ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#3151 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Nema tu troškova. Ispuniš iznos od 50% i platiš. Poštarina zavisi od tvog načina plaćanja. Može biti od 0,30 do 2,00 KM.
Uostalom to je postojalo uvijek, i kod starih kazni.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3152 Re: ZOBS

Post by tempuser »

_Reds_ wrote:
kakvi sudski troskovi ?? STa je tu bilo na sudu ??
Ko kaze da su troskovi suda? To su troskovi (prekrsajnog) postupka koji vodi MUP.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3153 Re: ZOBS

Post by condy »

O troškovima prekršajnog postupka ne može policija odlučivati, jer je sud nadležan za vođenje i odlučivanje u prekršajnim postupcima, pa i o troškovima prekršajnog postupka. Policija podnosi zahtjev za pokretanje tog postupka, uz koji može dostaviti sudu svoj troškovnik.

Kad je u pitanju prekršajni nalog, policija nema nikakvih troškova prekršajnog postupka, jer prekršajni postupak nije pokrenut. Meni su na automobil ostavili nalog na kojem je pisalo troškovi postupka 3,60 KM. Nakon toga su dostavili obavijest poštom na kojoj su naveli troškovi poštarine 3,60 KM. Tako da se taj iznos odnosi na poštarinu, kao troškove dostave obavijesti o izdatom nalogu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3154 Re: ZOBS

Post by tempuser »

condy wrote:O troškovima prekršajnog postupka ne može policija odlučivati, jer je sud nadležan za vođenje i odlučivanje u prekršajnim postupcima, pa i o troškovima prekršajnog postupka. Policija podnosi zahtjev za pokretanje tog postupka, uz koji može dostaviti sudu svoj troškovnik.

Kad je u pitanju prekršajni nalog, policija nema nikakvih troškova prekršajnog postupka, jer prekršajni postupak nije pokrenut. Meni su na automobil ostavili nalog na kojem je pisalo troškovi postupka 3,60 KM. Nakon toga su dostavili obavijest poštom na kojoj su naveli troškovi poštarine 3,60 KM. Tako da se taj iznos odnosi na poštarinu, kao troškove dostave obavijesti o izdatom nalogu.
Grijesis, policija moze sama sprovesti prekrsani postupak i obracunati pratece troskove ukoliko se ne trazi odlucivanje suda. Kad ti policajac na licu mjesta izda prekrsajni nalog i ti ga potpises, on je upravo i bez suda proveo prekrsajni postupak, evidentirao prekrsaj i izrekao kaznu/sankciju.
Trosak postarine i jeste trosak postupka, da ponovimo, trosak postupka i troskovi suda nisu ista stvar!
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#3155 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ma jeste zakomplikovali. Tih 3,60 plaćaš ako si nalog dobio poštom, tj. ako te okinula kamera negdje pa plaćaš preporučenu poštarinu. Ako ti je nalog uručen u ruke na licu mjesta, onda nema tih troškova poštarine, tj. dostave naloga.
Platiš samo bankarsku proviziju, koja može biti od 0,3 KM pa naviše.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3156 Re: ZOBS

Post by condy »

Policija je stranka u prekrsajnom postupku, pokretac ovlasteni organ, a sud je taj koji odluciva i koji je nadlezan za odlucivanje u tom postupku po Zakonu o prekrsajnom postupku FBiH. Pogledaj malo zakon. Izdavanje naloga ne znaci da prekrsajni postupak pokrenut. On ce biti pokrenut jedino ako ne prihvatis nalog i trazis sta ono? sudsko odlucivanje. Za tvoju informaciju prema navedenom Zakonu kad se provede prekrsajni postupak donosi se rjesenje od strane suda, na koje imas pravo zalbe drugostepenom sudu. Izdavanje naloga je zakonsko ovlastenje koje ima policija ali ona ne predstavlja vodjenje prekrsajnog postupka, kao niti krivicnog analogno tome...ali i nebitno za ovaj topic.

