(H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#751 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by listopad »

Osmanski milet sistem je odredjivao status vjerskih zajednica (narocito neislamskih) i nema veze sa nacijama, iako millet u danasnjem turskom jeziku znaci nacija. Recimo Srbi su svrstavani u millet-i Rum sto bukvalno znaci "Rimska nacija", no misli se na pripadnike pravoslavne crkve, a ne naciju ili narod. Bezveze lupetas i u svom neznanju naravno trabunjas o fasizmu, sovinizmu, Gebelsu, HB forumu, nekakvom Cehi itd., jer nisi u stanju dati konstruktivan doprinos temi.

Bosnak millet :lol:

Jao...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#752 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by Kejn »

listopad wrote:Osmanski milet sistem je odredjivao status vjerskih zajednica (narocito neislamskih) i nema veze sa nacijama, iako millet u danasnjem turskom jeziku znaci nacija. Recimo Srbi su svrstavani u millet-i Rum sto bukvalno znaci "Rimska nacija", no misli se na pripadnike pravoslavne crkve, a ne naciju ili narod. Bezveze lupetas i u svom neznanju naravno trabunjas o fasizmu, sovinizmu, Gebelsu, HB forumu, nekakvom Cehi itd., jer nisi u stanju dati konstruktivan doprinos temi.

Bosnak millet :lol:

Jao...
Odgovoraj mi na postove sa reply. Nemoj mi bježati pa da moram slučajno otvarati threadove i uočavati tvoje budalaštine od odgovora. Nemoj da baš moram pomisliti na onu Srpsku izreku "Hrvati su Srbi bez muda".
Prvo ako iko trabunja i laže to možeš biti samo ti jer si prvi izvalio glupost da su Bosanski muslimani pojam Bošnjak čuli od Frane Jukića.
Drugo to što si upravo sada skontao (nakon silne korespondencije sa mnom) je upravo ono što ti govorim čitavo vrijeme. Milet je i tada i sada značila nacija na Turskom. U pravno političkom smislu korišten je ne samo za religijske skupine već i za narode jer se onda Bosnak millet ne bi razlikovao od Turk millet (obadva naroda su muslimanska). To što on nije ekivalentan zapadnom načinu shvatanje ne znači da: Muslimani u Osmanskom carstvu nisu znali kako se zovu i kako im je narodno ime. Pod dva da su se nazivali svi Turcima. Pod tri da nisu znali šta je "politički" narod.
I ne znam šta znači ovo :
listopad wrote: Bosnak millet :lol: Jao...
Možda se smiješ svojoj gluposti.
listopad wrote:Recimo Srbi su svrstavani u millet-i Rum sto bukvalno znaci "Rimska nacija", no misli se na pripadnike pravoslavne crkve, a ne naciju ili narod.
Tek sam kasnije ponovo pročitao tvoj post i morao se reagirati i na ovu poluistinu. Srbi jesu svrstavani u rum mileti skupa sa dobrim djelom pravoslavaca međutim u 19 vijeku su dobili novi naziv i njihov milet je postao srp millet. Dakle miletski sistem (što svaki idiot zna) je regulisao politički ustroj ne samo na religijskom nivou već i na etnonacionalnom. Što se tiče tkz. Hrvata u Bosni oni su uvijek spadali u latinski milet i nisu imali nikakav etnički kontekst u bilo kojem smislu te riječi.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#753 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by listopad »

To sto se Srbima (odnosno pripadnicima SPC) manje-vise priznavao poseban millet status ima veze sa osamostaljenjem Knezevine Srbije, ali kasnije i Tanzimatom kada se Osmansko carstvo pokusava modernizirati po europskom uzoru.

I moderna politicka nacija jeste zapadni izum! Ne postoje nikakvi "ekvivalenti" u Osmanskom carstvu i to jos u predmodernom periodu! I turska nacija koju je stvorio Atatürk je gradjena po zapadnom uzoru!

