ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2976 Re: ZOBS

Post by tempuser »

friskyoreo wrote:Malo sam googlao, našao sam ovo, vrijedi za HR.
http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=27636

Tako da punomoć ne treba, iako u bihamk pokušavaju da izvuku koju marku.
I kao sve, kod nas sve podijeljeno.
Imate Bihamk, pa automotosavez Republike Srpske, i kao slag na tortu AMSBIH. Mislim da je i to podijeljeno po nacionalnim torovima. :-)
I naravno svi izdaju te potvrde,koji izgleda uopste i nisu potrebne.
Istina da nisu svi nacionalni zakoni isti, da postoji mogucnost da se u nekoj zemlji trazi punomoc i da se u nasoj zemlji zbog treba da postoji touring organizacija koja to izdaje. Nazalost kod nas je to BIHAMK je napola privatno i napola legalno leglo svega i svacega nerjesenog statusa
Prvo, BIHAMK nije ovlaste za ovjeru necijeg potpisa na punomoci (kao sto su to npr. opcine i notari).
Drugo, ako preporuci medj. vadjenje pumomoci BIHAMK nece nista slagati, to je samo preporuka, ali je ako tvrde da je obavezano za HR onda je to laz!
Trece, naravno njima je u interesu da prodaju sto vise svojih usluga i obrazaca za koje mislim ne dobijes ni fisk. racun nego nekakvu notu.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2977 Re: ZOBS

Post by 530i »

tempuser wrote: Istina da nisu svi nacionalni zakoni isti, da postoji mogucnost da se u nekoj zemlji trazi punomoc i da se u nasoj zemlji zbog treba da postoji touring organizacija koja to izdaje. Nazalost kod nas je to BIHAMK je napola privatno i napola legalno leglo svega i svacega nerjesenog statusa
Prvo, BIHAMK nije ovlaste za ovjeru necijeg potpisa na punomoci (kao sto su to npr. opcine i notari).
Drugo, ako preporuci medj. vadjenje pumomoci BIHAMK nece nista slagati, to je samo preporuka, ali je ako tvrde da je obavezano za HR onda je to laz!
Trece, naravno njima je u interesu da prodaju sto vise svojih usluga i obrazaca za koje mislim ne dobijes ni fisk. racun nego nekakvu notu.
Ja se često ne slažem sa @tempuser-om ali za ovo je 100% u pravu. Još kad te BIHAMK krene ubjeđivati da je potrebna i međunarodna vozačka dozvola čim kročiš izvan BiH (koju oni naravno izdaju i naplaćuju jedno 30-35 maraka obični komad papira), a pri tome prešute da se to odnosi samo za dozvole koje nemaju sliku i nisu ispisane latiničnim pismom. Svaki sud automatski pobija tu BIHAMK-ovu punomoć za korištenje vozila...legalna punomoć bi bila ona koju izda i opečati općina ili notar, kao uostalom i svaka druga vrsta punomoći nevezana za automobile i raspolaganje automobilom.
Jedini problem koji u i van BiH neko može imati jeste sa autima koja su uvezena na povlasticu, bez plaćanja dadžbina, ali to je logično i opravdano.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2978 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Sto se tice MVD ja mislim da je neophodna u zemljama koje ne primjenjuju euroformat VD. Mislim da je to u EU standardni identifikacioni dokument s kojim mozes putovati umjesto pasosa, tako da bi bilo smjesno da ne priznaju za voznju. Za zemlje koje ne koriste EU format i koje nisu u EU ne znam kako hoda. Doduse prva sljedeca od nas su Turska i Rusija...
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#2979 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

U Kataru priznaju samo njihove vd ili medjunarodne. Ja sam sa medjunarodnom vozackom koju sam dobio u BIHAMK-u normalno iznajmio auto. Ali kod njih je sistem tako regulisan da nije ostavljeno prostora za malverzacije. Kod njih ako ostajes duze od 15 dana u zemlji, mora se u roku 7 dana zapoceti procedura ljekarskih pregleda i dobijanja njihove licne karte. Cim se dobije njihova licna karta, vise ne vrijede strani i medjunarodni dokumenti. Mora se polagati vozacki ispit da bi se dobila njihova vd osim u slucajevima gdje postoje potpisani medjunarodni sporazumi pa se samo dobije nova vd uz predocenje lokalne originalne. Btw... BIH nije potpisala taj sporazum sa Katarom dok npr Hrvatska jeste.
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#2980 Re: ZOBS

