ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6497
Joined: 20/01/2011 11:10

#3176 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

channel10 wrote:Sta vi mislite o sljedecem. Stigao prekrsajni nalog na jedno lice (radar i prekoracena brzina preko 20km/h). Posto tom licu treba auto (terenski radnik), je li pametno da neko drugi preda vozacku na mjesec dana (taj drugi je pocetnik) i da tako moze ici na posao i raditi?

Da li neko zna koliko pocetnik moze imati kaznenih bodova, a da ne mora ponovo polagati (za ovaj prekrsaj se dobija dva boda)?

Ukoliko ovo sve moze, na koji nacin ovo sve uraditi?

ps: ne treba meni, ali treba jednom poznaniku :)
Obično prvo dođe dopis od MUP-a da se izjasniš da li si ti upravljao vozilom u vrijeme činjenja prekršaja, pa tek onda stiže prekršajni nalog na vozača. Ako si ti dobio već prekršajni nalog, onda je to to.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3177 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Tunel 1.Mart iz pravca Sarajeva ka Zenici. Eto pa se cuvajte. Ja se srecom uvijek iskljucim u Biljesevu pa nemam tih problema :)

Holowey, hvala na odlicnom prijedlogu :) :thumbup:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3178 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Dzontra_Volta wrote:
channel10 wrote:Sta vi mislite o sljedecem. Stigao prekrsajni nalog na jedno lice (radar i prekoracena brzina preko 20km/h). Posto tom licu treba auto (terenski radnik), je li pametno da neko drugi preda vozacku na mjesec dana (taj drugi je pocetnik) i da tako moze ici na posao i raditi?

Da li neko zna koliko pocetnik moze imati kaznenih bodova, a da ne mora ponovo polagati (za ovaj prekrsaj se dobija dva boda)?

Ukoliko ovo sve moze, na koji nacin ovo sve uraditi?

ps: ne treba meni, ali treba jednom poznaniku :)
Obično prvo dođe dopis od MUP-a da se izjasniš da li si ti upravljao vozilom u vrijeme činjenja prekršaja, pa tek onda stiže prekršajni nalog na vozača. Ako si ti dobio već prekršajni nalog, onda je to to.
To je i dobio, evo sad sam vidio. Treba da se izjasni ko je vozio i ukoliko nije on, onda mora u nardnih 15 dana da dostavi podatke ko je vozio.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3179 Re: ZOBS

Post by 530i »

channel10 wrote:Tunel 1.Mart iz pravca Sarajeva ka Zenici. Eto pa se cuvajte. Ja se srecom uvijek iskljucim u Biljesevu pa nemam tih problema :)

Holowey, hvala na odlicnom prijedlogu :) :thumbup:
Pa onda ga je uslikalo straga...ako je išao ka Zenici (ako na to misliš). Nek pošalje koje god podatke hoće.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3180 Re: ZOBS

Post by channel10 »

530i wrote:
channel10 wrote:Tunel 1.Mart iz pravca Sarajeva ka Zenici. Eto pa se cuvajte. Ja se srecom uvijek iskljucim u Biljesevu pa nemam tih problema :)

Holowey, hvala na odlicnom prijedlogu :) :thumbup:
Pa onda ga je uslikalo straga...ako je išao ka Zenici (ako na to misliš). Nek pošalje koje god podatke hoće.
Obicno je radar okrenut ka vozacu, bez obzira da li je na cesti ili u tunelu. Nisam nikad vidio da je okrenut ka zadnjem dijelu auta.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3181 Re: ZOBS

Post by 530i »

Ne znam za autoput, zato te i priupitah u kom pravcu je to auto išlo, jer sam ja išao ka Zenici i bezveze proletio preko 130 na ulasku u tunel...a na magistralnim, dvosmjernim, putevima slika i sprijeda i straga, lično sam se u to uvjerio plaćanjem kazni.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3182 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Najbolje mu je da ode do PU i trazi sliku, jer ovako se nista ne zna. Kad vidi sliku, na osnovu nje moze odluciti sta ce i kako ce.
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#3183 Re: ZOBS

Post by newklear »

Ako se na slici ne vidi ko je vozio daj podatke od toga kome nije žao vozačke dozvole...

