ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3226 Re: ZOBS

Post by tempuser »

supercali wrote:
tempuser wrote:
supercali wrote:Ako je parking uz magistralu kako se onda na to gleda
Naravno da nije isto kad parkiras ispred muzeja i ostanes par dana al recimo neki parking blizu tranzita recimo (doduse uzeo sam los primjer sarajeva jer smo haman slijepo crijevo sto se tice tih tranzitnih ruta)
Ja fakat ne znam gdje ima javni parking uz magistralu, znam samo za ugibalista i odmorista.
Pa jbt kao da su sva mjesta zaostrog pa nema parkinga uz magistralu i ne bukvalno sa magistrale na parking
Pa eto obrati paznju, uz magistrale imas ili ugibalista tj odmaralista ili parkinge ispred kuca, kafana, prodavnica i benz. punpi isl sto su zapravo privatni parkinzi i na njima mozes spavati u autu jedino ako ti vlasnik dozvoli. I na jadranskoj magistrali ti je ista stvar.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#3227 Re: ZOBS

Post by Ali_G »

Kad pisu kaznu u vidu zabrane upravljanja motornim vozilom, od kad stupa ta zabrana na snagu? Jel se uzima vozacka ili je oni u sistemu tamo oznace?hvala
User avatar
Laertes
Posts: 4256
Joined: 08/01/2015 18:25

#3228 Re: ZOBS

Post by Laertes »

Ali_G wrote:Kad pisu kaznu u vidu zabrane upravljanja motornim vozilom, od kad stupa ta zabrana na snagu? Jel se uzima vozacka ili je oni u sistemu tamo oznace?hvala
Dobićeš plavu kovertu na kućnu adresu sa pozivom da doneseš vozačku u cips. Tamo ćeš je predati i doći po nju po isteku zabrane.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#3229 Re: ZOBS

Post by Ali_G »

Hvala puno.
Jos jedno pitanjce, moram li odmah po primitku koverte predati ili ima neki rok? A dotle mogu koristiti dozvolu?
User avatar
Laertes
Posts: 4256
Joined: 08/01/2015 18:25

#3230 Re: ZOBS

Post by Laertes »

Ali_G wrote:Hvala puno.
Jos jedno pitanjce, moram li odmah po primitku koverte predati ili ima neki rok? A dotle mogu koristiti dozvolu?
Ne znam sigurno, ali je mene teta na šalteru pitala hoću li odmah predati. Ja predao, tako mi odgovaralo.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3231 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Da li smo duzni nositi vlasnicki karton vozila kad idemo preko granice? U nekoj raspravi, prijatelj govori kako su njemu trazili isti?? Jel to uopce tacno i da li ja grijesim koji ga nikad nisam nosio sa sobom prilikom prelaska granice?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3232 Re: ZOBS

Post by amar1994 »

Optimist wrote:Da li smo duzni nositi vlasnicki karton vozila kad idemo preko granice? U nekoj raspravi, prijatelj govori kako su njemu trazili isti?? Jel to uopce tacno i da li ja grijesim koji ga nikad nisam nosio sa sobom prilikom prelaska granice?
mislis na zeleni karton , treba i mora se nosit :thumbup:
Dzontra_Volta
Posts: 6496
Joined: 20/01/2011 11:10

#3233 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote:Da li smo duzni nositi vlasnicki karton vozila kad idemo preko granice? U nekoj raspravi, prijatelj govori kako su njemu trazili isti?? Jel to uopce tacno i da li ja grijesim koji ga nikad nisam nosio sa sobom prilikom prelaska granice?
Ne treba.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3234 Re: ZOBS

Post by Optimist »

amar1994 wrote:
Optimist wrote:Da li smo duzni nositi vlasnicki karton vozila kad idemo preko granice? U nekoj raspravi, prijatelj govori kako su njemu trazili isti?? Jel to uopce tacno i da li ja grijesim koji ga nikad nisam nosio sa sobom prilikom prelaska granice?
mislis na zeleni karton , treba i mora se nosit :thumbup:
Ne mislim na zeleni karton vec na vlasnicki list od vozila.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3235 Re: ZOBS

Post by amar1994 »

Optimist wrote:
amar1994 wrote:
Optimist wrote:Da li smo duzni nositi vlasnicki karton vozila kad idemo preko granice? U nekoj raspravi, prijatelj govori kako su njemu trazili isti?? Jel to uopce tacno i da li ja grijesim koji ga nikad nisam nosio sa sobom prilikom prelaska granice?
mislis na zeleni karton , treba i mora se nosit :thumbup:
Ne mislim na zeleni karton vec na vlasnicki list od vozila.
to nisam do sad nosio :D , al strpat cu ga a strpaj i ti , nije papir tezak :)
Dzontra_Volta
Posts: 6496
Joined: 20/01/2011 11:10

#3236 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Vlasnički list (knjižicu) čuvaš kod kuće i ne vadiš ga iz ladice dok ne prodaš auto.
Koja je poenta nošenja tog vlasničkog lista, kad možeš voziti i tuđe auto u Hr!?
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#3237 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Dzontra_Volta wrote:Vlasnički list (knjižicu) čuvaš kod kuće i ne vadiš ga iz ladice dok ne prodaš auto.
Koja je poenta nošenja tog vlasničkog lista, kad možeš voziti i tuđe auto u Hr!?
Ali su meni zato jednom na granici tražili punomoć za upravljanje vozilom.
Dzontra_Volta
Posts: 6496
Joined: 20/01/2011 11:10