Post by milann1971 »

a je se satro da izvadim za USA medjunarodnu, na kraju dosao da rentiram auto, dao medjunarodnu, ona zena okrece, gleda, vidi cirilicu uz latinicu, kaze imas li nacionalnu vozacku, te ja ovu nasu dadoh...badava 30 KM kesirah :D :D :D
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2981 Re: ZOBS

Post by drndalo »

Moji su u americi rentali aute, doduse, 97-98, i sa onim starim plasticnim licnim kartama...

Svakako je sve na nasem, ima slika, slican format ko njihova vozacka i zdravo... A kad su pokazali medj.vozacku na 3-4 strane kartona, kao sveska, nisu znali sta ce s nje...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2982 Re: ZOBS

Post by tempuser »

drndalo wrote:Moji su u americi rentali aute, doduse, 97-98, i sa onim starim plasticnim licnim kartama...

Svakako je sve na nasem, ima slika, slican format ko njihova vozacka i zdravo... A kad su pokazali medj.vozacku na 3-4 strane kartona, kao sveska, nisu znali sta ce s nje...
Znam ja za slucaj kad je nas lik otisao u regiju Fukushime nakon cunamija. Gradova nema, al drzave ima, nema vozit na nac. VD nego ganjaj stelu po BIHAMK-u da mu se izvadi MVD na osnovu fotokopije VD i LK pa salji DHL-om u JPN!
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#2983 Re: ZOBS

Post by Aurea Mediocritas »

drugi profil wrote:
Aurea Mediocritas wrote:Cijenjena gospodo, ima li neko iskustva sa sprejem za popravak gume? Funkcionira li to dobro i kako naša draga policija reaguje kada im se pokaže sprej umjesto rezervnog kotača? Hvala unaprijed.
Imas danas gomilu vozila gdje je rezervni tocak dodatna oprema. Dolaze serijski samo sa setom za opravku gume.
On se sastoji od kompresora i boce sa ljepilom.
Kompresor je u vecini slucajeva sasvim dovoljan za obicne punkture u gaznom sloju tipa saraf, ekser... napumpas i do vulkanizera.
Ljepilo sluzi za vece poderotine i guma se baca nakon toga a felga se jako tesko cisti. Ako je aluminijska onda pogotovo.
Moje iskustvo govori da sam za 31 godinu vozackog iskustva i vjerovatno oko pola miliona kilometara imao samo jednu razderotinu gume (mojom nepaznjom), sve drugo su bile rupice na gaznom sloju.
Dakle sve se uredno moglo zavrsiti sa obicnim kompresorom.
Zadnjih 5 godina vozim na LPG, nemam rezervnu gumu a imam original Fiat/Lancia set za opravak koji sam dobio na poklon od prijatelja. Koristio sam kompresor u 2-3 navrata i sasvim zadovoljava. Uostalom danas svako ima ili preko AMK ili preko bankarskih paketa tu nekakvu pomoc na cesti i slepanje, tako da ako dodje do tog da mi se guma raspadne imam dvije opcije: zovi slepu (besplatna) ili zovi nekog od jarana da ti donese tocak.

A sta kaze pravilnik o Dimenzijama, masi itd.
Član 145. stav 3.
Rezervni točak ne moraju imati motorna i priključna vozila ukupne mase do 3,5 t ako vozilo posjeduje
odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje ispuhane gume (npr. sprej ili pjena u boci pod pritiskom itd.
A da li to onda znači: ako imaš sprej za popravku pneumatika, ne moraš da imaš ni dizalicu i ključ za rezervni kotač?
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#2984 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

To ti ne bih znao reci, ali ja ih imam u vozilu. Ne traze puno mjesta, a mogu zatrebati bez obzira.
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#2985 Re: ZOBS

Post by Aurea Mediocritas »

:zoka:
drugi profil wrote:To ti ne bih znao reci, ali ja ih imam u vozilu. Ne traze puno mjesta, a mogu zatrebati bez obzira.
U pravu si, može zatrebati a ne zauzima puno prostora. Hvala na odgovorima.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2986 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