Ako se na slici vidi ko je vozio, neka napiše svoje podatke i kada dobije prekršajni nalog neka traži sudsko odlučivanje i zamoli da mu uslove zaštitnu mjeru zbog posla koji obavlja. Navedi pri tome još neke olakšavajuće i valjda neće biti problem...
noviclan
Posts: 10986
Joined: 31/10/2013 06:48

#3184 Re: ZOBS

Post by noviclan »

noviclan
Posts: 10986
Joined: 31/10/2013 06:48

#3185 Re: ZOBS

Post by noviclan »

BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#3186 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

channel10 wrote:Tunel 1.Mart iz pravca Sarajeva ka Zenici. Eto pa se cuvajte. Ja se srecom uvijek iskljucim u Biljesevu pa nemam tih problema :)

Holowey, hvala na odlicnom prijedlogu :) :thumbup:
Znači ima radar u tunelu 1. Mart, a koliko se ja sjećam, nema table o radarskoj kontroli kao što ima na onoj jednoj dionici ranije odmah u Jošanici...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3187 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Nema stacionirani, nego tronozac postave kad im zafali para.
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3188 Re: ZOBS

Post by escobar__ »

Govna. Nije dovoljno što čitavom jebenom zemljom moraš vozit 50 km/h, daj i na autocesti da klepamo lovu.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3189 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Zna li neko koliko kaznenih bodova dobijaju početnici i koliko bodova mogu imati,a da ne moraju ponovo polagati?
miki8888
Posts: 6
Joined: 21/02/2011 11:34

#3190 Re: ZOBS

Post by miki8888 »

Član 225.

(1) Vozaču motornog vozila koji je prekršajnim nalogom, odnosno sudskim rješenjem kažnjen

za prekršaje kažnjive prema odredbama član 234a., člana 235. st. (1) i (2), člana 236., člana

237. stav (2), člana 238. stav (2) ili člana 239. stav (2) ovog Zakona, osim propisanih kazni

kaznenim odredbama ovog Zakona, određuju se i kazneni bodovi.

(2) Broj kaznenih bodova je jedan i dva, zavisno od težine učinjenog prekršaja.

(3) Kazneni bodovi evidentiraju se u evidenciju vozača na osnovu pravosnažne konačnog i

izvršnog prekršajnog naloga, odnosno pravosnažnog sudskog rješenja.

(4) U slučaju sticanja kaznenih bodova, kazna se izriče za prekršaj koji nosi veći broj kaznenih

bodova.

(5) Vozača kojem je u roku od jedne godine, zbog učinjenih prekršaja iz ovog Zakona,

određeno najmanje sedam kaznenih bodova nadležni organ kod kojeg se vodi u evidenciji

pozvat će na predavanja o posljedicama koje proizlaze iz nepoštivanja ili nepoznavanja

saobraćajnih propisa.

(6) Vozaču koji se ne odazove na predavanja iz stava (5) ovog člana rješenjem će se

privremeno oduzeta vozačka dozvola, dok se ne odazove na predavanja.

(7) Žalba na rješenje o privremenom oduzimanju vozačke dozvole ne odgađa izvršenje

rješenja.

(8) Vozaču kojem je u roku od jedne godine, zbog počinjenih prekršaja iz ovog Zakona,

određeno najmanje deset kaznenih bodova, bit će oduzeta vozačka dozvola u trajanju od 30

dana i on će biti upućen na provjeru poznavanja saobraćajnih propisa.

(9) Vozačka dozvola oduzeta na osnovu stava (8) ovog člana bit će vraćena vozaču po isteku

roka iz stava (8) ovog člana, uz predočenje dokaza da je zadovoljio na provjeri poznavanja

saobraćajnih propisa.

(10) Vozaču kojem u roku od dvije godine, zbog počinjenih prekršaja iz ovog Zakona, ponovo

bude određeno najmanje deset kaznenih bodova, bit će oduzeta vozačka dozvola u trajanju od

60 dana.

(11) Rješenje o oduzimanju vozačke dozvole donosi organ kod kojeg se vozač vodi u evidenciji.

(12) Žalba na rješenje ne odgađa izvršenje rješenja.

(13) Vozačka dozvola oduzeta na osnovu stava (10) ovog člana bit će vraćena vozaču po

proteku roka iz stava

(10) ovog člana, uz predočenje dokaza da je zadovoljio na provjeri poznavanja saobraćajnih

propisa.

(14) Nadležni organi iz stava (5) ovog člana održavanje predavanja o posljedicama koje

proizilaze iz nepoštivanja ili nepoznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima mogu

prenijeti na odgovarajuću strukovnu organizaciju.

(15) Bliže odredbe o sadržaju programa i načinu održavanja predavanja o posljedicama koje

proizlaze iz nepoštivanja ili nepoznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima i

programu i načinu provjere poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima

pravilnikom propisuje ministar, u saradnji s organom nadležnim za obrazovanje i organom

nadležnim za unutrašnje poslove.

Član 226.