#3238 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

BadBoy wrote:
Dzontra_Volta wrote:Vlasnički list (knjižicu) čuvaš kod kuće i ne vadiš ga iz ladice dok ne prodaš auto.
Koja je poenta nošenja tog vlasničkog lista, kad možeš voziti i tuđe auto u Hr!?
Ali su meni zato jednom na granici tražili punomoć za upravljanje vozilom.
Možda nekad ranije, Ali je Granična policija izdala saopštenje da punomoć nije obavezna i da BIHAMK uzima pare bespotrebno ljudima.

https://www.zenit.ba/granicna-policija- ... m-vozilom/#
http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=27636
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#3239 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Dzontra_Volta wrote:
BadBoy wrote:
Dzontra_Volta wrote:Vlasnički list (knjižicu) čuvaš kod kuće i ne vadiš ga iz ladice dok ne prodaš auto.
Koja je poenta nošenja tog vlasničkog lista, kad možeš voziti i tuđe auto u Hr!?
Ali su meni zato jednom na granici tražili punomoć za upravljanje vozilom.
Možda nekad ranije, Ali je Granična policija izdala saopštenje da punomoć nije obavezna i da BIHAMK uzima pare bespotrebno ljudima.

https://www.zenit.ba/granicna-policija- ... m-vozilom/#
http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=27636
Tražili mi Hrvati u Bosanskom Šamcu, prošle godine za novu godinu, dakle 2015/16. Dao frajeru sve dokumente on gleda, gleda, i pita na kraju čije je vozilo, reko mamino, kaže on imaš li punomoć za auto. Sreća pa sam imao, bio je nešto loše raspoložen ne bi me pustio inače majke mi :D
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#3240 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

Granicna policija pocela traziti punomoc za vozilo. Tako da se neko ne iznenadi.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3241 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Ovo je u rangu kao kad uredno prodjes pasosku kontrolu i dodjes do carinika i onda i on trazi da mu das pasose, koje onako prelista i usput pita imate li sta za prijaviti?

Sta carinik ima sa pasosima?
Dzontra_Volta
Posts: 6496
Joined: 20/01/2011 11:10

#3242 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

preludezalude wrote:Granicna policija pocela traziti punomoc za vozilo. Tako da se neko ne iznenadi.
Je li ikad iko vraćen zato što nije imao punomoć?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3243 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Optimist wrote:Ovo je u rangu kao kad uredno prodjes pasosku kontrolu i dodjes do carinika i onda i on trazi da mu das pasose, koje onako prelista i usput pita imate li sta za prijaviti?

Sta carinik ima sa pasosima?
Ima itekako, osim to te tako identifikuje, po pecatima moze zakljuciti jesi li "redovni" ili povremeni turista, gdje putujes najvise itd isl, a samim time i sta eventualno mozes da svercas.
Mi kao porodica vec 22 godine granicu sa HR prelazimo bar 50 x godisnje autima koja nis regstrovana na vozaca, u 80% slucajeva prezime vlasnika i vozaca je isto, ali je bilo i auta sa razlicitim prezimenoma i sluzbenih auta i niko nikada nije trazio punEmoc. Prosle godine su na Doljanima redovno trazili vozacku dozvolu, ove godine samo jednom.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3244 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Oci moje ti ne izlazis iz auta. 50 puta godisnje znaci svaki vikend da ides preko granice. :lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3245 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Optimist wrote:Oci moje ti ne izlazis iz auta. 50 puta godisnje znaci svaki vikend da ides preko granice. :lol:
Oci moje, citaj pazljivije, pise mi kao porodica, ne ja sam, a kad se sve sabere u prosjeku je to svake sedmice jednom.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#3246 Re: ZOBS

Post by orinoco »

preludezalude wrote:Granicna policija pocela traziti punomoc za vozilo. Tako da se neko ne iznenadi.
Gdje u našim zakonima piše da vlasnik treba dati punomoć drugom vozaču automobila?
gule_sa
Posts: 76
Joined: 05/03/2008 15:08
Location: Sarajevo

#3247 Re: ZOBS

Post by gule_sa »

preludezalude wrote:Granicna policija pocela traziti punomoc za vozilo. Tako da se neko ne iznenadi.
Sa stranice Granicne policije

Da li je potrebna punomoć za upravljanje tuđim motornim vozilom prilikom prelaska (ulaz/izlaz) državne granice Bosne i Hercegovine?

Obavještavamo vas da u skladu sa odredbama Zakona o graničnoj kontroli (''Službeni glasnik BiH'' broj 53/09, 54/10 i 47/14) i Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 06/6, 75/6, 44/7, 84/9, 48/10, 18/13 i) nije propisana obveza posjedovanja, odnosno nije potrebna punomoć za upravljanje tuđim motornim vozilom prilikom prelaska (ulaz/izlaz) državne granice Bosne i Hercegovine.

Ujedno koristimo priliku da Vas upoznamo da je Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH propisano da kada upravlja motornim i priključnim vozilom koje je registrovano u stranoj zemlji vozač mora imati kod sebe važeću potvrdu o registraciji vozila,registarske tablice za to vozilo koje je izdao nadležni organ zemlje u kojoj je vozilo registrovano,međunarodnu oznaku zemlje i međunarodnu ispravu o osiguranju od automobilske odgovornosti koja važi na teritoriji BiH (zeleni karton ili
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3248 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Od granicnog policajca nista ne treba cuditi, ionako su svi stranka ili familija. Svako malo na vijestima granicni drot pao zbog sverca, mita, trafikinga, droge.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#3249 Re: ZOBS

Post by orinoco »

Stupio na snagu Novi zakon o saobraćaju Kantona Sarajevo

http://ba.n1info.com/a179291/Vijesti/Vi ... ju-KS.html
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#3250 Re: ZOBS

Post by nightvision »

Sa'ce sigurno kaznjavati i one sto pogresno parkiraju za vrijeme dzuma namaza.
Post Reply