Zvanje mentora u skoli

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#1 Zvanje mentora u skoli

Post by senainter »

Zdravo.
Ako mi neko moze reci koji je postupak predavanja dokumentacije da se dobije zvanje mentora. Naime ocjenjena sam dva puta zaredom najvecom ocjenom, od kojih je jedna "djelimicna" jer sam u toj skoli radila samo 4 mjeseca.
Pa ako neko moze dati bilo kakav info.
Hvala unaprijed
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4797
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by duh_sa_sjekirom »

senainter wrote:Zdravo.
Ako mi neko moze reci koji je postupak predavanja dokumentacije da se dobije zvanje mentora. Naime ocjenjena sam dva puta zaredom najvecom ocjenom, od kojih je jedna "djelimicna" jer sam u toj skoli radila samo 4 mjeseca.
Pa ako neko moze dati bilo kakav info.
Hvala unaprijed
Pa valjda bi se trebala obratiti direktoru ili pravnoj službi škole. Oni bi ti morali dati sve neophodne informacije, ukoliko ispunjavaš sve uvjete.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#3 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by lmo »

senainter wrote:Zdravo.
Ako mi neko moze reci koji je postupak predavanja dokumentacije da se dobije zvanje mentora. Naime ocjenjena sam dva puta zaredom najvecom ocjenom, od kojih je jedna "djelimicna" jer sam u toj skoli radila samo 4 mjeseca.
Pa ako neko moze dati bilo kakav info.
Hvala unaprijed
O kojem se kantonu radi?
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#4 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by imim »

senainter wrote:Zdravo.
Ako mi neko moze reci koji je postupak predavanja dokumentacije da se dobije zvanje mentora. Naime ocjenjena sam dva puta zaredom najvecom ocjenom, od kojih je jedna "djelimicna" jer sam u toj skoli radila samo 4 mjeseca.
Pa ako neko moze dati bilo kakav info.
Hvala unaprijed
Koliko ja znam, postupak praćenja napredovanja nastavnika prati sekretar škole ili pedagog. U svakom slučaju u školi u kojoj trenutno radiš treba da predaš rješenje o ocjeni iz prethodne škole, i onda oni na osnovu toga dalje prate tvoje napredovanje. Zvanje mentora ide, ako se ne varam, nakon 4 godine, tj 2 ciklusa ocjenjivanja sa najvećom ocjenom.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#5 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by lmo »

imim wrote:
senainter wrote:Zdravo.
Ako mi neko moze reci koji je postupak predavanja dokumentacije da se dobije zvanje mentora. Naime ocjenjena sam dva puta zaredom najvecom ocjenom, od kojih je jedna "djelimicna" jer sam u toj skoli radila samo 4 mjeseca.
Pa ako neko moze dati bilo kakav info.
Hvala unaprijed
Koliko ja znam, postupak praćenja napredovanja nastavnika prati sekretar škole ili pedagog. U svakom slučaju u školi u kojoj trenutno radiš treba da predaš rješenje o ocjeni iz prethodne škole, i onda oni na osnovu toga dalje prate tvoje napredovanje. Zvanje mentora ide, ako se ne varam, nakon 4 godine, tj 2 ciklusa ocjenjivanja sa najvećom ocjenom.
Ma gdje to??? :shock:
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#6 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by imim »

lmo wrote:
imim wrote:
senainter wrote:Zdravo.
Ako mi neko moze reci koji je postupak predavanja dokumentacije da se dobije zvanje mentora. Naime ocjenjena sam dva puta zaredom najvecom ocjenom, od kojih je jedna "djelimicna" jer sam u toj skoli radila samo 4 mjeseca.
Pa ako neko moze dati bilo kakav info.
Hvala unaprijed
Koliko ja znam, postupak praćenja napredovanja nastavnika prati sekretar škole ili pedagog. U svakom slučaju u školi u kojoj trenutno radiš treba da predaš rješenje o ocjeni iz prethodne škole, i onda oni na osnovu toga dalje prate tvoje napredovanje. Zvanje mentora ide, ako se ne varam, nakon 4 godine, tj 2 ciklusa ocjenjivanja sa najvećom ocjenom.
Ma gdje to??? :shock:
Kanton Sarajevo :mrgreen:
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by lmo »

