(H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#801 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by Kejn »

U suštini svi narodi u ovom djelu Evrope su mješavina romaniziranog ilirsko vlaškog stanovništva sa pridošlim slavenskim masama. Taj narod se usljed plemenskih i regionalnih prilika u Hrvatskoj zove Hrvatima (horvatima, hrvatljanima, hrabatima, croatama), u Bosni Bošnjacima (Bošnjani, bošnjanini, bosnali, bosnawi, bosniaci, bosnak) u Srbiji Srbima (Servi, Srvi, Srblji, Srbalji)

Dakle u suštini se manje više radi o jednom narodu sa genetičkim manje više razlikama. Idealno za stvaranje neke velike nacije....
Nažalost pokazalo se da nismo dosegli taj nivo civilzacije....
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#802 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by detroit-mercy »

liaar wrote:Zna li iko išta o velikim čeličnim halkama na vrhu brda u BIH ?
Nekad davno mi je dedo pričao da su to ostatci pristaništa brodova iz vremena kad je ovo sve bilo Panonsko more
A da progooglas kad je Panonosko more iscurilo i da li su ljudi tada uopste hodali zemljom a kamo li kovali zeljezo :mrgreen: .
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#803 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by AleksoMKD »

Najbolje da svi budete Makedonci :D

I tako imamo Makedonce pravoslavne, katolike, muslimane i nema frke, plus nam je hrana dobra.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#804 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:Najbolje da svi budete Makedonci :D

I tako imamo Makedonce pravoslavne, katolike, muslimane i nema frke, plus nam je hrana dobra.
za ajvar cu prodati vjeru :kiss:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#805 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by AleksoMKD »

Connaisseur Karlin wrote:
AleksoMKD wrote:Najbolje da svi budete Makedonci :D

I tako imamo Makedonce pravoslavne, katolike, muslimane i nema frke, plus nam je hrana dobra.
za ajvar cu prodati vjeru :kiss:
Eto, vise nisi Hrvat, sad si morski Makedonac.
+ 5 animozitet prema Grckoj, + 5 osjet za narodna kola, - 5 kultura u saobracaju - 5 nogomet, + 10 rukomet.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#806 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
AleksoMKD wrote:Najbolje da svi budete Makedonci :D

I tako imamo Makedonce pravoslavne, katolike, muslimane i nema frke, plus nam je hrana dobra.
za ajvar cu prodati vjeru :kiss:
Eto, vise nisi Hrvat, sad si morski Makedonac.
+ 5 animozitet prema Grckoj, + 5 osjet za narodna kola, - 5 kultura u saobracaju - 5 nogomet, + 10 rukomet.
meni je Grccka ljepa :thumbup: narodna kola :thumbup: eh za ostala tri faktora, nisam sigurna :lol:

Sretan Nova Godina AleksaMKD :kiss:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#807 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by AleksoMKD »

Connaisseur Karlin wrote:
meni je Grccka ljepa :thumbup: narodna kola :thumbup: eh za ostala tri faktora, nisam sigurna :lol:

Sretan Nova Godina AleksaMKD :kiss:
Sretna nova i praznici :kiss:


A Grcka jeste ljepa, dobra hrana, prekrasna priroda, narod je 100% balkanski mentalitet ali je OK. Osim na Kritu, tamo su posebni ljudi meni nekako najdrazi.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#808 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
meni je Grccka ljepa :thumbup: narodna kola :thumbup: eh za ostala tri faktora, nisam sigurna :lol:

Sretan Nova Godina AleksaMKD :kiss:
Sretna nova i praznici :kiss:


A Grcka jeste ljepa, dobra hrana, prekrasna priroda, narod je 100% balkanski mentalitet ali je OK. Osim na Kritu, tamo su posebni ljudi meni nekako najdrazi.
hocu na Korfu :-D :thumbup:
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#809 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Škobo Habu »

arzuhal wrote:Od trojice ponuđenih jedino mi je Đikić dovoljno autentičan, uvjerljiv i dosljedan. Ćatić ima i pjesme u kojima je isto tako i Hrvat i Bošnjak, tako da...Musa živi i radi u skladu s kur'anskim ajetom o pjesnicima :mrgreen: :lol:

Meša se izjasnio kao Srbin, poštujem to, ali i on je, po meni, više izraz (spleta) okolnosti (koje je dijelom objasnio i Bazdulj: komunistički period- koji je skrajnuo uticaj SPC-a i njenog "nauka" o izjednačenosti srpstva i pravoslavlja - stvorio je atmosferu koja je pogodovala i takvom raspoloženju kojeg je izrazio, recimo, i Meša Selimović) nego nekakvo autentično nacionalno otrežnjenje...

