Jeste li znali da u BiH živi čak 85 multimilijunaša

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
malsidnahallakcuf

Jeste li znali da u BiH živi čak 85 multimilijunaša

Post by malsidnahallakcuf » 28/09/2012 10:43

Image

U BiH živi 85 multimilijunaša koji imaju bogatstvo od devet milijardi dolara, navodi se u ovogodišnjem izvještaju Wealth X-a, ‘World Ultra Wealth Report 2012-2013’, o najbogatijim ljudima svijeta.

Na listi 45 zemalja iz Europe prema multimilijunašima, od bivših jugoslovenskih zemalja najbolje je rangirana Hrvatska, koja je na 23. mjestu, te Srbija koja je 29. sa 90 multimilijunaša, čiji je bogatstvo procijenjeno na 11 milijardi dolara, dok je BiH na 30. poziciji.

Slovenija je na 34. mjestu, Makedonija na 42. poziciji. Crna Gora se nalazi na začelju - zauzima 43. mjesto i ima 21 multimilijunaša, čije ukupno bogatstvo iznosi dvije milijarde dolara.

Crna Gora u odnosu na prošlu godinu ima jednog multimilijunaša više, a ukupno bogatstvo crnogorskih "ultra bogataša", prema izvještaju, smanjeno je 18,2 posto.

U Hrvatskoj prema izvještaju ima 260 multimilijunaša, a njihovo ukupno bogatstvo iznosi 30 milijardi dolara. U Sloveniji živi njih 70, koji imaju osam milijardi dolara.
Makedonija je na 42. poziciji sa 35 multimilijunaša čije bogatstvo iznosi četiri milijarde američkih dolara.

Na listi se isključivo nalaze osobe sa neto bogatstvom koje prelazi 30 milijuna američkih dolara, nakon obračuna akcija u poduzećima, stambenih i investicijskih jedinica, umjetničkih zbirki, zrakoplova, gotovine i ostalih sredstava.

Najviše multimilijunaša ima u Njemačkoj - 15.770, a njihovo bogatstvo prelazi dva bilijuna dolara.

Na drugom mjestu je Velika Britanija sa oko 10.500 multimilijunaša, koji imaju 1,3 bilijuna dolara, dok je treća Švicarska sa oko 5.600 "ultra bogataša" čije bogatstvo iznosi 655 milijardi dolara.

Izvještaj u cijelosti vidite na linku ispod::
http://wealthx.com/wealthreport/Wealth- ... report.pdf

TRŠ

Re: Jeste li znali da u BiH živi čak 85 multimilijunaša

Post by TRŠ » 28/09/2012 10:55

i ?

mirnisan

Post by mirnisan » 28/09/2012 11:02

:lol: kako nismo znali,pa gdje nestadose onolike donacije i pomoc.da ne spominjem privatizaciju.sprega kriminala,politike,sudstva i policije nije upitna.
upitan je nas zdrav razum!! :lol:

stoka ce ponovo na izbor da glasaju za nase novopecene bogatase. :x

antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

Post by antimobbing » 28/09/2012 11:07

Vijest nema veze sa ekonomijom jer 95% ovog novca ukradeno je od 4 miliona građana, u ratu i poslije rata.

Dakle, radi se o čistom kriminalu i zato tema treba da se nalazi na pdf politika ...

85 ljudi u BiH drži zablokirano 9 milijardi dolara, a nas 4 miliona BiH građana-kokuza, evo upravo neki dan su opet zadužili sa 800 miliona kod lihvarskog MMF-a!!!

Bez BH USKOK-a ovdje nema života ali njih 85 multimilionera koji vladaju ovom državom taj Zakon nikada neče donijeti ili ako ga donesu radi pritiska javnosti, neče ga sprovoditi na terenu.

Pogledajte samo ovaj podatak i sve će vam biti jasno.

Naime, u Njemačkoj 15.770 multimilionera ima bogatstvo vrijedno samo 2 milijarde dolara, dok u BiH 85 multimilionera ima bogatstvo vrijedno 9 milijardi dolara!???