Bosnak millet :lol:

Nemoj misliti da cu ja s tobom danima raspravljati. Ako mi je do komedije, pogledat cu radije dobar film.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#754 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by Kejn »

listopad wrote:To sto se Srbima (odnosno pripadnicima SPC) manje-vise priznavao poseban millet status ima veze sa osamostaljenjem Knezevine Srbije, ali kasnije i Tanzimatom kada se Osmansko carstvo pokusava modernizirati po europskom uzoru.
Ovo što si nabrojao su temeljni postulati nacije. Država-narod-religija. Odlično dakle riječ je o naciji odnosno narodu u politilčkom smislu te riječi sam si priznao ono što govorim. Bravo!
listopad wrote:I moderna politicka nacija jeste zapadni izum! Ne postoje nikakvi "ekvivalenti" u Osmanskom carstvu i to jos u predmodernom periodu! I turska nacija koju je stvorio Atatürk je gradjena po zapadnom uzoru!
Naravno da ne postoji ekvivalent moderne nacije u 16 vijeku u Osmanskom carstvu ali postoji u 19. vijeku. Ali postoje plemena i narodi koji su zaštićeni pod zakonikom i imaju pravo na politički djelovanje i politički život kao naroda/nacije. Dakle daleko od toga što ti tvrdiš da Osmanlije nisu znale za koncept plemena te da su se muslimani izjašnjavali kao Turci. Da ne govorim o tome da su Osmanlije naravno znale šta su nacija te da je sam Tanzimat u Bosni podrazumjevao stvaranje Bošnjačke nacije koja će obuhvatiti ne samo muslimane već i kršćane. Nije se Fra Jukić toga sjetio već su se toga sjetili prvo muslimani.
listopad wrote:Bosnak millet :lol:
Jadan pokušaj diskreditacije političko socijalnog pojma jednog naroda koji je zabilježen hiljadu puta u Osmanskoj birokratskoj mašineriji. Ali navikao sam od tebe da ne daješ nikakve argumente već paušalne tvrdnje i neistine, i da su ti argumenti smajliji kad nemaš ništa pametno da kažeš.

Image

listopad wrote:Nemoj misliti da cu ja s tobom danima raspravljati.
Također. Ne pada mi napamet da se raspravljam sa osobom koja bolje zna kako se ko zvao u 19 vijeku od tadašnjih savremenika koji su zaista bili tamo i ostavili pisani trag. Jednostavno nisam kapacitet da se raspravaljam sa takvim kalibrom od stručnjaka.
listopad wrote:Ako mi je do komedije, pogledat cu radije dobar film.
Pa tvoji argumenti, ako ćemo iskreno, i jesu za komedije.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#755 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by listopad »

:zzzz:

Tanzimat podrazumijevao stvaranje bosnjacke nacije, toga se sjetili prvo muslimani... :zzzz:

Kao da sam ja negirao bosnjacko ime i priznavanje naroda u Bosni pod tim imenom od strane Osmanlija. Jednostavno sam oborio tvoju glupost da su Bosnjaci bili maltene nacija u to doba i da osmanski pojam millet upravo to predstavlja. Niti znas citati, niti imas veze o bilo cemu.

Bosnjaci danas uzivaju status politickog naroda. Hoce li ikada postati nacija u modernom smislu ostaje upitno, no uzimajuci u obzir trend patoloske turkofilije i nametanja konzervativnog islama kao prijeko potrebnog elementa bosnjackog "nacionalnog" identiteta, stvar ne stoje najbolje.

No to me, da budem otvoren, uopce ne zanima. Mitovi i falsifikacija povijesti su bolesti od kojih se ni drugi bh. narodi nisu nikada oporavili i mozda nikada i nece. Zrtva toga ce na kraju biti BiH koje ionako fakticki vise nema. To je nazalost daleko najveca cinjenica danas.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#756 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by asurbanipal »

listopad wrote::zzzz:

No to me, da budem otvoren, uopce ne zanima. Mitovi i falsifikacija povijesti su bolesti od kojih se ni drugi bh. narodi nisu nikada oporavili i mozda nikada i nece. Zrtva toga ce na kraju biti BiH koje ionako fakticki vise nema. To je nazalost daleko najveca cinjenica danas.