Nakon Đikića ja bih prije istaknuo Hasana Rebca, on je bio idejni borac za tu stvar do kraja života, dolazio u Mostar da agituje, itd...
I kako se zvaše onaj Dražin četnik, muslimanskoga imena, što ga vlastita mu braća Srbi zaklaše skupa sa stolačkim muslimanima koje je pokušao da odbrani od četničkoga noža?

Oko Meše ima mnogo spora - no on je autentičan bosansko-hgercegovački pisac, muslimanske provijencije, koji Srbima služio kao smkovin list kada treba prekriti svu vulgarnost srpskog šovinizma.

U biti ga Srbi i ne razumiju. Mislim na tematiku koja se dotiče muslimanske tradicije i načina života.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#810 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Škobo Habu »

asurbanipal wrote:Otvaram ovu škakljivu, i rekao bih još uvijek tabu temu o Bošnjacima (Muslimanima) koji se sebe smatrali ili osjećali Srbima islamske vjeroispovijesti. Kao uvodni dio poslužio je video od prof. Saliha Selimovića, koji iznosi zanimljive detalje.


Gledao sam dotičnu personu par puta na srpskim televizijama šešeljevske provijencije i nisam nešto fasciniran njegovom mitomanijom u stilu "Srbi svi i svuda".
Dojadilo, pobogu.

No, mene intersuje jedna stvar kod probrane publike koja obožava Kusturicinu pravoslavno-anti-kapitalističku gilozofiju, a to je što oni misle kako bi jedan Andrić, i jedan Selimović, danas gledali na svoje srpstvo i jugoslovenstvo, pogotovo nakon Vukovara, Sarajeva i srebreničkog genocida?

Poprilično sam siguran da mitomani zaljubljeni u Kusturicinu viziju ovdašnje historije smatraju da bi se oba stavila na čelo kakvih dobrovoljački odreda da pale i žare po Bosni!?

Dosta bolesno.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#811 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by arzuhal »

Škobo Habu wrote:
arzuhal wrote:Od trojice ponuđenih jedino mi je Đikić dovoljno autentičan, uvjerljiv i dosljedan. Ćatić ima i pjesme u kojima je isto tako i Hrvat i Bošnjak, tako da...Musa živi i radi u skladu s kur'anskim ajetom o pjesnicima :mrgreen: :lol:

Meša se izjasnio kao Srbin, poštujem to, ali i on je, po meni, više izraz (spleta) okolnosti (koje je dijelom objasnio i Bazdulj: komunistički period- koji je skrajnuo uticaj SPC-a i njenog "nauka" o izjednačenosti srpstva i pravoslavlja - stvorio je atmosferu koja je pogodovala i takvom raspoloženju kojeg je izrazio, recimo, i Meša Selimović) nego nekakvo autentično nacionalno otrežnjenje...

Nakon Đikića ja bih prije istaknuo Hasana Rebca, on je bio idejni borac za tu stvar do kraja života, dolazio u Mostar da agituje, itd...
I kako se zvaše onaj Dražin četnik, muslimanskoga imena, što ga vlastita mu braća Srbi zaklaše skupa sa stolačkim muslimanima koje je pokušao da odbrani od četničkoga noža?

Oko Meše ima mnogo spora - no on je autentičan bosansko-hgercegovački pisac, muslimanske provijencije, koji Srbima služio kao smkovin list kada treba prekriti svu vulgarnost srpskog šovinizma.