Koje su to proporcije kriminala!?

85 ljudi drži 9 milijardi dolara, a Batko svaki dan samo što nije dobio moždani i srčani udar koliko se jadnik bori i apeluje dok narod ko ovce šuti i čeka na šišanje ...

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 28/09/2012 11:24

antimobbing wrote:Vijest nema veze sa ekonomijom jer 95% ovog novca ukradeno je od 4 miliona građana, u ratu i poslije rata.

Dakle, radi se o čistom kriminalu i zato tema treba da se nalazi na pdf politika ...

85 ljudi u BiH drži zablokirano 9 milijardi dolara, a nas 4 miliona BiH građana-kokuza, evo upravo neki dan su opet zadužili sa 800 miliona kod lihvarskog MMF-a!!!

Bez BH USKOK-a ovdje nema života ali njih 85 multimilionera koji vladaju ovom državom taj Zakon nikada neče donijeti ili ako ga donesu radi pritiska javnosti, neče ga sprovoditi na terenu.

Pogledajte samo ovaj podatak i sve će vam biti jasno.

Naime, u Njemačkoj 15.770 multimilionera ima bogatstvo vrijedno samo 2 milijarde dolara, dok u BiH 85 multimilionera ima bogatstvo vrijedno 9 milijardi dolara!???

Koje su to proporcije kriminala!?

85 ljudi drži 9 milijardi dolara, a Batko svaki dan samo što nije dobio moždani i srčani udar koliko se jadnik bori i apeluje dok narod ko ovce šuti i čeka na šišanje ...

Njemačka 2 BILIJARDE dolara, BH 9 MILIJARDI to nije isto

kenzo

Post by kenzo » 28/09/2012 11:25

ma imaju nasi i 20 milijardi..ovo 9 milijardi je samo za javnost :D

petunija

Post by petunija » 28/09/2012 11:28

Nisam,
a ne kontam ni šta bih sa tim saznanjem :mrgreen: :sax:

sadmire

Post by sadmire » 28/09/2012 11:30

meni se broj od 85 cini premalim ako je kriterij dva i vise miliona!?

Meshtar

Post by Meshtar » 28/09/2012 11:33

sadmire wrote:meni se broj od 85 cini premalim ako je kriterij dva i vise miliona!?

Kriterij je 30 i više miliona dolara, u nekretninama, novcu, pokretninama i ostalim vrijednostima... Dakle još više zabrinjavajuće. Ove što su klepili po 5-6 miliona nisu ni računali :D

Op3r4t0r

Post by Op3r4t0r » 28/09/2012 11:40

Hajmo pokusati napraviti listu ove 85-orice, jedini koji mi ovako na brzinu naumpade je Radoncic, da li Keljmendija broje u ovu listu? Naumpade mi i onaj Lijanovic? Hajmo dalje...

amortizer

Post by amortizer » 28/09/2012 12:09

Meshtar wrote:
sadmire wrote:meni se broj od 85 cini premalim ako je kriterij dva i vise miliona!?

Kriterij je 30 i više miliona dolara, u nekretninama, novcu, pokretninama i ostalim vrijednostima... Dakle još više zabrinjavajuće. Ove što su klepili po 5-6 miliona nisu ni računali :D

Koliko je od toga Zikino i Keljemendijevo?

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 28/09/2012 12:15

Op3r4t0r wrote:Hajmo pokusati napraviti listu ove 85-orice, jedini koji mi ovako na brzinu naumpade je Radoncic, da li Keljmendija broje u ovu listu? Naumpade mi i onaj Lijanovic? Hajmo dalje...

evo jednog spiska Hercegovaca

1. Pero Gudelj iz Viteza je vlasnik društva FIS, koja ostvaruje prihoda preko 200 milijuna KM na godišnjem nivou. U tvrtki je zaposleno preko 2.500 radnika, a prikazivane dobiti su se kretale i do 10 milijuna KM na godišnjem nivou. Tvrtka ima u vlasništvu jedan od najvećih prodajnih centara u Središnjoj Bosni,a u zadnjih šest godina se bave proizvodnjom. Također u zadnjih nekoliko godina širi lanac prodajnih centara, tako da ih ima otvorenih već 12 diljem BiH.

