirima (bez prevare, zavaljivanja i podvala), za razliku od toga kako se "posluje" u Sarajevu.

U ratu se mozda obogatilo nekoliko baraba i bitangi, kao i u Sarajevu, kao i na Palama.

Kad se krene prema Kiseljaku, svaka kuca ima neko predstavnistvo, trgovinu, auto-mehanicarsku radionu, svi nesto rade. Znam mentalitet tih ljudi, trude se da zarade sa svojih 10 prstiju, ne kukaju na drzavu, recesiju, rade pa koliko dobace.

Uglavnom, dosta ih imaju para i nema onog sarajevskog kurcenja, tajkunisanja, glumljena sa mercedes kabrioletom...znam par ljudi koji imaju firme i imovinu vrijednu par miliona, ali hodaju i ponasaju se kao sasvim obicni ljudi.

Tamo nema puno skolovane populacije, pa cak i medju omladinom, cesti su oni koji zavrse srednju i hoce nesto da vrte, rade, nece da studiraju...za razliku od sarajevske "manije studiranja" u kojoj i Kurta i Murta, nesto upisuju, indexe nosaju :):)

Na onim fakultetima u Kis. vise je ljudi sa strane nego Kiseljacana...
Ono sto je dobro, je sto nema sarajevskog "sanerluka" jalijasa i sitnog sibicarenja, ako nekog uhvate u kradji i dzeparenju, najcesce su to sitni krimosi, koji dolaze iz Kaknja, Zenice i sl.

Sto se tice posla i etike kao i ljudskosti, dosta su korektni, ko tamo nesto radi, to i naplati, nema prevara i zavaljivanja (neka se niko ne naljuti, stvari su najcesce individualen, ali hrvatska populacija u BiH, ima tu crtu korektnosti u poslu).

Dosta su korektni, pa Sarajlije dosta dolaze i kupovati auta tamo...zbog neke relativne sigurnosti (ko je kupovao auta od sarajevskih preprodavaca i neka se niko ne uvrijedi, Sandzaklija, zna o cemu govorim).

U Tibri u SA nije zapamceno da je neko kupio stan i da je za bilo sta prevaren (ko je kupovao od sarajevskih "graditelja", zna o cemu pricam).

U sustini, vrijedan i radisan kraj, sa dobrom zaposlenoscu, gledaju da zive od svojih 10 prstiju, dosta su pobozan kraj (tamo kad je npr. Velika Gospa, Svi Sveti ili neki svetac, dosta trgovina i prodavnica ne radi)...

Vise gravitiraju Sarajevu od prije rata i iz prakticnih razloga cesto dolaze u SA.

bach

Post by bach » 13/01/2013 22:32

amazon wrote:
dječak sa šibicama wrote:

Sta bi te dvije opcine dobile time, to je pitanje.Ako im je ovako dobro zasto bi ulazile pa da moraju visak davati Sarajevu..Znam prije rata kad se tvornica eksploziva u Vitezu odvojila od Sarajevskog Unisa tek je od tad Vitez poceo napredovati, do tad sva dobit zavrsavala u Sarajevu..znaci nisu ludi da ulaze..

Ko kaže da ime je sada dobro? Po svaki bitan dokument u moraju u Travnik. Poznajem dosta Hrvata, pretežno ljudi od posla, kojima se kada moraju u Travnik okreće želudac. Sviđalo se to nam Bošnjacima ili ne, u Travniku su nad Hrvatima počinjeni zločini. Ko ne vjeruje neka na googlu ukuca "Abdulahim Maktouf". Ljudi iz Krešava, Kiseljaka ili Viteza kada idu u Travnik osjećaju se kao i ja kada se nađem u Vipšegradu, u Prijedoru ili u onoj kafani u Konjević polju. Oni koje znam, mnogo se slobodnije osjećaju u Sarajevu.

Dalje, ako mislite da je javna Kantona Sarajevo korumpirani, ako mislite da su sarajevski sudovi, policija ili inspekcije korumpirani, trebate onda , rekreativno pokrenuti neki spor u Travniku. Evo primjera kako se tamo živi i radi.

Prijateljica se na sudu zakačila sa lokalnim "bajom" oko jedne nekretnine, kuće koja joj je pripadalao po nasljedstvu. Travnički moćnik je potplatio sudiju, sudskog vještaka, njena dva advokata, inspektore koji su svi tvrdili pod zakletvom, da na toj lokaciji u toj ulici u centru Travnika nema baš ništa, da je tamo ledina. U suštini se tamo decenijama nalazila i još uvijek nalazi velika - sa Vlašića vidljiva kuća na tri sprata. Korumpirani travnički sud sud je u presudi da ne postoji nikakava kuća po tvrdnji tužene, a da ono što ne postoji ona ne može ni dobiti.

Tako se živi u SBK. U Sarajevu ovakvo nešto nije moguće. vjerujte. Usput SBK je kudikamo siromašniji nego KS.

Post Reply