I da postoje samo troskovi postupka, a ne postoji troskovi suda niti su kad postojali, jer oni obuhvataju cjelokupan postupak i o tim troskovima sud odlucuje uvijek u svojoj odluci, i obicno je u prekrsajima neki pausal u niskom iznosu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3157 Re: ZOBS

Post by tempuser »

condy wrote:Policija je stranka u prekrsajnom postupku, pokretac ovlasteni organ, a sud je taj koji odluciva i koji je nadlezan za odlucivanje u tom postupku po Zakonu o prekrsajnom postupku FBiH. Pogledaj malo zakon. Izdavanje naloga ne znaci da prekrsajni postupak pokrenut. On ce biti pokrenut jedino ako ne prihvatis nalog i trazis sta ono? sudsko odlucivanje. Za tvoju informaciju prema navedenom Zakonu kad se provede prekrsajni postupak donosi se rjesenje od strane suda, na koje imas pravo zalbe drugostepenom sudu. Izdavanje naloga je zakonsko ovlastenje koje ima policija ali ona ne predstavlja vodjenje prekrsajnog postupka, kao niti krivicnog analogno tome...ali i nebitno za ovaj topic.
Ako ovl. organ izdavanjem prek. naloga zapocne prek. postupak u samom nalogom izrekne sankciju propisanu zakonom sta je to nego sprovodjenje postupka?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3158 Re: ZOBS

Post by condy »

tempuser wrote:
condy wrote:Policija je stranka u prekrsajnom postupku, pokretac ovlasteni organ, a sud je taj koji odluciva i koji je nadlezan za odlucivanje u tom postupku po Zakonu o prekrsajnom postupku FBiH. Pogledaj malo zakon. Izdavanje naloga ne znaci da prekrsajni postupak pokrenut. On ce biti pokrenut jedino ako ne prihvatis nalog i trazis sta ono? sudsko odlucivanje. Za tvoju informaciju prema navedenom Zakonu kad se provede prekrsajni postupak donosi se rjesenje od strane suda, na koje imas pravo zalbe drugostepenom sudu. Izdavanje naloga je zakonsko ovlastenje koje ima policija ali ona ne predstavlja vodjenje prekrsajnog postupka, kao niti krivicnog analogno tome...ali i nebitno za ovaj topic.
Ako ovl. organ izdavanjem prek. naloga zapocne prek. postupak u samom nalogom izrekne sankciju propisanu zakonom sta je to nego sprovodjenje postupka?
Zakon propisuje kad i na koji nacin se pokrece prekrsajni postupak i ko odlucuje u tom postupku. Terminoloske su prirode stvari o kojima pises pa samo na njih ukazujem. Izricanje prekrsajnih sankcija je zakonski moguce i bez pokretanja prekrsajnog postupka i to izdavanjem naloga pod uvjetom da se prihvati odgovornost od lica kojem se urucuje. Sankcije se izricu u nalogu ili rjesenjem suda. Izdavanje naloga i time prekrsajno kaznjavanje ne predstavlja vodjenje pr. postupka. Da bi se taj postupak pokrenuo mora se podnijeti zahtjev sudu, od kaznjenog lica da trazi sudako odlucivanje i predat sudu nalog ili od policije da podnese zahtjev za provodjenje tog postupka kod npr. narusavanja javnog reda i mira.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3159 Re: ZOBS

Post by tempuser »

condy wrote:
tempuser wrote:
condy wrote:Policija je stranka u prekrsajnom postupku, pokretac ovlasteni organ, a sud je taj koji odluciva i koji je nadlezan za odlucivanje u tom postupku po Zakonu o prekrsajnom postupku FBiH. Pogledaj malo zakon. Izdavanje naloga ne znaci da prekrsajni postupak pokrenut. On ce biti pokrenut jedino ako ne prihvatis nalog i trazis sta ono? sudsko odlucivanje. Za tvoju informaciju prema navedenom Zakonu kad se provede prekrsajni postupak donosi se rjesenje od strane suda, na koje imas pravo zalbe drugostepenom sudu. Izdavanje naloga je zakonsko ovlastenje koje ima policija ali ona ne predstavlja vodjenje prekrsajnog postupka, kao niti krivicnog analogno tome...ali i nebitno za ovaj topic.
Ako ovl. organ izdavanjem prek. naloga zapocne prek. postupak u samom nalogom izrekne sankciju propisanu zakonom sta je to nego sprovodjenje postupka?
Zakon propisuje kad i na koji nacin se pokrece prekrsajni postupak i ko odlucuje u tom postupku. Terminoloske su prirode stvari o kojima pises pa samo na njih ukazujem. Izricanje prekrsajnih sankcija je zakonski moguce i bez pokretanja prekrsajnog postupka i to izdavanjem naloga pod uvjetom da se prihvati odgovornost od lica kojem se urucuje. Sankcije se izricu u nalogu ili rjesenjem suda. Izdavanje naloga i time prekrsajno kaznjavanje ne predstavlja vodjenje pr. postupka. Da bi se taj postupak pokrenuo mora se podnijeti zahtjev sudu, od kaznjenog lica da trazi sudako odlucivanje i predat sudu nalog ili od policije da podnese zahtjev za provodjenje tog postupka kod npr. narusavanja javnog reda i mira.
Pa hebem mu tetku, zakon je jasan, jedan od nacina za pokretanje postupka je podnosenje prek. naloga, ako se se na osnovu tog naloga izrekne i sankcija valjda je i to neki postupak? Ako nije postupak, sta jest, kako se zove ta pravna radnja?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#3160 Re: ZOBS

