žohari u vašem stanu

_xXx_
Posts: 2
Joined: 21/10/2009 01:37

#26 Re: žohari u vašem stanu

Post by _xXx_ »

danas kad sam dosla kuci i skinulajaknu..vidjela sam zohara kako gmize po njoj..ja sam odmah iznjela jaknu vani..istresla i ubila zohara..medjutim jutros sam u ormaru nasla neku larvu kako hoda po zidu..malo je bacala na zohara..pa me strah da ga nisam vec prije unjela u kucu..posto izlazim na jedno mjesto gdje znam da ima zohara..inace u zgradi nemamo zohara..zivimo u njoj vec 5 godina..a i stan je u potpunosti adaptiran..tako da nam ne mogu uci kroz ventilaciji ili nesto slicno..ugl interesuje me da li se mogu razmnoziti u tako velikom broju da postanu problem koji se ne moze iskorijeniti od samo jednog zohara..molim vas ocajna sam..pomagajte..
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#27 Re: žohari u vašem stanu

Post by Jara »

Obično se ne vidi na svjetlu...ako sumnjaš, naglo upali svjetlo, bježat će da se sakriju ako ih ima...
Imali ih u ratu. Bilo ih ispod pragova...kad se sjetim...Nema ih od prvog poslijeratnog krečenje.
Ako ugledaš još kojeg, prati kuda bježi.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#28 Re: žohari u vašem stanu

Post by encian »

fazon kod zohara (kao i kod svih zivih bica) jeste da im treba hrana i mjesto za zivot i kad to otklonis, onda ni njih nema. obozavaju npr. tepih na kojem je prosut sok (od toga jedu danima), mrve po podu, smece i sl. s druge strane vole tamna i vlazna mjesta da zive: pukotine u zidovima, mokar karton na balkonu i sl. mojoj prijateljici su zivjeli u klimi na balkonu iako kod nje nisu ulazili kad su skontali da tu nema hrane. sto te opet dovede tamo sto ti je nestko vec rekao: ako ih imaju komsije, preko tvojih "prostorija" makar ce prolaziti. a potrazi sitne smedje mrvice ako sumnjas na zohare - to je njihov izmet i lakse ga je naci nego samog zohara.

u moja tri posljednja stana sam imala "izvidnice" (jedan je jednostavno usao svana, drugi se spustio sa 5tog sprata na moj, a treci je dosao u sofi). svaku put sam ih izbacila vani (zao mi ih ubiti), i 2 od njih su se par dana vrtila tu gdje sam ih izbacila. kad su skontali da nema sta da se papa, odmaglili su. jednog sam nasla na vratima frizidera, izbacila ga na balkon i onda smo odmjeravali snage 5-6 dana. nakon toga je odustao.

zohari su poprilicno inteligentni. ako jedan nadje sto mu odgovara, dovest ce raju. a ako nema toga, polako ce odmagliti. pesticidi pomazu, ali npr. nikad ih nisu iskorijenili na gore-pomenutom 5tom spratu cisto zato sto je npr. indijcima, nepalcima i sl. kojih je bilo nekoliko gore, normalno da je smece otvoreno i da se cesto ne usisava. zohari predju velike udaljenosti dnevno, tako da mogu otici kad se prska i doci opet, i dovesti raju :D .
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#29 Re: žohari u vašem stanu

Post by encian »

dupli
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#30 Re: žohari u vašem stanu

Post by kockica_kockica »

Za zohare kupite u poljoprivrednoj apoteci otrov koji izgleda kao male kockice boja kao smoki... kockice su mekane i u sve pukotine i na razna mjesta postavite po komadic... moja prijateljica ih je tako otjerala poubijala... oni to pojedu i uginu... uz sve to prahovi Baygon ili Neopitroid protiv tih baja su vrlo efikasni...
ja sam imala mrave... nisi smio ostaviti mrvicu na radnoj povrsini cak ni casu iz koje si pio sok jer bi odmah dosli.. Baygon prah sam posula oko prozora i vrata od balkona i vise ih nema...
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#31 Re: žohari u vašem stanu

Post by KREMEN »