A svašta, pa ko ocjenjuje i po kojim kriterijima?
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4797
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#8 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by duh_sa_sjekirom »

lmo wrote:A svašta, pa ko ocjenjuje i po kojim kriterijima?
Ocjenjuje Komisija koju imenuje ŠO, na prijedlog NV škole.
Kriteriji su definisani u Pravilniku o ocjenjivanju, napredovanju i sticanju stručnih zvanja odgajatelja, profesora/nastavnika i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama, osnovnim, srednjim školama i domovima učenika (Sl.novine KS 19/04)

https://mon.ks.gov.ba/propisi?field_leg ... All&title=
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#9 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by lmo »

duh_sa_sjekirom wrote:
lmo wrote:A svašta, pa ko ocjenjuje i po kojim kriterijima?
Ocjenjuje Komisija koju imenuje ŠO, na prijedlog NV škole.
Kriteriji su definisani u Pravilniku o ocjenjivanju, napredovanju i sticanju stručnih zvanja odgajatelja, profesora/nastavnika i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama, osnovnim, srednjim školama i domovima učenika (Sl.novine KS 19/04)

https://mon.ks.gov.ba/propisi?field_leg ... All&title=

ma daj, pa kakvi su ovo kriteriji, koliko su uopšte mjerljivi i relevantni za napredovanje u struci i za sticanje zvanja mentora i savjetnika?
ovo bi bili nekakva opća zapažanja i uslovi (minimum minimuma) koje treba da ispunjava svaki uposlenik koji obavlja neposredni odgojno-obrazovni rad.

čuj školski odbor imenuje komisiju, pretpostavljam iz reda nastavnika i stručnih saradnika, da ocjenjuju kolege.

auu.

i da se ništa nije mijenjalo i unapređivalo proteklih petnaest godina. :shock:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#10 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by ¤ jelena ¤ »

Ma, ovo su osnovni kriterijumi ocjenjivanja svih prosvjetnih radnika u radnom odnosu, koja se vrše jednom godišnje ili jednom u dvije godine.

To je uobičajena praksa koju sprovodi direktor škole ili tamo neka institucija iznad, koja vrši taj nekakav pedagoški nadzor.

I nije logično da se neko, ko je tokom tih ocjenjivanja već nekoliko puta uzastopno ocijenjen najvišom ocjenom, ponovo ocjenjuje na osnovu istih kriterijuma samo zato što je predao nekakve papire za sticanje zvanja mentora.

Doduše, nisam znala ni da se tu nešto predaju ti papiri za mentora... :D to te odrede po potrebi ako ispunjavaš uslove, NV aminuje na prijedlog direktora i to je to, valjda. :D
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4797
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by duh_sa_sjekirom »

lmo wrote: 15/11/2019 18:57
duh_sa_sjekirom wrote:
lmo wrote:A svašta, pa ko ocjenjuje i po kojim kriterijima?
Ocjenjuje Komisija koju imenuje ŠO, na prijedlog NV škole.
Kriteriji su definisani u Pravilniku o ocjenjivanju, napredovanju i sticanju stručnih zvanja odgajatelja, profesora/nastavnika i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama, osnovnim, srednjim školama i domovima učenika (Sl.novine KS 19/04)

https://mon.ks.gov.ba/propisi?field_leg ... All&title=

ma daj, pa kakvi su ovo kriteriji, koliko su uopšte mjerljivi i relevantni za napredovanje u struci i za sticanje zvanja mentora i savjetnika?
ovo bi bili nekakva opća zapažanja i uslovi (minimum minimuma) koje treba da ispunjava svaki uposlenik koji obavlja neposredni odgojno-obrazovni rad.

