ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#1 ZOBS

Post by Ady88 »

Posto ima dosta pitanja o izmjenama i dopunama zakona, na linku ispod mozete naci sve sto vas zanima :thumbup:

Image


Zakon o izmjenama i dopunama

Zakon o bezbjednosti saobracaja
Last edited by Ady88 on 29/02/2016 21:34, edited 1 time in total.
User avatar
Irelevantan
Posts: 825
Joined: 21/05/2008 13:15
Location: u pm

#2 Re: ZOBS

Post by Irelevantan »

Svaka čast :thumbup:
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#3 Re: ZOBS

Post by Tranquilizer »

Irelevantan wrote:Svaka čast :thumbup:

da stvarno :thumbup:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#4 Re: ZOBS

Post by shlauf »

Image

Šta reći na ZOBS ???
Ispod petlje na Mostarskom raskršću frajer ga smotao na glavnu džadu (2trake) i pravac Ilidža :x

Aleeee aleeeeeeee :dance:
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#5 Re: ZOBS

Post by 1946 »

...
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#6 Re: ZOBS

Post by citroen »

shlauf wrote:Image

Šta reći na ZOBS ???
Ispod petlje na Mostarskom raskršću frajer ga smotao na glavnu džadu (2trake) i pravac Ilidža :x

Aleeee aleeeeeeee :dance:
Hhahahah,majko moja zar ima i ovog kod nas,ja mislio samo u Rumuniji ovo postoji :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#7 Re: ZOBS

Post by shlauf »

Ima haveru, ja se danas zijanio kad sam to vidio ispred sebe. Od Rakovice nas peglao u koloni a nigdje murije nije bilo. Kad ih trebas nema ih na mapi a kad netrebas odmah su tu. Jbga.

Aleee aleeeeeeee :dance:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#8 Re: ZOBS

Post by stochar »

znači, da rezimiramo:

Clan 186.
(9) Lica/osobe koja prvi put steknu vozacku dozvolu obavezna/obvezna su
da, u trajanju od dvije godine, obiljeze vozilo kojim upravljaju posebnim znakom.

Izmjena:

U članu 186.

Stav (9) briše se.


Znaci, slovo 'P' vise ne treba, onaj portparol iz TK sto neki dan 'pojasni' da i dalje treba, bice da je na drogama...
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#9 Re: ZOBS

Post by dottore »

pa vidis da voza travu....dobio dojavu da nema policije i polahko... :mrgreen:
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#10 Re: ZOBS

Post by Ady88 »

Policija je zauzeta drugim kaznjavanjem :x :oops:

Za devet dana kažnjeno 11.300 vozača

Učesnici u saobraćaju nikako da se naviknu na ograničenje brzine od 50 kilometara na sat. Smanjen i prag tolerancije

Novi propisi o ograničenju brzine od 50 kilometara na sat u naseljenim mjestima gdje nema znaka u prvih devet dana jula skupo su koštali mnoge vozače. Naime, od 1. jula kažnjeno je više od 11.300 vozača, a u 2009. godini brzinu je prekoračilo 25.000 vozača ukupno.

Stalna upozorenja

- Zakon je stupio na snagu 23. juna, a sve do 1. jula upozoravali smo i upoznavali vozače o ovom Zakonu kako ne bi bili zatečeni kada ih policija zaustavi i napiše kaznu. Broj prekršaja pokazuje da se vozači još ne pridržavaju novog Zakona. Ipak, ovo je pokazatelj da je sigurnost saobraćaja podignuta na veći nivo te da je itekako smanjen broj nezgoda - kaže Nusret Selimović, komandir Saobraćajne policije, te dodaje da je najviše prekršaja napravljeno na magistralnom putu u Blažuju.
User avatar
Yoann
Posts: 54
Joined: 13/05/2010 03:50

#11 Re: ZOBS

Post by Yoann »

stochar wrote:znači, da rezimiramo:


Znaci, slovo 'P' vise ne treba, onaj portparol iz TK sto neki dan 'pojasni' da i dalje treba, bice da je na drogama...
To za P izgleda vazi samo za nas u Tz :?
samo_ovaj_put
Posts: 1001
Joined: 16/10/2009 15:33

#12 Re: ZOBS

Post by samo_ovaj_put »

ma jebo P
bitno je da su ukinuli tu zabranu 23-05
Grga07
Posts: 175
Joined: 27/12/2009 22:35