U biti ga Srbi i ne razumiju. Mislim na tematiku koja se dotiče muslimanske tradicije i načina života.
Ne znam za tog (naprvu, možda i znam al' ne gumo da se sjetim), ali znam za Mustafu Mulalića koji je bio odmah do Draže, u Dražinom štabu. Zajedno s američkim pukovnikom Robert Harbold McDowellom (vizantologom, dobrim poznavaociem turskog jezika) bezuspješno hoda po muslimanskim selima uvjeravajući muslimane da se trebaju priključiti četnicima, braći pravoslavcima, da se zajedno odupru "crvenom đavolu" koji širi ateizam.

Mustafa je sa šajkačom i kokardom, prvi s desne strane:

Image

...a pukovnik Robert odmah do Draže, desno.
Iza Mulalića su u rukopisu ostali memoari pod naslovom "Hronika Drugog svjetskog rata iz aspekta mojih doživljaja i rasuđivanja". U njima je i epizoda u kojoj Mulalić opisuje jedan svoj beogradski doživljaj. Došavši jednom prilikom s Ravne gore u Beograd, u nekoj kafani se susreo s nekoliko simpatizera četničkog pokreta. Dočekali su ga sa dobrodošlicom. U jednom trenutku ga, međutim, jedan riđokosi prota odvede za zaseban sto i reče mu: "Zdravo, kume." Mulalić se začudio jer je ovoga vidio prvi put, pa ga je upitao: "Otkud smo kumovi, kad se prvi put vidimo?" Pop je odgovorio ovako: "Eto, ja sam ti kum! Kad se budeš vraćao u pradjedovsku vjeru, nemoj da tražiš kuma, ja sam ti se prvi, i to od sveg srca, javio za kuma."

Prisjećajući se toga godinama kasnije, Mulalić bilježi: "Bilo mi je jako teško. Taj šovinistički prepad me je duboko vrijeđao. U svojoj vjeri ja nisam bio kolebljiv da ne bi takvom ataku odolio, ali me vrijeđalo što ovakvi ispadi nanose štetu nacionalnoj stvari."

Mulalić se tada upušta u raspravu s popom pa ga pita na koju pradjedovsku vjeru misli, a prota odgovora da misli na pravoslavlje, naravno. Mulalić kaže da je njegova pradjedovska vjera bogumilstvo, a da je i njemu i popu zajednička pradjedovska vjera Perun, odnosno slovenski politeizam, pa pita popa da se on vrati Perunu. Pop na to pobjesni te kaže kako su mu draži muslimani-Hrvati od muslimana-Srba jer prema njima "nema obzira u provođenju naše politike". Nesretni Mustafa izlazi iz kafane jako ožalošćen. Ovako se toga sjeća: "Pukla mi je pred očima realna slika naše stvarnosti, naših neiskrenih odnosa. Mjesto borbe protiv okupatora, vidjeh da nam predstoji međusobna borba." Mustafa Mulalić je bio Srbin, što se kaže - sa dna kace, ali nekima, eto, ni to nije bilo dovoljno, samo jer je bio musliman.

Naoko paradoksalno, ali upravo je u socijalističkoj Jugoslaviji pojedincima koji su porijeklom iz muslimanskih porodica bilo najlakše da se osjećaju kao Srbi. Razlog za to je marginalizovanje religije u javnom životu. Veliki broj istaknutih političara i umjetnika sa imenima orijentalnog porijekla u SFRJ su se izjašnjavali kao Srbi. Meša Selimović i Skender Kulenović su samo najistaknutniji među njima.

Ratni raspad Jugoslavije, a naročito rat u Bosni, učinio je gotovo nemogućom širu i masovniju identifikaciju južnoslovenskih muslimana sa srpskim nacionalnim osjećanjem. Mržnja s kojom su rušene džamije i praktično svi simboli islamske kulture, intenzitet i okrutnost zločina, a naposljetku i izjava Ratka Mladića data baš u Srebrenici 11. jula 1995. da je poslije bune protiv dahija došlo vrijeme za još jednu osvetu Turcima - sve to ukazuje na odbacivanje muslimanske komponente vlastitog identiteta iz srpske perspektive.
http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/porta ... usliman-1/
Last edited by arzuhal on 04/01/2018 17:29, edited 1 time in total.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#812 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by mousstapha »