čuj školski odbor imenuje komisiju, pretpostavljam iz reda nastavnika i stručnih saradnika, da ocjenjuju kolege.

auu.

i da se ništa nije mijenjalo i unapređivalo proteklih petnaest godina. :shock:
Pitala si ko ocjenjuje i na osnovu kojih kriterija i dobila si odgovor.
Kvalitet tih kriterija je sasvim druga priča. Daleko od toga da su savršeni ali, za raliku od nekih drugih institucija, daju bar nekakav osnov za ocjenjivanje.
lmo wrote: čuj školski odbor imenuje komisiju, pretpostavljam iz reda nastavnika i stručnih saradnika, da ocjenjuju kolege.
Ne znam šta je čudno ovdje!?
Ko bi trebao imenovati komisije?
Savjet mjesne zajednice?
Skupština mjesnog lovačkog društva?
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#12 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by lmo »

pedagoški zavod, mejbi?
odgovorni u monks-u, mejbi?

al haj, vjerovatno u KS ne bi neobično bilo da to i šumar začas procijeni.

kakva je logika da član komisije koji nema zvanje mentora ili savjetnika, dakle, ne posjeduje potrebne kompetencije i iskustvo u tom radu procjenjuje kakav je potencijal određeni nastavnik na osnovu nekoliko općih kriterija, a pri tome nije kompetentan da vrši užestručni nadzor jer nije nastavnik istih/srodnih predmeta i ne poznaje dobne karakteristike djece razreda u koji dolazi na procjenu.
smiješno.
a još su i kolege iz zbornice.

stava sam da užestručni nadzor i procjenu treba obavljati osoba sa najvećim zvanjem koje se može ostvariti u napredovanju u struci, sa iskustvom i sa osnovom koja se bazira na njezinim prethodnim postignućima i (pr)ocjenama kompetntnih osoba.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4797
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#13 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by duh_sa_sjekirom »

lmo wrote: 18/11/2019 17:46 pedagoški zavod, mejbi?
odgovorni u monks-u, mejbi?

al haj, vjerovatno u KS ne bi neobično bilo da to i šumar začas procijeni.

kakva je logika da član komisije koji nema zvanje mentora ili savjetnika, dakle, ne posjeduje potrebne kompetencije i iskustvo u tom radu procjenjuje kakav je potencijal određeni nastavnik na osnovu nekoliko općih kriterija, a pri tome nije kompetentan da vrši užestručni nadzor jer nije nastavnik istih/srodnih predmeta i ne poznaje dobne karakteristike djece razreda u koji dolazi na procjenu.
smiješno.
a još su i kolege iz zbornice.

stava sam da užestručni nadzor i procjenu treba obavljati osoba sa najvećim zvanjem koje se može ostvariti u napredovanju u struci, sa iskustvom i sa osnovom koja se bazira na njezinim prethodnim postignućima i (pr)ocjenama kompetntnih osoba.
:-)
PPZ i MONM nemaju ništa sa formiranjem komisija na nivou škole. Zakon odnosno podzakonski akti propisuju da takve komisije (na tom nivou) formira isključivo poslodavac, a to je u ovom slučaju škola.
Ostatak tvog posta pokazuje nepoznavanje elementarnih pojmova. Također je očito da spomenuti pravilnik nisi ni pročitala ili jesi ali ga nisi razumjela. Pa tako miješaš pojmove ocjene rada nastavnika sa pojmom užestručnog nadzora, rad komisije sa radom stručnih savjetnika itd. Ne (pr)ocjenjuje se "potencijal" nekog nastavnika već ono što je postigao u periodu koji se ocjenjuje...