2. Mirko Grbešić je visoko na ljestvici hercegbosanskih bogataša, najvećim dijelom zbog poduzeća i imovine u Hrvatskoj. Ovaj Širokobriježanin je vlasnik Mepasa, ali i u Hrvatskoj su u njegovom potpunom ili većinskom vlasniku Brodomerkur iz Splita, Koestlin iz Bjelovara, Saponia iz Osijeka, te zadarska Maraska. Konsolidirani prihodi Grupe prelaze iznos od 250 milijuna Eura.

3. Dubravko Grgić, trenutno nastanjen u Zagrebu, iako je poslovno carstvo stvorio u Ljubuškom. Vlasnik koncerna Agram u okrilju kojeg su najjače tvrtke Euroherc osiguranje Zagreb, Jadransko osiguranje d.d. Zagreb, Euroherc BiH i Bosna Sunce osiguranje. Grupa je preuzela lidersku poziciju u osiguranju u BiH i druga je u Hrvatskoj sa velikim stopama rasta na oba tržišta.

4. Ivica Zovko, žepački kralj nafte i najbogatiji čovjek žepačkog kraja. Obogatio se na nafti s tvrtkom Zovko-Oil, okušao se i u ugostiteljstvu, a kasnije je Grupa proširila djelovanje i na osiguravateljsku branšu.

5. Petar Ćorluka je vlasnik Violete. Tvrtka je nastala iz trgovačkog društva Prodex, sada se bavi proizvodnjom higijenskih papira i imaju godišnje prihode od blizu 200 milijuna KM. Godišnje dobiti se iskazuje od cca. 20 milijuna KM. Već godinama je poduzeće razvilo jedan od najboljih brandova svojih proizvoda u BiH i šire.

6. Tomislav Antunović, posavski kralj nafte. Prihodi u naftaškom businessu se kreću preko 200 milijuna KM u okvirima BiH, preko društva Antunović d.o.o. Orašje. Prema vlastitom svjedočenju sva poduzeća u njegovom vlasništvu u nekoliko država prave promet od blizu 500 milijuna Eura.

7. Svjetlan Stanić je kontroverzni kreševski poduzetnik, uvoznik Karlovačkog piva za BiH, vlasnik društva Boreas d.o.o. Kreševo, kao i tvrtke Stanić d.o.o. u Hrvatskoj. Uvoznik je svih piva iz Grupe Heineken, te brandova Pago, Diageo i Gosser. Njegova tvrtka Boreas je dobila zastupstvo za Phillip Morris na području BiH, gdje je najpoznatiji brand Marlboro. Prometi njegovih poduzeća su preko 150 milijuna Eura na godišnjem nivou. U javnosti je ostao dobro poznat po aferi "Maestro", gdje je bio jedan od poduzetnika optužen za korupciju i malverzacije. Sudski proces je u tijeku.

8. Marijan Primorac većinski vlasnik Primorka d.o.o. uvoznika i zastupnika TDR za BiH. Pored businessa sa duhanom, društvo je osnovalo tvrtku specijaliziranu za trgovinu športskom opremom, tako da su distributeri branda Nike za BiH. Prometi tvrtki su preko 50 milijuna Eura na godišnjem nivou.

9. Miljenko Bašić vlasnik Lager doo Posušje, bave se trgovinom radnim strojevima i uvoznici su Caterpillara za cijelu regiju.

10. Jozo Bogdan, širokobriješki poduzetnik i vlasnik poduzeća Feal d.o.o. Široki Brijeg. Tvrtka se bavi proizvodnjom aluminijskih profila i ostvaruje godišnje prihode od 50 milijuna eura.