(1) Vozač koji je pozvan ili upućen na predavanja i koji pristupi provjeri poznavanja

saobraćajnih propisa snosi troškove predavanja, odnosno provjere u visini koju odredi nadležni

organ.

(2) Vozač motornog vozila koji na provjeri ne pokaže potrebno znanje može se, na svoj

zahtjev, podvrći ponovo provjeri poslije isteka 15 dana od dana prethodne provjere.

(3) Ako vozač motornog vozila i poslije dvije provjere ne pokaže dovoljno znanja, ne može

pristupiti daljnjoj provjeri dok ne protekne dva mjeseca od dana posljednje provjere.

(4) Kazneni bodovi za pojedinačni prekršaj brišu se iz evidencije po isteku 12 mjeseci od dana

kada su određeni, a za vozače kojima su izrečene mjere iz člana 225. st. (8) i (10) ovog Zakona

uz predočenje dokaza da je zadovoljio na provjeri poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja

na putevima.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58770
Joined: 03/08/2010 19:04

#3191 Re: ZOBS

Post by kakavdanakneiskustvu »

kakva su tacno ova predavanja iz tačke 5.?
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#3192 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

escobar__ wrote:Govna. Nije dovoljno što čitavom jebenom zemljom moraš vozit 50 km/h, daj i na autocesti da klepamo lovu.
Najgori primjer ovoga je postavljanje radara ispred naplatnih kućica...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#3193 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Autocestu bi trebalo staviti pod nadleznost posebne policijske uprave. Ovi kantinalni kokosari ne mogu biti nadlezni za ovo jer su jednostavno nekompetentni.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58770
Joined: 03/08/2010 19:04

#3194 Re: ZOBS

Post by kakavdanakneiskustvu »

miki8888 wrote:Član 225.

(

(5) Vozača kojem je u roku od jedne godine, zbog učinjenih prekršaja iz ovog Zakona,

određeno najmanje sedam kaznenih bodova nadležni organ kod kojeg se vodi u evidenciji

pozvat će na predavanja o posljedicama koje proizlaze iz nepoštivanja ili nepoznavanja

saobraćajnih propisa.
je li u toku jedne kalendarske godine ili nesto drugo,i kakva su predavanja tacno u pitanj znas li?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3195 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Hvala miki8888 :thumbup:
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3196 Re: ZOBS

Post by escobar__ »

BadBoy wrote:
escobar__ wrote:Govna. Nije dovoljno što čitavom jebenom zemljom moraš vozit 50 km/h, daj i na autocesti da klepamo lovu.
Najgori primjer ovoga je postavljanje radara ispred naplatnih kućica...
Sve zbog "sigurnosti" u saobraćaju. :lol: :lol: :lol:

Kako oni više pooštravaju mjere i "brinu" o sigurnosti građana, tako sve više ljudi gine na bh. cestama.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3197 Re: ZOBS

Post by Laertes »

Smijao sam se neki dan onom zamaskiranom radaru kod Olova. Juče dobio čestitku od istog :evil:
28,60 KM manje :sad: :sad: :sad:
Više mi nije smiješan.
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#3198 Re: ZOBS

Post by newklear »

Po ZOBS-u i Pravilniku, umjesto rezervnog točka šta mogu kao zamjenu imati-da li samo sprej ili čitav set i šta taj set uključuje?

(2)Rezervni točak ne moraju imati motorna i priključna vozila ako su gume ili naplatci opremljeni nekim
sigurnosnim sistemom za sigurnu vožnju s ispuhanom gumom.
(3) Rezervni točak ne moraju imati motorna i priključna vozila ukupne mase do 3,5 t ako vozilo posjeduje
odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje ispuhane gume (npr. sprej ili pjena u boci pod
pritiskom, itd.).

izgleda samo pjena?
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#3199 Re: ZOBS

Post by milann1971 »

Laertes wrote:Smijao sam se neki dan onom zamaskiranom radaru kod Olova. Juče dobio čestitku od istog :evil:
28,60 KM manje :sad: :sad: :sad:
Više mi nije smiješan.
znaci vozio si od 11-20 preko, pa ok, ne moze manja kazna
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3200 Re: ZOBS

Post by Laertes »

milann1971 wrote:
Laertes wrote:Smijao sam se neki dan onom zamaskiranom radaru kod Olova. Juče dobio čestitku od istog :evil:
28,60 KM manje :sad: :sad: :sad:
Više mi nije smiješan.
znaci vozio si od 11-20 preko, pa ok, ne moze manja kazna
15. Dobro je da ne ide vozačka dozvola.
Post Reply