:run:
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#14 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by lmo »

potencijal za mentorstvo. posao mentora i savjetnika zahtijeva mnoge kompetencije koje se praćenjem ovakvih kriterija ne mogu ni naslutiti.
i ja sam pitala za napredovanje u struci, sticanje zvanja mentora i savjetnika, a ne za to interno piskaranje i gađanje ocjenama o kojem ti sada pišeš.
ti si fakat zalutao u prosvjetu ako si tu.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4797
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#15 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by duh_sa_sjekirom »

lmo wrote: 19/11/2019 15:13 potencijal za mentorstvo. posao mentora i savjetnika zahtijeva mnoge kompetencije koje se praćenjem ovakvih kriterija ne mogu ni naslutiti.
i ja sam pitala za napredovanje u struci, sticanje zvanja mentora i savjetnika, a ne za to interno piskaranje i gađanje ocjenama o kojem ti sada pišeš.
ti si fakat zalutao u prosvjetu ako si tu.
:-)
E svašta...
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#16 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by lmo »

ako sam pogrešno shvatila ispravi, ali ovim pravilnikom koji si zalijepio definisani su "kriteriji" na osnovu kojih se ocjenjuje svakodnevni rad nastavnika, a ko nekoliko puta uzastopno dobije najviše bodova, po automatizmu, dobije zvanje mentora/savjetnika?
Odgajatelj i profesor/nastavnik ima pravo na više stručno zvanje - mentor, ukoliko je njegov
rad dva puta uzastopno ocijenjen ocjenom naročito se ističe, prema članu 3 ovog Pravilnika.


ono što je meni neshvatljivo je da onakvi "kriteriji" doprinesu tome da se nastavnik imenuje za mentora/savjetnika i obavlja tako zahtijevan i odgovoran posao...
biti mentor/savjetnik ne znači samo ispoštovati (formalno) provođenje NPiP i još nekoliko sitnica.
o tome sam pisala.
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#17 Re: Zvanje mentora u skoli

Post by imim »

lmo wrote: 18/11/2019 17:46 pedagoški zavod, mejbi?
odgovorni u monks-u, mejbi?

al haj, vjerovatno u KS ne bi neobično bilo da to i šumar začas procijeni.

kakva je logika da član komisije koji nema zvanje mentora ili savjetnika, dakle, ne posjeduje potrebne kompetencije i iskustvo u tom radu procjenjuje kakav je potencijal određeni nastavnik na osnovu nekoliko općih kriterija, a pri tome nije kompetentan da vrši užestručni nadzor jer nije nastavnik istih/srodnih predmeta i ne poznaje dobne karakteristike djece razreda u koji dolazi na procjenu.
smiješno.
a još su i kolege iz zbornice.

stava sam da užestručni nadzor i procjenu treba obavljati osoba sa najvećim zvanjem koje se može ostvariti u napredovanju u struci, sa iskustvom i sa osnovom koja se bazira na njezinim prethodnim postignućima i (pr)ocjenama kompetntnih osoba.
Kao prvo, PPZ više ne postoji. Barem ne u onoj formi u kojoj je bio prije. Sada imaju čini mi se neki drugi naziv, ali to ti nisam sigurna.
Drugo, član komisije ne može biti neko ko nije u najmanju ruku mentor. U komisijama su obično profesori koji imaju dugogodišnje iskustvo, ili koji imaju izrazite kompetencije u nastavi i naravno, najviše ocjene u svom radu.
Treće, ima mnogo kriterija prema kojim se ocjenjuje. Komisija ocjenjuje samo jedan dio. Npr, to o čemu ti govoriš kako može neko ko nije iz iste struke ocjenjivati nečiju kompetentnost u nastavi i ocjenjivanju...taj neko ko nije iz iste struke to i ne ocjenjuje. Najmanje jednom godišnje se vrši posjeta i nadzor same nastave, odnosno časova, čije ocjenjivanje vrši direktor, pedagog i najčešće drugi nastavnik istog ili srodnog predmeta (ako ga ima u školi). Pedagog je tu najkometentniji za procjenu metodike nastave i ostalih faktora nastavnog časa.

Pročitaj detaljno pravilnik ako te interesuje....ili ne znam...odradi jednu godinu u školi pa vidi :)
Post Reply