Tesko ih je iskorijeniti, gotovo nermoguce. Joj kako su to dosadne zivotinje, imali smo ih u firmi gdje sam prije radio :-) dosao strucnjak, spricao, gas pustao i nije ih poslije bilo, ali je rekao da se mogu pojaviti opet, gotovo neunistiva zivotinjica..jedu ih pacovi, to sam se uvjerio, sad sta je vece zlo :D
u mene se u stanu jednom pojavile neke, male, brze ko ferrari, kako sam ih mrzio :x :x vide se samo po noci kad naglo upalis svijetlo, onda nastane strka, bjezanija :D neki sam sprej upotrebljavao i onda su nestale..
ajde_vise
Posts: 364
Joined: 25/03/2008 19:12

#32 Re: žohari u vašem stanu

Post by ajde_vise »

profax wrote:pa imam problem sa žoharima u stanu i ne mogu da ih se riješim,ako neko može pomoći nek napiše :( :(
e ovako :D

moguce ih je uklonit ..


pojavljivali su se i kod mene - stara zgrada - prosetaju oni objektom i kad nema hrane :lol:

i dobijem nesto ko "smoki" izgleda .. bijelo.. mislim da ima u poljoprivrednoj apoteci ..
poredas u par coskova .. i nakon 7 dana max.. nema zohara za lijeka :D

od tad povremeno stavljam .. hm nisam ih vidjela godinama

elem .. ovo se inace koristi u nekim zdravstvenim ustanovama, i malo je skuplje u odnosu na ostale te.. sta vec :D


nego .. 100 % efikasno

neovisna sam o vertikali :lol:
_xXx_
Posts: 2
Joined: 21/10/2009 01:37

#33 Re: žohari u vašem stanu

Post by _xXx_ »

cistim ormar..i nasla sam nesto..velicine zrna rize..smedje boje..je li moguce da je to izmet zohara ili mozda njegovo jaje..dosada nisam vise nista nasla..osim toga..i gdje mogu lkupiti te otrove u sarajevu
ajde_vise
Posts: 364
Joined: 25/03/2008 19:12

#34 Re: žohari u vašem stanu

Post by ajde_vise »

_xXx_ wrote:cistim ormar..i nasla sam nesto..velicine zrna rize..smedje boje..je li moguce da je to izmet zohara ili mozda njegovo jaje..dosada nisam vise nista nasla..osim toga..i gdje mogu lkupiti te otrove u sarajevu
moze bit i da je riza .. neopreradjena :lol:
ajde_vise
Posts: 364
Joined: 25/03/2008 19:12

#35 Re: žohari u vašem stanu

Post by ajde_vise »

babyline wrote: cijena? koliko je sigurno za koristenje u kuhinji? je li otrovno za ljude ?
otrovno jeste ako lizes :D

stavi se u coskove i nek nema dodira s hranom i to je to

ne znam koliko kosta .. neko malo pakovanje oko 20 km .. neko mi je to poklonio na naselje :lol:

aj raspitat cu se kako se zove
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#36 Re: žohari u vašem stanu

Post by nosara »

Mene jebu zuti mravi... Dodju pa odu... Ima ih ko mrava, ali zanimljivo, ne tamo gdje ima hrane... Malo sam se informirao, pa sam dosao do saznanja da se radi o faraonskim mravcima... Kad sam to saznao, sklopio sam sporazum o nenapadanju...
Nesto mi ih zao... :D Cuj, faraonski mravci... 8-)
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#37 Re: žohari u vašem stanu

Post by nova_korisnica »

nosara wrote:Mene jebu zuti mravi... Dodju pa odu... Ima ih ko mrava, ali zanimljivo, ne tamo gdje ima hrane... Malo sam se informirao, pa sam dosao do saznanja da se radi o faraonskim mravcima... Kad sam to saznao, sklopio sam sporazum o nenapadanju...
Nesto mi ih zao... :D Cuj, faraonski mravci... 8-)

haj ako nadjes sta efikasno javi!!! pojavili se kod mojih roditelja!! od tada mama stalno nosa cvike, da ih ne daj boze ne bi pojeli u necemu :S
stavljala je ona isto neke te stvarcice protiv baja..ali nije pomoglo :S
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#38 Re: žohari u vašem stanu

Post by Arc_Angel »

Ja sam na alipasinom i u stanu koji rentam kazu gazde nikad ih nije bilo,medjutim kad neko spomenu "izvidnicu" u to se uvjerih neki dan u kupatilu. naime kako je u prostor izmedju zgrada spucla granata u ratu tako se valjda od detonacije potpucile plocice na zidu pored kade i to nikad nije napravljeno pa pretpostavljam da su tuda i bili dosli, a i vidio sam kako tu bjeze kroz fuge izmedju tih plocica.