#13 Re: ZOBS

Post by Grga07 »

samo_ovaj_put wrote:ma jebo P
bitno je da su ukinuli tu zabranu 23-05
druze gdje si to procitao, ja ne nadjoh u ovom zakonu? a i skoro mi je policajac docarao da mogu popit kaznu :d
samo_ovaj_put
Posts: 1001
Joined: 16/10/2009 15:33

#14 Re: ZOBS

Post by samo_ovaj_put »

Grga07 wrote:
samo_ovaj_put wrote:ma jebo P
bitno je da su ukinuli tu zabranu 23-05
druze gdje si to procitao, ja ne nadjoh u ovom zakonu? a i skoro mi je policajac docarao da mogu popit kaznu :d
na nekoj drugoj temi :D
whiplasher
Posts: 26
Joined: 08/04/2009 20:55

#15 Re: ZOBS

Post by whiplasher »

Cek malo ljudi, jel Zakon o izmjenama i dopunama stupio na snagu i poceo se primjenjivati?
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#16 Re: ZOBS

Post by nino90 »

bolje da su P ostavili a ono poslije 11 da se ne moze voziti ibrisali, ili makar promijenili da ne moram imati 23 godine da bih mogao voziti poslije, moguli sus taviti to u paketu sa p da traje 2 godine
whiplasher
Posts: 26
Joined: 08/04/2009 20:55

#17 Re: ZOBS

Post by whiplasher »

Ja sam nasao dvije verzije clana 186.
JEDNA KAZE
1) Возачка дозвола издаће се лицу на његов захтјев ако испуњава услове из члана 184. овог закона.
(2) Возачку дозволу издаје надлежни орган.
(3) Возачка дозвола издаје се лицу и продужава с роком важења од 10 година, а лицима старијим од 65 година ‘ивота с роком важења од три године.
(4) Рок важења возачке дозволе од 10 година рачуна се од дана њеног издавања, односно продужења њеног важења.
(5) Возачка дозвола неће се издати нити продужити њен рок важења лицу које има неплаћену новчану казну или трошкове прекршајног поступка или друге обавезе евидентиране у Регистру новчаних казни у складу саважећим законима о прекршајима у БиХ
(6) Лицима која у вријеме издавања возачке дозволе имају више од 55 година ‘ивота издаје се возачка дозвола чији је рок важења до навршених 65 година живота, с тим што тај рок не може да буде краћи од три године.
(7) Изузетно од одредбе става (3), возачка дозвола може да се изда или њено важење може да се ограничи и на рокове краће од утврђених, на основу налаза и мишљења здравствене установе, датим у увјерењу о здравственој способности лица, али не на рок краћи од двије године.
(8) Лице које је положило возачки испит и добило возачку дозволу за категорију возила А1, А, Б или Ц и Ц1 не смије двије године од дана издавања возачке дозволе да управља возилом на путу брзином већом од 70 км на час, на путу намијењеном искључиво за саобраћај моторних возила и брзом путу брзином већом од 90 км на час, односно 120 км на час на аутопуту, а лаким мотоциклом 40 км на час, нити тим возилом смије да вуче прикључно возило, а ни организовано да превози дјецу.
(9) Лице из става (7) овог члана, млађе од 23 године, не смије да управља возилом у саобраћају на путу у времену од 23 часа до 5 часова, осим ако је с њим у возилу лице старије од 25 година које има возачку дозволу и којем у посљедњој години није изрицана заштитна мјера или мјера безбједности забране управљања моторним возилом.
(10) Лица која први пут стекну возачку дозволу обавезна су да, у трајању од двије године, обиљеже возило којим управљају посебним знаком.
(11) Ближе одредбе о посебном знаку из претходног става прописује министар, у сарадњи с органом надлежним за унутрашње послове.