Post by kakavdanakneiskustvu »

drugi profil wrote:Nema tu troškova. Ispuniš iznos od 50% i platiš. Poštarina zavisi od tvog načina plaćanja. Može biti od 0,30 do 2,00 KM.
Uostalom to je postojalo uvijek, i kod starih kazni.

postoje troskovi postupka u unsko-sanskom i ze-do kantonu,u rs su 5,4 km
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#3161 Re: ZOBS

Post by kakavdanakneiskustvu »

tempuser wrote:
_Reds_ wrote:
kakvi sudski troskovi ?? STa je tu bilo na sudu ??
Ko kaze da su troskovi suda? To su troskovi (prekrsajnog) postupka koji vodi MUP.

baš tako
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#3162 Re: ZOBS

Post by kakavdanakneiskustvu »

drugi profil wrote:Ma jeste zakomplikovali. Tih 3,60 plaćaš ako si nalog dobio poštom, tj. ako te okinula kamera negdje pa plaćaš preporučenu poštarinu. Ako ti je nalog uručen u ruke na licu mjesta, onda nema tih troškova poštarine, tj. dostave naloga.
Platiš samo bankarsku proviziju, koja može biti od 0,3 KM pa naviše.


da,plaćaju se troškovi slanja pošiljki
Throttle
Posts: 12969
Joined: 10/06/2016 12:35

#3163 Re: ZOBS

Post by Throttle »

Ja sam platio par kazni, popolovim iznos i uplatim, uzmu u banci proviziju i to je to.. registrovao poslije, nista nisu spominjali.. neke kazne dobio licno, neke postom
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3164 Re: ZOBS

Post by condy »

@tempuser

Nalog se ne podnosi od policije on se izdaje kao i npr uvjerenje, potvrda i dr akti nekog organa ili institucije. On se predaje sudu od okrivljenog kad se trazi sudsko odlucivanje.

Zahtjev se podnosi kao i svaki drugi podnesak.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#3165 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

tempuser wrote: Pa hebem mu tetku, zakon je jasan, jedan od nacina za pokretanje postupka je podnosenje prek. naloga, ako se se na osnovu tog naloga izrekne i sankcija valjda je i to neki postupak? Ako nije postupak, sta jest, kako se zove ta pravna radnja?
Zove se "Izdavanje prekršajnog naloga" i uređen je članom 54. Zakona o prekršajima FBiH.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#3166 Re: ZOBS

Post by kakavdanakneiskustvu »

Throttle wrote:Ja sam platio par kazni, popolovim iznos i uplatim, uzmu u banci proviziju i to je to.. registrovao poslije, nista nisu spominjali.. neke kazne dobio licno, neke postom

ti troskovi postoje u ze-do kantonu,tamo su 3,6 km,u unsko-sankom su 2 km,u r. srpskoj su 5,4 km
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3167 Re: ZOBS

Post by vješalica »

BadBoy wrote:Koga zanima više o pretresanju stana, ostalih prostorija i pokretnih stvari može pogledati od člana 65. do člana 78. Zakona o krivičnom postupku FBiH, sve piše. Pretres nije isto što i pregled. Na ovog ofingera ili vješalicu šta god ne treba se ni obazirati kad ne može tri riječi bez greške otkucati, samo zna vrijeđati.
Samo znas lupati i lupati
Pa upravo u zkpu clanu 78 pise kad mozes pretresati bez naredbe i svjedoka i kad ae iapunjavaju uslovi za to
Upravo u saobracaju kad ti nadje palicu u autu ima ti ga pravokomplet pretresti bez naloga
Jedino se kriminalci boje pretresa kofrce se nekim jadovanima primljenim preko stele dok ne zapuca kakav olos na njih onda ce ih ici traziti upomoc
Tvoja i slicna lupanja ostavi za koride i stocne pijace
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#3168 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ih ljepotica naša pametna, sveznajuća i vazda nad*kana....

