ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#3251 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

nightvision wrote:Sa'ce sigurno kaznjavati i one sto pogresno parkiraju za vrijeme dzuma namaza.
Što, zar su dosadašnjim zakonom bili oslobođeni?
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#3252 Re: ZOBS

Post by nightvision »

Dzontra_Volta wrote:
nightvision wrote:Sa'ce sigurno kaznjavati i one sto pogresno parkiraju za vrijeme dzuma namaza.
Što, zar su dosadašnjim zakonom bili oslobođeni?
Bgmi u praksi nekim usmenim clanom zakona jesu.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#3253 Re: ZOBS

Post by orinoco »

nightvision wrote:
Dzontra_Volta wrote:
nightvision wrote:Sa'ce sigurno kaznjavati i one sto pogresno parkiraju za vrijeme dzuma namaza.
Što, zar su dosadašnjim zakonom bili oslobođeni?
Bgmi u praksi nekim usmenim clanom zakona jesu.
Kao da će novim zakonom biti drugačije :-)
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#3254 Re: ZOBS

Post by HardCore »

Prodao sam auto prije 20ak dana, kupcu sam dao policu i sve i napravili smo kupoprodajni ugovor, ja sam mu dao svoju policu jer meni nece trebati..e sad njega je zaustavio policajac i rekao mu da od kupovine auta u roku od 15 dana ga mora prevesti na sebe? Jeli postoji takav zakon?
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#3255 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Da. Ukratko.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3256 Re: ZOBS

Post by problemnatravunu »

nightvision wrote:
Dzontra_Volta wrote:
nightvision wrote:Sa'ce sigurno kaznjavati i one sto pogresno parkiraju za vrijeme dzuma namaza.
Što, zar su dosadašnjim zakonom bili oslobođeni?
Bgmi u praksi nekim usmenim clanom zakona jesu.
Ma nema od toga nista , sad ce izbori :lol:
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#3257 Re: ZOBS

Post by purgatorio »

Dobio sam kaznu i oduzimanje vozačke prije mjesec dana. Međutim meni još nije došlo da predam vozačku u CIPS. Koliko to traje zna li netko? Neće valjda nekad na proljeće doći...
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#3258 Re: ZOBS

Post by Laertes »

purgatorio wrote:Dobio sam kaznu i oduzimanje vozačke prije mjesec dana. Međutim meni još nije došlo da predam vozačku u CIPS. Koliko to traje zna li netko? Neće valjda nekad na proljeće doći...
Meni je prošle godine došlo za mjesec dana, iz RS-a.
safke
Posts: 44
Joined: 07/04/2013 20:45
Location: SA

#3259 Re: ZOBS

Post by safke »

koja vozačka je potrebna za šlepanje u slučaju:

auto+ prikolica (na njoj auto)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3260 Re: ZOBS

Post by 530i »

Potrebna je BE kategorija.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#3261 Re: ZOBS

Post by MMM1977 »

Juče me zaustavi policija u RS, slikao me radar na 81 a ograničenje je 60. Pisao kaznu 100 km, 2 boda i mjesec vozačka te se pozvao na članove zakona. Zapisnik sam potpisao.

Kad sam se vratio kući vidim da se ti članovi odnose na prekoračenje od 30+ kmh a ja išao 21. Šta mogu uraditi?
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#3262 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Kazna je odgovarajuća za prekršaj. E sad može biti problem kada se bude određivala dužina pješačenja.... sljeduje te mjesec, a ovako bi bila dva.
U krajnjem ne moraš ti znati članove zakona na pamet. Šta ti piše još na tom zapisniku?
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#3263 Re: ZOBS

Post by newklear »

Samo je pitanje šta je drot unio u elektronsku evidenciju, koliko dugo ide vozačka na izvršenje... ako je mjesec onda ok, ako je 2 onda bi trebao nešto poduzeti, ili u stanicu da ti isprave ili na sud
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3264 Re: ZOBS

Post by tempuser »

MMM1977 wrote:Juče me zaustavi policija u RS, slikao me radar na 81 a ograničenje je 60. Pisao kaznu 100 km, 2 boda i mjesec vozačka te se pozvao na članove zakona. Zapisnik sam potpisao.