Ostavio mi policajac kaznu za parkiranje ispod brisaca ali bez uplatnice, samo onaj zuti papir, kopiju od kazne...
Da cekam sada da mi dodje kuci, ili mi tece 8 dana od momenta kad je zakacio pod brisac ?
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#2987 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Ne teče rok od momenta kačenja za brisač nego od trenutka izdavanja kaznenog naloga :D
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#2988 Re: ZOBS

Post by kafanski_covjek »

azdralovic wrote:Ostavio mi policajac kaznu za parkiranje ispod brisaca ali bez uplatnice, samo onaj zuti papir, kopiju od kazne...
Da cekam sada da mi dodje kuci, ili mi tece 8 dana od momenta kad je zakacio pod brisac ?
Član 29.
(3) Kada je prekršajni nalog uručen lično, datum uručenja je datum kada ga je okrivljeni primio. Kada je prekršajni nalog uručen poštom, smatrat će se da je dostavljanje izvršeno po proteku pet radnih dana nakon što ga je ovlašteni organ predao na poštu. Kada je prekršajni nalog ostavljen na motornom vozilu, datum uručenja je datum kada je ostavljen na motornom vozilu.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2989 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

BadBoy wrote:Ne teče rok od momenta kačenja za brisač nego od trenutka izdavanja kaznenog naloga :D
Ispade po citatu iz zakona da tece :lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2990 Re: ZOBS

Post by tempuser »

BadBoy wrote:Ne teče rok od momenta kačenja za brisač nego od trenutka izdavanja kaznenog naloga :D
Rok tece od datuma urucenja, a ne izdavanja. Nalog zakacen pod brisac se smatra urucenim. Ne znam kako je sada, ali su nekad nakon naloga za brisac slali obavjest na kucnu adresu da su ti ga zakacili. Vjerovatno bilo puno slucajeva da ljudi nisu nalazili naloge na autu.
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#2991 Re: ZOBS

Post by dgL_ »

Maloprije citam Hrvatske neke sajtove i ljudi se sprdaju snama. U komentarima clanaka gdje su hrvati objavili ove retardirane kazne koje su kod nas uveli..

Izmedju ostalog kaze jedan covjek cim predje preko Save kao da je usao u srednjevjekovnu Bosnu sto se tice puteva i ulica... I da ne vjeruje da su podigli kazne ovoliko a da nisu bili u stanju napraviti normalne puteve gdje ti nece ogranicenje svakih par stotina metara biti 40 ili 50 km/h..

Jadno i bijedno je da ti uzimaju vozacku na 81 km/h gdje je ogranicenje 60... To je stvaaarno pretjerivanje i ne znam kako je ovo proslo na parlamentu... Ali kroz BiH je najbolje putovati biciklom...
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2992 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

tempuser wrote:
BadBoy wrote:Ne teče rok od momenta kačenja za brisač nego od trenutka izdavanja kaznenog naloga :D
Rok tece od datuma urucenja, a ne izdavanja. Nalog zakacen pod brisac se smatra urucenim. Ne znam kako je sada, ali su nekad nakon naloga za brisac slali obavjest na kucnu adresu da su ti ga zakacili. Vjerovatno bilo puno slucajeva da ljudi nisu nalazili naloge na autu.
fazon je u tome, do sada kad bi mi ostavi pod brisac, bila je zuta i roza stranica od naloga (original i kopija) i uplatnica za kaznu...
Ovaj put samo zuta stranica bez uplatnice... zato pitam
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#2993 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Datum "kačenja naloga za brisač" i datum izdavanja tog naloga se nužno moraju poklapati. Ne može policajac sad sjediti u kancelariji i kucati kazne za nepropisno parkiranje za sutra. Inače, nisam puno obraćao pažnju na Zakon o prekršajima FBiH ali ova pravila o dostavi su katastrofa. Čuj smatra se da je uredna dostava nakon proteka 5 dana od dana PREDAJE na poštu. Pa gdje je tu logika?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2994 Re: ZOBS