ali bas ono klasicna izvidnica jedni te isti razlicitih velicina i bilo ih 4 ukupno jednog roknem prvo vece kad sam ih vidio, i onda kupim sprej i naprskam kroz te pukotine, onda ubijem jos dva a zadnjeg spazi moja macka dok je pila vodu sa lavaboa i odma isto avion na njega skoci sa lavaboa na pod ja mislim da je jadnicak ostao bez bubrega :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: uglavnom probila ga onim kandzama i onda ga jos gura sapom da o bejzi a da g ona ganja. od kad ga je spazila u kupatilu sad cesce pravi redovno obilazenje u kupatilu posebno nocu, sva sreca pa hoce da hvata te bubice.


ljetos se bili pojavili zuti mravi na balkonu i ja par puta vidim ona sjedi na balkonu povazdan i nesto sapom udara u pod ali nisam obracao paznju. kad jednom zagledam se bolje kad vidim ona one mrave jadne sve jenog po jednog gnječi šapama :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

u glavnom imam terminatora za bube i stetocine :-D :-D :-D :-D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#39 Re: žohari u vašem stanu

Post by duboka_misao »

_xXx_ wrote:cistim ormar..i nasla sam nesto..velicine zrna rize..smedje boje..je li moguce da je to izmet zohara ili mozda njegovo jaje..dosada nisam vise nista nasla..osim toga..i gdje mogu lkupiti te otrove u sarajevu
da se nije mish ..khm pokakio?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#40 Re: žohari u vašem stanu

Post by nosara »

duboka_misao wrote:
_xXx_ wrote:cistim ormar..i nasla sam nesto..velicine zrna rize..smedje boje..je li moguce da je to izmet zohara ili mozda njegovo jaje..dosada nisam vise nista nasla..osim toga..i gdje mogu lkupiti te otrove u sarajevu
da se nije mish ..khm pokakio?
100%...
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#41 Re: žohari u vašem stanu

Post by encian »

pazite se tih otrova. nas su tjerali iz izgrade kad bi prskali, morali smo zapakovati hranu, i ponovo oprati sudje i kuhinjske povrsine koje su bile izlozene zraku. ja sam redovno bila malo pa, hmm, high, 2-3 dana kasnije. insekticidi i pesticidi su pravi horor. lose uticu na zdravlje covjeka, pa cak i na takve stvari kao sto je plodnost. ali ljudi se u biti mnogo ne obaziru na takve studije.

negdje sam procitala da postoji i neka biljka ciji miris zohari ne podnose. nemam pojma kako se zove.

@xXx, to je preveliko za zoharev izmet. on vise izgleda kao male tackice ili grudvice. malo krupnije od kukuruznog brasna otprilike.


@arc_angel, svidja mi se tvoja maca :D
User avatar
maslina
Posts: 247
Joined: 19/05/2007 20:40
Location: Sarajevo
Contact:

#42 Re: žohari u vašem stanu

Post by maslina »

Živim u prastaroj zgradi. Imali smo žohare, ujutro bi ih iz cipela vadili. Pozvali smo neku firmu (deratizacija ili tako nešto). Čiko je došao, zaprašio stan i rekao nam da ne ulazimo unutra 48 sati. Poslije smo morali praviti generalno čišćenje, ali šta je to u poređenju sa žoharima... To je bilo prije 3-4 godine. Nikada, ali nikada više nijednog nismo vidjeli. Imala ih je poslije komšinica do nas, ali mi ne. Napravila je isto i riješila ih se. Toplo preporučujem...
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#43 Re: žohari u vašem stanu

Post by Arc_Angel »

encian wrote:pazite se tih otrova. nas su tjerali iz izgrade kad bi prskali, morali smo zapakovati hranu, i ponovo oprati sudje i kuhinjske povrsine koje su bile izlozene zraku. ja sam redovno bila malo pa, hmm, high, 2-3 dana kasnije. insekticidi i pesticidi su pravi horor. lose uticu na zdravlje covjeka, pa cak i na takve stvari kao sto je plodnost. ali ljudi se u biti mnogo ne obaziru na takve studije.

negdje sam procitala da postoji i neka biljka ciji miris zohari ne podnose. nemam pojma kako se zove.