Dobar :thumbup:


Kad smo već kod drugih naroda

:lol: :lol: :lol:

I Hrvati počeli da zagovaraju istoriju Srpske autohtonističke istorijske škole



https://trebinjelive.info/2017/05/26/i- ... ske-skole/





Mišak je inače ovog Šarića predstavio kao teologa i "doktora povijesti". Logično, potrudio sam se preko googla otkriti na kojoj katedri i kojeg sveučilišta ili univerziteta dotični Šarić radi i predaje, te koje naučne radove i knjige je objavio, međutim, ništa od toga. :cry:


Zapravo, naišao sam jedan link predavanja koje je održao, ali u Otočcu

:lol: :lol: :lol:

Kako preživjeti smak svijeta u Otočcu?


Na tribini sudjeluju don Anđelko Kaćunko i Goran Šarić, magistar teologije s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Zagreb.


http://www.glasgacke.hr/?ispis=detalji& ... 830&kat=75

Od džadžment deja 2012. do drevnih predantičkih civilizacija na Balkanu

"doktor povijesti" :lol:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#757 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by asurbanipal »

Vrijedi posjetiti :thumbup:

Počinje History Fest u BiH: Historičari iz Londona, Pariza, Berlina, Beograda, Zagreba...


Prvi festival historije u BiH, History Fest, bit će održan u Sarajevu od 2. do 4. juna pod motom "Otvorimo historiju!"

Suorganizatori festivala su Udruženje za modernu historiju, Historijski muzej Bosne i Hercegovine i University Press iz Sarajeva.



http://ba.n1info.com/a167134/Vijesti/Vi ... ariza.html

Otvorimo povijest!

Godine 2017. u Sarajevu priređujemo prvi festival historije u Bosni i Hercegovini, s ciljem da historijske teme i historijske knjige približimo široj publici. Organizatori Festa su Udruženje za modernu historiju, Historijski muzej Bosne i Hercegovine i University Press iz Sarajeva. Ovom manifestacijom, koju organiziramo pod sloganom Otvorimo povijest, želimo približiti profesionalne historičare, izdavače historiografske literature i strasne zaljubljenike u povijest i pri tome pokušati granice naše suradnje pomjeriti sa granica bivše Jugoslavije na granice moderne Evrope. Zbog toga smo se trudili da već prve godine sudionici manifestacije budu ne samo povjesničari / istoričari iz Bosne i Hercegovine i postjugoslavenskih država, nego i historičari iz Evrope (Velika Britanija, Njemačka i Francuska) iz čijeg iskustva imamo šta učiti.

Koncept History Festa slijedi model Kliofesta: organiziramo okrugle stolove i panele, predstavljanje historiografskih knjiga i naučnih projekata, te prikazivanje filmova i debate o tome. Vjerujemo da ćemo kroz predstavljanje historiografske produkcije izdavača iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore biti u prilici široj publici predstaviti osnovna dostignuća naših historiografija, a okruglim stolovima i panel diskusijama razmijeniti iskustva i dileme o mogućnostima daljeg razvoja historije kao nauke. Ovo je i prilika da se prezentiraju novi metodoški pristupi i ukaže na perspektive međusobne saradnje i oslobađanja povijesti teškog naslijeđa nerazumijevanja i sukoba.

Nimalo slučajno će se prvi festival historije dešavati u prostorijama Historijskog muzeja BiH – ustanove koja se bavi prikupljanjem, čuvanjem, istraživanjem, prezentacijom i promovisanjem historije i kulturnohistorijskog nasljeđa Bosne i Hercegovine. Historijski muzej BiH je u svojoj sedamdesetogodišnjoj historiji prošao niz preobražaja: od promjene naziva, do promjene strukture i lokacije. Nastao iz Muzeja revolucije BiH usmjerenog na historiju borbe protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu i na njegovanje vrijednosti socijalističke države, Historijski muzej BiH danas opstaje zahvaljujući konceptu otvorenosti prema društvu: muzej pripada svima!

Historijski muzej BiH je mjesto dijaloga, suočavanja sa prošlošću, susreta različitosti - mjesto na kojem otvaramo prošlost za nova kritička promišljanja i na taj način brišemo vidljive i nevidljive granice među nama. Dobrodošli!