Kad sam se vratio kući vidim da se ti članovi odnose na prekoračenje od 30+ kmh a ja išao 21. Šta mogu uraditi?
Nista, prihvatio si odgovornost.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3265 Re: ZOBS

Post by tempuser »

newklear wrote:Samo je pitanje šta je drot unio u elektronsku evidenciju, koliko dugo ide vozačka na izvršenje... ako je mjesec onda ok, ako je 2 onda bi trebao nešto poduzeti, ili u stanicu da ti isprave ili na sud
On ima zvanicni dokument tj svoju kopiju naloga gdje mu je definisana sankcija, ne moze je drot naknadno mijenjati.
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#3266 Re: ZOBS

Post by newklear »

tempuser wrote:
newklear wrote:Samo je pitanje šta je drot unio u elektronsku evidenciju, koliko dugo ide vozačka na izvršenje... ako je mjesec onda ok, ako je 2 onda bi trebao nešto poduzeti, ili u stanicu da ti isprave ili na sud
On ima zvanicni dokument tj svoju kopiju naloga gdje mu je definisana sankcija, ne moze je drot naknadno mijenjati.
Sve to stoji, ali vjeruj da je bilo slučajeva da u nalogu policajac napiše kažnjivu 234a a da napiše 30 dana vozačka (kao što je ovdje slučaj).

Kada dođe u stanicu da unese nalog u sistem čim stavi 234a on mu povuče 60 dana i to tako ostane-ode vozačka mjesec više.

Okrivljeni plati nalog 50% i nakon mjesec mu dođe da deponije vozačku 2 mjeseca-kome se tada žaliti? Sudu ne može jer je platio nalog, nadobudni drot nikad neće reći da je pogriješio...

Moj savjet je da prije plaćanja provjeri šta je uneseno u ROF/RNKIPE...

Pozdrav
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#3267 Re: ZOBS

Post by liaar »

newklear wrote:Sve to stoji, ali vjeruj da je bilo slučajeva da u nalogu policajac napiše kažnjivu 234a a da napiše 30 dana vozačka (kao što je ovdje slučaj).

Kada dođe u stanicu da unese nalog u sistem čim stavi 234a on mu povuče 60 dana i to tako ostane-ode vozačka mjesec više.

Okrivljeni plati nalog 50% i nakon mjesec mu dođe da deponije vozačku 2 mjeseca-kome se tada žaliti? Sudu ne može jer je platio nalog, nadobudni drot nikad neće reći da je pogriješio...

Moj savjet je da prije plaćanja provjeri šta je uneseno u ROF/RNKIPE...

Pozdrav
Ovo obavezno prije nego ode i plati, ako već nije unijet nalog u sistem.
Meni su rekli da su to "automatizovali", te sad policajac koji unosi nalog treba samo unijet podatke okrivljenog, broj prekršajnog naloga i po kojem članu zakona se tereti, te sistem automatski na osnovu člana daje kaznu...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3268 Re: ZOBS

Post by tempuser »

newklear wrote:
tempuser wrote:
newklear wrote:Samo je pitanje šta je drot unio u elektronsku evidenciju, koliko dugo ide vozačka na izvršenje... ako je mjesec onda ok, ako je 2 onda bi trebao nešto poduzeti, ili u stanicu da ti isprave ili na sud
On ima zvanicni dokument tj svoju kopiju naloga gdje mu je definisana sankcija, ne moze je drot naknadno mijenjati.
Sve to stoji, ali vjeruj da je bilo slučajeva da u nalogu policajac napiše kažnjivu 234a a da napiše 30 dana vozačka (kao što je ovdje slučaj).

Kada dođe u stanicu da unese nalog u sistem čim stavi 234a on mu povuče 60 dana i to tako ostane-ode vozačka mjesec više.

Okrivljeni plati nalog 50% i nakon mjesec mu dođe da deponije vozačku 2 mjeseca-kome se tada žaliti? Sudu ne može jer je platio nalog, nadobudni drot nikad neće reći da je pogriješio...

