žuč

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#226 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

Image
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#227 Re: žuč

Post by PM72 »

Da si ti živ i zdrav,juče bila dženaza Salki Hajdareviću.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#228 Re: žuč

Post by aldinjo »

PM72 wrote:Da si ti živ i zdrav,juče bila dženaza Salki Hajdareviću.
Danas.
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#229 Re: žuč

Post by mishic »

Mnoge od diskusija na ovoj temi samo potvrđuju onu da je svakome njegovo breme najteže.
I da odmah budem jasan, ne spadam među one koji su bili na Žuči. Na diskusiju o ovoj temi potaklo me nešto sasvim drugo što ima veze sa ovom temom. No, o tome ću kasnije. Prije toga moram reći da me rat zatekao van BiH i da spadam među one koji su smatrali da su dužni doći i braniti svoju domovinu. I došao sam i u uniformi Armije R BiH proveo duže od četiri godine. Špartao sam BiH od G. Vakufa i Bugojna do Sarajeva i od Sarajeva do Doboja. Srednja Bosna mi je rodni kraj pa je i logično da tamo obučem uniformu. Poslije rata sam pročitao na desetine i desetine knjiga čija tema su raspad Jugoslavije i krvoprolića u njoj i to od autora koji su bili na različitim sukobljenim stranama kao i onih koje su pisali stranci o tim sukobima i krvoprolićima. Kroz ruke mi je prošlo i na hiljade izvornih dokumenata takođe od svih sukobljenih strana ali i onih čiji su autori stranci jer sam svjedočio u Hagu.
A neposredan povod da ponovo počnem sanjati rat, kao što sam to činio i dvije-tri godine neposredno poslije rata, je taj što sam ovih dana pročitao knjigu čija je centralna tema upravo Žuč. S toga me iznenađuje da niko i ne pominje to štivo a priča se o temi koja je centralna u toj knjizi. Ja imam jedan razlog da budem i subjektivan kada je u pitanju ta knjiga. On /taj razlog/ ovdje nije bitan. S njim ili bez njega ja smatram i tvrdim da je to najbolja knjiga koju sam pročitao na temu o žestini borbe, patnjama boraca, stasanju Armije R BiH i, što je veoma važno, svim propustima, slabostima, greškama, lutanjima i poteškoćama kroz koje se prolazilo tokom tog procesa. Iznad svega zadivljen sam hrabrošću i otvorenošću autora koji je smogao snage da svaku stvar nazove pravim imenom. Istina knjiga je "opterećena" i nekim drugim temama koje se ne tiču samo ove centralne teme /Žuči/ ali to ne umanjuje nego povećava njen značaj. Ni to što je ova knjiga subjektivno viđenje samog autora koji je učesnik tih događaja ne umanjuje njen značaj nego ga povećava i štivo čini autentičnim. Ubijeđen sam da će jednoga dana ovo štivo biti korišteno i za druge vidove prezentiranja događaja iz perioda devedesetih godina prošlog stoljeća. Isto tako mislim da će ova knjiga biti u udžbenićkoj literaturi vojnih škola.
S toga me zapravo i čudi da je niko u dosadašnjoj diskusiji i ne pominje.
Radi se o knjizi Ibrahima Derviševića "101 motorizovana Slavna Viteška brigada."
Sa diskutantima koji smatraju da ih je neko bez razloga i potrebe "zalagao" na Žuči i drugdje, nebih polemisao jer su im drugi diskutanti već odgovorili da je alternativa klanje po stanovima i kućama ili "bijeljinski scenario".
Volio bih da ako ima neko ko je pročitao ovo štivo, a i sam je učesnik nekih od tih opisanih događaja, da svoj sud o toj knjizi, njenoj autentičnosti pa i mojoj ocjeni te knjige.
U svakom slučaju, iako se već nekoliko noći budim sav u znoju / ne znam jeli to PTSP ili nije/ ne žalim što sam to pročitao i još jednom izražavam svoj respekt prema svakom pojedincu koji je učesnik bilo kojeg događaja na ovom, po žestini i dužini trajanja, naj žešćem ili jednom od naj žešćih frontova tokom agresije na R BiH.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#230 Re: žuč

Post by Kataklinger »