Na linku ispod možete vidjeti koja će se predavanja, debate i sesije održati na History Festu koji će biti održan u Sarajevu od 2.- 4. juna, 2017. u Sarajevu.


http://123userdocs.s3-website-eu-west-1 ... vo+def.pdf
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#758 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by BosnaOnlineOrg »

listopad wrote:Osmanski milet sistem je odredjivao status vjerskih zajednica (narocito neislamskih) i nema veze sa nacijama, iako millet u danasnjem turskom jeziku znaci nacija. Recimo Srbi su svrstavani u millet-i Rum sto bukvalno znaci "Rimska nacija", no misli se na pripadnike pravoslavne crkve, a ne naciju ili narod. Bezveze lupetas i u svom neznanju naravno trabunjas o fasizmu, sovinizmu, Gebelsu, HB forumu, nekakvom Cehi itd., jer nisi u stanju dati konstruktivan doprinos temi.

Bosnak millet :lol:

Jao...
Rum je Rumelija iliti Romeja tj. pravi naziv Istocnog Rimskog Carstva.

I prestani da se blamiras sa nacijama u srednjem vijeku.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#759 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by musicman80 »

Ovo gore sto je rekao Cosic, sve je LAZ :D Ipak je on Srbin.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#760 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by listopad »

BosnaOnlineOrg wrote:
listopad wrote:Osmanski milet sistem je odredjivao status vjerskih zajednica (narocito neislamskih) i nema veze sa nacijama, iako millet u danasnjem turskom jeziku znaci nacija. Recimo Srbi su svrstavani u millet-i Rum sto bukvalno znaci "Rimska nacija", no misli se na pripadnike pravoslavne crkve, a ne naciju ili narod. Bezveze lupetas i u svom neznanju naravno trabunjas o fasizmu, sovinizmu, Gebelsu, HB forumu, nekakvom Cehi itd., jer nisi u stanju dati konstruktivan doprinos temi.

Bosnak millet :lol:

Jao...
Rum je Rumelija iliti Romeja tj. pravi naziv Istocnog Rimskog Carstva.

I prestani da se blamiras sa nacijama u srednjem vijeku.
Ti bi kao da diskutujes o necemu?
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#761 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by BosnaOnlineOrg »

listopad wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:
listopad wrote:Osmanski milet sistem je odredjivao status vjerskih zajednica (narocito neislamskih) i nema veze sa nacijama, iako millet u danasnjem turskom jeziku znaci nacija. Recimo Srbi su svrstavani u millet-i Rum sto bukvalno znaci "Rimska nacija", no misli se na pripadnike pravoslavne crkve, a ne naciju ili narod. Bezveze lupetas i u svom neznanju naravno trabunjas o fasizmu, sovinizmu, Gebelsu, HB forumu, nekakvom Cehi itd., jer nisi u stanju dati konstruktivan doprinos temi.

Bosnak millet :lol:

Jao...
Rum je Rumelija iliti Romeja tj. pravi naziv Istocnog Rimskog Carstva.

I prestani da se blamiras sa nacijama u srednjem vijeku.
Ti bi kao da diskutujes o necemu?
Sa tobom ne, tebe samo ispravljam radi djece sto citaju forum...mi u tuzlanskom kraju poskoka odmah obezglavimo...
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#762 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by listopad »

BosnaOnlineOrg wrote:Sa tobom ne, tebe samo ispravljam radi djece sto citaju forum...mi u tuzlanskom kraju poskoka odmah obezglavimo...
Stigao ekspert dr. Laprdalo...
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#763 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by BosnaOnlineOrg »

:?
listopad wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:Sa tobom ne, tebe samo ispravljam radi djece sto citaju forum...mi u tuzlanskom kraju poskoka odmah obezglavimo...
Stigao ekspert dr. Laprdalo...
Sad si u svom elementu, pises postove spram svoje strucne spreme, opusti se i uzivaj!
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#764 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by listopad »

Naravno da ne mozes od mene ocekivati da te kao tek registriranog trola ozbiljno shvatim.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#765 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by BosnaOnlineOrg »

listopad wrote:Naravno da ne mozes od mene ocekivati da te kao tek registriranog trola ozbiljno shvatim.
Kad te neko gazi znanjem i cinjenicama on te ne trolla, on te dominira...