Ja bih sad na prvu dodao

-Širbegović
-Ganić
-Hastor
-Bobar
-Orman
- Hifa

Smio bih dodati i Direktora Bosnalijeka Arslanagića, možda Mirza Hajrić... Pih ima toga kolko hoćeš

casanova123

Post by casanova123 » 28/09/2012 12:20

cek cek.. koja je razlika izmedju milijarde i bilijarde :D
ja kontao da je to isto :D

TDK-90

Post by TDK-90 » 28/09/2012 12:34

Koliko se na svakom koraku priča narod nema ništa, narod bijeda poskupite će ovo poskupit će ono neće moći narod više plaćati račune bijeda smo sirotinja smo .......

Ja iskreno u mom širem komšilku ne znam NIKOGA da je bijedan a pogotovo da nema šta da jede i da kopa po smeću :-? I nekada kada želim da dadnem nekome para kao sadaku moram tražiti po novinama i Net-u da dam pare. A koliko se kuka u medijima po tome bih trebao imati bar 20 %- 30 % bijede sirotinje nevoljnika. Oko mene i naj lošijeg imovnog tanja imaju krov nad glavom vodu struju tv internet PC kakav takav al radi.
Kafići kladionice supermarketi dupke puni na svakom koraku se jede pije.
Eh sad ima u centru mjesta onih par dilajli al ni oni nisu gladni imaju i cigare i ljudi ih časte često.
Moje mjesto u Si Bosni nema nikakvu posebnu privredu najveći poslodavac ima 100 tinjak ljudi i ono ostalo tamo ovamo radi snalazi se ima ih i na Arizoni pijaca nešto dijaspora, ali ništa posebno prosjek kao i sva mjesta u BiH

anonimnaosoba

Post by anonimnaosoba » 28/09/2012 12:36

casanova123 wrote:cek cek.. koja je razlika izmedju milijarde i bilijarde :D
ja kontao da je to isto :D

bilijarda aka bilion, 1000 milijardi

Kemal Malovčić

Post by Kemal Malovčić » 28/09/2012 12:43

pa šta rade s tim milijunima

talić

Post by talić » 28/09/2012 13:15

Fino,........ nek ima bar neko.
Što se tiče pravednije raspodjele o njoj možemo samo sanjati.
Prije par dana je objavljeno da Nijemci imaju blizu 10.000 milijardi eura bogatstva. Raspoređeno je ovako:
10 % najbogatijih drži 53 % bogatstva
a siromašnija polovina njih 50% samo 1% .
Dakle njih 10 % posjeduju 5.300 milijardi eura a ovih 50 % samo 100 milijardi eura.
Kad se to pomnoži i podjeli dođe se do podatka da je svaki od ovih 10 % najbogatijih u prosjeku 265 X bogatiji od pojedinca siromašnije polovine.
Na povike iz opozicije da treba uvesti porez na bogatstvo vladajući političari su odgovorili: " Ne isplati se, troškovi prikupljanja takvog poreza su veći od prihoda".

jazzer

Post by jazzer » 28/09/2012 13:33

TDK-90 wrote:Koliko se na svakom koraku priča narod nema ništa, narod bijeda poskupite će ovo poskupit će ono neće moći narod više plaćati račune bijeda smo sirotinja smo .......

Ja iskreno u mom širem komšilku ne znam NIKOGA da je bijedan a pogotovo da nema šta da jede i da kopa po smeću :-? I nekada kada želim da dadnem nekome para kao sadaku moram tražiti po novinama i Net-u da dam pare. A koliko se kuka u medijima po tome bih trebao imati bar 20 %- 30 % bijede sirotinje nevoljnika. Oko mene i naj lošijeg imovnog tanja imaju krov nad glavom vodu struju tv internet PC kakav takav al radi.
Kafići kladionice supermarketi dupke puni na svakom koraku se jede pije.
Eh sad ima u centru mjesta onih par dilajli al ni oni nisu gladni imaju i cigare i ljudi ih časte često.
Moje mjesto u Si Bosni nema nikakvu posebnu privredu najveći poslodavac ima 100 tinjak ljudi i ono ostalo tamo ovamo radi snalazi se ima ih i na Arizoni pijaca nešto dijaspora, ali ništa posebno prosjek kao i sva mjesta u BiH