Mustafa, crni Mustafa
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#813 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Duka Dizel »

Kejn wrote:]

Da religija nema tako jak pečat ne bi postojali ni Bosanski Srbi ni Hrvati jer je glavni faktor u njihovom nastajanju u 19. vijeku bila upravo religija koju su djelili sa svojim sunarodnjacima iz Srbije i Hrvatske.
Realno, da religija nema tako jak pečat, verovatno bi svi bili Srbi...ili bar dobra većina.
Nacija bi se u tom slučaju mnogo lakše zaokružila onako kako je i planirano u krugovima oko Vuka Karadžića i tadašnjih istaknutih slavista, na bazi jezika poput većine evropskih nacija.
Svi štokavci su Srbi...kraj priče. I super bi nam bilo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#814 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by arzuhal »

Duka Dizel wrote:
Kejn wrote:Da religija nema tako jak pečat ne bi postojali ni Bosanski Srbi ni Hrvati jer je glavni faktor u njihovom nastajanju u 19. vijeku bila upravo religija koju su djelili sa svojim sunarodnjacima iz Srbije i Hrvatske.
Realno, da religija nema tako jak pečat, verovatno bi svi bili Srbi...ili bar dobra većina.
Nacija bi se u tom slučaju mnogo lakše zaokružila onako kako je i planirano u krugovima oko Vuka Karadžića i tadašnjih istaknutih slavista, na bazi jezika poput većine evropskih nacija.
Svi štokavci su Srbi...kraj priče. I super bi nam bilo.
Mislim da je pečat jedne religije ipak bio najsnažniji da se to ne desi.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#815 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by shake69 »

Je li ovo tacno, gospodo historicari, bimbasa Arzuhale i ostali?

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 6echjf-Ob4
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#816 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by arzuhal »

shake69 wrote:Je li ovo tacno, gospodo historicari, bimbasa Arzuhale i ostali?

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 6echjf-Ob4
Neka si mi ovo poslao :thumbup:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#817 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by asurbanipal »

shake69 wrote:Je li ovo tacno, gospodo historicari, bimbasa Arzuhale i ostali?

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 6echjf-Ob4

Ništa novo nije rekao, osim što ga je dotični proglasio Bošnjakom. Ovaj gost u videu je klasičan primjer tumačenja istorijskih tokova iz današnje perspektive, ubacujući nacionalne sentimente. Mehmed-paša Sokolović je potekao iz pravoslavne familije koja je primila islam, a jedino je sigurno da je sam on bio predani musliman, i još predaniji vezir, sluga sultanov i Osmanlija.


Ključna poenta svega što Memišević kaže, može se svesti na ovo:

"Ako kvalitetno osvijetlimo ili rasvijetlimo period Mehmed-paše Sokolovića, rasvijetlimo njegovu ličnost, rasvijetlimo njegov kulturološko-civilizacijski identitet, time ću rasvijetliti i svoj kulturološko-civilizacijski identitet."

Znači, Memišević potvrdu svog identiteta traži u Mehmed-paši Sokoloviću, što je izgleda i primarno svrha i cilj njegovog rada, a ne neka naučna istina...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#818 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Kejn »

Duka Dizel wrote:
Kejn wrote:]

Da religija nema tako jak pečat ne bi postojali ni Bosanski Srbi ni Hrvati jer je glavni faktor u njihovom nastajanju u 19. vijeku bila upravo religija koju su djelili sa svojim sunarodnjacima iz Srbije i Hrvatske.
Realno, da religija nema tako jak pečat, verovatno bi svi bili Srbi...ili bar dobra većina.
Nacija bi se u tom slučaju mnogo lakše zaokružila onako kako je i planirano u krugovima oko Vuka Karadžića i tadašnjih istaknutih slavista, na bazi jezika poput većine evropskih nacija.
Svi štokavci su Srbi...kraj priče. I super bi nam bilo.
Gluposti... govorimo o stvarnim događajima i historijskim narativima koji su se zaista desili u 19 vijeku. A ne o tome šta bi se desilo kada bi Baba imala muda.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#819 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by Kejn »

shake69 wrote:Je li ovo tacno, gospodo historicari, bimbasa Arzuhale i ostali?