Ima li jos uvijek negdje taj snimak gdje Habibu j*bu mater? Okacen jer par stranica nazad u nekom postu, link je sa fb-a li je mrtav link....
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#231 Re: žuč

Post by Ramzess Veliki »

Prosao sam nekih bitki I bitkica ali borcima koji su branili Zuc skidam kapu sa ogromnim postovanjem. Ljudi, svaka vam cast, zasluzili ste nas naklon do poda.
degenek
Posts: 100
Joined: 26/04/2009 12:54

#232 Re: žuč

Post by degenek »

hali18
Posts: 13
Joined: 18/12/2018 15:43

#233 Re: žuč

Post by hali18 »

Ima li neko fotografije koje se pojavljuju par stranica iza, postovali su ih forumaši 2012 i 2013 godine, ali su linkovi već svi istekli?
I podebljavam i ovaj upit za video na kojem Habibu suju majku... i mene zanima, pa ako ko ima neka podijeli... Hvala.
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#234 Re: žuč

Post by MLA_333 »

SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#235 Re: žuč

Post by SimkeA »

mishic wrote: Sa diskutantima koji smatraju da ih je neko bez razloga i potrebe "zalagao" na Žuči i drugdje, nebih polemisao jer su im drugi diskutanti već odgovorili da je alternativa klanje po stanovima i kućama ili "bijeljinski scenario".
Postovani, slazem se sa svime sto ste napisali. Kao neko ko je u to vrijeme ucio da hoda, naravno da nisam ucestvovao u ratu niti se tog perioda (srecom) sjecam. Medjutim, zeleci da naucim sto vise o tome sto se dogadjalo na ovim prostorima, puno sam citao, odgledao dokumentaraca, pratio razne teme na forumima i sl.
Nekako ne mogu da se otmem utisku da je veliki broj nasih ponajboljih ljudi poginuo upravo u toj pocetnoj fazi rata u ofanzivnim akcijama protiv mnogostruko bolje opremljenog neprijatelja. Da li je imalo ikakvog smisla? Cini mi se da su uspjesi u nekim akcijama zavaravali razne komandante pa su planirali akcije na nivou naucne fantastike. Naravbo, poslije bitaka je lako biti general, ali sta da su ljudi poput boraca poginulih u akciji na Trebevicu '92 zivi docekali '95?
Takvi ljudi su falili u kasnijim fazama rata kada je uspostavljana ravnoteza.

Ipak na kraju se svi sloze da je u historiji uvijek bilo ono sto je moralo biti.
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#236 Re: žuč

Post by MLA_333 »

SimkeA wrote:
Da li je ovaj teren gdje su snimani srpski borci oslobodnjen u decembru 92?
da vidi se vogosca s jedne a sarajevo s druge strane...
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#237 Re: žuč

Post by PM72 »

SimkeA wrote:
Da li je ovaj teren gdje su snimani srpski borci oslobodnjen u decembru 92?
Snimano je tačno na Golom brdu i Koti 850 a baš tu su se vodile nažešće bitke u julu 1993.
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#238 Re: žuč

Post by eeeeeee »

Evo uporedne o čemu pitaš, a PM72 ti dao odgovor (bio sam nedavno na Golom brdu i dan danas se vide ostaci rovova i tranšea s obje strane)

U podnožju desno na slici se vidi Ali Pašino te Igman (Hrasnica),a na lijevoj strani slike deponija smeća te dio Švrakinog sela.

Image

Image

Evo i jedna glavnog rova iz sela Jezera (s druge strane od kote 850) tj. najistureniji dio prema Golom brdu čovjek ne može da shvati koliko je to blizu bilo i šta su borci ARBiH sve gore izdržali i kakva je to čistina.

Image

Image
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#239 Re: žuč

Post by 90minut »

Taman da napišem mogu misliti kakve su se borbe odvijale ovdje kad je šicalo s svih strana :shock:
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#240 Re: žuč

Post by Droog »

Sta i u kom pravcu ovaj puca oko 6. minute? Djeluje mi onako bezveze.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#242 Re: žuč

Post by pici »


priprema odakle su dolazili na kotu je cigani lete u nebo, povaljani ko bekani, ispomoc im nije stizala jer smo je citavo jutro od pola cetri do 7 ujutro drzali pod vatrom... sreca nije artijerija njihova znala gdje se nalazimo inace bi nas prerovali... pade kota jednim potezom... ovi se razbjezali iz rovova i drito na nas isli zapravo paradoks mi u okruzenju njih drzali u okruzenju... kakvi su to fajtovi bili jebo te i sad mi se krv sledi u zilama... pozdrav herojima žuči el fatiha za velikog borca Hakiju Mršu.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#243 Re: žuč

Post by trambusek88 »

User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#244 Re: žuč

Post by Koshpa »

Da li moze neko okvirno na karti nacrtati gdje se ova bitka odvijala, ovo sto pise na klipu ne moze se naci na google-u.