Post by tempuser »

azdralovic wrote:
tempuser wrote:
BadBoy wrote:Ne teče rok od momenta kačenja za brisač nego od trenutka izdavanja kaznenog naloga :D
Rok tece od datuma urucenja, a ne izdavanja. Nalog zakacen pod brisac se smatra urucenim. Ne znam kako je sada, ali su nekad nakon naloga za brisac slali obavjest na kucnu adresu da su ti ga zakacili. Vjerovatno bilo puno slucajeva da ljudi nisu nalazili naloge na autu.
fazon je u tome, do sada kad bi mi ostavi pod brisac, bila je zuta i roza stranica od naloga (original i kopija) i uplatnica za kaznu...
Ovaj put samo zuta stranica bez uplatnice... zato pitam
Vidis na nalogu reg. br. ulicu i datum i znas da li je nakog tvoj ili necija psina. Ako je nalog tvoj to sto nema roza stranice i uplatnice ne znaci nista (mogao je neko uzeti), a rok za placanje tece od dana kad je zakacen.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2995 Re: ZOBS

Post by tempuser »

BadBoy wrote:Datum "kačenja naloga za brisač" i datum izdavanja tog naloga se nužno moraju poklapati. Ne može policajac sad sjediti u kancelariji i kucati kazne za nepropisno parkiranje za sutra. Inače, nisam puno obraćao pažnju na Zakon o prekršajima FBiH ali ova pravila o dostavi su katastrofa. Čuj smatra se da je uredna dostava nakon proteka 5 dana od dana PREDAJE na poštu. Pa gdje je tu logika?
Nema razlike izmedju naloga za prekrsaje. Kod naloga za parking ostavljenog na vozilu i svih ostalih naloga koji se pisu u prisustvu vozaca (koji potpise na 2 mjesta, da je primio i da se (ne) slaze) datum izdavanja i datum urucenja su isti. Medjutim kod podataka koji se skidaju sa kamere i koji se dostavljaju postom datum izdavanja i datum dostave nije isti.
Ne znam sta nije logicno za ovih 5 dana? Valjda je neko procijenio da je 5 dana max koliko posti treba da dostavi nalog od dana kad je predat do urucenja u slucaju najnepovoljnijih okolonosi. Ne znam koliko imas iskustva sa preporucenom postom, ali ja sam prosle godine u 15.30 poslao preporucenu postu za B. Krupu, zena je dobila u 8.30 ujutro.
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#2996 Re: ZOBS

Post by milann1971 »

dgL_ wrote:Maloprije citam Hrvatske neke sajtove i ljudi se sprdaju snama. U komentarima clanaka gdje su hrvati objavili ove retardirane kazne koje su kod nas uveli..

Izmedju ostalog kaze jedan covjek cim predje preko Save kao da je usao u srednjevjekovnu Bosnu sto se tice puteva i ulica... I da ne vjeruje da su podigli kazne ovoliko a da nisu bili u stanju napraviti normalne puteve gdje ti nece ogranicenje svakih par stotina metara biti 40 ili 50 km/h..

Jadno i bijedno je da ti uzimaju vozacku na 81 km/h gdje je ogranicenje 60... To je stvaaarno pretjerivanje i ne znam kako je ovo proslo na parlamentu... Ali kroz BiH je najbolje putovati biciklom...

Bosna je u svakom smislu srednjovjekovna, ne samo po putevima i saobracaju, dok drugi napreduju mi nazadujemo u svim oblastima...nije tacno da se na 81 km/h uzima vozacka, bar tako ne pise u ZOBS u...msm da je oduzimanje na 31 km preko dozvoljene brzine
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#2997 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