A to da sam.tek.registrovan :run:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#766 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by asurbanipal »

„Показало се да су псеудоисторичари склони да за све примедбе и указивања на обиље грешака које се налазе у њиховим књигама површно и прикривајући њихову озбиљност и тежину, а за себе налазећи утеху, закључују да су само „козметичке”, ситничаве и као такве, наравно, небитне. Управо је аутор књиге Троја, српска престоница Скадар један од таквих.
У једном од својих збрканих текстова Јаћимовић истиче: „Зато ромејски историчар Стефан Византијски, из 10. века, пише књигу Историја Кавкаских Албанаца, јер тада нема никаквих балканских Албанаца, нити он за њих зна”. И, наравно, гле чуда, не наводи никакво издање овог византијског аутора на кога се позива и који је важан за његове „доказе”.
У овој реченици је готово све погрешно! Пођимо редом!
1. Стефан Византијски није историчар!
2. Стефан Византијски није живео у X него у VI веку, дакле 400 година пре него што мисли аутор ове реченице.
3. Стефан Византијски није написао књигу Историја Кавкаских Албанаца, него географски спис Етника.
Јаћимовићу, да ли су ово ситнице и „козметика”?”


Извор: Радивој Радић, Клио се стиди, Еволута, Београд 2016.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#767 Re: (H)ISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU

Post by asurbanipal »

I Haris počeo sa tumačenjem historije :mrgreen:

Bošnjaci – najstariji narod sa najstarijim jezikom u Evropi


http://www.senzor.ba/bosnjaci-najstarij ... vropi/amp/
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#768 Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by asurbanipal »

Otvaram ovu škakljivu, i rekao bih još uvijek tabu temu o Bošnjacima (Muslimanima) koji se sebe smatrali ili osjećali Srbima islamske vjeroispovijesti. Kao uvodni dio poslužio je video od prof. Saliha Selimovića, koji iznosi zanimljive detalje.





Ne ulazeći sad u detalje i razne teorije o identitetu i porijeklu gdje je možda najupečatljivija scena iz filma Nož, ovu marginalnu, ali ipak interesantnu pojavu, koja je dijelom obilježila zadnjih sto godina, ipak se ne može zaobići. U svakom slučaju, može se donekle i razumjeti ta pripadnost i izjašnjavanjem Srbinom, kada se u obzir uzmu sva lutanja i kretanja bošnjačkog naroda i njihovih značajnijih ličnosti u istoriji. Poznato je i kakav je stav KPJ bio prema nacionalnom određenju naroda, posebno kada su u pitanju bosanski muslimani. Zanimljivo je da je su se u više od sto zadnjih godina na hiljade pojedinaca iz muslimanskog miljea osjećali Srbima bez ikakve potrebe da prigrle pravoslavlje. Kod nekih je to bila prolazna faza, kao npr. kod Husage Ćišića, dok su drugi ostali vjerni srpskom identitetu poput Smail-age Ćemalovića. Iako su danas Bošnjaci kao narod priznati Ustavom i imaju uglavnom institucije, akademije, poput drugih naroda (mada još u povojima i nedozrelo), primijetio sam, posebno u raspravama, da se nerijetko vuče neka nevidljiva nit podjele na "prohrvatske" ili "prosrpske" Bošnjake, što nehotice ili slučajno, što namjerno, pa imamo i to da se za nekog navodi ili optužuje da je "srpski" igrač i da "radi za KOS" ili s druge strane da je "cvijet hrvatstva".

Izdvajam par primjera u vezi navedene teme:


U svojim ranim dvadesetim, Ćatić intenzivno piše poeziju nadahnutu srpskim patriotizmom. U pjesmi "Srpski ponos kaže"

"Ja sam Srbin, srpsko d'jete,
Srpska mi je savjest čista;
Junačkih mi djeda slava
Ko sunašce žarko blista."



U istoj pjesmi su i ovi stihovi:

Slavim Marka i Miloša;
Slavim hrabrog Đerzeleza:
Imam njinu uspomenu,
Britki handžar oštra reza.



Ćatić je kasnije odbacio vezu sa srpskim nacionalnim identitetom.