Hvala :thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#245 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

Drži se @pici-a , @havane i još po kojeg mišljenja. Teletabisa nema na ovoj desetak stranica namjenskoj temi, o herojima, šehidima i gazijama. Ni dan danas ne znaju i neće da znaju. A trebali bi.

Nešto kada sam o akciji Pretis čeprkao , naletim na jedno pisano kmečanje kom brigade VRS sa područja Vogošće, počastit' ću @picija il' @havanu tim danas-sutra abd.
Image
Image

Operacija ''Koverat'' ili ''sloboda 92.'' gore prema Jahorini, zatim par dana nakon vojnog pada Otesa, osvrt i na dešavanja na Žuči...pročitati prvi prilog-izvjestaj Trifunovića iz vogošćanske brigade vrs sa tog područja.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#246 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#247 Re: žuč

Post by dječak sa šibicama »

Koshpa wrote: 05/12/2019 23:06 Da li moze neko okvirno na karti nacrtati gdje se ova bitka odvijala, ovo sto pise na klipu ne moze se naci na google-u.

Hvala :thumbup:
Koliko ja mogu procijeniti, ovo nije Zuc tj kota 850 nego Orlic, a sam snimak je malo dotjeran, mislim na prvi dio snimka jasno. Kamera ocito nije bila u samoj akciji, prvo sunce je visoko na nebu sto znaci da nije jutro, drugo bilo bi valjda snimaka "fejs on d plejs". To su ocito nekad ranije snimili, cisto da docaraju gledatelju.
User avatar
rajv0sa
Posts: 3145
Joined: 19/10/2010 00:31
Location: sektaland

#248 Re: žuč

Post by rajv0sa »

Da li neko zna priču o momku Ronald Vinko Lovrić? Imao je 18 godina, pripadnik HOS-a kao diverzant poginio na mujkića brdu u decembru 1992. Dobio zlatnog ljiljana posthumno.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#249 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 06/12/2019 14:09 Drži se @pici-a , @havane i još po kojeg mišljenja. Teletabisa nema na ovoj desetak stranica namjenskoj temi, o herojima, šehidima i gazijama. Ni dan danas ne znaju i neće da znaju. A trebali bi.

Nešto kada sam o akciji Pretis čeprkao , naletim na jedno pisano kmečanje kom brigade VRS sa područja Vogošće, počastit' ću @picija il' @havanu tim danas-sutra abd.
Image
Image

Operacija ''Koverat'' ili ''sloboda 92.'' gore prema Jahorini, zatim par dana nakon vojnog pada Otesa, osvrt i na dešavanja na Žuči...pročitati prvi prilog-izvjestaj Trifunovića iz vogošćanske brigade vrs sa tog područja.
Trifunovic je optuzen nedavno
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#250 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

rajv0sa wrote: 16/05/2020 16:25 Da li neko zna priču o momku Ronald Vinko Lovrić? Imao je 18 godina, pripadnik HOS-a kao diverzant poginio na mujkića brdu u decembru 1992. Dobio zlatnog ljiljana posthumno.
Vidim da niko ne odgovara na pitanje, a susretao sam se sa imenom pokojnog Ronalda Lovrića u čituljama od 1992 pa dalje, date od raje, saboraca i familije u novinama obično kada je godišnjica i sl. Po respektu preživjeih vjerujem da je bio sarajevski lav. Ako naletim na nešto materijala u vezi njega javim se opet. Od pomoći može biti @HAVANA , po mom sjećanju se šunjao i ranjen u priči o Mujkića brdu, al' mrzi ga to iznova proživljavati.

Osamnaest godina, pupoljak čovječe.

Ronaldo (Vinko) Lovrić
Image
1974. - 28.12.1992.
Post Reply