@xXx, to je preveliko za zoharev izmet. on vise izgleda kao male tackice ili grudvice. malo krupnije od kukuruznog brasna otprilike.


@arc_angel, svidja mi se tvoja maca :D

ma maca je gigant pravi, jes da moramo prozore da peremo jednom sedmicno od njenih sapa, kako musice ganja i hvata ali i to pranje je vrijedno njenog truda.

al mi je najveca sega, kako ona svaku bubicu u sapu uhvati i kandze pruzi skroz i bas je probije, i onda ta jadna buba koprca se i pusta zadnje dahe zivota , moja blesa je jos sapom dize baca i gura, ko veli hajde bjezi, trci sada hocu da te ganjam. ja se redovno ismijem tome, ali i reodvno nagradim poslasticom :D :D
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#44 Re: žohari u vašem stanu

Post by nosara »

Arc_Angel wrote:
encian wrote:pazite se tih otrova. nas su tjerali iz izgrade kad bi prskali, morali smo zapakovati hranu, i ponovo oprati sudje i kuhinjske povrsine koje su bile izlozene zraku. ja sam redovno bila malo pa, hmm, high, 2-3 dana kasnije. insekticidi i pesticidi su pravi horor. lose uticu na zdravlje covjeka, pa cak i na takve stvari kao sto je plodnost. ali ljudi se u biti mnogo ne obaziru na takve studije.

negdje sam procitala da postoji i neka biljka ciji miris zohari ne podnose. nemam pojma kako se zove.

@xXx, to je preveliko za zoharev izmet. on vise izgleda kao male tackice ili grudvice. malo krupnije od kukuruznog brasna otprilike.


@arc_angel, svidja mi se tvoja maca :D

ma maca je gigant pravi, jes da moramo prozore da peremo jednom sedmicno od njenih sapa, kako musice ganja i hvata ali i to pranje je vrijedno njenog truda.

al mi je najveca sega, kako ona svaku bubicu u sapu uhvati i kandze pruzi skroz i bas je probije, i onda ta jadna buba koprca se i pusta zadnje dahe zivota , moja blesa je jos sapom dize baca i gura, ko veli hajde bjezi, trci sada hocu da te ganjam. ja se redovno ismijem tome, ali i reodvno nagradim poslasticom :D :D
Ma pravi si andjeo... :lol:

Uzmi nekakav ekser ili pletacu iglu, pridruzi se svojoj maloj maci u sadistickom izivljavanju nad bespomocnim stvorenjima... :lol: :lol: :lol: :lol:

Izvini, moradoh... :lol: :lol: :lol:
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#45 Re: žohari u vašem stanu

Post by Asana »

Jako davno, unijeli smo u stan zapakovanu ves-masinu na kaseti. Dok je bila u skladistu nakotili su se u toj ambalazi zohari. Otvaranjem kutije - rasprsili su se po cijelom stanu ... horor.
Kupili smo otrov za upotrebu u poljoprivredi: trebalo ga je razrediti 1:100 l, mi smo razrijedili 1:10 ... skinuli sve lajsne, spricom zalili sve okolo ... obisli podrumi tavan, dali dovoljnu kolicinu otrova i upute i susjedima.
Nakon toga - nije bilo zohara u zgradi vise od 30 godina.
Ali cim se pojavio prvi, ponovili smo zasipanje nekim otrovom koji se da kupiti u Poljoopremi. Opet ih nema :0

Vazno je da ti ne bude lijeno skidati lajsne, zavlaciti se u skrivene coskove radi posipanja. Jer - oni su tamo gdje ih je tesko naci. Vazno je zasipati otrov tamo, a ne na povrsine koje se i inace lako ciste, i sa kojih mi raznosimo cestice u dijelove na kojima ne bi smjelo biti otrova radi zdravlja ukucana... Vazno je zasuti sve etaze odjednom, inace se samo premjestaju.
Sretno ...
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#46 Re: žohari u vašem stanu

Post by duboka_misao »

a zanima me kako ferceraju oni roach motels tj one zamke ? kakav im je kapacitet nocenja? :D vidjeh u konzumu ....
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#47 Re: žohari u vašem stanu

Post by _Astra_ »

Dezinsekcija se radi na 21 dan (jer im je toliko potrebno da se izlegnu) i ako se radi o stanu, potrebno je cijelu zgradu raditi kako bi se postiglo trajno i sigurno rjesenje...