Znaci da se brise stav 9, a to nije "P", a iz stava 8 se brise "C"

DRUGA VERZIJA JE
(1) Voza~ka dozvola izdat }e se licu/osobi na njegov zahtjev ako ispunjava
uslove/uvjete iz ~lana/~lanka 184. ovog Zakona.
(2) Voza~ku dozvolu izdaje nadle`ni/ovla{teni organ/tijelo.
(3) Voza~ka dozvola izdaje se licu/osobi i produ`ava s rokom va`enja od
10 godina, a licima/osobama starijim od 65 godina `ivota s rokom va`enja od
tri godine.
(4) Rok va`enja voza~ke dozvole od 10 godina ra~una se od dana njenog
izdavanja, odnosno produ`enja njenog va`enja.
144
(5) Licima/osobama koja u vrijeme izdavanja voza~ke dozvole imaju vi{e
od 55 godina `ivota izdaje se voza~ka dozvola ~iji je rok va`enja do navr{enih
65 godina `ivota, s tim {to taj rok ne mo`e biti kra}i od tri godine.
(6) Izuzetno od odredbe stava/stavka (3), voza~ka dozvola mo`e se izdati
ili se njeno va`enje mo`e ograni~iti i na rokove kra}e od utvr|enih, na osnovu
nalaza i mi{ljenja zdravstvene ustanove, danim u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti
lica/osobe, ali ne na rok kra}i od dvije godine.
(7) Lice/osoba koje je polo`ilo voza~ki ispit i dobilo voza~ku dozvolu za kategoriju
vozila A1, A, B ili C i C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja voza~
ke dozvole upravljati vozilom na putu/cesti brzinom ve}om od 70 km na
~as/sat, na putu/cesti namijenjenom isklju~ivo za saobra}aj/promet motornih
vozila i brzom putu/cesti brzinom ve}om od 90 km na ~as/sat, odnosno 120
km na ~as/sat na autoputu/autocesti, a lakim motociklom 40 km na ~as/sat, niti
tim vozilom smije vu}i priklju~no vozilo, a ni organizovano/organizirano prevoziti
djecu.
(8) Lice/osoba iz stava/stavka (7) ovog ~lana/~lanka, mla|e od 23 godine,
ne smije upravljati vozilom u saobra}aju/prometu na putu/cesti u vremenu od
23 ~asa/sata do 5 ~asova/sati, osim ako je s njim u vozilu lice/osoba starije od
25 godina koje ima voza~ku dozvolu i kojem u posljednjoj godini nije izricana
za{titna mjera ili mjera bezbjednosti/sigurnosti zabrane upravljanja motornim
vozilom.
(9) Lica/osobe koja prvi put steknu voza~ku dozvolu obavezna/obvezna su
da, u trajanju od dvije godine, obilje`e vozilo kojim upravljaju posebnim znakom.
(10) Bli`e odredbe o posebnom znaku iz prethodnog stava/stavka propisuje
ministar, u saradnji/suradnji s organom/tijelom nadle`nim/ovla{tenim za unutra{
nje/unutarnje poslove.

Ovdje je stav 9 o slovu "P" ali u stavu 8 nema nikakvo slovo "C" koje bi se brisalo.

Znal iko koja od ove dvije verzije je aktuelna?

EDIT
Sad sam u Zakonu nasao ovo

osnovima/osnovama bezbjednosti/sigurnosti saobra}
aja/prometa na putevima/cestama u Bosni i Hercegovini (“Slu`beni glasnik
BiH”, broj 6/06) u ~lanu/~lanku 186. iza stava/stavka (4) dodaje se novi
stav/stavak (5), koji glasi:
“(5) Voza~ka dozvola ne}e se izdati niti produ`iti njen rok va`enja licu/osobi
koje ima nepla}enu nov~anu kaznu ili tro{kove prekr{ajnog postupka ili druge
obaveze/obveze evidentirane u Registru nov~anih kazni u skladu s va`e}im
zakonima o prekr{ajima u BiH.”
(2) Dosada{nji stavovi/stavci od (5) do (10) postaju stavovi/stavci od (6)
do (11).
^lan/^lanak 2.
(1) U ~lanu/~lanku 208. iza stava/stavka (1) dodaje se novi stav/stavak (2)
koji glasi:
“2) Ne mo`e se registrovati/registrirati vozilo niti produ`iti rok va`enja registracije
vozila ~iji vlasnik ima nepla}enu nov~anu kaznu ili tro{kove prekr{ajnog
postupka ili druge obaveze/obveze evidentirane u Registru nov~anih kazni
u skladu s va`e}im zakonima o prekr{ajima u BiH.”
(2) Dosada{nji stavovi/stavci od (2) do (5) postaju stavovi/stavci od (3) do
(6).