Da ti kažeš sad da je napolju dan i sunčano, na svoj osoben način, svako ko ima mrvu netrpeljivosti prema aroganciji, oholosti, nevaspitanju.... bi se usprotivio.
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#3169 Re: ZOBS

Post by mrsamras »

Throttle wrote:Ja sam platio par kazni, popolovim iznos i uplatim, uzmu u banci proviziju i to je to.. registrovao poslije, nista nisu spominjali.. neke kazne dobio licno, neke postom
Ne ude odmah u sistem.
I meni se desilo da sam zbog loseg rukopisa na ''cestitci'' uplatio 3,00 umjesto 3,6 i registrovao auto.Nakon mjesec dana dosao na red da registrujem motor, sipak.Imam ne placneu kaznu od cijelih 0,6KM i na to jos dodano 20KM sudskih troskova.

Morate dobro voditi paznju oko tih troskova koja je tacno cijena.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3170 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Sta vi mislite o sljedecem. Stigao prekrsajni nalog na jedno lice (radar i prekoracena brzina preko 20km/h). Posto tom licu treba auto (terenski radnik), je li pametno da neko drugi preda vozacku na mjesec dana (taj drugi je pocetnik) i da tako moze ici na posao i raditi?

Da li neko zna koliko pocetnik moze imati kaznenih bodova, a da ne mora ponovo polagati (za ovaj prekrsaj se dobija dva boda)?

Ukoliko ovo sve moze, na koji nacin ovo sve uraditi?

ps: ne treba meni, ali treba jednom poznaniku :)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3171 Re: ZOBS

Post by supercali »

channel10 wrote:Sta vi mislite o sljedecem. Stigao prekrsajni nalog na jedno lice (radar i prekoracena brzina preko 20km/h). Posto tom licu treba auto (terenski radnik), je li pametno da neko drugi preda vozacku na mjesec dana (taj drugi je pocetnik) i da tako moze ici na posao i raditi?

Da li neko zna koliko pocetnik moze imati kaznenih bodova, a da ne mora ponovo polagati (za ovaj prekrsaj se dobija dva boda)?

Ukoliko ovo sve moze, na koji nacin ovo sve uraditi?

ps: ne treba meni, ali treba jednom poznaniku :)
Zavisno jel slikano sprijeda ili odzada
Poznanik tako doveo oca haman penzioner i da kaze da je on vozio kad policajac sliku i kaze sto ti je mlad otac za volanom pljunuti ti
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3172 Re: ZOBS

Post by channel10 »

Znaci ima slika auta na kojoj se vidi ko je vozio? Eh ako je tako, onda je nagrebusio jer je slikano u tunelu na autoputu. Valja mi ga pitati jel uopste vidio radar tada.

Znaci, tesko da se moze izvuci?

Ima li kakve sanse da se nesto pogura u policiji pa da neko drugi preda, a da nema problema?
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3173 Re: ZOBS

Post by holowey »

channel10 wrote:Znaci ima slika auta na kojoj se vidi ko je vozio? Eh ako je tako, onda je nagrebusio jer je slikano u tunelu na autoputu. Valja mi ga pitati jel uopste vidio radar tada.

Znaci, tesko da se moze izvuci?

Ima li kakve sanse da se nesto pogura u policiji pa da neko drugi preda, a da nema problema?
osoba na cije je ime auto ode u pu i trazi uvid u fotografiju prekrsaja jer se ne moze sjetiti ko je tada vozio auto... naime, on, brat, zena, i sin koriste to auto i nisu sigurni ko je tog dana bio za volanom... ako se vidi lik, jbg prihvati kaznu i sljedeci put pamet u glavu... ako se ne vidi lik, bira na koga ces pisati...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3174 Re: ZOBS

Post by 530i »

channel10 wrote:Znaci ima slika auta na kojoj se vidi ko je vozio? Eh ako je tako, onda je nagrebusio jer je slikano u tunelu na autoputu. Valja mi ga pitati jel uopste vidio radar tada.
U kojem smjeru je išao? Nedavno sam i ja uletio preko ograničenja u tunel ali u pravcu ka Zenici, prekasno skontam policijsku Vitaru...
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#3175 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

channel10 wrote:Znaci ima slika auta na kojoj se vidi ko je vozio? Eh ako je tako, onda je nagrebusio jer je slikano u tunelu na autoputu. Valja mi ga pitati jel uopste vidio radar tada.
Kazuj koji tunel jer me ima često po autoputu.
Post Reply