Image




Ne može, a da se ne zaobiđe ni Osman Đikić (1879—1912), koji je 1909. godine postao sekretar i urednik lista Gajret, a 1910. godine pokreće politički list "Samouprava".
U "Himni Srba muslimana", on poručuje:

"Pojmo pjesmu, nek se vije,
Neka bratska ljubav sije,
Kroz naš zavičaj!
Srpska vila eno hiti,
Da nam lovor-vjence kiti,
Pojmo složno haj!"



Osman Đikić je vodio unutrašnju borbu sa samim sobom. Trebalo je biti dobar musliman i Srbin.
U pjesmi "Ispovijed", koja je njegova lična himna porjekla i rodoslova, Đikić kaže:

"... Islam mi je vjera sveta
Al' mi ona ništ' ne smeta
Da mi kuca srpsko bilo".


Image



I još jedan primjer je Meša Selimović:

Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#769 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by arzuhal »

Od trojice ponuđenih jedino mi je Đikić dovoljno autentičan, uvjerljiv i dosljedan. Ćatić ima i pjesme u kojima je isto tako i Hrvat i Bošnjak, tako da...Musa živi i radi u skladu s kur'anskim ajetom o pjesnicima :mrgreen: :lol:

Meša se izjasnio kao Srbin, poštujem to, ali i on je, po meni, više izraz (spleta) okolnosti (koje je dijelom objasnio i Bazdulj: komunistički period- koji je skrajnuo uticaj SPC-a i njenog "nauka" o izjednačenosti srpstva i pravoslavlja - stvorio je atmosferu koja je pogodovala i takvom raspoloženju kojeg je izrazio, recimo, i Meša Selimović) nego nekakvo autentično nacionalno otrežnjenje...

Nakon Đikića ja bih prije istaknuo Hasana Rebca, on je bio idejni borac za tu stvar do kraja života, dolazio u Mostar da agituje, itd...
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#770 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by bingov buraz »

Izjasnjavali su se ljudi i marsovcima,dzedajima i na ovom zadnjem popisu.
Privatna stvar,ne zasluzuje temu.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#771 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Kejn »

HAHA ovo temu otvorio onaj lafo Bošnjak sa krstarice....
:lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#772 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by cyprus »

Biti Bošnjakom, ili Srbinom je danas isključivo pitanje identiteta... Ako neko nema srpski identiet i ne kaže za sebe da je Srbin, onda nema apsolutno nikakve osnove da ga se proglašava Srbinom... Isto važi i za Bošnjake...

Sve ostalo je šuplja priča...
User avatar
Zlocin&Kazna
Posts: 626
Joined: 10/02/2009 15:44

#773 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Zlocin&Kazna »

Apsolutno nevezano za temu: Uvijek mi je bilo interesantno kako čovjek, koji je rođen u BiH, škole i fakultet završio u BiH, nakon određenog broja godina provedenih u Srbiji (koliko god to bilo) priča ekavicu. Imao sam jednog u familiji, koji je radio u Beogradu i pričao ekavicu...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#774 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Connaisseur Karlin »

asurbanipal wrote:Otvaram ovu škakljivu, i rekao bih još uvijek tabu temu o Bošnjacima (Muslimanima) koji se sebe smatrali ili osjećali Srbima islamske vjeroispovijesti. Kao uvodni dio poslužio je video od prof. Saliha Selimovića, koji iznosi zanimljive detalje.
isto mozemo reci o Bosnjacima/Muslimanima iz BiH , a koji su se "osjecali" hrvatima islamske vjeroispovijseti

postoji jednostavno obrazlozenje: nisu imali izbora, jer su kao akademski gradjani morali sebe identificirati iz politickih razloga

mnogi se nisu nikad javno izjasnili, ali zato nisu dovoljno finsnasirani i prezentirani u akademskim krugovima
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#775 Re: Profesor Selimović: "Bošnjaci su Srbi islamske vjere"

Post by Sanjarko »

Cuj. Da sam Srbin, i da sam stariji od ameba. :-D

Kako mogu biti Srbin islamske vjere kada nisam islamske vjere ni musliman, i ako sam Srbin islamske vjere po njima sto su me Srbi onda htjeli ubiti ako sam Srbin po njima, i sto su moje poklali ako smo Srbi.

Ali moguce je. Samo sto me zele onda ubiti, i oteti ono malo jada sto imam. Ali opet kazem, moguce je.
Post Reply