Znaci da je "P" jos uvijek obavezno.
Last edited by whiplasher on 12/07/2010 11:08, edited 1 time in total.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#18 Re: ZOBS

Post by amrica »

Ogranicenja i na glavnoj cesti

Na nekim dionicama ove ceste važe ograničenja od 50 kilometara na sat • Drastičan porast uslikanih vozača na radaru kod Kampusa Univerziteta

Nakon ni nepune tri sedmice od usvajanja dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja, kod vozača se javljaju sve veće nedoumice. Prije svega, većina građana još nije dobro upoznata sa tim gdje važe nova ograničenja od 50, a gdje važe stara ograničenja brzine od 60 kilometara na sat.
Na predstavljanju novih dopuna Zakona u MUP-u Kantona Sarajevo, objašnjeno je da nova ograničenja od 50 kilometara na sat važe na gradskim ulicama gdje ne postoje znakovi o ograničenju brzine od 60 km/h, dok na glavnoj gradskoj saobraćajnici i u Ulici Put života ograničenje ostaje 60. Međutim, ovo objašnjenje nije bilo do kraja interpretirano na pravi način, jer prema MUP-u, na određenim dijelovima glavne ceste postoje dionice gdje nema znakova, što automatski znači da je tu ograničenje od 50 na sat.
Možda najekvivalentniji slučaj ovoga jeste dionica od Mašinske škole do Pofalića gdje ne postoji znak ograničenja, a gdje je smješten statični radar, koji prema novim podešavanjima sada slika vozače na brzinama većim od 61 kilometar na sat."


___________________________________________
:-?
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: ZOBS

Post by madner »

Klasika, otmi pare i pravi se lud.
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#20 Re: ZOBS

Post by 1946 »

madner wrote:Klasika, otmi pare i pravi se lud.
Nije "pravi se lud" već pravi narod ludim. A to što u onom tunelu na gornjim ciglanama nema rešetki na šahtovima po sredini ulice i ne daj Bože da neko upadne otkinuo bi točak to nikog od ovih ne sekira. Ni policiju da pohvata ko krade, ni ove zakonodavce ni one što održavaju ceste.
edoze
Posts: 175
Joined: 05/09/2008 18:52
Location: Zenica

#21 Re: ZOBS

Post by edoze »

1946 wrote:
madner wrote:Klasika, otmi pare i pravi se lud.
Nije "pravi se lud" već pravi narod ludim. A to što u onom tunelu na gornjim ciglanama nema rešetki na šahtovima po sredini ulice i ne daj Bože da neko upadne otkinuo bi točak to nikog od ovih ne sekira. Ni policiju da pohvata ko krade, ni ove zakonodavce ni one što održavaju ceste.
u zenici je bilo problema oko poklopaca sahtova...cigani krali,prodavali u zeljezo...imali furku,izrezan pod na T2 kombiju...parkira se iznad sahta,izvadi poklopac i gas dalje
sad su povareni,ja zamalo jednom nisam uletio pred garazom u saht,otislo bi pola auta u klinac
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#22 Re: ZOBS

Post by Azamo »

I samo još jedno upozorenje svima koji idu prema Mostaru.Kamera koja se nalazi u Binježevu je podešena na 61! :!:
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#23 Re: ZOBS

Post by chelo »

Azamo wrote:I samo još jedno upozorenje svima koji idu prema Mostaru.Kamera koja se nalazi u Binježevu je podešena na 61! :!:
Koliko ja znam ima tabla 60 odmah nakon petlje za Kiseljak.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#24 Re: ZOBS

Post by BSn »

Azamo wrote:I samo još jedno upozorenje svima koji idu prema Mostaru.Kamera koja se nalazi u Binježevu je podešena na 61! :!:

u ovo sam se uvjerio vlastitim ocima - srecom, ne i na vlastitoj kozi - smanjio sam na 58, al' pada raja masovno.


Harac rajo!
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#25 Re: ZOBS

Post by 1946 »

chelo wrote:
Azamo wrote:I samo još jedno upozorenje svima koji idu prema Mostaru.Kamera koja se nalazi u Binježevu je podešena na 61! :!:
Koliko ja znam ima tabla 60 odmah nakon petlje za Kiseljak.
Ali imaš 100njak metara prije kamere i tablu na kojoj piše Binježevo i koja označava ulazak u naseljeno mjesto :wink:
Post Reply