tempuser wrote:
BadBoy wrote:Datum "kačenja naloga za brisač" i datum izdavanja tog naloga se nužno moraju poklapati. Ne može policajac sad sjediti u kancelariji i kucati kazne za nepropisno parkiranje za sutra. Inače, nisam puno obraćao pažnju na Zakon o prekršajima FBiH ali ova pravila o dostavi su katastrofa. Čuj smatra se da je uredna dostava nakon proteka 5 dana od dana PREDAJE na poštu. Pa gdje je tu logika?
Nema razlike izmedju naloga za prekrsaje. Kod naloga za parking ostavljenog na vozilu i svih ostalih naloga koji se pisu u prisustvu vozaca (koji potpise na 2 mjesta, da je primio i da se (ne) slaze) datum izdavanja i datum urucenja su isti. Medjutim kod podataka koji se skidaju sa kamere i koji se dostavljaju postom datum izdavanja i datum dostave nije isti.
Ne znam sta nije logicno za ovih 5 dana? Valjda je neko procijenio da je 5 dana max koliko posti treba da dostavi nalog od dana kad je predat do urucenja u slucaju najnepovoljnijih okolonosi. Ne znam koliko imas iskustva sa preporucenom postom, ali ja sam prosle godine u 15.30 poslao preporucenu postu za B. Krupu, zena je dobila u 8.30 ujutro.
Zakon o prekršajima se ne odnosi samo na prekršaje u saobraćaju. Imaš i prekršaje definirane i drugim posebnim zakonima. Tako da ima razlika između naloga za prekršaje. Npr. porezna izdaje posebne naloge, različite inspekcije drugačije prekršajne naloge itd.

Imam itekakvog iskustva. Što se tiče pošiljki u BiH nemam nikakvih zamjerki. Ali baš zato postoji nešto što se zove dostavnica i/ili povratnica gdje onaj ko prima potpiše i stavi datum kada je PRIMIO i od tada počinju teći svi rokovi. Takva su opća pravila dostave po svim drugim zakonima. Ovo da rok počinje teći od dana PREDAJE na poštu je apsurdno i nelogično.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#2998 Re: ZOBS

Post by Laertes »

milann1971 wrote:
dgL_ wrote:Maloprije citam Hrvatske neke sajtove i ljudi se sprdaju snama. U komentarima clanaka gdje su hrvati objavili ove retardirane kazne koje su kod nas uveli..

Izmedju ostalog kaze jedan covjek cim predje preko Save kao da je usao u srednjevjekovnu Bosnu sto se tice puteva i ulica... I da ne vjeruje da su podigli kazne ovoliko a da nisu bili u stanju napraviti normalne puteve gdje ti nece ogranicenje svakih par stotina metara biti 40 ili 50 km/h..

Jadno i bijedno je da ti uzimaju vozacku na 81 km/h gdje je ogranicenje 60... To je stvaaarno pretjerivanje i ne znam kako je ovo proslo na parlamentu... Ali kroz BiH je najbolje putovati biciklom...

Bosna je u svakom smislu srednjovjekovna, ne samo po putevima i saobracaju, dok drugi napreduju mi nazadujemo u svim oblastima...nije tacno da se na 81 km/h uzima vozacka, bar tako ne pise u ZOBS u...msm da je oduzimanje na 31 km preko dozvoljene brzine
Ja odrobijao mjesec za 81 na ograničenju 50. Znači, 31.
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#2999 Re: ZOBS

Post by milann1971 »

Laertes wrote:
milann1971 wrote:
dgL_ wrote:Maloprije citam Hrvatske neke sajtove i ljudi se sprdaju snama. U komentarima clanaka gdje su hrvati objavili ove retardirane kazne koje su kod nas uveli..

Izmedju ostalog kaze jedan covjek cim predje preko Save kao da je usao u srednjevjekovnu Bosnu sto se tice puteva i ulica... I da ne vjeruje da su podigli kazne ovoliko a da nisu bili u stanju napraviti normalne puteve gdje ti nece ogranicenje svakih par stotina metara biti 40 ili 50 km/h..

Jadno i bijedno je da ti uzimaju vozacku na 81 km/h gdje je ogranicenje 60... To je stvaaarno pretjerivanje i ne znam kako je ovo proslo na parlamentu... Ali kroz BiH je najbolje putovati biciklom...

Bosna je u svakom smislu srednjovjekovna, ne samo po putevima i saobracaju, dok drugi napreduju mi nazadujemo u svim oblastima...nije tacno da se na 81 km/h uzima vozacka, bar tako ne pise u ZOBS u...msm da je oduzimanje na 31 km preko dozvoljene brzine
Ja odrobijao mjesec za 81 na ograničenju 50. Znači, 31.
kako si mogao odrobijati kad se zakon tek mjesec primjenjuje, prvih dana nisu kaznjavali, samo upozoravali... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3000 Re: ZOBS

Post by Laertes »

Ma po starom tako bilo. Možda je sad drugačije, ne znam...
Post Reply