Ukoliko je nekome potrebna dezinsekcija, javite se na PP.... vrlo povoljno i kvalitetno, firma koja se bavi time...
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#48 Re: žohari u vašem stanu

Post by bierkof »

Ah, kako mrzim te bube, odvratne su...
Ja i stari smo cesto radili nekakve projekte zajedno, i jednom kupimo neki pokvaren kopir aparat da ga rastavimo u dnevnom boravku u kuci mojih roditelja, posto sam ja trazio neke djelove. I dok smo skinuli onu plastiku, vidjeli smo 4 bube, 2 smo uhvatili a dvije pobjegose jer su pravo brze... Ne trebam da napomenem da ih je za manje od 3 sedmice bilo stotinu.

Moji roditelji su izludili, probali su sve i svasta, i nikako da ih se oslobode. Svi ti otrovi ubiju neke, ali par ih prezivi i za neko vrijeme opet ista situacija.
Neovisno od toga, moja sestra nabavi macku i kad je maca malo porasla mi smo primjetili da ih ona ubija i to pravo, po citavu noc skakala po kuci i hvatala ih.
Nije proslo ni 2 sedmice ona ih je pobila i rastjerala, tako da se vise nikad nisu pojavili.

Potvrdjujem sve ono sto je prije mene napisano u vezi macaka. Gdje ima macka tu nema zivota za bilo kakve napasti... Poslije sam negdje procitao da ih i miris i prisustvo macke rastjeruje. (osim ako macku hranite nekim posebnim pastetama i statijaznam cim... nista od takve macke :D )
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#49 Re: žohari u vašem stanu

Post by kijameta »

skorpija83 wrote:Prije mjesec dana sam vidjela 2 zohara u stanu ... pospricala pipsom, ubila ih...jutros jos jedan....
stara je zgrada...naravno...
zvala bih deratizaciju ali me interesuje da li je to problem ako imam psa? Rekli su da pospem prahom NEOPITROID ali pas ne smje pojesti to niti mu smije doci u dodir sa ocima... :sad:

ocajna sam! sta da radim?
Neopitroid je veoma efikasan protiv zohara i sve druge gamadi a apsolutno je neskodljiv za toplokrvne zivotinje,znaci i za pse.Posto je neopitroid isto veoma efikasan za pasje i macje buhe,koristi se za naprasivanje pasa i macaka,100 % efikasno.
Da se vratimo zoharima,problem nije u zoharima,nego u vlasti-bosanskoj i sarajevskoj ali to vec spada u podforum politika.
Naime,ne postoji efikasna borba protiv zohara iz jednog ili nekoliko stanova,bez redovne i kvalitetne dezinsekcije cijeloga grada. A sredstva namjenjana za dezinsekciju,krade vlast na hiljadu nacina i hiljadu nivoa. Tako da je situacija sa zoharima u Sarajevu trenutno gora nego u ratu,mislim da smo se po tom pitanju vratili negdje u rane 50-e ali za razliku od tada nemamo ulaznu putanju nego silaznu.
Recimo moja zgrada i susjedne zgrade nisu nikada prije imali zohare,ni u ratu,kada je zgrada bila djelimicno izgorena i dobrim djelom porusena i napustena,no pojavili su se prije 3 godine i od tada im nema kraja. Naravno u stanu ih suzbijemo,najbolje kombinovanim metodama,kucicama,neopitroidom kao dugotrajnim sredstvima a pjenama i sprejovima za brzinsko djelovanje. Normalno na taj nacin se rijesi stan za izvjesno vrijeme ali sta vrijedi kada vertikala od lifta,vodovodnih cijevi i smetljarnika vrvi od njih i oni se polako opet uvuku,pa opet iznova. Trosim 20-30 maraka u prosjeku mjesecno za ono sto je duzan grad da uradi. Sramno i jadno.
Mace pomazu protiv njih ganjaju ih efikasno ali za tu namjenu je smuk(zmija) hiljadu puta efikasnija zato ih drze po Dalmaciji pokucama.
Lolly555
Posts: 1
Joined: 29/09/2012 14:05

#50 Re: žohari u vašem stanu

Post by Lolly555 »

neki dan mama je našla na kompjuterskom stolu jednu malu bubu koja liči na žohara, a danas sam ja našla DVIJE BEBE ŽOHARA.. šta da radimo, jer ja kasnije uzimam hrčka.....hoće li mi to predstavljat problem i kako da ih se riješimo
Post Reply