#Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#1 #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by Krokodajl »

Pozdrav forumaši !

Nisam siguran da li je ova tema obrađena na forumu, bez obzira na to riječ je o dosta aktualnoj temi i veoma opasnom trendu o kojem nismo ni svjesni a na udaru su nažalost djeca.

Prije par dana tako sjedim kod komšije koji ima sina od 4 godine, mali je zalijepljen za tablet i gleda crtiće, roditelji k'o roditelji naravno skinu aplikaciju youtube kids koja je kreirana kao aplikacija koja bi trebala biti "kid's friendly" sa sadržajem primjerenim djeci.

Prvo, ne bih želio da se ova tema pretvori u raspravu i osuđivanje roditelja i o tomed a li je uredu ili nije djeci davati mobitel - tablet, pc, već isključivo da upozorim na sljedeće.

Komšija započe priču kako tako sjedi i hoće sa malim da pogleda jedan crtić, kada mi je ispričao radnju u crtiću ostao sam paf, radnja se odvija oko toga kako je neki crtani lik drugom crtanom liku injekcijom iscenirao abortus.

Da napomenem, riječ je o sadržaju koji se nalazi za aplikaciji koja je namjenjena djeci, i koji je "prošao stroge kontrole youtubea".

Malo sam o tome istražio da vidim o čemu je riječ i ostao sam šokiran, na stotine stranica, na hiljade videa, crtanih filmova i animacija u kojima kreatori koriste likove iz popularnih crtića (minions, shrek, hulk, supermen, frozen...) ali radnja je u najmanju ruku degutanta, od nasilja, seksualno eksplicitnih scena pa do silovanja, pravljenja kolača od fekalija te videa u kojima se igra na kartu fobija, od pauka pa do fobija koje ne znam ni napisati kako se zovu.

Youtube zajednica se digla na noge, počeli su se boriti protiv toga i stvari se pokreću, ali mislim da mnogi roditelji prije svega u Bosni i Hercegovini nisu svjesni šta je sve dostupno djeci.

Tako da molim vas, ako vam djeca koriste moderne tehnologije i gledaju videa na youtube, bez obzira je li obični ili youtube kids, obratite pažnju na sadržaj, iako je riječ o crtiću ne mora značiti da je riječ o sadržaju prikladnom za djecu.

Upozorite i ostale u vašem okruženju jer je riječ o veoma ozbiljnom problemu, pogotovo jer djeca u toj dobi upijaju kao spužve i ovo može ostaviti duboke traume na djecu.

Prema komentarima ljudi na par videa koja sam pogledao na youtube postoji mogućnost da iza ovoga stoji i organizovana mreža koja se bavi pedofilijom, ako se uzmu u obzir komentari na ovim "crtićima" može se zaključiti da ta videa osim djece (koja to ni u kom slučaju ne bi trebala gledati) gledaju i razno razni poremećeni likovi.

Par linkova na videa na engleskom jeziku koja pobliže objašnjavaju problem:





User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by wewa »

hvala za temu!

mi youtube koristimo samo za birane pjesmice (MiKlinci kanal je odlican za malu raju) i poneki crtani. ali znam porodice u kojima je normalno da sitna djeca sama biraju sta ce gledati.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#3 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by Mega Man X »

Ne kontam roditelje koji svojoj djeci ne daju crtane tipa Tom & Jerry, Bugs Bunny. itd.

Šta je to današnje sranje (pardon na izrazu) bolje od old school nostalgije za koju svako zna.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by mali_milojica »

Iskreno i sam dam djeci da pogledaju pjesmice na YT,ali su pod strogom kontrolom mene ili supruge. Tu su pjesmice Mama voli bebu i sl,kao i pjesme nase mladosti. I to je max do 1h dnevno. Mozda je i previse,ali hajde.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by DaShip »

Navodno Mondelez, Deutsche bank, Mars i drugi bojkotuju YouTube zbog neke pedofilije (još gore od ovoga).
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#6 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by Krokodajl »

DaShip wrote:Navodno Mondelez, Deutsche bank, Mars i drugi bojkotuju YouTube zbog neke pedofilije (još gore od ovoga).
https://economictimes.indiatimes.com/ma ... 790910.cms

Samo udri, demonetizacijom video uradaka su mnoge kvalitetne youtubere makeli sa scene, a djecu su uvalili u ralje pedofilije i izopačenosti.
Ugasiti youtube ako treba već !
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#7 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by Zejnep »

.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#8 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by Kal El »


Ako nadjete takve kanale, postavite ih ovdje: https://www.reddit.com/r/ElsaGate/

Mala sestra sama vrti YouTube i jednom sam je uhvatio kako ovo sranje gleda (ove tri princeze) i odmah joj zabranio YouTube na paar dana.

Ali dzabe, ima ih na milion kanala sa ovakvim bolesnim sadrzajem...
Pogledat cu sutra nekako da blockiram se ove kanale sto su na https://www.reddit.com/r/ElsaGate/ preko routera.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by Zejnep »

Pa ovo je strashno :sad:
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2600
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#10 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by lonely_wolf »

Ja imam kcerku od 12 godina i lagano je puca pubertet, pocinje lagano da se ljuti i odgovara ali sve su to faze zivota. Sve vise trazi informacija pa tako i Youtube pocinje da biva jedan od glavnih izvora istih. Bilo je tu raznoraznih pokusaja ali za sada se dobro nosimo sa tim i uspjevamo je (supruga i ja) drzati "pod kontrolom"
Po meni jedini pravi djeciji kanal (doduse TV) je njemacki SuperRTL, ciji je kompletan sadrzaj je namjenjen djeci razlicitog uzrasta od 1-12 godina. Mi smo svojoj "špici" poceli SuperRTL pustati sa 2,5 godine, jer joj je Shrek1 postao dosadan i znala ga je napamet, i evo sad sa 12 ima par emisija koje voli pogledati (woozle-goozle je neizbjezan).

Ovo pisem iz svog licnog iskustva, jer pored olaksavajuce okolnosti da ne moram paziti na sadrzaj emisija, savladala je njemacki jezik i trenutno zavrsava B1.3 nivo na Goethe institutu i dobila je potvrdu da u januaru moze krenuti sa B2.1 nivom (prijevremeni upis za redovne polaznike je sad u decembru).
Moja topla preporuka bi bila gore navedeni SuperRTL i nasnimajte djeci crtanih klasika, bar sad ima mogucnosti preko raznih Clouda to odraditi tako da su uvjek pri ruci. Jer jedini koji je ostao da vodi racuna o ovom mladom narastaju smo mi roditelji, sve ostalo je otislo u tri lijepa persuna, od kulture preko obrazovanja svi se kriju iza djece i pricaju kako su djeca ugrozena, a u biti gledaju samo kako ce na istoj da zarade.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#11 Re: #Elsagate - bolesni umovi sa youtube kids

Post by walk_M-A-N »

Koliko sam skontao, to neko generira automatski.
Vjerovatno će toga biti i više, još kad AI to počne sama praviti i postavljati ..

https://vigilantcitizen.com/moviesandtv ... n-youtube/
Post Reply