Je l ti bas dobro poznajes svoj komsiluk? Ili ti je, sto neko rece, kuca (vila) na Poljinama? Ja itekako znam ljude,
porodice koje su u stanju potrebe. Koji muku muce kako da djecu spreme za skolu, osiguraju grijanje za zimu.
Govorim o ''normalnim'' porodicama, ne o onim gdje je otac ili majka sviju napustila, izgorila kuca, nekim
probisvijetima i sl. Al eto, lijepo je cuti da ima komsiluka koji ne muce muku sa prezivljavanjem.

victim lamb

Post by victim lamb » 28/09/2012 13:48

A ko su ovi Wealhth-X?

zvrk

Post by zvrk » 28/09/2012 13:59

pa iza bivseg premijera 35 miliona ostavine :)

bambina78

Post by bambina78 » 28/09/2012 13:59

talić wrote:Na povike iz opozicije da treba uvesti porez na bogatstvo vladajući političari su odgovorili: " Ne isplati se, troškovi prikupljanja takvog poreza su veći od prihoda".

Nije to razlog. Ako se povecaju porezi na bogate, bogati idu dalje gdje su porezi nizi, a tim vjerovatno i njihov biznis i zaposljavanje radnika. Nije to bas jednostavno, ipak ti bogati drze vecinu radnih mjesta, uzimimo samo primjer bez da ikoga blatimo ili ukivamo u zvijezde, koliko ljudi zaposljavaju ovi nasi poznati bogatasi od Hastora, Gudelja, Bobara pa dalje...

Ali na temu, vecina ovih nasih bogatasa sa liste je bogatstvo stekla sumnjivim radnjama u ratu i nakon, ponavljam vecina, ne svi ;)

Comrad

Post by Comrad » 28/09/2012 14:15

Evo nam jos barem 10-ak novih milionera.

http://www.seebiz.eu/bih-odobren-aranzman-s-mmf-om/ar-46187/

Mlad i Nevin

Post by Mlad i Nevin » 28/09/2012 14:18

Stipu ba ove biznismene, Dodik drži pola BiH preko svojih posrednika...on je daleko najbogatiji političar na Balkanu a njegovo bogatstvo se mjeri u milijardama.

Atridij

Post by Atridij » 28/09/2012 14:42

malsidnahallakcuf wrote:U BiH živi 85 multimilijunaša koji imaju bogatstvo od devet milijardi dolara, navodi se u ovogodišnjem izvještaju

Najviše multimilijunaša ima u Njemačkoj - 15.770, a njihovo bogatstvo prelazi dva bilijuna dolara.

Na drugom mjestu je Velika Britanija sa oko 10.500 multimilijunaša, koji imaju 1,3 bilijuna dolara, dok je treća Švicarska sa oko 5.600 "ultra bogataša" čije bogatstvo iznosi 655 milijardi dolara.

Paša da ti nisi pomješao bilion (milijardu) sa trilion?

žuti

Post by žuti » 28/09/2012 14:47

jazzer wrote:
TDK-90 wrote:Koliko se na svakom koraku priča narod nema ništa, narod bijeda poskupite će ovo poskupit će ono neće moći narod više plaćati račune bijeda smo sirotinja smo .......

Ja iskreno u mom širem komšilku ne znam NIKOGA da je bijedan a pogotovo da nema šta da jede i da kopa po smeću :-? I nekada kada želim da dadnem nekome para kao sadaku moram tražiti po novinama i Net-u da dam pare.

Je l ti bas dobro poznajes svoj komsiluk? Ili ti je, sto neko rece, kuca (vila) na Poljinama? Ja itekako znam ljude,
porodice koje su u stanju potrebe. Koji muku muce kako da djecu spreme za skolu, osiguraju grijanje za zimu.
Govorim o ''normalnim'' porodicama, ne o onim gdje je otac ili majka sviju napustila, izgorila kuca, nekim
probisvijetima i sl. Al eto, lijepo je cuti da ima komsiluka koji ne muce muku sa prezivljavanjem.

Itekako ima.

Post Reply