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 6echjf-Ob4
Pa da naravno i ne treba čuditi.

Još jedan poraz srpske historijografske falsifikatorske škole
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#820 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Duka Dizel »

Kejn wrote:
Duka Dizel wrote:
Kejn wrote:]

Da religija nema tako jak pečat ne bi postojali ni Bosanski Srbi ni Hrvati jer je glavni faktor u njihovom nastajanju u 19. vijeku bila upravo religija koju su djelili sa svojim sunarodnjacima iz Srbije i Hrvatske.
Realno, da religija nema tako jak pečat, verovatno bi svi bili Srbi...ili bar dobra većina.
Nacija bi se u tom slučaju mnogo lakše zaokružila onako kako je i planirano u krugovima oko Vuka Karadžića i tadašnjih istaknutih slavista, na bazi jezika poput većine evropskih nacija.
Svi štokavci su Srbi...kraj priče. I super bi nam bilo.
Gluposti... govorimo o stvarnim događajima i historijskim narativima koji su se zaista desili u 19 vijeku. A ne o tome šta bi se desilo kada bi Baba imala muda.
Izvini, ali i tvoj post koji sam citirao počinje sa "Da je baba imala muda..."
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#821 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Duka Dizel »

arzuhal wrote:
Duka Dizel wrote:
Kejn wrote:Da religija nema tako jak pečat ne bi postojali ni Bosanski Srbi ni Hrvati jer je glavni faktor u njihovom nastajanju u 19. vijeku bila upravo religija koju su djelili sa svojim sunarodnjacima iz Srbije i Hrvatske.
Realno, da religija nema tako jak pečat, verovatno bi svi bili Srbi...ili bar dobra većina.
Nacija bi se u tom slučaju mnogo lakše zaokružila onako kako je i planirano u krugovima oko Vuka Karadžića i tadašnjih istaknutih slavista, na bazi jezika poput većine evropskih nacija.
Svi štokavci su Srbi...kraj priče. I super bi nam bilo.
Mislim da je pečat jedne religije ipak bio najsnažniji da se to ne desi.
Pečat svih religija je bio jak.
Prvo je jedno južnoslovensko pleme raspolućeno Velikom šizmom, a onda su još došle Osmanlije sa svojom verom.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#822 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Kejn »

Duka Dizel wrote:
Izvini, ali i tvoj post koji sam citirao počinje sa "Da je baba imala muda..."
Moj post je historijski fakat. Bosanski Srbi i Hrvati su vještački narodi nastali usljed srpskog i hrvatskog nacionalnog pokreta. To je historijski fakat sviđao se tebi ili ne. Ko gubi ima pravo da se ljuti.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#823 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Duka Dizel »

Kejn wrote:
Duka Dizel wrote:
Izvini, ali i tvoj post koji sam citirao počinje sa "Da je baba imala muda..."
Moj post je historijski fakat. Bosanski Srbi i Hrvati su vještački narodi nastali usljed srpskog i hrvatskog nacionalnog pokreta. To je historijski fakat sviđao se tebi ili ne. Ko gubi ima pravo da se ljuti.
Ne znam tačno ko gubi, ni ko se ljuti...ali znam da nijedan narod na svetu nije veštački.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#824 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by salik79 »

Copy-paste moga upisa sa druge teme:
salik79 wrote:Dopustite da vam fra Ivan Frano Jukic, alias Slavoljub Bosnjak, po tom pitanju rekti koju :-D

Image
Image

Posebno obratiti ko svoj jezik nazivase "bosnjackim", a ko "bosanskim" i na podjelu Bosnjaka po vjeroispovijesti. Nije ni cudo sto su ovi posrbljeni Bosnjaci kivni na ove poturcene, kada je potonjih nekada bilo vise. :D
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#825 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by irac300 »

Duka Dizel wrote: Pečat svih religija je bio jak.
Prvo je jedno južnoslovensko pleme raspolućeno Velikom šizmom, a onda su još došle Osmanlije sa svojom verom.
U pitanju su plemena, ali znam na šta aludiraš. ;-)
Post Reply