Moj savjet je da prije plaćanja provjeri šta je uneseno u ROF/RNKIPE...

Pozdrav
Moguce, samo je znam kako su povezani unos kazne u sistem i placanje? Valjda ce je drot unijeti po zavrsetku smjene ili kad vec bez obzira da li si platio ili ne?
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#3269 Re: ZOBS

Post by newklear »

tempuser wrote:
Moguce, samo je znam kako su povezani unos kazne u sistem i placanje? Valjda ce je drot unijeti po zavrsetku smjene ili kad vec bez obzira da li si platio ili ne?
Unosi najčešće na kraju smjene, ali ja kažem ako mu pri unosu stavi 234a kao što je napisao na "papirnatom" nalogu odmah će mu povući 2 mjeseca.. ako vidi da je pogriješio i stavi 235. onda ok...
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#3270 Re: ZOBS

Post by kafanski_covjek »

tempuser wrote: On ima zvanicni dokument tj svoju kopiju naloga gdje mu je definisana sankcija, ne moze je drot naknadno mijenjati.
moze naknadno mjenjati
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3271 Re: ZOBS

Post by tempuser »

kafanski_covjek wrote:
tempuser wrote: On ima zvanicni dokument tj svoju kopiju naloga gdje mu je definisana sankcija, ne moze je drot naknadno mijenjati.
moze naknadno mjenjati
Kako moze promjeniti sankciju koju si ti potpisao da prihvatas?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3272 Re: ZOBS

Post by tempuser »

newklear wrote:
tempuser wrote:
Moguce, samo je znam kako su povezani unos kazne u sistem i placanje? Valjda ce je drot unijeti po zavrsetku smjene ili kad vec bez obzira da li si platio ili ne?
Unosi najčešće na kraju smjene, ali ja kažem ako mu pri unosu stavi 234a kao što je napisao na "papirnatom" nalogu odmah će mu povući 2 mjeseca.. ako vidi da je pogriješio i stavi 235. onda ok...
Zato i kazem, to da li je platio nema veze s tim hoce li mu povuci 1 ili 2 mjeseca, ako mu drot upise pogresan clan i ako mu povuce vecu sankciju svejedno mu je ganjat papire.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#3273 Re: ZOBS

Post by kafanski_covjek »

tempuser wrote:
kafanski_covjek wrote:
tempuser wrote: On ima zvanicni dokument tj svoju kopiju naloga gdje mu je definisana sankcija, ne moze je drot naknadno mijenjati.
moze naknadno mjenjati
Kako moze promjeniti sankciju koju si ti potpisao da prihvatas?
pa kaze...
Član 54.
(4) Ovlašteni organ koji je izdao prekršajni nalog može u svako vrijeme ispraviti greške u pisanju, ili ostale očigledne greške po službenoj
dužnosti, ili na prijedlog strana u postupku.
(5) O ispravci iz stava (4) ovog člana donosi se poseban zaključak o ispravljanju greške u nalogu, u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3274 Re: ZOBS

Post by tempuser »

kafanski_covjek wrote:
tempuser wrote:
kafanski_covjek wrote:
Kako moze promjeniti sankciju koju si ti potpisao da prihvatas?
Član 54.
(4) Ovlašteni organ koji je izdao prekršajni nalog može u svako vrijeme ispraviti greške u pisanju, ili ostale očigledne greške po službenoj dužnosti, ili na prijedlog strana u postupku.
(5) O ispravci iz stava (4) ovog člana donosi se poseban zaključak o ispravljanju greške u nalogu, u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku.
Prilikom popunjavanja naloga drot u rubrici "Podaci o prekrsaju" mora tekstualno opisati preksaj, tj napisati izmjerenu brzinu. Vocac je to potpisao. Po zakonu drot moze ispravit slovnu gresku ili clan zakona, sto je ocigledna greska, ali ne moze mijenjati sankciju koja se podudara sa opisom.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#3275 Re: ZOBS

Post by kafanski_covjek »

ako ti kazes da je tako...
Post Reply